Идеи за бизнес - 10

  • 56 144
  • 751
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 17 872
Както сравнявате с Ла Редут, основна разлика е момента на плащането: Правиш поръчка - плащаш - получаваш.
Точно в този ред.
Помисли, ако ти е рентабилно, да включиш он лайн плащане.
Като са платили, няма да бягат от куриера.  Simple Smile

Т.к. пазарувам почти изключително он-лайн, мисля, че посочения вариант е най-добър. Така ще избегнеш и фалшивите клиенти.

# 421
  • София
  • Мнения: 4 412
В БГ наложеният платеж е все още доста разпространен начин. Ето една парфюмерия, която изисква потвърждение по телефона от клиента, преди да задейства пратка  - http://www.concord.bg/e-shop/infos.php?type=help&id=2 .

Срока от 1 час за отказ не е необичаен. Нали си избирал преди това, в магазина също нямаш време за отказ. Ако срока е по-дълъг търговеца ще трябва да запази стока, само докато клиентите мислят. Ако днес имаш 10 пуловери и 10 клиенти да ги чакаш по 24 часа, значи че трябва да държиш тази стока на склад и резервирана. Според мен Закона за защита на потребителите, не защитава търговците.

А горният случай, с отказа на пратката, ако търговеца е бил изряден в условията предполагам може да се обърнеш към полицията, с преписка за нарушение на Закон. Ако ти откраднат от магазина се обаждаш на полицията. Също ако си се съгласил на доставка с куриер при всички случай трябва да си плащаш куриера, защото това е отделна услуга и не подлежи на отказ.

Предполагам,че ще можеш да върнеш нещата на търговеца на едро,ако имаш уговорка Peace

Мен точно тази клауза не ми харесва и има несправедливост към малките търговци. Сега те за своя сметка трябва да защитават интереса на потребителите. Евентуално, ако се познават с дистрибутора на едро, ако имат уговорка, ще им се върне стоката.
Ще ви дам пример с козметичната компания Ейвън - там всеки дистрибутор, независимо с познанства или не, може да върне стоката, ако клиента не е доволен. Горе-долу се спазва, е стремят се да няма злоупотреби поръчаш си 5 червила и връщаш 4. А с други компании не знам как е, но май с масовите няма такава опция.

Всъщност интерсно е ларудет какви условия за отказ са постнали на сайта.

# 422
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 570
Както сравнявате с Ла Редут, основна разлика е момента на плащането: Правиш поръчка - плащаш - получаваш.
Точно в този ред.
Помисли, ако ти е рентабилно, да включиш он лайн плащане.
Като са платили, няма да бягат от куриера.  Simple Smile

Т.к. пазарувам почти изключително он-лайн, мисля, че посочения вариант е най-добър. Така ще избегнеш и фалшивите клиенти.

Доста голяма част от поръчващите онлайн в България вярват, че си предоставят данните за картата на търговеца. Затова често може да се срещне - "Аз спокойно мога да си дам данните на картата на някой зад океана, но не и на търговец в България - никога!". На практика обаче, търговецът няма достъп до тези данни, но те дори и не се замислят... Та това е една от причините за широкото разпространение на наложения платеж.
Друга причина е, високата комисионна която взимат банките - наскоро ми се бяха обадили от Банка ДСК с ужасно неприлично предложение - искаха да прибират 4,5% от всяка транзакция. Казах им, че нямам нужда от съдружник все още...
Исках да пусна разплащане с E-pay - ами нямат модул... А искат и те 1% комисионна, но не си мърдат пръста да напишат модул... Е, няма да седна вместо тях да го пиша!

Срока от 1 час за отказ не е необичаен. Нали си избирал преди това, в магазина също нямаш време за отказ. Ако срока е по-дълъг търговеца ще трябва да запази стока, само докато клиентите мислят. Ако днес имаш 10 пуловери и 10 клиенти да ги чакаш по 24 часа, значи че трябва да държиш тази стока на склад и резервирана. Според мен Закона за защита на потребителите, не защитава търговците.

А горният случай, с отказа на пратката, ако търговеца е бил изряден в условията предполагам може да се обърнеш към полицията, с преписка за нарушение на Закон. Ако ти откраднат от магазина се обаждаш на полицията. Също ако си се съгласил на доставка с куриер при всички случай трябва да си плащаш куриера, защото това е отделна услуга и не подлежи на отказ.

По отношение на срока от 1 час - мисля, че всеки може да откаже поръчката си, без да дължи каквото и да е, стига поръчаната стока да не е предадена на куриерите. Ако е била предадена и той се отказва в последствие, тогава е редно да си плати куриерските разходи. Относно полицията - нали щяхме да си говорим сериозно тук... Те с един неправилно паркирал автомобил не могат да се оправят, защото "водачът не се намира в автомобила, но ако дойде ще го санкционираме (да бе, да!)", че за някакви куриерски такси ли...

