За и Против Еко храните

  • 3 839
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1
Здравейте всички,

мисля, че хората тук са изключително добре запознати с темата, която искам да обсъдим. Кажете ми моля, вашето мнение за Био и Еко храните. Иска ми се да вярвам в това, че яйцата снесени от свободни кокошки са по-качествени, или... накратко ми се иска ми се да поразнищим малко темата "за" или "против" био храните. Споделете ми доколко Био продуктите са реално такива. Кефи ли Ви, защото аз не съм убедена, че си заслужава цената, не хората, които ги произвеждат я определят според мен...еко храни са горе в планината, създадени с къртовски труд... от съвестните баби, които си копаят градинката и си хранят кокошчиците...Кой им обърна внимание...бута си кравичката и пие ИСТИНСКО МЛЯКО, зъзне на пазара и събира пластмасови бутилки, за да стигне до нас.. продуктът. Благодаря Ви ще се радвам да обсъдим това Simple Smile

# 1
  • Мнения: 334
Здравейте, Zebo!
Да, въпросът Ви е съвсем основателен и като повечето неща не би било изчерпателно отговорът да бъде твърдо "за" или твърдо "против".

Теорията започва от простичката истина, че всички бихме искали да ядем продукти "близо до природата", но за съжаление често се случва те да не са такива - най-вече от икономически съображения. Затова е въведено био-сертифицирането, което да гарантира, че хранителният продукт действително отговаря на дадени критерии (например земята, където се отглежда дадена култура да не е била наторявана с изкуствени торове определен брой години). А получаването точно на този сертификат оскъпява продукцията. И да, Био продуктите са подложени на немалко проверки, така че може да се приеме, че наистина са такива.

Разбира се, че има природосъобразни храни без етикет "био" на тях, те просто не са изминали конкретно този дълъг път на проверки и анализи, които да им осигурят точно този сертификат.
Има хора, които считат по-високата цена за неоправдана и други, които са склонни да я приемат, въпрос на личен избор е.

# 2
  • Мнения: 4 399
Aми аз не се сещам за нито едно 'против' (извън цената). Не се сещам една приЧина поради която конвенционалните продукти биха били по-добри. Но ти ако имаш такива идеи, сподели ги моля, ще бъде интересно. Бих посъветвала всеки който може да си ги позволи, да пазарува био храни. За съжаление все още изборът им е ограниЧен и като отида в супера ако в момента има 20 вида конвенционални зеленЧуци, био зеленЧуците са 3-4 вида.

# 3
  • Мнения: 166
За мен един плод или зеленчук е Био, ако има истински вкус на плод. За съжаление т. нар Био плодове и зеленчуци са доста далеч от истинските плодове и зеленчуци. Не ми сават по/вкусни доматите, ако отгоре им е лепната табелка Био. Според мен тов в момента е доста добра машина за пари и се манипулират яко хората.

# 4
  • Мнения: 54
За мен един плод или зеленчук е Био, ако има истински вкус на плод. За съжаление т. нар Био плодове и зеленчуци са доста далеч от истинските плодове и зеленчуци. Не ми сават по/вкусни доматите, ако отгоре им е лепната табелка Био. Според мен тов в момента е доста добра машина за пари и се манипулират яко хората.

Напълно съм съгласна с това мнение. Купувала съм 2-3 пъти "био" плодове и зеленчуци. По-дървени и безвкусни бяха и от "обикновените". За сметка на това 2-но и 3-но по-скъпи. Имам и доста негативен опит от "био" козметика. Не знам дали и тя е "био", поне според сертификатите е такава, но в повечето случаи - доста долнопробна. Т. че определено става въпрос за яка манипулация.

# 5
  • Мнения: 94
От био продуктите сме купували само прясно и кисело мляко за малкия. И наистина изглеждат като истински   Simple Smile на вкус - също, имат си каймак, водичка, абе както едно време си изглеждаха млеката. И наистина прокисват малко след упоменатия срок, който хич не е дълъг. А други продукти си купуваме от село от едно момченце - яйца, месо, зеле. Цената е като в магазина, но му имаме доверие за произхода на продуктите и хигиената, както и начина на хранене и отглеждане на животните му. Но за съжаление, не много хора имат подобни контакти и разчитат само на продуктите в магазините

# 6
  • Мнения: 753
Аз съм доста резервирана към всички етикети "Био". За момента се ограничавам да чета съвестно етикети, но се съмнявам дали всичко е изписано в тях...Освен това гледам да приготвям повечето неща у дома и да избягвам купуването им - напр. хляб, пастет, частично сладкиши...

