Отиваме си в България 2- реалности ....

  • 64 754
  • 1 441
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 156
По ирония на съдбата пускам първата си тема в 4ужбинския форум от България.

Надявам се тази дан е я заклу4ат.
Надявам се тук моми4етата, които през последния месец да споделям впе4атления, без да се преекспонират проблемите, без да се фаворизират положителните /за всяка една персонално/ страни.

Катоцяло моето завръщане мина под знака на пла4а. Напуснах моята си къща ....плаках от както я напуснах по4ти до Валенсия. За първи път осъзнах зна4ението на думи4ката " неутешима", и сега като пиша ми е заседнала една буца на гърлото. Франция и Италия ги взехме на един дъх, както и Словения. И от там влязохме в т.нар. "4ерна дупка на Балканите". Поради лошо обозна4ение на пътя в Хърватска / и най ве4е защото ко пилота заспа/ тръгнахме пак към Словения. Както и да е , намерихме си пътя, стигнахме до Сърбия , където ни принудиха да си платим110 за застраховка , влязохме в БГ без проблем, услужливо  ни насо4иха от къде да си купим винетка/ неустановена функция, пътищата са  Sick/ , на 50 м от границата полицай изска4а от храстите , глобява ни най у4тиво 50 лв за превишена скорост ....знака за скоростта не го видяхме...

но мисля 4е тези неща вси4ки си ги знаем.
грешката ми беше 4е имах о4аквания.

За годините в Испания твърде рядко се прибирах до БГ и то за кратко време, 1 седмица не е нищо, до като се отърсиш от емоциите покрай срещите с роднини и пак си в самолета и общо взето не виждаш нищо. Факта 4е София ме посрещна с циганско гето ми дойде в пове4е . През цялото време до като се опитвахме да се измъкнем от там по разбитото околовръстно/поне се ремонтира и правят ИКЕА/ си повтарях 4е аз не искам да живея така, 4е не искам да живея в мизерия. После това попремина, когато стъпихме на магистралата за Пловдив и видях 4е има светлинка в тунела....има път, хубав, гладък, нищо 4е клоните наоколо крият табелите и пр...
Пристигнахме в Бургас по тъмно и на другия ден видях къде съм наистина.
Идеята за ваканция в БГ няма нищо общо с осъзнаването на мисълта 4е "аз трябва да живея тук". Още съм с усещането 4е ме 4ака събиране на куфари. И ако не е факта 4е мъжа ми ходи на работа и 4е дрехите ми не са в куфар а във гардероб, като 4е ли все още не мога да възприема реалността. Колко ли месеца ще ми трябват за да се адаптирам. Wink

# 1
  • Мнения: X
 Hug Hug Hug

нормално начало
споко
после постепенно става по-добре
макар че ние издържахме само 3 години

# 2
  • Мнения: 1 156
И сега малко по систематизирано ... първи впе4атления, може би предимно негативини,но....има и позитивни
1/ Здравеопазването - в колапс. Ако мислиш да се разболяваш и с над 50-те, по добре лягай и 4акай милостта на дядо Господ.
Искрено се надявам да го оправят , защото това би било една от при4ините за емиграция, ако пак тръгна на някъде.
2/ Шофйорите - безотговорно племе. От 3 седмици си правя експеримента " стиска ли ти да ме блъснеш на пешеходна пътека". Не им стиска. Но редовия БГ граждани прити4ва като партизанин. а бабите преси4ат където им падне. Та виновни май са не само шофйорите.
3/Неприятно отношение на персонала в магазините. Хората които работят там си живеят с някакво съзнание 4е едва ли не "този щанд е мой"... Идеята "аз съм тук на работа , трябва да си пазя работното място" и пр ... не съществува.
4/ Цени на хранителни продукти - Карефур, Кауфланд  -  нормални, сносни цени.  Богат избор. Пазра е наводнен с полско и унгарски стоки. Винотот от Испания е 3 пъти по скъпо от колкото в смата Испания.  
Дрехи, обувки- както навсякъде, има прекалено скъпо, има и достъпни цени.
5/Цени на пощенски и др. услуги - адски евтино, както и на козмети4ните услуги.
6/Работата - работа в БГ има за целия китайски народ. Масово оба4е хората предпо4итата да НЕ работят, защото не желаят.
Не го разбирам...
7/ Апатията. Ужасни размери. На никого от нищо и за нищо не му пука. Страшно е да мислиш. Страшно е да си разли4ен. Страшно е да си търсиш правата. Страшное е да си изказваш мнението. Страшно е ....хората те заклеймяват. Може би това е най големия проблем на страната. Апатията.
8/Огромни , занемарени тревни площи. В  Испания се наслагва изкуствено пръст и се засява трева. Тук трябва само да бъде подрязана, за да добие култивиран вид. Няма... вси4ко вирее на воля, бурените могат да те удушат. Тъжно....
9/Едно от най страшните  неща са о4ите на пенсионерите. Хайде в Бургас, като по голям и по богат град не е толкова фатално положението и хората не изглеждат толкова ..ох не знам думи4ка... Правя асоциации с бедните около някоя църква. Но в Плевен, от където съм родом , там хората действително нямат средства да преживяват. Тк лекарствата са платени, след покриване на сметките от първа необходимост едва ли им остават пари за храна...Ето това е най тъжното....
10/ Усещане за безпътица , виждаш го в о4ите на младите..

