Наем или ипотечен кредит?

  • 7 515
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 414
Имам нужда от съвет, при следния казус. Всякакви мнения ще са от помощ и „+” и „–”.

Живеем с мъжа ми под наем, на хубаво място в нова кооперация. Апартаментът е двустаен –ново строителство, т.е. хол и кухня на едно и една спалня. Общо взето всичко си ни харесва и нямаме забележки, но не може да си позволим да го купим тъй като цената му е около 50-55х. Евро, което ще рече около 800-850 лв. месечна вноска с ипотечен кредит. А не ни се вижда много рентабилно да купуваме двустаен апартамент, след като чакаме бебе и да сме живи и здрави мислим за в бъдеще и за още едно.
На този етап ни се отдава възможност да купим една гарсониера, в панелен блок и ако я изплащаме ще е същата вноска като наема ни в момента (за срок от 15г.) . Плануваме в гарсониерата да се пренеса майка ми,  която за момента живее в тристаен апартамент сама, но не иска да го подава (това е друг въпрос) нейния също е в панелен блок. И двете панелки са от началото на 90-те.
Дилемата е следната, мъжа ми не иска да купуваме панелка, защото нямало смисъл да се влагат там пари и за 15г. ще върнем почти двойно парите на Банката. Аз се чудя, защото се получава така че за малка сума взимаме тристаен апартамент (да панелен е) и междувременно влагаме парите за вноската/ наема в още един апартамент, който живот и здраве ще остане за нас.

# 1
  • Мнения: 46 515
...
На този етап ни се отдава възможност да купим една гарсониера, в панелен блок и ако я изплащаме ще е същата вноска като наема ни в момента (за срок от 15г.) ... мъжа ми не иска да купуваме панелка, защото нямало смисъл да се влагат там пари и за 15г. ще върнем почти двойно парите на Банката ...


Щом живеете под наем за същата сума, така или иначе ще дадете за въпросните години същата сума  newsm78
В единия случай след 15 г. пак няма да имате нищо, в другия ще имате.
Сега цените са ниски, криза не се знае кога пак ще има, а извън нея цените са по-високи. Т.е. след няколко години ще можете да продадете гарсониерата за повече пари и да вземете каквото ви харесва, но ще ги имате тези пари, защото тогава и панел, и тухла ще са на др. нива, покачването обаче ще е успоредно, дори да не е с еднакви темпове. А ако сте ги дали на хазаина, там ще са си, не можете да ги вложите в др. имот, и една стотинка нямате възвръщаемост.

Има и вариант да вземете ново, такова, в каквото живеете, на 50000 е, със самоучастие 10-20%, т.е. да изтеглите максимум 45000 е, вноската ви ще е 500-600 лв. за срок на първо време от 30 г., който след като видите как се справяте можете да предоговорите на по-кратък - 10-15 г.

Или да купите 1-ст. панел, в който да живее майка ти, 3-ст. да го дадете под наем (с който ще погасявате вноската), а вие да си останете в настоящата квартира. А след време, когато имате по-големи възможности да продадете някой от наличните ви вече имоти и да вложите парите в такъв по ваш вкус.


# 2
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
При равни вноски на наем и ипотека избирам изплащане на кредит. Така след 15 г. ще имате някакво жилище, което е по-добре от никакво.

# 3
  • Мнения: 45
Давам мнение, без да смятам че то е най - доброто решение.  Ако сте готови на " гооолям компромис "и  отношенията  с майка ви, ви позволяват да живеете заедно - купете гарсониерата, живейте всички в тристайния, дайте гарсониерата под наем и се опитайте да купите нов, какъвто ви е необходим и който е по силите ви да изплащате с наема и още............ . А това зависи и от районите, в които са апартаментите.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 094
Преди малко попаднах на тази статия.

