За и Против Еко храните

  • 3 842
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • в колонките
  • Мнения: 510
seymour_sz,в Гърция живея от 1993г.За това казвам,че съм запозната с био-производството тук.Както и с био-месото.Прочети малко повече за него,ако те интересура.А след като България произвежда толкова много био плод.-зеленчуци за износ,защо ядете евтините боклуци от Турция,Гърция и не знам от къде още.Научете се да се храните със здравословни храни.А, и друго-който не го мързи да работи има пари.Бъди здрав.  bouquet

# 31
  • Мнения: 9
А след като България произвежда толкова много био плод.-зеленчуци за износ,защо ядете евтините боклуци от Турция,Гърция и не знам от къде още.Научете се да се храните със здравословни храни.
Точно за това говоря и роптая, че имаме био-храни, с които да храним Европа, но все отиваме да купуваме чуждите боклуци - защото са чужди, защото нямаме вяра на собствените си продукти, на които вярва цяла Европа. Това беше и повода да пиша тук, в тази тема.
След като ние сами не ценим собствените си стоки, тогава ни се пада да ядем чуждите боклуци  и да тъпчем чуждите портмонета Sad

# 32
  • в колонките
  • Мнения: 510
seymour_sz, newsm10 newsm10
   Приятен weekend newsm51 newsm51 newsm51

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Всъщност отговорът на въпроса защо не ядем български биохрани, а вносни боклуци е много простичък - защото в магазините и пазарите се предлагат почти само въпросните боклуци - имам предвид главно плодове и зеленчуци, пълни с пестициди. Погледнете само етикетите, като влезете в супермаркетите или отидете на пазара - всичко е с произход Турция, Гърция, Испания и т.н. Аз лично не купувам нито домати, нито краставици извън обичайния им сезон, защото прекрасно знам какво има в тях. Много е ограничен още асортиментът на предлаганите у нас биохрани. Преди време в Кауфланд се бяха появили български биоколбаси (за мое голямо изумление), които обаче изчезнаха много бързо. Чудно ми беше от какво са произведени при наличието на едва пет животновъдни ферми в БГ. Остава варианта с вносно месо, защото не подлагам на съмнение "биологичността" - предприятието си е било сертифицирано. А животновъдно биопроизводство у нас има много малко, защото като цяло животновъдните стопанства в голямата си част не отговарят на изискванията на общото законодателство по отношение на животновъдството, а какво остава за био-то. Иначе БГ има прекрасни условия за биопроизводство. Спирам, за да не ставам отегчителна с тези дълги постове.
Ако имате време, изгледайте един филм -"Food inc."

# 34
  • Мнения: 9
cleare, напълно си прав/а. В твърде малко магазини се предлагат български био храни, но все пак ги има - в специализираните магазини и в Билла например съм виждал продукция на "Гимел".
Отделно доста малки производители продават на дребно - виждам, че си от Пловдив, там например има създадена една група за т.нар "солидарно земеделие" - е, може би не точно, но тази група се снабдява от производители на био-зеленчуци и плодове по предварителни заявки на определени места. Ако те интересува, мога да ти дам някакви координати, за да се свържеш с тях за повече подробности.
Иначе има една или две вериги от магазини за био-продукти, за съжаление голяма част от продуктите там също са внос, български има в ограничено количество - предимно билки, плодове и зеленчуци по-малко. И то май ги има предимно по големите градове - при нас в Стара Загора например има само един такъв магазин.
Надявам се в близко бъдеще това да се промени, и наистина да имаме български качествени био-продукти във всеки магазин. това обаче няма да стане лесно, не и докато не повярваме в тях и престанем да даваме луди пари за вносни зеленчуци.

# 35
  • в колонките
  • Мнения: 510
seimour_sz,ако не те затруднява дай моля някакви координати или телефони за Пловдив,че дъщеря ми живее там.А ние,цялото ни семейство сме по био-продуктите.Може и на лични,както желаеш.
   bouquet  bouquet

# 36
  • Мнения: 3
еко храните  не са вкусни ,ние сме свикнали с нашите  не че не са боклук, но те поне  са вкусни. Simple Smile

# 37
  • в колонките
  • Мнения: 510
peicheva,можеш ли да кажеш кои еко храни си ползувала и не са ти харесали?   bouquet

# 38
  • Мнения: 9
Пейчева, така е, не са вкусни - нямат никакви пестициди и нитрати.  Ти да не си очаквала био-краставиците да са с оцет, олио и сол?  newsm78
Проблема е, че никой вече не познава истинския вкус на храната. От години няма чиста храна благодарение на химичната индустрия.
Ама ядем "Маги малки тайни" с натриевия глутамат, който ги прави вкусни - а този "овкусител" присъства в 99 процента от всички подобни боклуци - сухи супи, Маги-тайни и прочие сухи подправки.
Ето малко факти за него:
"В китайските ресторанти в САЩ първи започнали да използват натриев глутамат. След известно време общността започнала да забелязва връзката между главоболие, подуване на стомаха, припадъци и други оплаквания с китайските ресторанти. Нарекли явлението Китайски синдром. Впоследствие се оказало, че това се причинява от натриевия глутамат. Практически цялата храна в китайските ресторанти е богата на това вещество. То се съдържа в особено големи количества в морските деликатеси. Означава се като Е 621. Той обаче е един от най-тежките разрушители на мозъка, отдавна забранен в Швеция."
Ако потърсиш петминути из нета, ще намериш и доста други подробности за това какво точно ядемв храните, които са "вкусни"  Mr. Green

Последна редакция: пт, 11 мар 2011, 17:28 от seymour_sz

Общи условия

Активация на акаунт