Прием в детски ясли гр.Варна - 2010/2011 г. - 1

  • 46 630
  • 779
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 456
Момичета, след като уж участваме в прием за яслени групи към ОДЗ като много дълбока резерва, имам ли право да подам документи за чиста ясла? Върти ми се из главата, че нямам, макар да не виждам логика, а знам, че се коментираше назад в темата. Яслата, която уж ни е по район е доста далеч от нас, не ни е и на път към работа, но и там да пробваме.

Знаете ли, криво ми е, обидно ми е, че детето ми от толкова малко се оказва дискриминирано и отхвърлено. Разбирам да не е прието в някакво училище, където се влиза с изпит, а то...

Както са ти казали можеш да подадеш документи за кандидатстване, но наистина ако нямате предимство шансът да ви приемат е незначителен.

И аз се чувствам така и затова се пеня тук за някаква промяна която няма да дискриминира децата ни. На мен не ми е толкова наложително малкия да тръгва на ясла, тъй като имаме баби, но длъжни ли са те на стари години да ми гледат детето, което е доста капризно и палаво. Също мисля че е важно да общува с други деца и съм вярвала че има право да посещава детско заведение, както и всяко едно дете.  Щом няколко майки успяха да задвижат нещата и да приемат онази абсурдна наредба точно преди приема за ясли, която толкова ни обърка плановете, очевидно че няма невъзможни неща.

# 736
  • Варна
  • Мнения: 2 295
Да ви кажа честно аз пък си мисля, че трябва да осъдим общината за това, че ни лишава от правото да си пуснем детето на градина.
Трябва ВСЯКО дете да има право на това.
Може да ви звучи нереалистично, но е факт, че освен протест може би ще трябва да се заведе дело.
Я колко сме много!
Можем да ги накараме не само проверки на приетите с "предимство" да направят, а и общината да отдели пари за построяване на нови и надстрояване на стари ДЗ.

Помислете и върху това.
И идеята за ОБЕЗЩЕТЕНИЕ за неприетите е много добро предложение.
Ако ги настъпим сега преди кметските избори мисля, че може и да се постигне нещо.

# 737
  • Мнения: 23
С вас съм момичета.....

# 738
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Да, но трябва да има някакво законово основание за това. Базитов непрекъснато повтаря, че Общината не е задължена да осигури места за всички деца, но прави всичко по силите си...
Можем ли да се позовем върху нещо, защото иначе просто няма смисъл?

# 739
  • Мнения: 8 935
Да, но трябва да има някакво законово основание за това. Базитов непрекъснато повтаря, че Общината не е задължена да осигури места за всички деца, но прави всичко по силите си...
Можем ли да се позовем върху нещо, защото иначе просто няма смисъл?
Дискриминация. Би трябвало децата ни да имат равни права за социализация.
Общината може да не е задължена да осигури места за всички деца, но за едни го прави и другите са дискриминирани. Могат да се вдигнат таксите в общинските ОДЗ. Процент от таксите в общинските директно отиват за строеж на нови общински или спонсориране на частни за да могат частните да намалят таксите си. Ей такива неща... при желание винаги се намира решение.

Предучилищната е задължителна, а детската градина?

# 740
  • Мнения: 5 261
При толкова деца с предимство, си е чиста дискриминация спрямо другите. Мен точно това ме е яд най-много, не че не е приет, а че той дори нямаше шанс. Защото там нещата не опираха до късмета. Всичко се знаеше много преди да излезе класирането. Всъщност въпросната томбола или както там я наричат е за тези деца.

# 741
  • Мнения: 33
Ние сме 2ра резерва в ОДЗ ПАлечко,но остана само 1 незаписало се дете,т.е. не сме приети и като четох наредбата там пише нещо много интересно относно резервите,а именно,че списъците с резерви за новосформирани групи важат до 30.06  Shocked а след това как се определя кой да влезне ако се освободят места евентуално  newsm78

# 742
  • Мнения: 35
4. Неприети в първа група да се изписват от ясла в деня в който навършат 3 години, а не на 01.09.

Хайде да не е в деня но поне на полугодия да ги изписват. Не е редно дете което е родено януари да седи почти цяла година. До май ок разбирам, няма прием в градини, зима е и т.н., но до септември ми идва малко повече. Аз се замислих друго. Моето дете е родено август. Ако септември след като е навършила три не я приемат в яслата има право да седи до септември другата година. Тя ще стане на 4. Втора група ли ще тръгва на градина. Пък и кой ще я търпи четири годишна в яслата.  newsm78

Е, няма да стои до 4 ако не е приета. Изписват ги в годината когато навършат 3. Ако да кажем тази година през август навърши 3, според новата наредба на 01 септември тази ще я изпишат. Същото важи и за дете родено януари или който и да е месец преди септември. Разликата твоето ще го изпишат на 3 годинки и най-много месец, детето родено януари най-много на 3 години и 9 месеца.

Относно забележката класирането за градини е на 31.05, т.е осигуряване на място за градина при сегашните обстоятелства няма да стане преди това  Peace Дете родено през януари няма да се изпише през януари, когато става на 3.

Аха в година, която навършва 3 било. Аз се чудех защото в един вестник пишеше че ще имат право да ги държат до 4 години в ясла.Обаче то ако е в годината, в която е родено пак има несправедливост защото децата родени първо полугодение ще могат да участват в две класирания, а тези които са като моето родени юли и август само на едно. А за гледането на децата, то всеки ще намери начин някой да го гледа това дете, но необходимо ли е. Децата си искат своето. Бабите са любими, сред деца е друго. Аз много се дразня на разни изказвания как трябвало да се стимулира раждаемостта в България, но всъщност те нямат сметка от това, защото това са първо болнични, после майчински после се искат места в яслите и градините и това всичко струва пари. Така, че простести преди избори си е добре дошло за тях да обещават с голямата кошница и да бутнем поредният безхаберник в кацата с мед.