Последна редакция: чт, 21 окт 2010, 16:13 от Спунк

# 5
  • Мнения: 8 999
Изключително поучителна статия. Надявам се многоуважаемата й авторка да живее дълго и щастливо на далавера, т.е. под наем. Лично за мен е по-изгодно да имам собствено жилище, а не да плащам наем.
В дългосрочен план цените на имотите се вдигат, така че това е една добра инвестиция. От друга страна искам да живея в собствено жилище, което да оставя на децата си /все едно дали ще го продадат и пропилеят, или ще го ползват по предназначение/, тук и сега. Вероятността да спестявам и след 30 г. да имам събраните пари е много малко възможна. Защото със сигурност през този период от 30 г. цените ще са се вдигнали и все ще трябва да догонвам заветната сума, която да ми стигне за купуването на лелеяния апартамент.
А когато пък става дума за малък кредит, който ще ми осигури на момента варианта, описан от авторката, не бих се колебала дори за миг.

# 6
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 478
А защо не помислите за вариант майката ти да вземе под наем гарсониера, а вие да се преместите в тристайния. Така хем вие сте нашироко, хем няма излишно да се тормозите с ипотеки, а и наемът на гарсониерка е доста приемлив.

# 7
  • Мнения: 10 604
А защо не помислите за вариант майката ти да вземе под наем гарсониера, а вие да се преместите в тристайния. Така хем вие сте нашироко, хем няма излишно да се тормозите с ипотеки, а и наемът на гарсониерка е доста приемлив.
Това е най-разумното решение. Като се има предвид какви са условията на банките в момента, смятам, че никак не е разумно да се тегли кредит. Повечето банки, да не кажа всички, фиксират минимален лихвен процент, който е около 7%, но не и максимален. Запазват си правото на едностранна промяна на лихвата, т.е. не се знае дали догодина няма да я направя 12 или 20%.
Дали цените пак ще тръгнат нагоре не се наемам да прогнозирам. Аз чакам момента, когато ще влезе в сила Европейска директива за лихвите по ипотечни кредити. До тогава, или до промяна на законодателството ни, не бих теглила ипотечен кредит. Още ми горчи от промените в лихвите през последните 2г.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 094
Не съм "многоуважаемата авторка на статията". Просто показах една от гледните точки, на която попаднах малко преди да открия темата.

Последна редакция: чт, 21 окт 2010, 16:22 от Спунк

# 9
  • Мнения: 1 931
Аз пък смятам, че винаги е по-добре да имаме нещо зад нас, след тези 10 или 20 години дали ще си остане наше жилището и децата няма да са пред същата дилема наем или заем, а поне малко им помагаме за старт в живота. А и като си изплатя жилището ще съм си в къщи, а ако съм жива като стара няма да ми се налага да си плащам наем с мизерната пенсия. То за българия няма оправия и винаги ще е невъзможно с една пенсия да плащаш наем и да живееш.
Може и да е тъпо това разбиране, но е така.

# 10
  • Мнения: 46 515
... Вероятността да спестявам и след 30 г. да имам събраните пари е много малко възможна. Защото със сигурност през този период от 30 г. цените ще са се вдигнали и все ще трябва да догонвам заветната сума, която да ми стигне за купуването на лелеяния апартамент ...

Така е. Освен това през този период освен пестенето си върви и наема, което не винаги е възможно.
Статията е безумна, 3-ст. за 400 лв. е Света тройца са на балатуми и с мебели от 30-те г., а като наемател не е разумно да влагаш пари в ремонти, от друга страна, все пак не става дума да живеем в дупки, а в нормални условия, минимумът е 450 лв., но цените са около 500 лв. там. Малка разлика, но за 10 г. за 12000 лв., които не се отичтат.
Друго "не отчитаме инфлация и промяна в цените на наемите, но същото важи и за банковия кредит - практиката показа, че банките могат едностранно да го променят по всяко време, затова не взимам предвид тези фактори." - мда, много удобно, защото извън кризата лихвите са ниски, а наемите високи, с две думи всичко е изчислено и нагаждано, но не и реално. Ще плаща 450 лв. в Света троица за 3-ст. през 2-3 години криза, а че преди нея и след плаща по 600 лв. в продължение на много повече години - не се отбелязва, ще му развали сметките  Simple Smile

