Отиваме си в България 2- реалности ....

  • 64 683
  • 1 441
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 828
geri ,максимално си обективна предвид това, че още си съвсем нова в Бг.


Последна редакция: нд, 21 ное 2010, 16:40 от unadaptable

# 31
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Geri тук звучиш по добре от последният си пост в предишната тема  Peace Аз съм вече 4та- и последна седмица в Бг. (Сф.) но положително което бих споменала е, че има доста сгради по улиците където има повече туристи с оправени мазилки/външен вид. Друго което смятам е положително са новите молове, хипер магазини - почти всички знайни в ЕС, както и най новият идващ - Лидъл, бензиностанции и някой комерсиални сгради, защото покрай тях се поддържа, озеленено е и на паркинзите им няма дупки пълни с кал и вода. Хареса ми даже, че на централна гара има обществен wi-fi, на Орлов мост и някой други места.  Simple Smile Но, това са единствените положителни неща. За негативните мога фермани да изпиша.  Confused За пореден път съм разочарована от държавата, но и този път 4+ седмици престой в Бг. ми идват твърде много  ooooh! В една от банките където чакахме охраната, видимо 60-годишен мъж, дремеше на стол, снимах го  Twisted Evil Автобусите се карат от някакви си с книжки които идея си нямат, че пътниците не са чували с картофи и, че може на пътниците да не им харесва тяхната музика, както и това, че пушат, пък дори и да са си отворили прозореца. И един от най-големито шокове - ватман на трамвай пред очите ми надигна шише с бира докато караше.  #Crazy Това ми беше като на филм, не исках да повярвам. Не бях единствената която го видя, и съответно не единствената която слезе от трамвая веднага.  ooooh! Цените тук са "европейски" с малки изключения.

За работа, като работни места - не няма такива, но като потенциал за инвестиране и създаване на такива за оправяне на страната/държавата - бол. Желаещи да инвестират - не познавам, не чувам от никой да има желание. Но не веднъж чух разговор, че ще затварят магазин след нова година, предизвестие е дадено на работниците и те си търсят работа.  Tired Опитах 8 вида пушено/топено сирене пройзведено в Бг. Нито едно не ми хареса и всичките имаха особен цвят като леко прозрачен. А имахме мн. хубаво сирене от този сорт. К. мляко е ужасно на вкус както и прясното. Чисто масло без никакви прибавки така и не видях в 3 хипер магазина които влязох да потърся.

Май стана мн. черен поста ми...  Blush Фата къде се изгуби, кажи как е при вас адаптацията  newsm78

# 32
  • Мнения: 5 710
Безработицата в София е 3 процента и половина. И това ако не е положително нещо..
Най-високата безработица в населено място е 18%, но не помня къде. Казваха тези цифри по новините на БТВ преди 2 седмици примерно, може би и някой друг ги е чул.

# 33
  • Мнения: 4 300
Понякога като прочета аргументи от рода на това за топеното сирене и ме напушва на смях. Във Виена не съм успяла да намеря нормално ( за моя вкус) кисело мляко, а в неделя в общи линии работят 5 дежурни магазина в целия град с цялата блъсканица и огромни опашки, които можете да си представите. Но това не пречи стандартът и животът тук да се оценяват високо. Не киселото мляко или топеното сирене правят живота добър/лош, да не говорим колко са субективни мнението и вкусът. За маслото искрено се учудвам, поне 10 вида масло се предлагат в големите магазини в София и Варна, за други градове не знам. В това число Президент и едно немско, Бутер-нещо-си  Blush, които не се произвежда в БГ, и би трябвало да са абсолютно същите като в другите европейски страни.
Достатъчно проблеми има, та да си измисляме още:)

пп. а като подкрепа за субективността на вкуса се сещам за една скандинавска девойка, която се оплака от това, че в Бг няма сметана ли беше, кисело мляко ли, с различни маслености. Е, аз пък се оплаквам от хилядата вида австрийски млека, всичките с различна масленост и еднакво гадна консистенция на разбъркано нишесте  Crazy

Последна редакция: нд, 21 ное 2010, 19:21 от Рокси

# 34
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Рокси аз нямах в предвид 'точно' вкуса на определен продукт  Stop, исках да подчертая за качеството на храната и за това и написах и за 'евро' цените  Wink Имах в предвид качество храна/цена => качество на живот  Peace Съжалявам, че не съм успяла да предам мисълта си така, че да подбуди четене между редовете.  Peace Да, всеки има различен вкус, това и на децата им е ясно.  Peace

# 35
  • Мнения: 5 710
И как определи качеството на пушеното сирене?
Аз колкото и да гледам пушеното сирене, не мога да реша лошо или добро качество е. Все е гума.
Не се заяждам, интересно ми е.
За маслото Рокси е казала - като не се доверяваш на българското масло, купи си Президент, ако ти е по-достоверно.
Чуждата кокошка е все патка.

Последна редакция: нд, 21 ное 2010, 20:12 от 10 c's

# 36
  • Мнения: 289
работа в БГ има, но е ниско платена, това е проблема все едно си без работа и не е важно, че няма безработица, а че заплатите са ниски и не стигат за нищо.

