Бъдни Вечер 3

  • 43 261
  • 331
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 69
"НЕКА ОГНИЩЕТО ДА ТОПЛИ РЪЦЕТЕ ВИ,
 ВИНОТО ДА ТОПЛИ СЪРЦАТА ВИ,
 ОБИЧ ДА ТОПЛИ ДУШАТА ВИ
 И БОГ ДА ВИ ЗАКРИЛЯ В ДЕЛАТА ВИ."


     Весело посрещане на БЪДНИ ВЕЧЕР !
              И много подаръци от ДЯДО КОЛЕДА !

# 286
  • на Земята
  • Мнения: 294

[/quote]

Питката я правя по тази рецепта:

Содена питка за Бъдни вечер

Продукти:
500гр. брашно,
250 мл. хладка вода,
2 с.л. оцет,
1 ч.л. сол,
1 с.л. захар,
1 ч.л.сода бикарбонат,
1 ч.л.бакпулвер,
2-3 с.л.растителна мазнина,
червен пипер, шарена сол за поръсване.
Приготвяне:
Пресяваме брашното заедно със солта и бакпулверът.
В чашка смесваме оцет, содата и захарта, разбъркваме и смесваме с водата.
Правим кладенче в брашното и добавяме олиото и започваме да наливаме по малко вода и да замесваме тестото.
Месим 10 мин, докато се замеси меко тесто.
Оставяме малко да почине 10 мин. и оформяме по желание питката.
Слагаме паричка и клонка дрен увити в алуминиево фолио и ги забождаме в питката.
Във форма поръсваме обилно с брашно и слагаме обредният хляб.
Печем в предварително загрята на 200*С фурна 40-50 мин.
Изваждаме, заливаме с тънка струйка растителна мазнина, поръсваме с шарена сол и пипер и задушаваме с кърпа.

Не помня вече къде в нета я открих, но е много сполучлива!  Peace
[/quote]
Направих питка по тази рецепта,току що я вадя от фурната,обаче изобщо не се наду.Спазих точно рецептата,но пък ухае вкуснооо.Каква може да е причината да не бухне изобщо?Мисля и по нататък да я правя.

# 287
  • Мнения: 124
От всички содени питки тази най-става.Не ми се наду,но при разчупването ми миришеше на бакпулвер и сода.Паричката се падна ан мен Grinning.

# 288
  • Мнения: 124
Имах впредвид,че содата става множко.В  много случаи,когато нямам бакпулвер слагам равни части сода и лимонтозу.Та това ми беше мисълта.

# 289
  • Мнения: 3 034
Ами содената питка не се надува кой знае колко по принцип. Едва ли това е най-важното.

Весела Коледа, момичета! Пълна трапеза, пълна къща и пълни сърца през новата година!  Hug

  Shocked ShockedАко и от бакпулвер пазите децата си, нямам думи вече.Другият вариант е вода и брашно, спокойно може да се лепят тапети с тази смес. Wink

 Joy Мани, мани, всяка година голяма драма с тая содена питка, все едно всеки ден това се прави.  hahaha

petia_tag , суха е била, прави по-меко, душа тесто, както се казва. Отгоре винаги се ръсва с водичка и се завива с кърпа също. И се дупчи с вилица, разбира се, нищо че ще й се развали фасона. И дишането е важно.  Mr. Green

# 290
  • Мнения: 5 001

  Shocked ShockedАко и от бакпулвер пазите децата си, нямам думи вече.Другият вариант е вода и брашно, спокойно може да се лепят тапети с тази смес. Wink

 Joy Мани, мани, всяка година голяма драма с тая содена питка, все едно всеки ден това се прави.  hahaha

rotfImbo rotfImbo rotfImbo rotfImbo #Silly #Silly #Silly #Silly #Silly
По празниците доста хорица изтрещяват стабилно....
Успяхте да ме разсмеете!  hahaha hahaha Hug Hug Hug Hug

Весел празник на всички!Да сте здрави и да имате късмет във всички начинания!  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 291
  • Мнения: 7 091
Имах впредвид,че содата става множко.В  много случаи,когато нямам бакпулвер слагам равни части сода и лимонтозу.Та това ми беше мисълта.

Ами не мисля, че е много ( още не съм я правила, но смятам по другите съставки), защото на 500 грама брашно се слага една супена лъжица бакпулвер, а когато това се замени със сода + бакпулвер е по чаена лъжичка от всяка от съставките, както е в цитираната рецепта.