# 7
  • в колонките
  • Мнения: 510
Здравейте.Искам и аз да дам своето мнение за био продуктите,защото ходя всяка седмица в два такива магазина да им правя отчетите.Значи, какъвто и да е продукта той не влиза в магазина без сертификат и от производителя./живея в Атина от 1993г/.Тук в био магазините се продава абсолютно всичко,което може да се намери в един обикновен супермаркет.Аз съм ЗА био продуктите,защото зная,че наистина отговарят на сертификата си.Тук проверките са много чести и глобите са бая солени.Нито един гръцки био производител няма да заложи на ментета,че ще им вземат разрешителните.А за да изкараш разрешително за производство на био стоки е и скъпо,и трудно.Скъпичко е,да,но е гарантирано.Остава вие да избирате-или здравословно хранене,или обратното.Всеки избира сам по какъв начин ще се грижи за своето здраве и това на семейството си.Бъдете здрави всички  bouquet

# 8
  • Мнения: 334
Здравейте!

В подкрепа на казаното от sivila ще кажа, че тези сертификати са задължителни и за родните ''био'' търговци. Вие като потребители трябва да сте наясно, че ВИНАГИ можете да поискате от търговеца да ви покаже въпросния документ (всеки негов доставчик преди това би трябвало да е придружил стоката си с такъв, т.е. по закон продавачът трябва да го има).
* Био сертификатите да не се бъркат с т. нар. "Сертификати за произход", "Сертификати за качество", "Сертификати за съответствие".

# 9
  • София
  • Мнения: 9
Не се съмнявам, че за да се вземе сертификат за био произход продуктите отговарят на изискванията. Но какво става след това , има ли периодичен, постоянен контрол, който да гарантира, че продуктите продължават да съответстват на сертификата и от кого се осъществява този контрол.

# 10
  • Мнения: 110
Аз съм твърдо за био продукти, но за такива смятам само тези в моята градина! Laughing

# 11
  • Мнения: 1
Хубава тема, нека и аз дам моите 5 стотинки. Съсобственик съм на смея да твърдя голяма фирма в сферата на хранително-вкусовата промишленост в световен мащаб. От тази позиция мога да ви гарантирам че колежката Бондюел е обяснила съвсем правилно нещата. Нека ви дам и друга точка-ако не е така -какво ще правите? Ако откажете да консумирате това, което се предлага на пазара - какво ще ядете? Може би всичко живо ще стане земеделци? Simple Smile
 Не и не е нужно-няма  конспирация в био храните и можете да им се доверите. Неща, на които не можете да вярвате са легендите за аспартама и легендите за редуциране на обществото чрез храна...никой няма интерес от това-освен разбира се конкуренцията,пускайки пореден слух.
Ако искате да ви подшушна още малко от кухнята на нашия бизнес-в момента се борим да намалим количеството телесни мазнини сред човечеството и всеки такъв продукт е с предимство пред останалите. Съжалявам, ако е било малко емоционално, но просто е хубаво да ни вярвате.

# 12
  • София
  • Мнения: 985
Не купувам био храни, произведени в България. Защото не вярвам, че са био.
За пример мога да дам мой познат, който получи сертификат да произвежда био картофи.Нагледно видях, как ги напръска с препарати против плевели, против колорадски бръмбар и ги засади на почва, която години наред преди това е била наторявана с изкуствени торове.
Основното, което се гледа е печалбата, а не намаляването на телесните мазнини сред човечеството и т.н. Аз не вярвам, моля да ме извините за което. Прекалено нереално и идеалистично ми звучи.

