Камъни в жлъчката - 1

  • 233 197
  • 766
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 2 280
Не, все още не е ходила. Преди малко пи Дуфалак сироп. Каза, че и дали Лактулоза 1 лъжица в болницата, но не й помогнало. А това оригване от какво е? И преди го имаше, но то нали е заради самата жлъчка... Ще спре ли с времето?
Иначе я оперира д-р Петлешков в Еврохоспитал , Пловдив, във вторник, днес я изписаха. Платихме 550 лв консумативи.

# 751
  • София
  • Мнения: 391
Аз също не бях ходила до тоалетната 3-4 дни, но и не бях яла нищо. От неделя до петък. В петък, деня след операцията ми дадоха храна и още в събота всичко беше наред. Иначе лекарите казаха, че е нормално да има оригване и газове след операцията. Корема бил пълен с незнам какъв си газ и ми беше доста подут.
-True Blue- , сподели моля те какво са ви посъветвали докторите да се яде. Диета, режим. Аз днес бях да ми махат металните скоби на дупките и като питах ми казаха- всичко. Да внимавам с боба и зелето. Сега спазвам диета №5, не ям мазно и тежко и доста добре ми се отразява на кг. Засега смятам да продължа, но не заради жлъчката, а заради стимула на минус 7кг.

# 752
  • Мнения: 2 280
}
}
Ето това са й дали. Сори, че са настрани, но пиша от телефона и не мига да ги обърна.  
А каква е тази диета номер 5?

Последна редакция: чт, 19 дек 2013, 22:20 от -True Blue-

# 753
  • София
  • Мнения: 391
Това го имам и аз, но то е по-скоро за хора с камъни в жлъчката, а ние вече нямаме такава. Диета №5 е за хора след операция на жлъчка, стомах, черен дроб и пр. Грубо казано. Тя е подобна, но не толкова рестриктивна. Можеш да ядеш меки и лесно смилаеми храни, супи, пюрета. Пилешко, телешко, риба, зеленчуци-картофи, карфиол, тиквички, моркови, тиква, краставици, домати, ряпа, дори зеле.Млечни продукти, нискомаслени. Всички видове плодове освен киселите и цитруси.Сладка, компоти и пр. Забранените са мазни и тлъсти меса и риби, жълтък, масло, тежки сирена, топени и пушени и разни други с висока масленост, майонеза и всичко дразнещо, подправки, кафе, газирано. Също гъби, патладжан, хайвер, консерви, лук и чесън, пържено и панирано. И трябва да се яде често и по малко и да не се преяжда. Тази диета може да се спазва 2-3 седмици след операцията и после както реши човек и каквото му се яде. Обаче се оказа, че на мен глад 5 дни и после 7 на такива храни по малко ми се отразява супер на теглото. Надявам се да продължи ефекта.
Направи ми впечатление деня след операцията ми дадоха обяд- супа топчета, пилешко филе на скара с печени картофи, 2 филии хляб и зелена ябълка. А на таблото в стаята пишеше, че съм диета №5, та си правя извода, че не е нужно да се лишавам особено.
-True Blue- пожелавам на майка ти да се възстанови бързо и да изкарате весело празниците, без тревоги.
Очаквам и някой друг да се включи с личен опит след операция.
P.S. Всъщност, изчетох отново цялата тема и доста е коментирано за храната. Благодаря!

Последна редакция: пт, 20 дек 2013, 00:34 от missmarina

# 754
  • Мнения: 2 280
Да, ами то това, дето си го написала като храни го пише и в този лист Simple Smile  Ще прочета и аз цялата тема.

# 755
  • Мнения: 2 280
Друга темс ли има, или в тази никой не пише?
Аз да кажа за майка ми - няма и месец още от операцията. Много бързо се възтанови от нея, за няколко дни. Пак да кажа, че е на 62 години. Първата седмица уж казваше, че се ограничава от към някои храни, но вече яде всичко и да чукнем на дърво не я боли нищо. Радваме се, че си я направи тази операция.

# 756
  • Мнения: 780
Здравейте!
Сега, месец след раждането получих силни болки и се установи, че са множество малки камъни в жлъчката. Планувахме операция за 14.05 при д-р Боянов - Русе. Само се моля когато постъпя на 13.04 да няма възпаление, защото ми се иска да се направи безкръвна операция. Много се притеснявам. Страх ме е да хапна каквото и да било - ям главно сухари, банани и такива съвсем леки храни - умирам от глад в интерес на истината. Сега съм на лекарства и дано издържа докато дойде време да вляза в болницата.