Може би голяма 4аст от тези неща ги има и в останалите страни от Европа. Знам колко е трудно за млад 4овек в Испания да си намери работа. Но за мен не е нормално една малка държавица,  в която практи4ески няма емиграция, която да взема "4ерната работа", да има липса на елементарни условия за живот след една определена възраст.

PN В първия си пост съм допуснала грешка от  прибързване, имам в пред вид моми4етата, които последния месец се върнахме в БГ, а и такива, които са се  върнали преди това или смятата да предприемат тзаи стъпка.

# 3
  • Мнения: 1 959
Наистина културния шок е голямо нещо.Идваш от страна където всичко е уредено и си търсиш правата и в 90% от случаите си ги намираш.За жалост България е на светлинни години от Европа.
Искам само да коментирам последното което си на писала за работата.Може и да я има,но не е достъпна за всички или поне аз с такова впечатление останах и ще ти кажа защо.Моята майка е на 54г(да ми е жива и здрава)и не може да си намери работа.Цял живот е била продавачка 20год от живота и минаха в магазин Валентина сигурно повечето от вас си го спомнят и така докато не дойде демокрацията и го разграбиха на безценица и от тогава по мъките.Работата като продавачки е за момичета до около 35 макс(поне такива са изискванията из Добрич).Миналото лято си намери работа като камериерка.АД и пак АД за мизерни 280лв на месец с 4 почивни дни с по 30 стаи за почистване и зареждане на ден.Имало е и роми които и след 1 ден директно са заявявали че няма да дойдат пак на работа.Няма на кого да се оплачеш защото там на всякъде е шуробаджанащина и всеки е на някой и всеки.......
Не искам да ме разберете погрешно и да ме нападате обичам си държавата и ми е мъчно за това какво става там.Надявам се поне малко да тръгне към по добро ако не за мен поне за моите деца,че и те да се гордеят и с вдигнати глави да казват един ден че те са 50%БЪЛГАРИ.
Приятен ден на всички и дано скоро се климатизираш към новата обстановка   bouquet

# 4
  • Мнения: 1 156
Anji разбирам  те прекрасно... не си крия, работа и двамата с мъжа ми ще имаме с връзки. За съжаление е така. И колкото и да е гадно, ако ги нямаш просто загиваш прав.
Аз пък си оби4ам родината, ама си мразя държавата  Laughing