# 37
  • Мнения: 5 710
Аз в това отношение малко комунистически разсъждавам, kalid.
В тази икономика и ситуация на криза и т.н. трудности повече се радвам, че хората има какво да ядат, ако и да работят за малко пари ( то пък кой определи, че работят за малко пари). За стандарт няма да говорим скоро нито в България, нито в ЕС с малки изключения ... Моят доход също не ми стига за нищо, но в момента съм щастлива че изобщо имам такъв. Разбира се, чужбинската ССФ няма финансови проблеми и всички хоризонти са й сини -  едва ли ще ме разберете:)

# 38
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 111
Като заговорихте за качество на храната, в България качеството на храната е милион пъти по-добро от тукашната. Все още ги няма масово полуготовите храни пълни с е-та.А това, което въведоха  като стандарт за сиренето, млякото, кашкавала, месото за тук е просто мечта.

# 39
  • Мнения: 5 710
Е, да не преувеличаваме.
В България по разни данни липсва именно контрол. Могат да мечтаят за този тук, например. Тук съм напълно спокойна за това какво ям, ако ще да съм го купила от най-евтиния дискаунт. Мн ми хареса че въведоха стандарт , к "Стара планина".
У нас повече внимавам това е. НО да се обобщи, че в БГ храната е некачествена - чак пък толкоз ..

# 40
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 111
Е, контрол има, но Е-тата си остават, както и захарта в нещо като детско мляко, дето тук го дават и на бебетата.

# 41
  • Мнения: 5 710
Ще се получи малко като личен разговор, но .. сърби ме. Grinning
Татко ми почина от рак на стомаха преди няколко години, а последните 3 от тях прекара в четене на етикети, това му беше станало фикс идея. Като си болен и беззащитен, и като няма кой да ти даде диета ( на онкоболните само им казват " Не яжте Е-та", но не им казват какво да ядат, няма и консултации със специалисти,защото такива няма) и беше доста фрустриран, нормално.  Отиваше в Метро, за да намери храна за себе си, и четеше ли, четеше етикети.
Така и не можа да изолира Е-тата от менюто си, защото докторите му били казали, че не може да яде Е-та.
Не намираше нищо. И тук трудно се намира храна без Е-та.

# 42
  • Мнения: 64
geripetrowa разказа ти ме шокира леко, но много истини си написала.
Кошмарна ми се вижда идеята да се прибера обратно в България за постоянно.
Най би ме било страх от лошото здравеопазване и от лошата социална система, например да ни пази Господ,
при болест, когато не можеш да работиш и си нетродуспособен пенсиите са нищожни, а човек като е млад при това ще е загубен.
Старини с малки пенсии също много ме биха сплашили. Не обичам да съм зависима, независимо дали от родители, деца или роднини.

# 43
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
10 c's както ти сама написа - трудно се намират храни без Е-та, както и други неща които аз избягвам.  Peace Пушеното/топеното сирене и маслото дадох само като пример, да не изброявам всичко друго. Аз лично не вземам масло което има друго освен сол, но и това избягвам  Peace Всеки има критерии за "качествена" храна, вкус, и т.н. Точно преди няколко дни се откри паметник на к. мляко и знаете ли какъв беше коментара от откриващите го "то си е за паментник, както правим със загиналите", нещо от този род беше... защо ли  Wink Шегата за пушени сирена както и за повечето салами/наденици тук е, че ако имаш куче го водиш до магазина да ти покаже какво да си вземаш  Wink както и готовите кюфтета и кебапчета.  ooooh! И да, ние си имаме куче, не яде нито 1 от тези сирена...  Joy Но виш президент топено си хапна.  Wink Не искам да влизам в спор  Peace Това са ми впечатленията от тези 3+ седмици тук, и за съжаление не са по добри от предходните ми пребивавания.  Tired

Но с нетърпение чакам Фата  Hug да се включи, както и Гери  Hug да продължи да разказва за нейните наблюдения  Praynig

# 44
  • BG
  • Мнения: 4 458

7/ Апатията. Ужасни размери. На никого от нищо и за нищо не му пука. Страшно е да мислиш. Страшно е да си разли4ен. Страшно е да си търсиш правата. Страшное е да си изказваш мнението. Страшно е ....хората те заклеймяват. Може би това е най големия проблем на страната. Апатията.



Получаваш от мен огромно признание за изключителната си проницателност Peace За минимално кратко време си разбрала най- дълбокия, многовековен, бих казала, проблем в България.

Апатията


Бъди герой пословичен и чуден,

разбивай спънките в живота труден,

от камък имай воля в тоя час,

    от стомана обятията,

но тебе пак ще те разбий у нас

            апатията.

 

Клюкарства подли, интриги покрити,

псувни, коварний шопот на глупците

презирай ги: те немощни са змий,

    не бой се от проклятията!

Но завистта с едно ще те убий:

            с апатията!

 

Бъди велик ти гений на земята,

свят кат Христа, прав кат Сократа;

но да умреш не нужно е у нас

    ни яд, нито разпятията:

по-зло от оръжье стои в нашта власт:

            апатията!

 

Общи условия

Активация на акаунт