# 757
  • Враца
  • Мнения: 876
Marissa_ пази се много до операцията. Процедурата не е сложна не се притеснявай. При мен въпреки, чи имаше леко възпаление минаха нещата. Въпроса е да гледаш да не получаваш кризи до самата операция. Може да си похапваш леки храни и задължително избягвай тези, които те дразнят

# 758
  • Мнения: 780
А да попитам до колко може да се консумира сол, защото без определени храни мога, но много много трудно ще свикна с безсолното меню...  newsm78

# 759
  • Мнения: 86
Всичко ям аз, вече Simple Smile Отбягвам яйцата обаче и пържените, не нацяло де, ама не прекалявам, солта ми е най-малкия проблем! Всичко ще  е точно, не се притеснявай  Hug

# 760
  • Мнения: 29
Здравейте,
Аз съм нова в тази тема, но и аз съм като вас с отстранена жлъчка преди две години. Тогава бях на 30 г. На вас на каква възраст ви отстраниха жлъчката? Засега се чувствам добре с изключение на това, че попаднах на една статия в нета където пишеше че при хора с отстранена жлъчка по-късно се развивало рак на дебелото черво, което ме тормози доста. Вие знаете ли нещо такова и ако да правите ли някакви профилактики?

# 761
  • Враца
  • Мнения: 876
poli_p едва ли има връзка едното с другото. Никой от нищо не е застрахован, но такова твърдение за мен е абсурдно. Рака както и другите болести са резултат от средата и небалансирания ни начин на живот - като съвкупност от спорт, хранене, начин на живот (вкл. и стреса).

За оперираните от жлъчка знам, че е хубаво да се придържат към правилата за да не образуват нови камъни, защото тогава е малко по-сложно, че може да се получат увреждания на черен дроб или далак. Аз си похапвам от всичко умерено - дори и непозволени от списъка храни по малко и рядко. Въпроса е да не се натоварва черния дроб непрекъснато с едни и същи храни (особено, ако са вредни)

Marissa_ солта трябва постепенно да се намали. На мен това ми беше едно от трудните неща, но се свиква - замени обикновената солт с хималайска и постепенно намалявай количеството в яденето (като начало примерно може да се започне като шопската салата може да не се соли заради сиренцето отгоре или други дребни нещица)

Аз за около година съм намалила значително количеството сол и дори не ми прави впечатление вече. Имай предвид, че във всеки продукт, който похапваме има добавена сол - сирене, кашкавал, хляб и т.н

Dream ♪★♫ аз похапвам яйца, но умерено и по възможност добавени в ястия (рядко варени и то само белтъка)

А относно годините аз бях на 33 г, когато ме оперираха - според доктора и наблюденията ми ранна възраст за подобно заболяване, но като част от общата тенденция за намаляване на възрастта при определени характерни за съвремието ни болести

# 762
  • Мнения: X
На мен ми махнаха жлъчката на 19 години.. преди 2 месеца, но беше с разрез. На мен ми извадиха една ръкавица с малки камъчета и една с 6 камъка като всеки един от тях е голям по 3см. Възстанових се бих казала бързо. Една седмица бях в реанимацията, изписаха ме и после докато не ми бяха махнали конците все ме дърпаха.. махнаха ги и всичко горе долу се оправи. Simple Smile

# 763
  • Мнения: 29
И аз ограничавам като вас някой неща, но понякога не се получава. Други неща пък съм добавила в менюто си - примерно преди не пиех много вода, сега вече си пия нормално, хапвам повече плодове, почти съм изключила сладкото, освен в периодите преди цикъл. Веднъж годишно ходя на ехограф, защото при мен беше тръгнало едно камъче по каналите и две седмици след операцията се наложи да ми го вадят през устата. Пролетно и есенно време по един месец пия вечер по 1 таблетка Урсофалк, това било за прочистване на каналите, колко ще се прочистят незнам Simple Smile))

# 764
  • Мнения: 86
На мен ми я махнаха на 22г. имах ги от 14 годишна някъде. Извадиха ми 16-18 камъка, тъкмо вчера стана 1 година от операцията.
Да, яйцата в разни ястия, застройки, тестени изделия ги ям, ама не и пържени или омлети.. варени също на Великден изядох само 1 белтък >Grinning Иначе какво за солта? Не разбирам общото или говорите за целия организъм като цяло?

Да, и аз съм попадала на статиии за рака на дебелото черво и да притеснително е, но при мен нямаше как.
Преди 2 седмици поисках направление за ехограф - не ми дадоха.. нямало какво да се притеснявам  #2gunfire и така..

Общи условия

Активация на акаунт