Последна редакция: вт, 23 ное 2010, 00:33 от tigar-migar

# 423
  • Мнения: 157
наскоро ми се бяха обадили от Банка ДСК с ужасно неприлично предложение - искаха да прибират 4,5% от всяка транзакция.
Joy
това - сериозно ли?
Я пак, че съм блондинка.
Плащам ти 200 лв. чрез техен продукт и те взимат 4,5% от 200 лв?

Флорисима, утре ще ти пиша, че влязох за малко и осъмнах

# 424
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 570
наскоро ми се бяха обадили от Банка ДСК с ужасно неприлично предложение - искаха да прибират 4,5% от всяка транзакция.
Joy
това - сериозно ли?
Я пак, че съм блондинка.
Плащам ти 200 лв. чрез техен продукт и те взимат 4,5% от 200 лв?

И аз така се смях - дълго и продължително...  Laughing

# 425
  • Мнения: 157
Че то наложения платеж плюс транспорта излиза по-евтино. И понеже съм доста нагоре от 200 лева със седмичните плащания...хм...... ей, златно предложение си изпуснал, знаеш ли колко необслужвани кредита от периода па-па-па щеше да покриеш?

# 426
  • Мнения: 342
florisima , на три места в Пловдив (сигурна съм, че има и на още много) съм пила кафе от това в пакетчета - такова кръгло пакетче, пълно с кафе, което поставяш на мястото на мляното кафе. Качеството много ми хареса, с тази разлика, че цените варират от 0.50 ст (със сметана) и 0.80 ст (като си купуваш сметаната) Mr. Green, естествено това е в центъра. Ако те интересува може да поровиш в нета.
Другото, което ми идва на ум, може би е споменато, ще ме извиниш ако е така, но е важно машината да е загряла много добре и да е постоянно включена, което сигурно знаеш.
Лек ден!

# 427
  • София
  • Мнения: 4 412
А горният случай, с отказа на пратката, ако търговеца е бил изряден в условията предполагам може да се обърнеш към полицията, с преписка за нарушение на Закон. Ако ти откраднат от магазина се обаждаш на полицията. Също ако си се съгласил на доставка с куриер при всички случай трябва да си плащаш куриера, защото това е отделна услуга и не подлежи на отказ.

Относно полицията - нали щяхме да си говорим сериозно тук... Те с един неправилно паркирал автомобил не могат да се оправят, защото "водачът не се намира в автомобила, но ако дойде ще го санкционираме (да бе, да!)", че за някакви куриерски такси ли...

Напълно сериозно, когато има нарушение на Закон се прави преписка и се завежда в полицията. Това може да се обясни на клиента - Вие нарушихте еди кой член от закона и ние ще направим преписка, с всички произтичащи обстоятелства. А, вярно е, че полицията няма да направи много. Също може да се заведе преписка в съответния съд, защото има неизпълнение на договор. На мен пък ми е несериозно предложението да се вика Кредитреформ. Първо няма получени стока и подпис на клиента и Кредит реформ няма да поемат такъв случай. С две думи почти нищо не може да направи търговеца...Може би единственото е да се прозвъняват клиентите предварително и да има контакт с тях.
А нали има асоциация на онлайн търговците, тя защо не излезе с предложения.
А аз се чудя защо не се практикува плащане по банков път, там комисионната не е голяма, а и хората са свикнали.

Последна редакция: вт, 23 ное 2010, 08:55 от TanyaMG

# 428
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 570
Напълно сериозно, когато има нарушение на Закон се прави преписка и се завежда в полицията. Това може да се обясни на клиента - Вие нарушихте еди кой член от закона и ние ще направим преписка, с всички произтичащи обстоятелства. А, вярно е, че полицията няма да направи много. Също може да се заведе преписка в съответния съд, защото има неизпълнение на договор. На мен пък ми е несериозно предложението да се вика Кредитреформ. Първо няма получени стока и подпис на клиента и Кредит реформ няма да поемат такъв случай. С две думи почти нищо не може да направи търговеца...Може би единственото е да се прозвъняват клиентите предварително и да има контакт с тях.
А нали има асоциация на онлайн търговците, тя защо не излезе с предложения.
А аз се чудя защо не се практикува плащане по банков път, там комисионната не е голяма, а и хората са свикнали.

Това казвам и аз - "почти нищо не може да направи търговеца"
Относно плащането по банков път - таксите на куриерите са 1-2% и за по-големи плащания може и да става по банка, но в общия случай е твърде голяма разправия и е неудобно.
Относно Кредитреформ - имаше случай за 2-3 неплатени такси от кабелна телевизия и хоп! - писъмце... Изобщо не казвам, че това е решението.

# 429
  • Мнения: 101

Сега говорих с адвоката ми,отказ от пратката в случая е нарушение на чл.79 от ЗАКОН ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ (ЗЗД)(не го прочетох още).Може да се заведе гражданско дело в съда.Засега ще пиша емейла на госпожата,ако нямам отговор ще пратя нотариална покана да ми ги плати,пък нататък ще видя какво ще правя.

# 430
  • Пловдив
  • Мнения: 344

Сега говорих с адвоката ми,отказ от пратката в случая е нарушение на чл.79 от ЗАКОН ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ (ЗЗД)(не го прочетох още).Може да се заведе гражданско дело в съда.Засега ще пиша емейла на госпожата,ако нямам отговор ще пратя нотариална покана да ми ги плати,пък нататък ще видя какво ще правя.

"Чл. 79. Ако длъжникът не изпълни точно задължението си, кредиторът има право да иска изпълнението заедно с обезщетение за забавата или да иска обезщетение за неизпълнение.

Когато се иска обезщетение вместо изпълнение, длъжникът може да предложи първоначално дължимото заедно с обезщетение за забавата, ако кредиторът има още интерес от изпълнението."

Не ми се вижда възможно да направиш нещо, тъй като в твоя случай става дума за взаимотношения търговец-потребител, а този закон няма нищо общо, но може и да греша....незнам. По принцип потребителя в 99,9% от случаите е по-защитен от търговецът и има 100% право да ти върне стоката, ако реши, а разходите са си за твоя сметка, тъй като в случая не е извършена покупко-продажбата (сделката). Това според мен, дано да греша.

ПС: А този закон го разбирай по следния начин: Наемаш строител да ти извърши ремонтна дейност в дома примерно и го наемаш на договор. Ако той неизпълни договорните ви отношения можеш да се възползваш от този чл. 79. Това е инфо от адвокат.

Последна редакция: вт, 23 ное 2010, 19:07 от kleo_bulgaria

# 431
  • Мнения: 60
От прочетеното за несгодите на онлайн търговците мисля , че се заформя нова идея за бизнес - агенция, която да се занимава с по-гореспоменатите проблеми. Търговеца плаща  малка месечна вноска и те се задължават да защитават интересите му. Винаги съм смятала, че не бива сами да се разправяме с някои дадени ситуации, а да има кой друг да върши това.
Не е зле някой да помисли за създаване на такъв тип бизнес - така продавача няма да се чувства сам и изложен на всичките саморазправии, а агенцията определено ще има доходи също. Grinning

# 432
  • Мнения: 60
Цитат на: Smilie

[quote=nelly_dor
Имам въпрос - знае ли някой как се наемат хора за работа от вкъщи - т.е. имаш идея за създаване на някакъв продукт и искаш да наемеш някоя баба да го изработи в нейния дом. Даваш й суровините и я оставаш да си работи. Плащаш й когато ти  даде готов продукта.
Та въпроса ми е как се процедира с такъв тип дейност? И по-точно  незнам какво се прави с данъчни, трябва ли да има договор някакъв между вас, осигуровки на нея плащат ли й се, как се отчиташ, може ли да не обявяваш никъде, че еди коя си баба работи продукта ти в дома си, или пък тя трябва ли да обявява, че извършва някаква дейност срещу заплащане? Нещо на приинципа на мартениците.....Много въпроси зададох - дано сте ме разбрали.


Мисля, че договор се налага само, ако ти и работниците ти го искате. И съм сигурна, че не само баба би ти работила или изпълнила поръчката от вкъщи.

[/quote]
Разбира се, че не само баба би работила надомно. Много мами също биха се заинтересували от това Simple Smile...

Момичета, не знаете ли нещо повече за условията за работа от дома?

# 433
  • Мнения: 101

"Чл. 79. Ако длъжникът не изпълни точно задължението си, кредиторът има право да иска изпълнението заедно с обезщетение за забавата или да иска обезщетение за неизпълнение.

Когато се иска обезщетение вместо изпълнение, длъжникът може да предложи първоначално дължимото заедно с обезщетение за забавата, ако кредиторът има още интерес от изпълнението."

Не ми се вижда възможно да направиш нещо, тъй като в твоя случай става дума за взаимотношения търговец-потребител, а този закон няма нищо общо, но може и да греша....незнам. По принцип потребителя в 99,9% от случаите е по-защитен от търговецът и има 100% право да ти върне стоката, ако реши, а разходите са си за твоя сметка, тъй като в случая не е извършена покупко-продажбата (сделката). Това според мен, дано да греша.

ПС: А този закон го разбирай по следния начин: Наемаш строител да ти извърши ремонтна дейност в дома примерно и го наемаш на договор. Ако той неизпълни договорните ви отношения можеш да се възползваш от този чл. 79. Това е инфо от адвокат.
Става въпрос не за моите взаимотношения с купувача(връщане на стока),а за извършени услуги от трето лице(разходи по доставка),които  купувача длъжен да заплати,правейки поръчката(съгласие с условия за ползване,в които изрично посочено това)и да заплати разходи по връщане на стоката

И пак да кажа,че госпожата не връща стоката,а отказва да я приеме,защото не й се обадих по телефона да подтвърда поръчката й

# 434
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Условията з аползване на сайта са договор.
Поръчката е съгласие с него обикновено.

Най-важното обаче според мен е, че търговеца си пише условията и трябва хубаво да си ги обмисли. Пък ако се наложи и да ги промени.

Общи условия

Активация на акаунт