За извинението

  • 2 716
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 367
Никакво "просене" не оправдава агресия,удряне и грубост на нашия дом. Хич не ме интересува кой започнал 1 и пр,знаят как се решава конфликт с акъл,не със сила/хулигания. Извиняват се до днес с подсещанки от мен,рядко се случва така отвътре да им дойде,но дудна ли дудна и може би съм 2020 да ма файда...

# 16
  • Мнения: 503
На ненавършени 3 малкият се извинява понякога по своя инициатива, когато направи нещо лошо, дори преди да му кажем, че е сгрешил. Този резултат постигнахме с много говорене, обяснения, извинения към него, както и отбелязване на неговите неправилни постъпки (случва се да бутне някое дете по невнимание) и напомняне, че трябва да се извини на детето. Колкото до другите деца, има всякак възпитани, както и всякакви родители. Някои тичат 5 секунди след детето си "Ама трябва да се извиниш, виж сега какво направи..." и оставят занимавката (детето им съответно разбира, че няма никакво задължение да поправи стореното дори с извинение). Други казват с най-милия меден гласец, все едно говорят на пухкаво котенце "Не трябва така", но продължават да гледат захласнато прекрасните си принцове и принцеси как щуреят необуздано и вършат беля след беля, и с умиление обясняват "Ами то детето е палаво". Палаво ще е, като никой не го възпитава. То и нашето е палаво, но в нормални граници, и знае какво може и какво не.
Аз като видя, че нашият принц (и ние си го възприемаме така, много ясно Laughing) направи някаква беля, например бутне дете, веднага казвам със строг глас "Не така", отивам при него, отделям го от играта, за да ми обърне внимание (да нямаме синдрома "Говори си, не ми пречиш"), заставам на неговото ниво и му казвам какво е направил, казвам, че така не може и също му напомням да се извини на другото дете. Докато не го направи, няма връщане в играта, а ако откаже да го направи - тръгваме си от площадката. Веднъж си тръгнахме така, нещо не слушаше, не помня точно каква беше ситуацията, но единственото, което му казах по пътя към вкъщи (единственото във връзка със случая) беше "Вярвам, че следващия път ще ... (постъпиш правилно)... и няма да си тръгнем". След което смених темата, а той се успокои и до входната врата вече му беше минало. Но оттогава никога не е подминавал думите ми, дори да не съм точно до него, винаги се обръща да чуе какво казвам и същевременно спира (да тича, да скача), докато не разбере за какво говоря.

# 17
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Тази тема ме накара да се замисля към кои родители принадлежа  newsm78. Извинявала съм се, карала съм го да се извинява, но в повечето случаи той се извинява на мен,а не на детето, което е наранил  умишлено. Ако е бутнал някого случайно тогава се извинява, макар и с подканяне от моя страна. Като се замисля - при инцидент - първо говоря със синковеца и обяснявам, че това не се прави, че така не се решават проблемите и по-късно евентуално се извинявам лично на другата страна.

# 18
  • Мнения: 2 885
Цитат
Казват му възпитание.
Heart Eyes

Цитат
Толкова съм разочарована от всичко,което виждам през деня по парковете, че чак се отчайвам,да не споменавам нервите и бясът, които ме хващат.
Аз за себе си съм намерила решението - просто избягвам вече такива хора. Посещавам едни и същи места и вече ги познавам повечето. Повярвай ми,това е най-добрият начин да си спестиш много нерви и усилия.

Въпроса е, че ти идва да избягаш и от някои родители в ДГ, ама не става така лесно. Там вредители колкото щеш. За училището да не отварям дума. Mr. Green

Стелфи, гледам напоследък на първа страница на "Нашите деца" 30% са пускани от теб теми. Не знам защо така, ама прави силно впечатление на един стар форумски кадър като моя милост.  Thinking

И аз бих искала само с теб и Гос`жа Мафани да излизам. Втърсна ми от липса на възпитание. Употребата на думички като "извинявай, моля, благодаря" и прочие се попиват от отношенията в семейството. Т.е. детето ги приема за даденост. Истината е, че Стефан осъзна реалното значение на тези думи чак на 2 г в яслата. Сега дори да му подадеш чаша с вода докато не кажеш "Моля" след неговото 'Благодаря' не започва да пие. Whistling

Тук на всеки 2 крачки се чува "извинявай", дори да се разминават с теб на улицата. На мен ми е много приятно. Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 1 335
Стелфи, гледам напоследък на първа страница на "Нашите деца" 30% са пускани от теб теми. Не знам защо така, ама прави силно впечатление на един стар форумски кадър като моя милост.  Thinking

Ъ-ъ.. да.. има такова нещо... И на мен ми прави впечатление, малко ми е неудобно също...
Ами част от темите са стари, но още някой чат-пат пише по някое мнение, други 2 бих ги пуснала в "Майки бъдещи и настоящи", но той вече не съществува и затова дойдоха тук и така..