Последна редакция: чт, 02 юни 2011, 15:31 от beky

# 743
  • Мнения: 3 927
При толкова деца с предимство, си е чиста дискриминация спрямо другите. Мен точно това ме е яд най-много, не че не е приет, а че той дори нямаше шанс. Защото там нещата не опираха до късмета. Всичко се знаеше много преди да излезе класирането. Всъщност въпросната томбола или както там я наричат е за тези деца.
Много съгласна. Когато измислиха томболата за себе си си казах, че това е единствен справедлив начин за класиране предвид голямата липса на места, НО томболата при наличие на толкова много предимства според наредбите е несъвместима. Ако ще е томбола, трябва да е на равни начала за всички.....
От една страна отпадна идиотското висене по цели дни и нощи пред ДЗ-я, от друга се създаде идеален корупционен механизъм...

# 744
  • Варна
  • Мнения: 2 295
Да, но трябва да има някакво законово основание за това. Базитов непрекъснато повтаря, че Общината не е задължена да осигури места за всички деца, но прави всичко по силите си...
Можем ли да се позовем върху нещо, защото иначе просто няма смисъл?
Дискриминация. Би трябвало децата ни да имат равни права за социализация.
Общината може да не е задължена да осигури места за всички деца, но за едни го прави и другите са дискриминирани. Могат да се вдигнат таксите в общинските ОДЗ. Процент от таксите в общинските директно отиват за строеж на нови общински или спонсориране на частни за да могат частните да намалят таксите си. Ей такива неща... при желание винаги се намира решение.

Предучилищната е задължителна, а детската градина?
Сега ни трябва и някой запознат със законите - демек в сферата на юристите,  за да ни изкара точно по коя точка от раздела за дискриминация може да се повдигнат обвинения.
За училищата знам - "Всяко дете има право на образование." Може би има раздел и за градините.
И да, ако се назначат съответните проверки от инспектората може много деца с "предимство" да не започнат ясла/градина.Защото реално ако имат фиктивни документи това се явява измама и то на държавата, а това е наказуемо и обременено с глоби.
Всичко може да се провери, стига да ги понатиснем.
Има доста хора осъдили държавата за различни неща.Мислите ли, че 2000/най-малко/ семейства няма да могат?

# 745
  • Мнения: 138
Да, но трябва да има някакво законово основание за това. Базитов непрекъснато повтаря, че Общината не е задължена да осигури места за всички деца, но прави всичко по силите си...
Можем ли да се позовем върху нещо, защото иначе просто няма смисъл?
Дискриминация. Би трябвало децата ни да имат равни права за социализация.
Общината може да не е задължена да осигури места за всички деца, но за едни го прави и другите са дискриминирани. Могат да се вдигнат таксите в общинските ОДЗ. Процент от таксите в общинските директно отиват за строеж на нови общински или спонсориране на частни за да могат частните да намалят таксите си. Ей такива неща... при желание винаги се намира решение.

Предучилищната е задължителна, а детската градина?
Сега ни трябва и някой запознат със законите - демек в сферата на юристите,  за да ни изкара точно по коя точка от раздела за дискриминация може да се повдигнат обвинения.
За училищата знам - "Всяко дете има право на образование." Може би има раздел и за градините.
И да, ако се назначат съответните проверки от инспектората може много деца с "предимство" да не започнат ясла/градина.Защото реално ако имат фиктивни документи това се явява измама и то на държавата, а това е наказуемо и обременено с глоби.
Всичко може да се провери, стига да ги понатиснем.
Има доста хора осъдили държавата за различни неща.Мислите ли, че 2000/най-малко/ семейства няма да могат?

# 746
  • Мнения: 138
Офф, мрънкалцето ми пипна мишката и каква стана:))
mmilityy, това с проверката на предимствата няма как да стане. То ако майката е мед. сестра наистина, но е взела фалшива бележка от някоя частна фирма, уж, че и следи състоянието на персонала- какво- ще идем пред блока да я дебнем дали ще ходи с бяла престилка ли? Или пък ТЕЛК- овете- те са си разписани от комисии и няма как един администратор от Общината да го опровергава или там каквото и да било. Загубена кауза е! Няма достатъчно места и това няма как да ни направи всички щастливи. Ние ще се гледаме в бабин дом, а бабата ни е около 70, не ми се мисли просто....

# 747
  • Мнения: 4
здравейте мили мами,аз имам едно питане,ако може някой да помогне с инфо.Детенцето ми е прието в яслена група,попълних декларация за записване,но детенце ще започне от август месец.Кога трябва да уведомя НОИ за намаляне на обезщетението-сега или когато детенце започне.Края на август навършва 2.благодаря

# 748
  • Мнения: 8
Zdraveite i ot men,az puk taka i ne razbrah,priema v qslite su6to li e na slu4aen princip?Ve4e vtori 4ovek mi kazva 4e ne sa,a s tozi nomer  koito sme nie skoro mai nqma da e Simple Smile

# 749
  • Варна
  • Мнения: 40
здравейте мили мами,аз имам едно питане,ако може някой да помогне с инфо.Детенцето ми е прието в яслена група,попълних декларация за записване,но детенце ще започне от август месец.Кога трябва да уведомя НОИ за намаляне на обезщетението-сега или когато детенце започне.Края на август навършва 2.благодаря

От август месец,вчера една приятелка е питала в НОИ,от първия ден на детето на ясла или ОДЗ яслена група. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт