Наем или ипотечен кредит?

  • 7 514
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • На небето
  • Мнения: 5 530
А защо не помислите за вариант майката ти да вземе под наем гарсониера, а вие да се преместите в тристайния. Така хем вие сте нашироко, хем няма излишно да се тормозите с ипотеки, а и наемът на гарсониерка е доста приемлив.
Това е най-разумното решение. Като се има предвид какви са условията на банките в момента, смятам, че никак не е разумно да се тегли кредит. Повечето банки, да не кажа всички, фиксират минимален лихвен процент, който е около 7%, но не и максимален. Запазват си правото на едностранна промяна на лихвата, т.е. не се знае дали догодина няма да я направя 12 или 20%.
Дали цените пак ще тръгнат нагоре не се наемам да прогнозирам. Аз чакам момента, когато ще влезе в сила Европейска директива за лихвите по ипотечни кредити. До тогава, или до промяна на законодателството ни, не бих теглила ипотечен кредит. Още ми горчи от промените в лихвите през последните 2г.

И аз поддържам това мнение. Напълно съм съгласна с zigizagi . Не могат да разбера какви са ви взаимоотношенията с майка ти и защо не живеете с нея, вместо на квартира? А  по повод кредитите, твърдо ПРОТИВ СЪМ. Аргументите са много, няма да ги изброявам.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 990
Ипотечен кредит е добър вариант, ако финансово не ви обременява много вноската.
Направете разчетите и срока така, че ако единия остане без работа, да има възможност другият да обслужва кредита. Също от голямо значение е имотът, който ще придобивате, да е бързоликвиден. Така и вие ще сте по-спокойни, че ако нещо се случи, ще може бързо да се отървете от кредита, респ. жилището. Огледайте се в района, който сте избрали. Ако има много панелно строителство, рискувате да се озовете в зона с високо предлагане на такъв тип имоти и цената е по-волатилна. Много често цената на панелните едностайни и двустайни е с разлика до 3-4 хил. евро, въпрос на търсене е.  
Както и Човечето ви е посъветвала, изберете по-дълъг период на кредита. Винаги можете да го предплатите, докато евентуалното увеличаване на срока е свързано по всяка вероятност и с нова ипотека.
Относно срива в цените: той беше очакван и без кризата. За първата ни година от влизането в ЕС цените нараснаха с около 20%, а до септември 2008 г. бяха вече с около 35% спрямо нивата от декември 2006г. И другите пост социалистически държави бяха минали по този път и навсякъде грубо около 18 месеца след приемането в ЕС, цените се връщаха назад.
На запад има теория, че нуждите на едно семейство се сменят през годините и големината на жилището варира. Поради тази причина при тях е широко разпространено да живеят под наем. Проблемът при нас са ниските пенсии, с които средностатистическият пенсионер е в невъзможност да поеме такъв разход.

# 17
  • Мнения: 562
Ако вноските и наемът са едни и същи, аз съм "за" лизинговото изплащане. Живот и здраве, занапред ще имате тази гарсониера, която ще ви е зад гърба, а при благоприятни условия след време ще постъпите със собствеността си както намерите за добре и може да имате по-добро жилище. Но защо да давате наем, който да отива в полза на друг човек, след като за същите пари можете да имате ВАШЕ жилище? Няма смисъл. Засега гарсониерата ще ви е добре, а след време ще я имате зад гърба си.  Peace

# 18
  • Мнения: 57
нещо, което ми сподели моя позната за изгодно предложение за ипотечен кредит. Първа инвестиционна банка предлага три нови и атрактивни ипотечни продукта –  жилищен, ипотечен и студентски кредит – с фиксирана лихва от 7% на годишна база за евро и щатски долари за срок до 36 месеца и безплатна застраховка на имота, служещ за обезпечение. Звучи много интересно, ще посетя техен офис да проверя за детайли ...

# 19
  • Мнения: 2 622
Зависи,в нашият град наемите са от порядъка на 150-250лв.,а ипотечният ни кредит към Банка ДСК е 430лв.за 25години.След 25 години я камилата,а камиларят....Кое му е "нашето"на ипотекираният апартамент?!За 25 години могат да станат много неща,вкл.и да умрем  преди да сме изплатили апартамента.Въобще не чувствам жилището наше Naughty

# 20
  • София
  • Мнения: 3 843
Така или иначе ги давате тези пази, по-добре ги вложете, отколкото да ги хвърлите на вятъра. Аз съм "за" кредит.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 990
нещо, което ми сподели моя позната за изгодно предложение за ипотечен кредит. Първа инвестиционна банка предлага три нови и атрактивни ипотечни продукта –  жилищен, ипотечен и студентски кредит – с фиксирана лихва от 7% на годишна база за евро и щатски долари за срок до 36 месеца и безплатна застраховка на имота, служещ за обезпечение. Звучи много интересно, ще посетя техен офис да проверя за детайли ...

Нищо интересно няма в тази оферта. Срок до 36 месеца за ипотечно кредитиране е убийствено кратък и човек може да си го позволи единствено, ако има по-голямата част от сумата в наличност. В противен случай ще се чуди къде да рефинансира този кредит на 3-тата година, ще се набутва с нотариални такси, отделно нерви и т.н.

