Коледно настроение!

  • 172 708
  • 792
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 2 428
Гери, за марципана мога да ти кажа , че съм го виждала със сигурност във Фантастико, Кауфланд и магазинчето на Три уши.Много са ти хубави сладчиците Simple Smile А за капучиното според мен можеш да използваш от онези 2 в 1 кафета на якобс или на нестле
Момичета, как изглежда този марципан? На БГ фирма ли е, какво пише на кутийката, с каква консистенция е и как се работи с него? Искам да правя коледните звезди с марциран на Мишел  и ще ми трябва, но вече два пъти ходя до Кауфланд и не мога да го открия.  Rolling Eyes

# 751
  • София
  • Мнения: 830
За украса на брадата върху глазура можеш да използваш и филирани бадеми нарязани на ивички или кокосови стърготини.
Благодаря, аз украсявам с роял айсинг, но тези големи кристали ми взеха ума. Едни прозрачни, красиви, много ефектни. В Пикадили със сигурност ги няма.

# 752
  • Мнения: 109
emy_emy , ето така изглежда марципана, който аз съм виждала:

Последна редакция: ср, 17 ное 2010, 16:42 от summer_girl78

# 753
  • София
  • Мнения: 2 428
emy_emy , ето така изглежда марципана, който аз съм виждала:

http://www.germandeli.com/scmaro20.html


А, сещам се, това да не би да е "нещото" с което се покриват торти, май имаше някъде рецепта как да си го направиш в домашни условия, ако не се лъжа  Rolling Eyes

# 754
  • Мнения: 305
Или ето така,  опакован обикновено в безцветна опаковка.

# 755
  • Мнения: 3 379
Момичета, много пишете, изпуснах ви края Simple Smile Довечера ще пусна нова тема, че сега сме навьн, дано модераторите не заключат тази дотогава Wink

# 756
  • Мнения: 899
anisunshine , с дружни усилия (аз и гугъл транслейт  Mr. Green  ) преведох рецептата за сладкиша домино, наистина изглежда много вкусно. Ето заповядай  Hug :

Сладкиш "Домино"
http://lh4.ggpht.com/__UWPnjB0qwQ/TOPSg28Z-fI/AAAAAAAAC0w/JAfR7q … s640/DSCN5894.JPG

за тестото:

125 гр маргарин
100 гр захар
1 ч.л. ванилена захар
2 яйца размер М
50 гр. царевично нишесте
150 гр. брашно
3 ч.л. бакпулвер
1 ч.л. портокалова есенция (успешно се заменя с портокалов сок + настъргана кора или няколко капки лимонова есенция)
30 гр. ситно смлени бадеми
50 мл. прясно мляко
3 ч.л. какао

за пълнежа между двата пласта тесто:

100 гр. желе от червено френско грозде (според мен спокойно може да се замени с всякакъв червен мармалад във вид на желе - малини, ягоди, боровинки)
200 гр. марципан
1-2 ч.л. ром или няколко капки есенция
100 гр. пудразахар

за шоколадовата глазура:

50 гр. готова шоколадова глазура (тук се продава в пакетче, спокойно може да се замени с разстопен шоколад)

за белите точки:

50 гр. пудра захар
прясно изцеден лимонов сок

Продуктите за тестото, без какаото, се разбиват добре с миксер до получаването на гъсто кексово тесто. Разделя се на две части и към едната се добавя какаото. Правоъгълна тавичка за печене с по-високи стени (не пише с какви размери Sad ) се застила с хартия за печене. По средата се прави праг от хартия за печене (според мен може и без това) и от едната му страна се изсипва бялото тесто, а от другата кафявото (бордът е да държи двете части разделени, според мен без него после просто се разделя по линията, трябва само да се внимава при сипване да не се смесват). Пече се 10 мин. в загрята на 200 градуса фурна или докато при проверка с клечка излиза суха от тестото.

Изпеченият сладкиш се разделя на бялата и кафява част и се оставя да изстине. Плодовото желе се загрява, докато се втечни. Марципанът, пудрата захар и ромът се омесват добре и се разточва с размера на едната кексова платка. Бялата кексова платка се намазва с желето, отгоре се слага разточения марципан и върху него кафявата кексова платка. Така полученият сладкиш се нарязва на правоъгълници с размери 2 х 3 см., които се заливат с шоколадовата глазура. По средата на всеки се прави малка шоколадова черта, така визуално се отделят двете части на доминото.

