(Био) зеленчукова градина 6

  • 83 461
  • 744
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 26
Ana.Ivanova, а сутрин трябва да си измием с вода но без сапун и с нея да полеем растенията. Преди засяване на семената трябва да ги държим в ръка и в уста няколко минути(говоря по спомени). Добре, че се съм едър зърно производител, че бая дъвкане на зърно ще пада Laughing.
Веселчето, какво очакваш от един местни курсове по градинарство? Трябва да е някакъв специализиран - поне органик. Обикновените курсове са по-скоро курсове по химия, а не по земеделие. От време на време отварям някой от българските земеделски сайтове. Ами там има 10% земеделие само, останалото е химия. Нещо страшно става става в земеделието(а и не само там) последните 100-150 години. И това се е превърнало в масово практика, стандарт и пример за подражание. Опасявам се, че ако нещата продължат така, не ми се мисли какво ще става следващите 50 години.
Червеи имам само в моя компост. В градината съм виждал дребосъци около растенията, където съм слагал тор и компост и е по-рохкава почвата. Не знам дали винаги е било така или е в резултат на съвременните практики за (мал)третиране на земеделската почва. За моя компост бях вземал почва от гората и червеите са от там. Сега само ги подхранвам с био или полу-био органика от кухнята.
Снимки нямам. Поне не и на почвата. Другата седмица, ще ходя да вадя ряпата и тогава ще снимам smile3509.
А книгите няма как да оставя. Те са храна за ума и душата smile3529 .

# 16
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Ей така и аз троп чак в тема 6  Embarassed С конкретен въпрос. Искам да засадя ягоди, знам че още мога да го направя. Но искам да им сложа от полиетилена с дупките, а не знам как става. Някой ще помогне ли? Първо той ли се слага? Но после как ще се засадят коренчетата...

# 17
  • Мнения: 0
Здравейте,и аз да се изкажа.Куркума,пак ме връщаш на село при баба с тази бакла.Първото нещо което рано на пролет засяваше баба беше то.Правеше чудесна чорбица със зелени джанки и бакла.Чудомир има страхотен разказ посветен на баклата и скъперничеството.                                                                                                                                                                                         Около 28.08 бяхме в Троянско-Скандалото и Велчево.Съпругът ми е живял там като ученик с оздравителна цел/имал нещо белодробно вследствие на обгазяванията вРусе/Нагледах се на сини сливи,Ябълки ,къпини,всичко изоставино;няма хора-само прегърбени старци нарамили наръч дръвца и подкарали по една -две козички.Младите бяха да палят свещи по Троянския манастир/нали е модерно/,по механите.Та за сливите исках да кажа:сливови градини още от ТКЗС-тата,Изоставени отрупани с плод-истински био-без пръскане и резидба.Аз си набрах доста-ядохме,на работа носих и 8 компота си направих.Чудех се там нямат ли си роми?Извинете че се отклоних.                                                                                                                                        тази година за пръв път успяхме да приключим/почти/с работата в градината.В единия край бях направила огромна камара от бурени,окастрени клонки,листа.Изгорих ги-може ли пепелта да разхвърлям из градината /вече е изорана/,но в боклука имаше листа от орех.

# 18
  • Мнения: 30
genoveva0504, в Скандало, Велчево и Априлци роми няма! Местното население или мнозинството е честно и работливо. Случвало се е да забравим инструмент на пътя - тесла, кирка или лопата - хората в къщи го носят! А мотиката ми цяло лято стои из лехите в градината, и още е там!
Местните сортове сливи боледуват. Ще ги снимам напролет, да видите. Разни мъхове и лишеи висят от клоните, никой не ги кастри, не поддържа. Сяти през времето на ТКЗС, после върнати на стопаните, които не ги стопанисват. Sick От години не се е случвало, но тази есен всяко клонче беше отрупано с плодове!

# 19
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Ааа, ще ти се карам, Ани  Simple Smile. Как така мотичката в градината! Ще ти се разсъхне сапът (дръжката)!  Wink

Сериозно, накарайте мъжете да пообиколят околностите и да намерят клони за сап. За малките мотички става и от дрян, и от леска става за по-големите. По магазините продават букови, от тях ръката изтръпва, не омекотяват удара. Събраният материал се суши натурално цяла зима, и напролет се слага на мотичката.

Аз гласувах за сръбската слива, Ljuboznatelna, чувал съм добри неща за сортовете им, и освен това Сърбия е сред световните лидери по производсвто на сливи (гледах статистиката на ФАО). Значи им разбират. А климатът е подобен.
elliee , и аз да ти кажа някой чалъм, но не бива, имаме си виден ягодовъд - vili__66. Корифей е тя. Ще те упъти.
Мъъничко си закъсняла според мен.
genoveva0504 - важно е всичко да е изгоряло хубаво, да не са оцелели някои семена буренови, че беля ще си сториш. Мисля, че не е проблем пепелта от ореховата шума. Тя, шумата, стопира компостирането, но там процесът е друг. Ако се отопляваш с дърва, използвай нея пепел, за по-сигурно.
Ореховата шума пази и от молци. Пчеларите я ценят много.

# 20
  • Мнения: 1 200
Цитат
Ореховата шума пази и от молци. Пчеларите я ценят много.
Това са само митове и легенди, Куркума. Grinning Като прохождащи пчелари преди години със съпруга ми зазимихме магазините и питите като им сложихме орехова шума. Нито една пита не можеше да се използва отново. По всички имаше молци. Сега слагам много ароматни сапунчета и по много на брой. Grinning

# 21
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Баща ми слага шума, и някак се опазва от молците, та за туй така рекох, анемонияSimple Smile. Може и да е до късмет, не зная. Много е ароматен медът му тази година.