Аз по принцип не понасям миризмата на бакпулвер и като правя сладкиши винаги спазвам това правилно и не ми се е случило да мирише на сода или бакпулвер досега. Ще направя рецептата след около час и ще споделя пак.  Peace

# 292
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Аз направих питка с мая, само с вода, зехтин и брашно, стана доста мекичка отвътре, само дето кората беше твърда,но стана вкусна.
Искам да похваля ореховата разядка с чесъм и майонеза на Мастерчето, ометох половината питка с нея  bouquet Hug
Весели празници на всички  bouquet

# 293
  • Ispania
  • Мнения: 4 484
Моми4ета благодаря за рецептите за зелника и боба Hug, ве4е вси4ко е по4ти готово, и след малко сядаме на масата.

МНОГО ЗДРАВЕ И ЛуБОВ НА ВСИ4КИ ВИ, И весел празник  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 294
  • София
  • Мнения: 2 658

petia_tag , суха е била, прави по-меко, душа тесто, както се казва. Отгоре винаги се ръсва с водичка и се завива с кърпа също. И се дупчи с вилица, разбира се, нищо че ще й се развали фасона. И дишането е важно.  Mr. Green
ами не беше суха, аз я направих доста по-мека отколкото тестото за нормален хляб, колкото да не маже под бъркалките на хлебопекарната. Трябваше да я надупча, наистина, но и следващата година няма да гася содата пък да видим как ще стане.

# 295
  • Мнения: 782
На трапезата ни тази вечер имаше погача и питка с късмети /правя ги с мая, такъв е обичая при нас/; боб чорба; чушки с ориз, царевица и боб;зелеви сърми с ориз и праз;  баклава; пълнена тиква със суш. плодове, локум и ядки; плодове. За съжаление нямам снимки, нито успях да направя всичко, което бях намислила. Малкия се разболя и само за това ми стигна времето, тичайки м/у кухнята и спалнята  Crazy

Петя
, веднъж ме мързеше да правя содена питка на ръка и я пуснах в машината - резултатът хич не ми допадна. Определено има разлика, с тази месена на ръка  Peace  

Айла,
честит рожден ден   bouquet Каква торта си избра ?

Весели празници, дами  Grinning

# 296
  • Германия
  • Мнения: 29
Весела Коледа на всички.
Искам да благодаря на esy за сполучливата й рецепта за содената питка. За първи път ми се получава така мека и бухнала, като се има в предвид че я месих само с лявата ръка и то не продъжително, понеже се порязах днес на десния показалец доста дълбоко. Та както се казва и с две леви ръце стана страхотна.  Wink
Още веднъж благодаря ти   bouquet

Последна редакция: пт, 24 дек 2010, 23:56 от xondroula

# 297
  • Мнения: 721
Весела Коледа на всички, много здраве, щастие и късмет.
Момичета имам един въпрос, парата от питата на бъдни вечер се падна в парчето отделено за богородица. Какво повелява традицията в такива случаи. Не намирам нищо по въпроса, а и по възрастните в семейството нищо не знаят. Моля споделете какво знаете Вие. Благодаря.

# 298
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Честито рождество христово на всички. И при нас парата се падна в парчето за Богородица. Rolling Eyes

Орехово-чесновият пастет е божествен. Ястието на Зори - нямам думи, супер лесно и вкусно. Благодаря за рецептите.

# 299
  • Мнения: 569
  Честито Рождество Христово момичета!

   Малко отчет и от мен:
  
   Ореховият пастет- уникален! Забравих да отделя малко орехи за плънката на зелевите сърми и сложих 1 супена лъжица от вече готовият пастет.Не се усещаха парченца орехи , но затова пък вкуса беше...The Master bouquet

  Питката на Esy  bouquet- мекичка и много вкусна ,а отделих за направата и наистина много малко време.

  Зелеви и лозови сърми с различна плънка в глинено гърне от рецептата на Зори, само пълнени чушки не направих , защото нямах сушени- много , много вкусно се получи!  bouquet

  Божествения тиквеник по рецепта на Селма- не сложих масло, мляко и яйце, добавих орехи, направих глазурата с лимонов сок и пудра захар- много вкусен и сочен!  bouquet

  Благодаря още веднъж за всички рецепти!

  Ето и малко снимков материал:

 

  http://picasaweb.google.com/108616958419970965535/BudniVe4er#5554391228650046946

Общи условия

Активация на акаунт