Прави се глазура от пудрата захар с лимоновия сок - постепенно към захарта се добавят по няколко капки сок и се разбива с миксер, докато се получи гладка глазура. От нея се слага в хартиена фунийка и се правят белите точки на доминото върху вече глазираните правоъгълници.

(в скобите са моите коментари, че рецептата не е много подробно обяснена)


Последна редакция: ср, 17 ное 2010, 22:00 от Umbra

# 757
  • Балчик
  • Мнения: 9 213

Джемма, гледаш отстрани как се мъчим с щолените и не помагаш  Wink  Grinning

 Laughing Ами какво да помагам? Тавата е за да не прегаря щоленът отдолу. Аз не слагам такава. Формата със щолена се обръща в тавата на фурната и нея слагам на средно ниво. Не знам дали е ясно или трябва да пусна нагледна снимка.

Umbra, безкрайниииии благодарности за снимките.  bouquet

# 758
  • Мнения: 363
Ето ,че и аз се включвам в Коледната надпревара ...Миналата година ,благодарение на вашите рецепти ,сътворих  много вкусни сладки..Тази година ще направя отново меденките на Джули ,линзеровите сладки на Наталина ,както и нейните Рохлички.Много се харесаха и пълнените,слепени меденки...Правих и белите топчета на Джема с локум и тази година ще ги направя ,ноо в по-малки количества.Все още се колебая за щолена на Джема ,но сигурно и от него ще направя половин доза и..ще чакам нови рецепти...Мен също ме впечатлиха малките щолени ,които е дала рецептата  Umbra , дано да има ,кой да ги преведе.  Сладкишът "Домино'' с 3 с.л.бакпулвер не е ли много  newsm78
bonni ,Джема пече щолена върху тава ,защото тя има специални форми за щолен ,които няма как да се закрепят ,ако не се обърнат(захлюпят) в тава -не знам дали ме разбра .Сега се сетих ,а ние ги печем в обикновени фирми ,затова не е необходима допълнителна тава,поне така го разбрах . .Аз ще пека върху скарата на второ ниво Peace

Последна редакция: ср, 17 ное 2010, 18:30 от normas

# 759
  • Мнения: 7
Здравейте момичета!
Страхотна предколедна треска кипи тук! Невероятни неща представяте.
Позволявам си да се намеся, защото владея немски език и погледнах рецептите, които Umbra така любезно е предоставила.
В рецептата мерните единици навсякъде са TL, което е Teelöffel, т. е. чаена, а не супена лъжичка.

# 760
  • Мнения: 305
Джемма, нормас, сега ми се изясни въпроса с печенето. В събота го забърквам и ще покажа резултата  Hug

# 761
  • София
  • Мнения: 436
Umbra много си бърза! Благодаря ти много, много, много!  Hug Hug Hug
Ще трябва само да си купя този марципан  от Метро... чудя се поне вкусен ли е? Никога не съм си взимала... Дали пък да не ги направя само със сладко по средата?  newsm78

# 762
  • Мнения: 678
Umbra много си бърза! Благодаря ти много, много, много!  Hug Hug Hug
Ще трябва само да си купя този марципан  от Метро... чудя се поне вкусен ли е? Никога не съм си взимала... Дали пък да не ги направя само със сладко по средата?  newsm78
Ако става въпрос за капучиновите звезди -Аз миналата година ги слепвах с бял шоколад.Тази май пак ще ги слепя по този начин Thinking

# 763
  • Мнения: 899
anisunshine, аз много харесвам вкуса на марципана, той се прави от много фино смлени бадеми, но си е специфичен вкус, не знам дали на всеки допада. Дори и да го направиш само със сладко пак ще е чудесно, според мен.

Аз както превеждах, превеждах и нещо се вдъхнових да го спретна това домино, та минах през магазина и набавих продуктите, но днес май вече е късно, тези дни ще се организирам и докладвам как са се получили.

# 764
  • София
  • Мнения: 2 428
Момичета, благодаря ви  Hug, колко седмици преди Коледа се правеха Меденките на Джули, че не съм си записала в рецептата  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт