Цьолиакия-тема 6

  • 68 779
  • 731
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 199
Ние сме от 6 год. със заболяване цьолиакия- две тънкочревни биопсии и едно захранване с глутен между тях и мога да кажа .че никога не съм гледала нито прахта за пране . нито сапуните пък дори и пастата за зъби.Всички ТТG тестове са ни отрицателни за антитела с изключение на този след захранването.Пием си сокове на куинс и на капи когато сме на заведение. единствено сладки и вафлички поръчвам от био магазините всичко друго си пиготвяме вкъщи.Вики е на 8 год.-28 кг  и висока 130 см. тренира карате и по нищо не личи .че има проблем.Моят съвет е да не се вманиячавате прекалено ,защото децата много усещат притеснението и това ги тормози повече дори от диетата.

 Peace

# 691
  • Мнения: 113
Здравейте Момичета! Протокола за брашното трябва да вземем едва следващата седмица. Докато го вземем съм правила на Амир хляб от брашно от елда и с брашнената смес /една приятелка ми взе две кутии/ която се изписва от здравната каса. Хляба от това брашно въобще не го яде. Иначе това от елдата по го харчи. Вие имали ли сте подобни ситуации и какво бихте ми препоръчали - брашното от елда е 6,30 половинката.

# 692
  • Мнения: 199
Nevinna,ти кой хляб правиш?Ние с по-малките дечица правим един малък,харесват го.

2 яйца
1 равна ч.л. сол
1-1 1/2 ч.ч. вода
безглутеново брашно объркано с бакпулвер,да стане с гъстотата на кекс
малко олио или разтопено кр. масло,в тестото и  за тавичката
 Пече се на 200 гр. около 25 минути.В малка тавичка.Слагам го в торбичка и в хладилника,издържа около 5-6 дена.На нас точно ни стига.

# 693
  • Мнения: 77
Ние сме от 6 год. със заболяване цьолиакия- две тънкочревни биопсии и едно захранване с глутен между тях и мога да кажа .че никога не съм гледала нито прахта за пране . нито сапуните пък дори и пастата за зъби.Всички ТТG тестове са ни отрицателни за антитела с изключение на този след захранването.Пием си сокове на куинс и на капи когато сме на заведение. единствено сладки и вафлички поръчвам от био магазините всичко друго си пиготвяме вкъщи.Вики е на 8 год.-28 кг  и висока 130 см. тренира карате и по нищо не личи .че има проблем.Моят съвет е да не се вманиячавате прекалено ,защото децата много усещат притеснението и това ги тормози повече дори от диетата.

 Peace Laughing Naughty

# 694
  • Мнения: 77
Nevinna аз правя хляб на Дани в хлебопекарна и става много вкусен, бухва си не се рони, като изстине го принбирам в хладиника. Доста време ни отне докато нацелим точната доза:-) Използвам брашното по здравна каса с елда.
 
2бр. яйца
450гр. топла вода
45мл. олио(зехтин)
5мл оцет
1чл сол
300гр.безгл,брашно+120гр.елда
1/2 мая д-р Йоткер
3чл захар
2-3чл ксантан гума

# 695
  • Мнения: 113
Аз правя в хлебопекарната - по рецептата от книжката на самата машина, но ще пробвам и вашите рецепти - какво е тази ксантан гума и откъде мога да я купя.

# 696
  • Мнения: 77
Ксантан гума си поръчваш по телефона и от София ти го изпращат.02 / 9718031
То е стабилизатор който замества глутена в печивата и прави тестото по еластично.

# 697
  • Мнения: 77
Мариетка сега до края на месеца можеш да смениш личния лекар и др е че от Здравна каса на първия етаж където има ксерокс си купуваш една бланка която я попълваш и носиш при новия личен лекар, не си спомям дали и печат искаха от касата, поне така беше декември 2010 когато сменях на Дани педито

# 698
  • Мнения: 113

julijina66, rozi_maxi   Hug

# 699
  • Мнения: 1 849
Здравейте, леле как сте се разписали  Hug Бях спряла да поглеждам форума, а то какви важни неща дискутирате...

