специалисти, работещи пряко с деца

  • 3 689
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
Миг-тг,
Я кажи за детето с ДЦП (без имена,моля)

Голям сладур с диагноза ДЦП-вяла квадрипареза. Работещите с него имат съмнение и за епи. Бил е известно време на Депакин /не зная дали правилно изписвам названието на лекарството/ от 2 год. е спряно. Тази седмица са ходили на невролог и му е правена ЕЕГ - последно НЯМА епи. Притеснявам се вместо да изпиша вежди да не избода очи. А той е просто суперски.

# 16
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
От Колко време е спрян Депакина?
Ако е поне 6 месеца, може да очаквате много добри резултати по време на работа.Вялата парализа обаче, се нуждае от много стимулации

# 17
От Колко време е спрян Депакина?
Ако е поне 6 месеца, може да очаквате много добри резултати по време на работа.Вялата парализа обаче, се нуждае от много стимулации

Повече от две години не пие лекарството, а освен това ще трябва да стимулираме и семейството. Не всички родители са като в този форум. Rolling Eyes

# 18
Здравейте, мили мами и колеги логопеди!

Казвам се Татяна Тодорова и съм логопед с 5 годишна практика в САЩ.
В момоента съм в България и от приятелка разбрах за този така интересен и полезен сайт.
Изчетох много теми и с радост открих, че в България вече съществува подобна модерна комуникация.
Пиша в темата Консултация с логопед, защото аз самата съм логопед и имам отношение по тези въпроси.
Бих искала да споделя, че намирам за прекрасно търсенето на информация от страна на родителя, но много от отговорите на специалистите всъщност не са на професионално ниво.
НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРАВИ ЛОГОПЕДИЯ ON LINE.
НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДАВАТ ТАКА КАТЕГОРИЧНИ МНЕНИЯ, на които виждам, че родителят често вярва безрезервно!

Желая успехи на специалистите и много търпение на родителите!

# 19
  • Мнения: 4 414
здравейте, Татяна Тодорова
подобна модерна комуникация съществува от доста години и в България.
никой не се опитва да прави логопедия и да поставя диагнози он-лайн .
категорични мнения, аз лично, не съм забелязала, освен когато става въпрос за теоретични неща. повечето консултации завършват с "нужно е да посетите логопед." не вярвам някоя майка да разчита единствено на интернет, за каквото и да е по отношение на детето си.
аз не съм специалист в областта и не мога да прецеля колко професионално отговарят специалистите, но все пак ми се струва редно, ако се отправят обвинения, да са конкретни. ако на специалистите тук се има доверие, то е защото са се доказали оф-лайн.
извинете, ако съм прозвучала рязко. просто не ми хареса наставническия тон на поста.
ще се радваме, ако се включвате професионално в темата  bouquet

# 20
  • Мнения: 1 588
Г-жо Тодорова,

Като майка мога да кажа, че ми е ясно, че пълноценна логопедия не може да се прави онлайн, според мен това на всеки му е ясно. По мои наблюдения 5 от всеки 6 мнения на логопед в тази тема завършват: "най-добре детето да се види от специалист".

От друга страна, не вярвам, че познанията на логопеда са от такова невероятно специфично естество, че и грам от тях да не може да се сподели в писмена форма. Все пак да не забравяме, че логопедите учат и по учебници, а не получават познанията си само на лекции и семинарни занятия.

Не подценявайте и майките тук. Това, че децата ни са с увреждания, не означава, че ние като техни майки сме останали само с прогимназиално (или гимназиално) образование. Освен това покрай заболяванията на децата ни и ежедневното ни търсене на информация в някои области сме наближили нивото на ред местни капацитети (нямам предвид логопеди  Wink ), което често установяваме именно при посещение в кабинетите им.

Аз лично съм благодарна на всички логопеди, които вземат отношение по тази тема. Най-малкото прочетеното повишава общата ми родителска култура!