# 13
  • Мнения: 112
Аз доста често купувам такива храни, с идеята да са по-пречистени, без химикали. Би трябвало щом са сертифицирани да отговарят на изискванията. Най-добре е да си набавяме домашни продукти, от близки, познати и роднини които отглеждат. Хем по-евтино, хем по-екологично (няма опаковки, транспорт), хем по-вкусно.  Peace

# 14
  • Мнения: 64
Аз съм твърдо за био продукти, но за такива смятам само тези в моята градина! Laughing
Нямам градина,но от тази на майка ми доматите са най-истински  и се радвам,че тя произвежда,за да ядем поне от време на време истинска храна!

# 15
  • Мнения: 293
Не вярвам на нищо ''био''  в БГ.''Био'' само от градината на баба. Peace

# 16
  • в колонките
  • Мнения: 510
Nataliiiiii,мила,ами ако някои нямат нито градини,нито баби тогава какво? Дъщеря ми живее в Бг. и също купува БИО.

# 17
  • Мнения: 9
А защо мислите, че бабите на село гледат био-зеленчуци? Масово слагат амониева селитра, защото е евтина, и това не е тайна за никой. Колко от тях могат да си позволят да слагат био-торове, които са в пъти по-скъпи от селитрата? А без наторяване не получавате био-продукти, а получавате нищо, защото това растение за да произведе присъщите му витамини, се нуждае от химични вещества. Разликата между био-продуктите и конвенционалното производство е по какъв точно начин ще им поднесете нужните химични вещества - азот, фосфор, калий и прочие.

# 18
  • Мнения: 293
Силвиа,аз просто споделих моето мнение.Това за градината на баба го казах на шега,иначе на село баща ми има градина ,и сьм сигурна,че не слага амониева селитра,а само чиста тор.
По тази причина бебето ми е на готови пюрета HIPP,GERBER,като разчитам,че са минали някакьв контрол щом не са произведени в БГ.Някой други майки предпочитат да приготвят сами пюретата на децата си пазарувайки от БИО магазина,ама то нещо остана ли в БГ ,което да е истинско?

Последна редакция: чт, 03 фев 2011, 23:15 от Nataliiiiiii

# 19
  • София
  • Мнения: 599
Страшен фен съм на БИО сиренето и киселото мляко на Хармоника, много ги харесвам. Купувам и био плодове и зеленчуци, особено ако са сезонни.
За бабите с градинките - познавам такива които си хвалят екологичните продукти, ама казват че ги боли кръста да плевят между редовете и 'само' там хвърляли препарати срещу плевели Simple Smile

# 20
  • в колонките
  • Мнения: 510
Nataliiiiiii,мила, Hug,разбира се,че изразяваш мнението си.Аз нищо лошо не съм писала.Нашето семейство няма такава възможност да взема продукти от село и за това си купуваме БИО продукти.Просто вярваме,че това,за което плащаме е по-здравословно за нас.Приятна вечер ти желая.  bouquet

# 21
  • Мнения: 37
Както скоро  стана известно по някоя от телевизиите в България няма лаборатория която да може да докаже, че един продукт е 100 % био, затова си купувам пакетирани био продукти от здравословните магазини, които са произведени в по - бели държави.  Peace За нещастие плодове и зеленчуци си купувам от пазара, но се надявам скоро и това да се промени. Peace

# 22
  • Мнения: 9
А кое ти дава увереност, че произведените в "бели" държави стоки за България са наистина биологични?  Thinking

# 23
  • в колонките
  • Мнения: 510
А защо да не са биологични за Бг.seymour_sz? Нали Родината ни е в ЕС. Законите са еднакви за всички държави.А ГМО- продуктите са забранени и у нас.Какво искаш да кажеш с поста си?

# 24
  • Мнения: 9
Ами дава ми увереност факта, че примерно прах за пране "Бонукс" (или друга известна марка), закупен от България и закупен от Германия не пере еднакво. Германските салами в Германия нямат нищо общо с вкуса им, закупени от "Кауфланд" в България (или от друга известна верига). Продукти на известни марки се произвеждат единствено и само за източните страни с качество (и цена, разбира се), което няма нищо общо с оригиналите, които се продават в "по-белите" страни. Но това е само част от отговора.
Защо българските био-продукции да не са био поне толкова, колкото европейските (вероятно това са т.нар "по-бели" страни), както смята Диана_73?
С поста си исках просто да реагирам на неправилното, според мен, недоверие към българските продукти и сляпата вяра на западната продукция, която като аксиома приемаме за качествена. И точно благодарение на  това мислене пълним и без това претъпканите джобове на западните корпорации и вериги, и убиваме българските производители.