zigizagi, ние като теглихме цените бяха сравнително ниски, точно защото банковите условия бяха лоши (12.75% Crazy). Когато условията станаха добри, търсенето се покачи и това вдигна съответно и цените на имотите. Кога е по-изгодно да купиш - на 25000 евро при 12.75% или за 60000 евро при 6%? Нещата са много навързани. И това, че лихвата не е фиксирана за мен е +. Моя приятелка тегли заедно с нас, но с фиксирана лихва за 5 г. - 9%. 1 г. по-късно ние вече бяхме на 8.75%, след 4 г. 6.55%, след 5 г., в най-голямата криза го вдигнаха и запазиха на 7.55%, а тя си стоеше на 9-те%.
И в това, както всяка сериозна стъпка няма нищо безопасно и сигурно в живота, но поне е въпрос на избор  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 414
Благодаря на всички за съдействието и мненията Ви.

nadeto61 в никакъв случай не става да живеем с майка ми, нито със свекърва ми, не ме разбирай погрешно, просто всеки си има виждания и моето е такова. Едно семейство живее в мир и разбирателство само самостоятелно.

Спунк мерси за линка, не погледнах кой е автор, но за мен това е човек който няма и грам представа от икономика  Peace ако и ти си в дилема като мен, това не би ти било от полза. (мое мнение)

baibibi и аз мисля че е хубаво да имаш собствено жилище, един имот никога не е излишен  Mr. Green

Ujasia няма шанс майка да живее под наем, все тая дали плащам нейния или моя  Rolling Eyes жената е пенсионерка и не може да си позволи да плаща наем. Пенсията й не е минимална, но и наем ще й дойде много.

Тук отговарям и на Devil_Rose , която ми е писала на лични- с майка сме в супер отношения, тя е чудесен човек, който е имал много труден живот, много е дискретна и възпирана и никога няма да ми каже нещо от сорта, че заради мен се е изнесла от апартамента си и т.н. и разбира се че тези апартаменти ще останат за мен.

# 12
  • Мнения: 10 604
E, НСЧ - вие сте имали късмет.
Ако ще си даваме примери -  моята позната купи 2008г., 80 хил евро (половината собствени средства), при лихва 6.8%, сега лихвата и е към 9%, а цената на имота се е сринала поне до 60 хил. На края на кредита тя ще е платила с лихвите около 100хил - и то ако се запазаят сегашните нива.
Тя горчиво съжалява, че не е изчакала 2-3г., защото с 40 хил. в брой + малък кредит сега можеше да купи същото или дори по-добро.
Тъй че нищо сигурно няма в този живот, единственото сигурно е, че в нормалните европейски държави лихвите по ипотечните кредити варират между 2-5%.

# 13
  • Мнения: 46 515
...
Тя горчиво съжалява, че не е изчакала 2-3г., защото с 40 хил. в брой + малък кредит сега можеше да купи същото или дори по-добро ...

Може да съжалява единствено, ако е купено с цел печалба, ако е за живеене, няма смисъл да се ядосва. Защото точно след въпросните 2-3 г. много хора с перфектни документи така и не успяха да изтеглят кредит. Ако са имали пари в брой - тогава да, за яд си е, но щом са с кредит, вероятността да не са им дали е голяма.

...
Тъй че нищо сигурно няма в този живот, единственото сигурно е, че в нормалните европейски държави лихвите по ипотечните кредити варират между 2-5%.

Натам сме се запътили, но кога ще стигнем не е ясно  Mr. Green

# 14
  • София
  • Мнения: 6 094
Jorjianaaa, не се колебая. Аз вече изплащам кредит.
Според мен наемът е за предпочитане само, ако е по-нисък от лихвата, която бих плащала в месечната вноска към банката. Временно се живее под наем и разликата между лихва и наем се спестява. В момента, в който месечната лихвата надхвърли наема, кредитът е по-доброто решение.

Общи условия

Активация на акаунт