Вярвам, че и когато се върнете в САЩ, където сигурно имате достъп до Интернет, ще можете да хвърляте по едно око на темата, а защо не и да напишете в нея няколко думи, които да са полезни за някой родител.  

Поздрави и пак заповядайте!

# 21
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравейте Татяна Тодорова,
не знам защо сте с убеждението, че ние тук сме векове назад Wink
Пък и специално за логопедията да кажа - може да се прави и Онлайн, стига да разполагате с необходимото видеооборудване, интернет и студио за това Нарича се Виртуален кабинет ( и такъв има вече в България)  и няма нищо общо с постовете във форума, в които родители споделят проблемите си и питат какво да се прави. Никой не поставя диагноза. Лично аз обикновено казвам, че ми прилича на ......., след като съм прочела всички постове на майката - ако сте пропуснали да видите тук всеки си разказва историята - или казано на наш език дават ни анамнеза родителите. Е ако наистина си практикуващ логопед- би могъл да се ориентираш за сферата на нарушението. А диагнозата - на живо или онлайн, но винаги при наблюдение на детето. Wink

# 22
Възрастта 3 години и около нея е много критична по отношение на появата на повторения. Нормално е, ако детето "се е развихрило" да говори, да използва думи, които са му още трудни или неясни, или ако родителите му подават повече информация, отколкото е меобходимо за възрастта му. А понякога детето се забавлява от собствените си словесни изобретения. Добре е да го наблюдавате, ако продължи повече от 2 месеца, да се консултирате с логопед Laughing


nnnnina, вие давате мнениев отговор на Zhivko от 30 септември, където примерът, които бащата дава говори за начало на тежко заекване и срока от 2 месеца, след който го съветвате да отиде на логопед е абсолютно достатъчен да се задълбочи проблемът. После с години вие ще имате работа и ще се скарате на родителя защо е фиксирал вниманието на детето върху речта и защо постоянно му казва да не бърза да говори, а да мислли. Понеже това е първото нещо, което всеки родител решава, че е нужно да се направи, сблъсквайки се с проблема.

Това е само един от примерите. Не бих желала да влизам в спор с вас конкретно, но понеже изказвате мнение и родителите ме обвиняват в голословие.

Не твърдя, че България е изостанала, а просто се радвам да видя, това, което преди 5  години го нямаше.

Разликата между България и САЩ е в това, че все още българите не са толерантни към чуждото мнение и винаги приемат твърде лично всичко.

Няма да ви притеснявам повече, но реших, че ви дължа отговор.

С най-топли чувства!

# 23
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Аз благодаря за мнението. Въпросът със заекването е много сложен, вероятно сте по-наясно. Аз не обичам да работя с деца или възрастни със заекване, оставям тази територия на вас - ако бъдте така добра да обясните на родителите

# 24
  • Мнения: 2 543
Уважаема, Тодорова!

Не съм логопед и не зная какъв срок би бил фатален, за да се задълбочи проблем със заекване. Това, което, обаче, зная е следното: никой от пишещите тук специалисти НИКОГА не поставя диагнози, Нина и колегите й се опитват да помагат на родителите, доклкото това е възможно да става тук, като ги съветват и им помагат да приемат работата на логопеда, като нещо нормално и съвсем не страшно, както много от родителите мислят, ВИНАГИ препоръчват консултациите на живо и най-вече познават много от родителите много по-задълбочено, отколкото си представяте. Нина пък пише и във всички останали теми, така че ни познава предостатъчно. Друго, което знам е, че Живко е сравнително чест потребител и най-вероятно е прочел едно от следващите мнения по темата написано от Нина, а именно:

аз не работя много със заекване, но бих предложила, ако си сигурна,че това е причината за аекването, да изолираш двете деца - ако във вашата детска градина има още една възрастова група като тази да помолиш да го преместят там и да наблюдаваш реакциата поне за 2 седмици, а междувременно в къщи не "фиксирайте" проблема - т.е не ми казвай не така, говори бавно, успокой се....

