Синът ми иска пари от съучениците си - как да постъпя?

  • 7 936
  • 160
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 8 999
Най-елементарното е, че в някой училища са от 1-ви до 12-клас. И доста често (доколкото съм чувала) големите "джобят" малките.

Е, то и по улиците като си ходиш може да ти откраднат чантата, ама какво - да ходим без пари ли? Или да излизаме с "точно", за да напазаруваме в близкия магазин и да няма опасност да загубим парите си?
Тъкмо децата ще се научат да си крият и пазят стотинките.
Ако се случи някой да преджоби детето ми, ще отнеса въпроса към училищните власти, но няма да му спра финансирането.
А ящните деца няма да намалят апетита си, ако нямат пари. Най-много да си докарат комплекси и да подчинят съзнанието си на това как да намерят средства, за да задоволяват вечния си глад. И нищо чудно да се превърнат в "преджобващи" по-малките.

# 106
  • Мнения: 2 641
децата ми ще учат на половин ден. закуска и обяд в къщи. пари едва ли ще получат до 5 клас. за какво са им? но дотогава ще съм ги научила защо не им давам пари в училище и защо няма да се хранят в стола или на лафката.
майки погледнете на какво приличат децата хранейки се по този начин. какви възрастни стават. някои даже нямат човешки облик от живот с кола кола, чипс, цигари и захар...не е проблема в парите и размера на сумата, а в това как възпитаваме децата си да се хранят и с какво, за какво да похарчат парите си.

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
ще стоят без пари до пети клас, ама друг път!  Laughing

# 108
  • софия
  • Мнения: 2 543
децата ми ще учат на половин ден. закуска и обяд в къщи. пари едва ли ще получат до 5 клас. за какво са им? но дотогава ще съм ги научила защо не им давам пари в училище и защо няма да се хранят в стола или на лафката.
майки погледнете на какво приличат децата хранейки се по този начин. какви възрастни стават. някои даже нямат човешки облик от живот с кола кола, чипс, цигари и захар...не е проблема в парите и размера на сумата, а в това как възпитаваме децата си да се хранят и с какво, за какво да похарчат парите си.
  bouquet

# 109
  • Варна
  • Мнения: 6 360
Моето момиче започна  да  иска пари от нас от втори клас.Обикновено ѝ давам по 2 лв (или 1 лев).А с парите си купува календарчета с котки, картички или стикери, защото ги колекционира.Смятам ,че детето трябва да разполага с някаква дребна сума за лични нужди.

# 110
  • Мнения: 85
ще стоят без пари до пети клас, ама друг път!  Laughing
Peace

# 111
  • Мнения: 2 222
Не знам и аз какъв проблем виждате в парите. Естествено, че детето трябва да има пари, всичко се случва, чувството да нямаш в себе си една стотинка или да имаш само 20, когато ти трябва левче, според мен е прекалено неприятно. Синът ми спортува и се храни съвсем здравословно вкъщи, не мисля, че и в училище се олива да яде боклуци. Просто има пример ние как се храним, достатъчно разумен е и разчитам на това. А не да го оставя без 1 стотинка в джоба да не би да се нагълта с мазната пица от лафката. Не е това начина да предпазим децата от каквото и да е. Детето да бъде оставено без пари означава да си мисли, че никога не може да си купи нищо, докато другите деца могат. И това във възраст, когато говорим за съвсем малки и поносими за всекиго суми.  ooooh! Не бих го причинила на децата си. 

# 112
  • софия
  • Мнения: 2 543
Има огромно значение дали ще бъде в училище 4 часа или 10 часа. За 4 часа няма човешки организъм , които не може да издържи без питателната пица от лафката. 

# 113
  • Мнения: 2 222
Това значи ли, че трябва да бъде изпратено задължително детето без 1 стотинка в джоба? Синът ми беше от сутрин до 15 - 16 часа на училище до 3 клас, тогава обядваха всички в стола, просто обучението им беше целодневно (а не занималня). Пак си му давахме всеки ден по 1-2 лева. Сега е до обяд. Не яде пица, но си купува сиренки и др. такива от лавката. Храна отвкъщи за училище не иска да му слагаме. Насила няма смисъл да му я бутам в раницата, не е малък, че да се лъжем. Обядва си у дома. Струва ми се прекалено да не може да си купи 1 дъвка или минерална вода детето, защото родителите му не му дават пари.  Rolling Eyes Да не говорим, че ако нещо му липсва за училище, примерно забравил/загубил си е гума, молив и т.н., там продават и такива канцеларски неща. Моят не харчи много, да не кажа никак, все аз му бутам насила парите, да си има.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво от това, че е половин ден? И моите са по половин ден на училище, като бяха в начална степен рядко си купуваха неща от лавката, но винаги са имали пари в джоба. Все пак са извън къщи, всичко се случва, я вода да си купят, я салфетки, я нещо друго, пък дори да е пица! Какво сега, другите да ядат, а моите да стоят и да преглъщат отстрани или да си просят по една хапка от децата ли? Това е ужасно унизително! Недаването на пари само отлага усвояването на умението да се борави с пари, а не го решава. Номерът не е да не му даваш пари за четири часа на училище, а да го научиш дали и кога да ги харчи!