# 20
  • Мнения: 4 806
За извинението ... Преди време едно момченце на 5-6 години видима  възраст
умишлено удари и блъсна дъщеря ми, която тогава бе на не повече от 2.5 години.
Майката и бабата седяха в непосредствена близост. Моето момиче ревна - не
толкова от болка, колкото от обида. Е, не можах да получа извинение от страна
на момчето. Обърнах се към двете госпожи да обяснят на отрочето, че нито е
редно да се държи агресивно спрямо другите деца, нито е редно да не се извини.
Те ме гледаха празно, с едва доловима усмивка. И не направиха нищо. Поне да
ме бяха пратили да паса, но не ... Та, като става дума за липсата на извинение
по площадките, неминуемо ми изплува този телешки етюд (да ме прощават жи-
вотинките).
Естествено е, считам, да се извиняваме. Волно или неволно ако детето е засегнало
физически друго дете. Ако то не може, майката или който е там с него. Но ако
агресията е от другата страна - напълно естествено е да се иска извинение.

# 21
  • Мнения: 1
Епизод 23 Франклин се извинява в портала www.vbox7.com също върши работа,...наясно съм, че с тези компютри забраняваме на децата ни нормално детство, ценностите се губят, но понякога това също е вариант,..Simple Smile
http://www.vbox7.com/play:07dfa7d6

# 22
  • Мнения: 293
Според мен децата трябва да се извиняват само за по-сериозни неща

# 23
  • София
  • Мнения: 1 335
Според мен децата трябва да се извиняват само за по-сериозни неща

Защо само за по-сериозни?

# 24
  • Мнения: 9 814
Какво разбирате под по-сериозни?

# 25
  • Мнения: 503
Какво разбирате под по-сериозни?

Сигурно такива, за които извинението няма да е достатъчно.

# 26
  • Мнения: 621
Според мен децата трябва да се извиняват само за по-сериозни неща

И аз съм любопитна да разбера кои според вас са по-сериозните неща. Thinking

# 27
  • Мнения: 5 940
Ние първо постигнахме успех да ни се извинява на нас. Не знам защо, но с нас му е по-лесно. При конфликти с деца, с изключение на общуването му с най-добрия му приятел /те са като големи момчета,  с всички истински атрибути на приятелството- подкрепят се, помагат си, защитават се, сърдят се, прощават си/, почти винаги е убеден, че няма вина.
Когато смятам, че не е прав, а и да смятам, че е прав, но все пак не трябва по такъв начин да се защитава, се извинявам на другото дете или на родителите. После винаги говорим.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 306
Срам не срам, признавам си, че моето дете е от по-агресивните. Понякога като го хванат лудите удря, дърпа, бута или скубе някое дете. Почти винаги успявам да се намеся преди да успее, защото го наблюдавам постоянно и вече предусещам намеренията му. После обяснявам, извинявам се на родителя, карам сина ми да си извини на детето, говоря, обяснявам, но файда няма. За наказание сме си тръгвали от площадката ама на него хич и не му пука. Много ми става неудобно, гледам да избягваме такива неща, и ако все пак станат разбира се, че се извинявам и обяснявам. Друг е въпросът как да му обясня така, че да спре с тия гаменски изпълнения. Разбира, че прави нещо лошо и въпреки всичко не спира. Незнам, имам чувството, че като ме видят определени майки и лошо им става. Но само родител с такова дете ще ме разбере, защото на тези със спокойни, послушни деца няма как да обясня поведението на моето. То аз не го разбирам, та...

# 29
  • Мнения: 3 634
Няма нищо по-неприятно от насила измънкано "Извинявай!". Не ми е приятно да го чувам към себе си, сигурно и с вас е така. Не се интересувам кой е провокатора когато има проблем, а се концентрирам върху реакциите на детето ми. Разяснявам му къде греши и след това го питам "Ще се извиниш ли?" и той обикновено отговаря "Не!". След няколко часа осмисля случилото се и казва, че ще се извини "утре". Тъй като няма много добра представа за времето го приемам като форма на разкаяние и желание да поправи стореното. При нас "утре" е по-скоро "обещавам да го направя" и досега уддържа на думата си всеки път.

Общи условия

Активация на акаунт