# 25
  • в колонките
  • Мнения: 510
seymour_sz,не го приемай за заяждане,но виж добре заглавието на темата.Еко-колбаси не съм чувала да има/може и да греша/,поне при нас в Гърция няма.Колкото до ЕКО-миещи препарати-да,има,но не е тук мястото да се коментират.Хайде да пишем САМО по темата за ЕКО-храните.Приятна вечер желая на всички.  bouquet

# 26
  • Мнения: 9
Ами аз говоря точно по темата. Това за колбасите и перилните препарати беше само за сравнение - как един и същ продукт, предназначен за Западна и Източна Европа, е обикновено с различно качество, а не че има био-колбаси или био-перилни препарати.
Био-продукти (зеленчуци и плодове) Бълария произвежда достатъчно, дори снабдява половин Европа с такива - справка оранжериите "Гимел" до Пазарджик, които работят предимно за износ за Европа. Обаче не, щом са произведени в България, те не са съвсем "Био", щото само произведените в Холандия (примерно) са такива.

# 27
  • в колонките
  • Мнения: 510
seymour_sz,ако можеш дай някаква статистика как България снабдява половин Европа с БИО плодове и зеленчуци. LaughingКъм био храните са и месата,нали? Аз мога с цифри да ти дам за Гърция-колко са производителите,какво произвеждат,също така и контролните органи,без които стоката не може да се нарече БИО.  bouquet

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Това, че един продукт е био, не се доказва чрез лабораторни анализи, а чрез постоянен контрол по време на производството. За съжаление много неща се изопачават в медиите, защото и самите "журналисти" не знаят за какво пишат. В лаборатория може само да се докаже дали един продукт съдържа остатъчни количества от пестициди (т.е препарати, които се използват за борба срещу плевели, болести и неприятели), нитрати, тежки метали. Липсата обаче на подобни замърсители в крайния продукт не означава, че такива не са били използвани по време на производството и съответно не доказава, че продуктът е био. Идеята на биопроизводството е не само осигуряване на чисти и здравословни храни на потребителя, а и опазване на околната среда чрез използване на щадящи методи в земеделието.
Биопродуктите се контролират от независими организации и когато на етикета пише, че продуктът е контролиран от съответната организация (това е задължителна информация на етикетите), то тогава на този продукт може да се има доверие. Въпросът е, че на пазара има много продукти, на които пише "био" или "еко", но те реално не са такива, защото не са контролирани. И тези продукти са все произведени от български фирми. Защо? Защото държавата не изпълнява функциите си на контрол и не налага санкции на тези, които злоупотребяват. Следователно, като държават не може да ни защити, трябва сами да се защитим и да не купуваме продукти, на които пише био и еко, но не пише кой ги е контролирал.
А колежката с познатия, който имат сертификат за картофи, пък ги бил пръскал, да подаде сигнал в отдел Биологично земеделие в Министерство на земеделието, защото там ще я чуят, ще санкционират този, който е издал неправомерно сертификата (ако наистина е така), тук и да си пише - все тая.

Контролните органи и в България са известни, те не са тайна, публикувани са и в официален вестник на ЕС, и в сайта на МЗХ.

И по темата - "против" биохраните няма.
Въпросът кой може да си позволи високите цени е съвсем отделен.
И биоземеделието не може да се приравнява с примитивното земеделие в изостаналите райони. То прилага модерни технологии, които са насочени към опазване на околната среда и осигуряване на безопасни храни. Бабите на село далеч не правят биоземеделие. Последното, което ще си купя е мляко, издоени при кой знае какви условия и налято в мърлява или употребявана многократно бултилка или съд. 

Последна редакция: сб, 26 фев 2011, 10:05 от cleare

# 29
  • Мнения: 9
Виждам, че cleare изключително подробно ти е отговорил  що е то био-производство и много малко може да се добави към неговите думи.