# 5
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
за работата  изобщо не си права ,гери! няма ,дори елементарназа определени групи хора! няма за младите хора,които са студенти-задо4ници или за хората над 50 г.! лашкат ги без договори, без осигуровки, уволняват  ги на момента ,4е имат  о4ни, нямат по4ивки, работят по 14 4аса прави ,без право да седнат, на три длъжности по съвместимост за  350-400 лв! после им режат  парите за глоби, 4е  си се подпрял някъде! ей, какво не видяхме от издевателствата на работодателите!  сори, но нещо не ми се вързва това с китайския народ и работата! дискриминацията  по възраст е много страшно нещо! и на  36 г ме имаха за стара  жена ,пенсионерка!секретарките, дето приемаха обажданията за работа, направо ме режеха: госпожа ,вие сте в предпенсионна възраст!" ами как да има  4овек само4увствие и да има мотивация, като му ма4кат  носа и го назидават от млади години! на стари, стават  мърморковци и нервозни кюфтета и с право!аз ги разбирам, мъ4но ми е за поколението на  пустата "революция" , което угасна като специалисти и се приеземи по корем да се препитава с каквото падне! принципно може да се намери какво да се  работи в бг ,но трябва да се  осигурят тези длъжности, защото има доста съкратени длъжности както казват някъде, по-добре викайте:благодаря ,4е имаме връзки и гръб! за  хората без такива неща е мизерията и те си имат правото да плюят и мърморят, пък ако им стигне  куражът и да се противопоставят!ама, няма да го видим това последното!
за авторката мога само да кажа:имаш ли работа в бг, която ти покрива разходите и ти дава стандарт минимален , направо се радвай! и дано се адаптираш с останалото, просто мизерия и гадости има във всяка държава, това 4е ни си ги видяла от към опакото, не зна4и ,4е им е цвете! аз пък си оби4ам не само родината ,но и  народа! за държавата-кауза пердута, таквиа ми ги е  надробила в живота тази "идиотска" с "незаконните" си закони, врати4ки и продажни администратори, 4е 4овек май най-добре да е ром! нищо на гърба си, 2 лв  в джоба е купон и давай пове4е деца! Thinking

# 6
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 122
Гери, все пак живееш в най-добрия за живеене град в България, в понеделник го провъзгласиха.  Hug
В началото може би виждаш всичко в черно, но надявам се скоро да видиш и нещо положително. Важно е с какви очи гледаш и какви ти са очакванията.
Аз съм оптимист, все си мисля, че след време България ще е по-добре от някои западни държави. Не съм оптимист за тукашното положение, съседния остров почти е потънал, и нашия скоро може да го последва.
Успех с адаптацията.

# 7
  • Мнения: 54 999
 geri , Hug
Не знам как да те успокоя , защото драмата за теб е наистина  голяма  Sad.
Не живея в чужбина  , била съм само на екскурзии , но напълно те разбирам .  Аз съм човек естет , обичам всичко около мен да е красиво и подредено , мръсотията ме отвращава .Освен това си мисля  , че когато има ясни правила и законите важат еднакво за всички това прави живота по-лесен и спокоен . За жалост БГ е далеч от всичко , което изброявам .
Навярно имаш много основателна причина , за да се върнеш , но адаптацията ти ще бъде много трудна  Sad . Знам , че всичко в теб се съпротивлява на реалността . Това си е като да слезеш от кон на магаре ( без да обиждам родината ) Twisted Evil .Тук хората в голямата си част наистина са много инертни , без мотивация за по-добър живот ... Искат нещо да се подобри , но ако може някой друг да го направи . И най - вече това , че липсва съзнателно отношение към всичко . Било то природа , хигиена , ред и каквото там се сетиш...
Само за това , че има работа не съм съгласна с теб . Момичетата преди мен са обяснили и с работата как стоят нещата , да не ги повтарям  ooooh! .
 Не знам , geri , пожелавам ти успех , но имам някакво усещане , че отново ще поемеш път навън  Hug !

# 8
  • Мнения: 1 473
Горе главата!
Всяко начало е трудно, дори и това в родината, колкото и парадоксално да звучи.
Успех! Hug

# 9
  • Мнения: 7 837
Гери, успешна адаптация ти желая.
При повечето ни познати, първите 3-6 мес. се случваха да са еуфорични и чак след това дойде емоционалния шок. А теб те е подхванал веднага, може и да е за добро.

# 10
  • Мнения: 7 914
Гери,
 дано следващият ти пост е по-оптимистичен.   bouquet

# 11
  • Мнения: 29
Уважаеми  мамчета,
Предварително се извинявам, че пиша извън темата! Преди няколко дни направих нова тема в раздела  "Деца в училищна възраст", озаглавена „Повече сигурност за децата в училище”.
 Конкретният повод – един трагичен инцидент  във варненско училище (по време на час по физическо), при който загина едно детенце (версиите са различни – удар с топка в корема, удар от съученик, или нещо друго, все още неизвестно какво, а също така и късна намеса на медицинското лице и учителя- детенцето  е било глътнало езика си- когато му го извадил случаен минувач, то било вече в кома). Деца на мои близки са били свидетели на трагедията.
Вие имате впечатления за това как е организирана и се поддържа сигурността в училищата в страните, в които живеете.  Ще се радвам, ако намерите малко време и споделите тези впечатления – може би нещо от добрите практики там, ще може да се приложи и в България.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=541942.0

Благодаря!

# 12
  • Мнения: 1 156
Здраевйте моми4етата
Моля да не се възприемат постовете ми като песимисти4ни и пр. Просто се опитвам да бъда максимално обективна. Не знам до колко успявам.
Имам и много положителни преживявания, за които ще напиша утре. Лека ве4ер на вси4ки и благодаря за пожеланията

Мари Дем, за съжаление нямам преки наблудения за у4илищния живот в Испания, други по вещи от мен  преполагам ще дадат из4ерпателна информация.

# 13
  • Мнения: 945
Гери, всяка адаптация изисква време Peace Ще следя темата, защото ми е интересно как се променят нещата в България - в положителна и отрицателна посока.

# 14
  • Мнения: 1 156
И понеже ме е налегнала безсъницата, що пък да не взема да продължа още днес.
След отрицателните постове да има нещо положително

Невероятно красив, зелен, поддържан парк в квртала, със спортен център, детска площадка с гумено покритие и безплатни фитнес уреди за квартала, тенис корт и футболно игрище. В сградата се провеждат занимания по йога и изто4ни бойни изкуства, съблекални, душове. 4исто и подредено, пътеките в парка асфалтирани, специални кош4ета за онова , което оставя ку4ето след себе си....Пейките са цели, и понеже времето е страхотно са пълни с препи4ащи се на слън4ице като котараци бабки и дядковци. Ку4ето обожава парка, а бабките обожват ку4ето....както и мамите с коли4ки
ИМА ДЕМОГРАФСКИ БУМ....и в Бургас и в Плевен мамите и коли4ките са огромен брой. Радва ме.
Целия Бургас е разкопан.Асфалтират, поставят пло4ки, озеленяват. Морската градина е в ремонт. Зелените площи в кварталите - се оказа- се поддържат от общината, днес си говорих с мом4етата от фирмата.
Нали4ието на  магазини за общото население - Карефур, Плус, до 2-3 мес ще отворят Лидл. Има Домко/ вариант на ИКЕА/
Близки, които ни поздравиха за решението и заявиха, 4е това е по добрия избор. Усещането за " расова принадлежност към  стадото".
В4ера върнах в Била сметана, която ми я продадоха за готвене, оказа се сладкарска. Пожелаха да ми върнат парите, без да имам касова бележка #Crazy
Пътищата около Бургас са в ремонти.
И сега нещо сериозно, и важно
Мой познат, след дълги години пресой в Мадрид се връща в СЕВЕРНА БЪЛГАРИЯ.. и прави с бившия си шеф дъщерна фирма на испанската. Произвеждат санитария за бани и тоалетни, изправи на крака занемарен цех, даде хляб на 10 млади 4овека от селото, които не му вярваха до като не полу4иха първите си заплати. Инвестира във терени и смята да строят още халета за готовата продукция, която се изнася за Испания и Италия...не е ли хубаво
Моми4ета, нещата се слу4ват, но бавно и постепенно.Нали никой не вярва 4е развитите страни са се събудили един такива просто така, от въздуха.
Казвайки в предишния си пост 4е тук има работа, имах в пред вид 4е на БГ й предстои мног работа. Има толкова занемарени поля, запустели предприятия, които просто искат някой да ги работи. Ако хората наистина искат държавата да се оправи трябва да се работи. Никъде няма безплатен обяд и да мрънкаш и да не мрънкаш все тая, или си помагаш сам , или се давиш сам. И мисля 4е това е основния  проблем... другия вси4ки го знаем, управлението, за съжаление там не може да се пипа, и понеже знам 4е форума е мног 4етен ще се въздържа от коментар  Close

Гея, радвам се 4е дойдох да живея в Бургас. Плевен, за съжаление, е град със затихващи функции.
Ами за сега е това. О4аквам Палмира и Фата да се вклу4ат с мнения. Предполагам 4е са ангажирани около децата и нямат време, дано да се намесят.

Общи условия

Активация на акаунт