# 22
  • Мнения: 41
Следващите 2-3г. под наем, после ипотечен кредит с европейска лихва.

# 23
  • София
  • Мнения: 142
Толкова е глупаво да се плаща наем на някой си там и след време си с празни ръце и детето ти ще е под наем.
Ако си изплащаш ипотека - след време ще има какво да оставиш и на децата си. Винаги е по-добре да плащаш за нещо твое, отколкото на някой, който да живее от твоето.
Ние сме с ипотека за 25 год. Връщам много повече, но като нямаш кеш - по-добър вариант не виждам. Няма да ме изгонят ако им скимне, което са правили хазяйни и си У ВАС!
Аз съм в панелка от 65кв.м., но това са си моите 65 квадрата място Simple Smile
Късмет!

# 24
  • между морето и небето
  • Мнения: 885
Плащането на наем са пари на вятъра. Ако наемът и месечната вноска са съизмерими, дори вноската да е в повече, но не в пъти, ипотеката е за предпочитане. Вярно, че в Бг лихвите нямат нищо общо с европейските. А дългосрочното спестяване за жилище от семейство с деца, ми изглежда като мисията невъзможна. Децата ще растат и разходите с тях, желанията (изкушенията) също, а готовите пари се харчат най-бързо.
Собственото жилище, макар и с ипотека, може да го преобразяваш по свой вкус. И ако не ти харесва или си насмогнал с парите, продаваш и купуваш друго.

# 25
  • Мнения: 198
аз бях пред дилемата наем или заем преди 3 години, поживях 10 месеца на квартира- гарсониера в панелка, но взех кредит за 3стаен (е пак е панелен, но аз нямам нищо против -  имам повече място от новото строителство и все пак колкото и да е старо е преживяло няколко земетресения, докато новото не се знае как е строено) и това което плащам на банката е малко повече от наема ми преди 3 години. Не съжалявам.
Първо, че след като изплатя кредита ще имам мое си жилище,
 второ- мога на му направя ремонт какъвто на мен ми харесва,
трето - след 20 години когато ще дойде ред да мислим за жилище на децата (живот и здраве), няма да имам кредит,ще имам свое жилище и няма да съм на квартира.

Съгласна съм, че парите за наем са пари хвърлени на вятъра. Вярно, ако смениш работата, може да смениш квартирата, за да не пътуваш много. Но друго си е да знаеш че вечер се прибираш в ТВОЯ дом.
А за това дали ще можеш да изплащаш заем, ми то е същото и с наема, ако закъсняваш и не си плащаш пак ще те изгонят.
А под наем може във всеки един момент да ти кажат: "Ще продаваме, след месец да сте се изнесли"


# 26
# 27
  • София
  • Мнения: 16 024
Или да купите 1-ст. панел, в който да живее майка ти, 3-ст. да го дадете под наем (с който ще погасявате вноската), а вие да си останете в настоящата квартира. А след време, когато имате по-големи възможности да продадете някой от наличните ви вече имоти и да вложите парите в такъв по ваш вкус.
[/quote]

Аз съм за този вариант. С наема от 3стйния може да се поеме вноската за гарсониерата и режийните на майка ти. Тя ще си харчи спокойно пенсията. Ще живеете отделно и ще се обичате и радвате един на друг като се видите.

# 28
  • София
  • Мнения: 8 280
А защо не помислите за вариант майката ти да вземе под наем гарсониера, а вие да се преместите в тристайния. Така хем вие сте нашироко, хем няма излишно да се тормозите с ипотеки, а и наемът на гарсониерка е доста приемлив.
Това е най-разумното решение.....

Страхотно решение!
Да взема да кажа на родителите ни, че е редно ние 4мата да живеем в тяхното в пъти по-голямо жилище, а те да се пренесат в нашето при това няма да плащат наем.

Т.е. родителите са се сдобили с жилище и в един момент се изнасят и живеят под наем, за да са "на широко" младите (няма значение, че може до преди няколко години да са плащали заеми). #Crazy
До кога родителите са задължени на децата си  newsm78

По темата: как ще постъпят авторката зависи от нея и мъжа й. Трябва ви е двамата да вземете решението не ние тук от нашите камбанарии на даваме акъл.

# 29
  • Мнения: 1 072
Или да купите 1-ст. панел, в който да живее майка ти, 3-ст. да го дадете под наем (с който ще погасявате вноската), а вие да си останете в настоящата квартира. А след време, когато имате по-големи възможности да продадете някой от наличните ви вече имоти и да вложите парите в такъв по ваш вкус.

Аз не бих се предоверявала на този вариант, защото въпросителните са много - ще има ли наематели през целия период, ще бъдат ли коректни или ще ви създават ядове, колко ще ви амортизират жилището и ако имате 6 наемателя за 1 година, след всеки от които ще правите козметичен ремонт с парите от наема, то с какво ще плащате ипотеката на гарсониерата и т.н. Който не се е занимавал с наематели може да дава такива съвети, но случаи всякакви...
Аз съм за кредит, ако банката дава де. Цените на жилищата са изгодни в момента, по-надолу няма да падат (според мен). Евентуално да падне земята в регулация ако някой ще строи къща, но имотите Confused Ако имотите не са с цел спекула, а за реално живеене, то не би следвало да съжаляваш. По принцип кредит до 15 години е оправдан, след това ти режат главата до кръста от лихва върху лихва, така че по-добре ако се взима кредит да е до този период.

Общи условия

Активация на акаунт