Мариетка,  Hug Ужасно поведение на личния, как може такава безотговорност! Сменяй го бързо!
Надявам се вече да сте по-добре  Peace На мен също специално ми каза джипито да купя Пентаксим, че е в пъти по-добре.

За перилните - не се вглеждам чак толкова, гледам да са бебешки (не Ариел и подобни), омекотител не слагам или ако все пак сложа да е сенситив. Пастата за зъби - съблюдаваме.

Според мен, както и Светлето ви сподели, трябва да не предаваме излишна тревожност на децата, те и без това са достатъчно ограничени. Дори и да има някакви минимални количества глутен в препаратите, те са за външна употреба.
А и след първата година на диета стомахчетата НЕ реагират на минимални количества и не е нужно да се изпада в паника.
Аз купувам главно вафли, бисквитки с шоколад и готов хляб за изпът - от специализ. магазини. Иначе бонбонки, дъвки и шоколадчета (по 1 на ден) си взимаме от кварталния магазин.
Имаме 5 (-) ЕМА теста за почти 4 години и навън сред децата никой не се сеща за проблема ни.
В градината знаят, а и той се научи и не посяга към тестени и подобни, или ходи и пита: Има ли глутен?

В тази връзка бяхме пак на близко ресторантче и малчо отива при готвача и вика: Едни картофки без глутен!  Simple Smile А готвача дойде да ме пита, какво е това глутен.

# 700
  • Мнения: 113
Здравейте Момичета!
Искам да попитам. Бяхме в болница - Света Марина Варна за изследвания. Откриха ни цьолиакия, имаме епикриза, дадоха ни протокол за безглутеново брашно за шест месеца. Детето е на две години. Какво трябва да направя и имаме ли шанс за ТЕЛК, ако е необходимо непременно биопсия - мисля да му спестя това преживяване. Какво ще кажете? Как беше при вас? Всички малчугани ли са с ТЕЛК?

# 701
  • Мнения: 51
Момичета искам да питам, когато аз съм личен асистент на Крис, имаме ли право да ходи на детска градина. Без да спират Личния асистент. Той ще ходи за 3 часа..понеже не можели да съхраняват храната която нося цял ден...само от 9-12 след закуската и преди обяда да го вземам. И то на пълна такса понеже нямало как да намалят таксата дори и да е за 3 часа на ден.

# 702
  • Мнения: 51
Здравейте Момичета!
Искам да попитам. Бяхме в болница - Света Марина Варна за изследвания. Откриха ни цьолиакия, имаме епикриза, дадоха ни протокол за безглутеново брашно за шест месеца. Детето е на две години. Какво трябва да направя и имаме ли шанс за ТЕЛК, ако е необходимо непременно биопсия - мисля да му спестя това преживяване. Какво ще кажете? Как беше при вас? Всички малчугани ли са с ТЕЛК?

Здравей миличка, имате право на ТЕЛК.
С решението от него имате право да ползвате, социална помощ, транспортни и интеграционни.
Явете се на комисия. Ние не сме се явявали на биопсия. Имаме ТЕЛК. Спестих му го.

# 703
  • Мнения: 28
Иле, ти  този талон за колата  от къде го взе и къде се подават документи към социални  или на друго место.Аз вчера не можах да си подам документите за винетка  при нас още нямало образец за новата молба. И да попитам гражданската отговорнос за цяла година ли се изисква да е платена.

# 704
  • Мнения: 199
Иле,деца които са се явявали пред ТЕЛК и са диспансеризирани над 50 % са освободени от такса в детската градина,безплатна е.Трябва да занесеш решението на ТЕЛК.Редно е да ти кажат,но са премълчали....

Последна редакция: ср, 22 юни 2011, 14:25 от rozi_maxi

Общи условия

Активация на акаунт