ако можеш дай някаква статистика как България снабдява половин Европа с БИО плодове и зеленчуци.
Аз мога с цифри да ти дам за Гърция-колко са производителите,какво произвеждат,също така и контролните органи,без които стоката не може да се нарече БИО.
Какво общо имат цифрите в Гърция с биохраните в България и това дали са наистина био, или не? Прости ми, но не мога да схвана връзката с темата тук, но щом държиш на цифрите, ето ти тогава и от мен малко цифри:
На първи прочит намирам 9 (девет) сертифициращи органа в България, които могат да издават сертификати за био-продукция - ето ги http://bioferma.bg/index.php?p=52&l=1
Над 1000 са био-производителите (без останалите 400, които са санкционирани за разминаване площите) в България, ако се съди по тази новина: http://bulgarski.pogled.info/news/10084/17-2-mln-lv-subsidii-pol … -bioproizvoditeli
Ето ти и още статистика към януари 2010 г:
Днес за биологичното земеделие в България се използват 1 667 410 декара, което представлява 3,1 процента от общата земеделска площ, а производството се увеличава постоянно. Основно в качеството си на екологично чисти са сертифицирани и 1 557 930 декара пасища. Същия сертификат имат и 2 426 770 декара гори, в които се събират диви билки, гъби и горски плодове. Към 2005 година съществуват 258 пчеларски къщи, 23 508 пчелни семейства, произвеждащи 983,6 тона биологични медни продукти. Към същата година броят на екологичните животновъдни стопанства наброява 5 ферми, в които се отглеждат 722 глави едър рогат добитък, овце и кози. Над 90 процента от произвежданата сертифицирана биологична продукция в България се изнася главно за западноевропейски страни, Съединените щати и Канада. Това са предимно билки, плодове, зеленчуци, мед и ядки. В края на 2009 г. в Министерство на земеделието са регистрирани 316 производители, преработватели и вносители и 10 сертифициращи организации. (взета от тук: http://maritsa.com/show.php?id=18558

Към био храните са и месата,нали?
Не говорихме ли за био-плодове и зеленчуци? Месата нямат твърде много общи неща с тях, а и честно казано, прости ми невежеството, но био-сертифицирано месо все още не съм виждал по нашенските магазини. Може само в Гърция да има такова  newsm78

И вече по темата: едва ли някой има нещо против био-храните (или еко-храните). Както вече казах по-горе, аз лично съм твърдо за тях и възроптах именно срещу насажданото тук мнение, че видите ли, българските био-храни не са био, щото са български. Германските и холандските обаче са, щото не са български. Е как тогава холандците и германците ядат нашите еко-храни, а ни пращат техните да ги ядем ние???  Това беше смисъла на поста ми и той няма нищо общо със статистиката за производителите в Гърция.  Вие в Гърция ядете ли гръцки био-храни, или само вносни? И защо вярвате на вашата си стока, а не купувате само вносна?

# 30
  • в колонките
  • Мнения: 510
seymour_sz,в Гърция живея от 1993г.За това казвам,че съм запозната с био-производството тук.Както и с био-месото.Прочети малко повече за него,ако те интересура.А след като България произвежда толкова много био плод.-зеленчуци за износ,защо ядете евтините боклуци от Турция,Гърция и не знам от къде още.Научете се да се храните със здравословни храни.А, и друго-който не го мързи да работи има пари.Бъди здрав.  bouquet

# 31
  • Мнения: 9
А след като България произвежда толкова много био плод.-зеленчуци за износ,защо ядете евтините боклуци от Турция,Гърция и не знам от къде още.Научете се да се храните със здравословни храни.
Точно за това говоря и роптая, че имаме био-храни, с които да храним Европа, но все отиваме да купуваме чуждите боклуци - защото са чужди, защото нямаме вяра на собствените си продукти, на които вярва цяла Европа. Това беше и повода да пиша тук, в тази тема.
След като ние сами не ценим собствените си стоки, тогава ни се пада да ядем чуждите боклуци  и да тъпчем чуждите портмонета Sad