Така че, преди да критикувате, редно е да се информирате. Това съм сигурна, че се практикува и в Щатите. Wink

# 25
  • София
  • Мнения: 132
Привет Тодорова,
ние в България сме такива и да не забравя -ядем домотите с колците.Аз обаче съм и конфликтна личност когато нещата опрат до професионализъм така че.....

Няма лошо да имате мнение и да го изложите-мненията ,обаче са като з.....ците  всеки го има, ама не всеки е добре да го показва.
Та така -аз не ви познавам и не приемам вашите квалификации за професионално само защото сте били ХХ години някъде.Друг е въпросът вие какво сте правили там и на какво ниво е логопедията в САЩ.
Омръзна ми от капацитети, който ей така минават и за да се намират на работа пописват.
Ако не харесвате нечие мнение нищо не пречи да напишете вашето по дадения случай.
И преди да отбележите колко съм нападателен,агресивен и тн. да ви кажа -ЗНАМ ТОВА,но съм и ТУК И КОМПЕТЕНТЕН.И правя логопедия в България без да се изтъквам с това.

Последна редакция: пн, 07 ное 2005, 17:38 от Логопед

# 26
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Мили мами и колеги,
много благодаря на мамите за подкрепата, ама аз си мисля, че напоследък има разни подстрекатели из всички теми. Даже имаше една дето ни питаха за незнам какво си при еди си кои животни - така, че нека са говорят хората, ама не в тази тема - има си тема само за логопеди, да пишат там, даже моля модераторите да преместят последните няколко поста там, щото ако някой тръгне да търси нещо и без това ще е достатъчно притеснен и объркан, за да го дообъркваме с говорилни

# 27
Колега Нина,
защо е нужно нещо, което не ви харесва на вас лично , а всъщност е вярно да бъде преместено.
Особено, когато то е сигнал към родителите.
Това изразява само безсилие и слабост.

# 28
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Ами щом Ви харесва нека да не бъде преместено.
И темата от консултация с логопед да се превърне в спор между логопеди
пък какво питат родителите, е това е друга работа newsm78

Пък и друго се чудя - като попита някой нещо, с дни няма кой да отговори, но като стане спор - хоп всички сме тук и се правим на велики и си говорим на Колега.
Имам чувството, че само се чака някой да разбуни духовете и хайде хоп - всички логопеди на клона - кой от кой по-велик.

Справка на последните постове:( моля да ме извините, търся последния пост на Жаки)
Оля Вторник, 01 Ноември 2005, 15:51
Логопед  Петък, 21 Октомври 2005, 12:16  - + днес
Томова Петък, 21 Октомври 2005, 00:48
Жаки Неделя, 02 Октомври 2005, 23:20
Логопед Зара Неделя, 28 Август 2005, 21:17
а Лого5ка не знам от кога не сме я чували

не ме разбирайте грешно, всички сме много заети, ама ако ще се правят коментари поне да е по темите, които разбираме, а не скандалите да стават все за заекване и диспраксия, щото аз за заекването не веднъж казах - не го обичам, пък вие останалите като го разбирате толкова, да бяхте написали по нещо на хората.
А за диспраксията и предписаното за нея от някой си логопед рициново масло- хич и не ми се спори в момента... не му е тук мястото

Само да напомня - тази тема е за консултации, а ето тази http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=48166.0 за обсъждане не професионални спорове, Жаки, ма май си го пропуснала това, щото което е 2-ра страница не е интересно нали...

Аз спирам, пък вие си ме "яжте" колкото си искате

Последна редакция: вт, 08 ное 2005, 00:37 от nnnnina

# 29
  • Мнения: 542
Привет, обръщам се към всички логопеди, специални педагози, психолози и специалисти, работещи пряко с деца. Ще се радвам ако отделим време, за да обсъждаме проблемите, с които се сблъскваме в работата си, да споделим мнения или просто да си "побъбрим"  Simple Smile.
Още веднъж -  thumbsup за доброто предложение...
Дано се разбере правилно.

Общи условия

Активация на акаунт