Доверявате ли се на вътрешното си чувство?

  • 4 196
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 569
Нямам интуиция.Разчитам на разум.

Намирането на стар дневник е много забавно.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 2 370
Всеки има интуиция! Просто някои от вас не желаят да я слушат. Най-елементарният пример е: имате някаква сложна задача, която трябва да решите, дали в работа или в ежедневието - мислите, мислите и така и не успявате да намерите решение. Лягате и на сутринта се събуждате с решението Simple Smile Вътрешното ви "АЗ", докато сте спали е мислило над решението на проблема. Същото онова нещо, което ви шепти дали да направите нещо или не. Т.е. вътрешният глас, който продължава да мисли, анализира докато вие се занимавате с други неща Simple Smile Вътрешният глас вероятно е вложил повече време и усилия за да анализира това което ви е развълнувало на подсъзнателно ниво. Ако се колебаете или решите да пренебрегнете вътрешният глас, то е редно поне да вложите достатъчно време и усилие в съзнателно обмисляне на ситуацията/проблема и да се постараете да погледнете от различни ъгли за да ревизирате мнението си. Интуицията, вътрешното "АЗ" сте вие самите, а не някакво Свише, което ви е дало решението. Колкото сте по уверени в себе си толкова (очевидно) по-често се доверявате на вътрешният си глас  Hug

# 32
  • Мнения: 562
Доверявате ли се на вътрешното си чувство? - Определено да! Във всяко едно отношение. И не греша!  Peace

# 33
  • Мнения: 2 803
И моето вътрешно чувство не ме е подвеждало до сега! Жалко, че рядко се вслушвам в него и действам импулсивно!

# 34
  • Мнения: 87
Винаги се доверявам.

# 35
  • Мнения: 9
Интуицията или вътрешния глас са достъпни за хора, които са на по-високо духовно ниво.Материалното , обективното и приземено мислене изключва интуицията, което не означава че тя не съществува, а просто няма кой да я чуе или просто човек в определена ситуация подсъзнателно психиката му прави различни асоциаций които могат да бъдат погрешно засечени като вътрешен глас.Затова беше и мнението ми че интуицията е достъпна за хора с по-високо духовно ниво. Категорично смятам че интуицията НИКОГА  не греши.Мога да въведа много и интересни примери от собствен опит ,но поста би бил твърде дълъг.

# 36
  • Мнения: 4 916
Интуицията или вътрешния глас са достъпни за хора, които са на по-високо духовно ниво....


Точно обратното е. Интуиция, инстинкт или както решиш да го наречеш, е най-силна при животните. Колкото повече еволюира един вид, толкова повече губи инстинктите си.

# 37
  • Мнения: 1 288
Дали не се бъркат инстинкти, подсъзнателно, шесто чувство, предчувствие?

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 2 370
Да видим какво казват речниците за "интуиция"

Цитат на: Тълковен речник
ж., само ед. Усет, способност за несъзнателно проникване в същността на явленията; прозрение. Вярвам на интуицията си. Разбирам по интуиция. Женска интуиция.

Цитат на: Синонимен речник
същ.) непосредствено възприятие, прозрение, проблясък, усет, предусет, вътрешно чувство, подсъзнание, предчувствие, догадка, инстинкт

Според мен, по интуиция може да допускаш точно толкова грешки, колкото и след съзнателно обмисляне. Разликата е в това, че когато се сблъскаш, на прима виста, с даден проблем то ти имаш *предположение* или предчувствие на база опита и това което подсъзнанието вече е осъзнало и е готово да ти предложи и вероятно е по-доброто решение отколкото да стреляш на посоки, в тези ситуации когато не си подготвен и нямаш време за вземане на решение.

Когато обаче си мислил дълго време над проблема и решението е узрявало с дни, седмици или години, то разлика реално няма от това да си мислил всеки ден съзнателно по въпроса и това да си оставил подсъзнанието ти да свърши тази работа.
От друга страна, твърдя че интуицията ти или вътрешното ти чувство могат да те подведат много брутално, ако си човек без самочувствие и увереност. Ако например цял живот си *вярвал*, че няма да можеш да се справиш с нещо (което вероятно за повечето хора дори не биха се замислили, че няма да могат), то вътрешното ти чувство ще е за епичен провал, а няма да ти шепти за успех. В такъв случай говорим за "манталитет" и какви ли не други глупости, но истината е, че в подобни моменти да слушаш вътрешният си глас е опасно и вредно! Пример: депресиите.

Това с което без съмнение, ще се съглася с tea78 е факта, че когато се издигнеш на ниво, над типичните битовизми и спреш да се притесняваш за работа, храна, жилище, семейство, то ти имаш нужното самочувствие и самоуважение да се вслушваш в думите на един успял човек - себе си!

# 39
  • Мнения: 9
Интуицията или вътрешния глас са достъпни за хора, които са на по-високо духовно ниво....


Точно обратното е. Интуиция, инстинкт или както решиш да го наречеш, е най-силна при животните. Колкото повече еволюира един вид, толкова повече губи инстинктите си.

newsm12 Това просто първосигнално ли го каза или винаги си вярвала в това че се чувстваш все повече еволюирала и затова си изгубила "инстинктите" си (което между другото няма нищо общо с интуицията)... ще ми е много интересно да срещна човек , който си е загубил инстинктите...  smile3506

# 40
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 371
Доверявам се и макар понякога да страдам от това,знам че НЕ греша. Peace

# 41
  • Мнения: 4 916
...
 newsm12 Това просто първосигнално ли го каза или винаги си вярвала в това че се чувстваш все повече еволюирала и затова си изгубила "инстинктите" си (което между другото няма нищо общо с интуицията)... ще ми е много интересно да срещна човек , който си е загубил инстинктите...  smile3506


Разбирам желанието ти да се обявиш за духовно израстнала, но явно си пропуснала часовете по логика в гимназията. И по биология.

# 42
  • Мнения: 8 569
Да, доверявам се на интуицията си, не само за любовта и досега не ме е подвела.

# 43
  • Мнения: 15 619
http://sebepoznanie.com/filosofiq/razum-intuiciq/

Не разбирам твърде защо противопоставяте разум и интуиция, някои от вас...

„Хората с високо равнище на лично овладяване не могат да си позволят да избират между разума и интуицията или между главата и сърцето, защото не биха избрали да се ограничават до ходенето с един крак или гледането с едно око. „

# 44
  • Мнения: 9
argun Много се изкушавам да ти отговоря подобаващо, но ме възпира усещането че опорочавам хубавата тема с безсмислен спор.

Общи условия

Активация на акаунт