# 32
  • в колонките
  • Мнения: 510
seymour_sz, newsm10 newsm10
   Приятен weekend newsm51 newsm51 newsm51

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Всъщност отговорът на въпроса защо не ядем български биохрани, а вносни боклуци е много простичък - защото в магазините и пазарите се предлагат почти само въпросните боклуци - имам предвид главно плодове и зеленчуци, пълни с пестициди. Погледнете само етикетите, като влезете в супермаркетите или отидете на пазара - всичко е с произход Турция, Гърция, Испания и т.н. Аз лично не купувам нито домати, нито краставици извън обичайния им сезон, защото прекрасно знам какво има в тях. Много е ограничен още асортиментът на предлаганите у нас биохрани. Преди време в Кауфланд се бяха появили български биоколбаси (за мое голямо изумление), които обаче изчезнаха много бързо. Чудно ми беше от какво са произведени при наличието на едва пет животновъдни ферми в БГ. Остава варианта с вносно месо, защото не подлагам на съмнение "биологичността" - предприятието си е било сертифицирано. А животновъдно биопроизводство у нас има много малко, защото като цяло животновъдните стопанства в голямата си част не отговарят на изискванията на общото законодателство по отношение на животновъдството, а какво остава за био-то. Иначе БГ има прекрасни условия за биопроизводство. Спирам, за да не ставам отегчителна с тези дълги постове.
Ако имате време, изгледайте един филм -"Food inc."

# 34
  • Мнения: 9
cleare, напълно си прав/а. В твърде малко магазини се предлагат български био храни, но все пак ги има - в специализираните магазини и в Билла например съм виждал продукция на "Гимел".
Отделно доста малки производители продават на дребно - виждам, че си от Пловдив, там например има създадена една група за т.нар "солидарно земеделие" - е, може би не точно, но тази група се снабдява от производители на био-зеленчуци и плодове по предварителни заявки на определени места. Ако те интересува, мога да ти дам някакви координати, за да се свържеш с тях за повече подробности.
Иначе има една или две вериги от магазини за био-продукти, за съжаление голяма част от продуктите там също са внос, български има в ограничено количество - предимно билки, плодове и зеленчуци по-малко. И то май ги има предимно по големите градове - при нас в Стара Загора например има само един такъв магазин.
Надявам се в близко бъдеще това да се промени, и наистина да имаме български качествени био-продукти във всеки магазин. това обаче няма да стане лесно, не и докато не повярваме в тях и престанем да даваме луди пари за вносни зеленчуци.

# 35
  • в колонките
  • Мнения: 510
seimour_sz,ако не те затруднява дай моля някакви координати или телефони за Пловдив,че дъщеря ми живее там.А ние,цялото ни семейство сме по био-продуктите.Може и на лични,както желаеш.
   bouquet  bouquet

# 36
  • Мнения: 3
еко храните  не са вкусни ,ние сме свикнали с нашите  не че не са боклук, но те поне  са вкусни. Simple Smile

# 37
  • в колонките
  • Мнения: 510
peicheva,можеш ли да кажеш кои еко храни си ползувала и не са ти харесали?   bouquet

# 38
  • Мнения: 9
Пейчева, така е, не са вкусни - нямат никакви пестициди и нитрати.  Ти да не си очаквала био-краставиците да са с оцет, олио и сол?  newsm78
Проблема е, че никой вече не познава истинския вкус на храната. От години няма чиста храна благодарение на химичната индустрия.
Ама ядем "Маги малки тайни" с натриевия глутамат, който ги прави вкусни - а този "овкусител" присъства в 99 процента от всички подобни боклуци - сухи супи, Маги-тайни и прочие сухи подправки.
Ето малко факти за него:
"В китайските ресторанти в САЩ първи започнали да използват натриев глутамат. След известно време общността започнала да забелязва връзката между главоболие, подуване на стомаха, припадъци и други оплаквания с китайските ресторанти. Нарекли явлението Китайски синдром. Впоследствие се оказало, че това се причинява от натриевия глутамат. Практически цялата храна в китайските ресторанти е богата на това вещество. То се съдържа в особено големи количества в морските деликатеси. Означава се като Е 621. Той обаче е един от най-тежките разрушители на мозъка, отдавна забранен в Швеция."
Ако потърсиш петминути из нета, ще намериш и доста други подробности за това какво точно ядемв храните, които са "вкусни"  Mr. Green

Последна редакция: пт, 11 мар 2011, 17:28 от seymour_sz

Общи условия

Активация на акаунт