# 115
  • Мнения: 2 641
андариел - аз внимателно съм разглеждала какво точно продават в училищните лафки. и да ти кажа по мое мнение са само боклуци ! имаше в 128 училище ябълки , явно нещо ново са въвели и сигурно има и в другите училища, но кой ще си купи ябълки да ги мие че и да ги бели ако така е свикнал да ги яде? нека не се заблуждаваме какво се купува и как се харчат парите. аз определено ще запиша децата си в близко училище и не виждам за интервала 8.30 -12 часа какво толкова ще им притрябва от лафката че да имат нужда от пари?
аз и сега гледам как родителите си седят на кафенце и пържени картофи с бира, а децата сладолед, кока кола и чипс или снакс. е в нашето семейство не се консумира нищо от споменатите неща, с мъжа ми не седим по кафенетата, следователно и децата ни нямат досег с подобни заведения. рядко им купуваме сок от там. това е наше виждане, ако искат пари  за нещо ще ни кажат, ще им дадем и ще идат да си го купят, но ако ние преценим че си струва. след 4 клас вече ще разполагат с джобни пари като се надявам сами вече да се контролират какво купуват.
и да попитам за тези пици - вие знаете ли какво "месо" слагат в тях? това са едни калъпи от най долнопробните остатъци, супер вредни, но за жалост ги слагат на всички пици с "шунка" дори и в най добрите заведения. та за мен е непонятно как вие си причинявате подобно нещо на децата, ядейки тези неща, а не че ще стоят без пари.

# 116
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбирам те прекрасно какво имаш предвид! Всичко това, което пишеш за лавките ми е известно. Не ти се вярва сега, но сама ще се убедиш, че не е добра идея да оставвяш децата си без пари в училище! Само не ми е ясно защо по подразбиране приемаш, че ще имаш пълен контрол върху това какво яде детето ти в училище, както и че непременно, ако имат пари в джоба, ще си купуват постоянно боклуци. Определено, ако никога не вкусват изброените от теб боклуци, изкушението в училище ще е двойно, че и тройно, и няма да го предотвратиш с недаването на пари.

# 117
  • софия
  • Мнения: 2 543
Този апокалипсис с  двойното и тройното желание до колко дни го виждаш. Ще си седи някоя  5-6 класничка ,  кандидат за мис Тлъста пица пред лавката и ще си гризка  чипс - плик след плик с парите,  спестявани дни и нощи или преджобвайки клетите си съученички.  Ден до пладне. Ние не пием газирано,  например всекидневно и дъщеря ми не го харесва като вкус. В заведение си поръчва кола , но не й е напитката. Чипс яде от дъжд на вятър, боядисани сокове никога. Всичко от което мога да я спася поне 2-3 години , ще й е от полза. От малка гледа как баща й на вечеря  яде много плодове и й е заложено в съзнанието. Ако той  мааше  тиган пръшки с лук, това щеше да е  нормално за нея..
Щом на лавката в училище продават,  висящи на пирон и   незапечатани гривни с бонбони, значи няма да си пазарува оттам. Те струват 20 стотинки за сведение на свръх заможните. Просто на тази лавка нещо ,което може да й прилипсва за 4 часа няма. Ако прерита за нещо има джи ес ем. Имам съседка, тя ще се притече на помощ.  Обучена е да я прибира при сигнал за бомба, но може и да се осъвършенства  и пици да разнася. Joy

# 118
  • Мнения: 85
Да, точно по темата. Детето има купони за уч.стол, но иска пари от съученици.
Казваш, че имаш и по-голям син, и при него ли всичко контролира? И на екскурзия ли, без пари ще ходи?

# 119
  • Мнения: 2 160
Каква е връзката с всекидневното даване на пари и екскурзия?
Лично аз не зная дете да е оставено без пари .
И по повод екскурзията,на връщане госпожите са ги завели на "Макдоналдс"!!!

Общи условия

Активация на акаунт