Аз основно бера ядове с мишки. Нападат картофите ми, ябълките, орехите. Пробвал съм какво ли не, но най-помага гледнето на коте. Лошото е, че напоследък се измързеливи много, хич и не поглежда в мазето.

 

# 22
  • Мнения: 1 200
И нашата котана е мнооооооого мързелива, но в мазето имаме целогодишно на две места отрова за мишки в капачки от буркани и за сега нямаме проблеми. Simple Smile
Искам да ви информирам за снимките на крушите в предишната тема, които бях постнала. Вчера говорих с един компетентен господин и той ми обясни, че двойна присадка се правела при несъвместителство между някои сортове и се казвала подложка.

# 23
  • При розите и топлата вода ......!
  • Мнения: 138
Здравейте дружина! Peace
Нека ви покажа и моята оранжерийка. Simple Smile
http://www.picvalley.net/u/2664/13986351005839704031289994047L2U … lXktL3rwWlPrt.JPG
http://www.picvalley.net/u/2694/18441154512257717531289994060dD2 … SQt6sYOBWwcbA.JPG
Простете невежеството ми, но аз въобще не съм чувала за бакла. Като отделно ястие ли се приготвя или се прибавя към друго. От къде мога да си взема семена? newsm78
Събирате ли окапалите листа на овошките? Ние с мъжа ми се чудим, дали да ги събираме или да ги оставим да огният. newsm78
Искам да ви питам и нещо друго. Всяка година правим вино от асмите в двора. Тази година обаче виното е много светло червено  и  не ми харесва. Иначе на вкус е хубаво, но на цвят не ми харесва. Та дали мога сега да му сложа нещо, което ще пооправи цвета. Брали сме го на 10 октомври и вече почти преминава и тихата ферментация.

# 24
  • Мнения: 465
gelikas-ценителите на виното се наслаждават и на вино-розе. bowuu
В по-тънки,високи чаши сервирано-ароматът ще докосне обонянието преди да му се загледаш в цвета.
Не събирам листа-тази година всички дървета наоколо имаха странно-грозна болест-едни пъпки като брадавици по листата.Тук ги издухват от тревата на улицата.Аз съм крайно ляво био-та единственно с превенция се спасявам криво-ляво.
Чудесна оранжерия.Сподели как поливаш-отдолу с маркуч или отваряш найлоните отгоре?
elliee-ягодите могат и над слама да се отглеждат.Названието им от английски се превежда-"слама-ягоди".Колко корени ще разсаждаш?
Анемония-ех,как искам да надникна при някой овощар като прави
"магиите" с калемосването.Да ражда дълго и щастливо твоето двойноприсадено дърво.И деца и ,стари да радва...
ПС Има ли курсове по овощарство?

Последна редакция: ср, 17 ное 2010, 14:43 от Веселчето

# 25
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Ех, gelikas, браво, великолепна е! Благодаря ти, че сподели.   bouquet
Баклата е бобово растение. В предната тема описах  плюсовете му за градината. За вкуса му на гозба, хубаво е - е, там всеки си има предпочитания. Готви се по подобие на зеления или зрелия фасул, на граха, с месо или без, и , разбира се, е малко специфична. Някой може да сподели и рецепти. Опитай. Семена има по магазините, гледа се лесно.
За оцветяване на вино съм чувал , че се добавя малко пулп от къпини. Колко, кога и как - виж, не зная. Ако съдя по компотите от къпини, ще стане с плътен цвят. Имаме и винари в темата, ще кажат - Дедо, помогни на другарче  Simple Smile.
Аз ще калемя афъзката след месец, Вес, или през февруари. Ще проводя снимки.

Пащърнакът е чудна работа. Ястие, сготвено с пащърнак, има много по-мек, но плътен вкус. Супа или яхния, някак има тяло, не стои като измита. А пък ще да е полезен. И е добивен.

# 26
  • Мнения: 0
Ана Иванова,чудесно е че нямате роми.С всичко казано съм съгласна.Там хората са малко по-топли,сговорчиви,търсят приказка.А по нашия край едно ,че не разбират български,ами те гледат и така подозрително,студено.    Куркума,отказах се от пепелта,мислехме си го това за семената от бурените.На края на селото има овчарник.Един комшия си беше взел една количка да разхвърля,Едвам се оттърва от едни бодливи тръни които се закачат по вълната на овцете и ги разнасят насам -натам.А преч ли пепел от орех?                                                                                                                                  

# 27
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
genoveva0504 Виж тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23714.0,
в точка 8.

Нека се придържаме към зарзавата.

# 28
  • Мнения: 465
Първите англосаксонски заселници на Америка използвали корените на пащърнака преди да опознаят картофите.Пробвала съм яхния-картофи и п-к.Трябваше да свикна с вкуса,тръпчиво ми е,Куркума. Laughing
Genoveva-от коя тор ползваш-пресно изметените барабонки или "оджака"(ако не греша думата)-утъпканата под навеса,където спят овцете?
В бостаните хвърляха много овча тор.
Майко,какви дини и любеници се търкаляха из Плевенско,около Дъбниците.... Heart Eyes

Последна редакция: чт, 18 ное 2010, 02:01 от Веселчето

# 29
  • Мнения: 0
Куркума,благодаря за уточнението,нямах предвид нищо такова.Веселче,аз не използвам нито органични, нито минерални торове.Само видях,че съседа си имаше големи главоболия с тревата.Незнам,сега се уча,сигурно има значение дали е пресен или утъпкан нали се обуславя от храната и постелята на животното.А може ли овошки,които сме посадили сега да се торят?

Общи условия

Активация на акаунт