Строеж-къде, как, колко? Тема за взаимопомощ-19

  • 67 616
  • 749
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 202
galana_s , къщата ви е чудесна! Много ми харесва, да си я ползвате със здраве  Hug

# 691
  • Банкя
  • Мнения: 823
Хапя Добре дошла при мечтателките и строителките! Hug

Обобщено последователността е следната:
- купувате парцел - имате нотариален акт;
- с него искате от общината виза за проектиране;
- паралелно търсите архитект с екип проектанти;
- с визата отивате в енергото и ВиК-то за предварителни договори;
- готовият проект (пълен комплект, както го искат във вашата община) се внася за разрешение за строеж заедно с предварителните договори (ако се изискват други документи, то от общината ще ви кажат);
- срокът за разглеждане е 1 месец - издава се разрешение за строеж - след 2 седмици влиза в сила и може да започвате.

Горното е минимумът, ако парцелът е УПИ и няма нужда от някакви допълнителни процедури...

Иначе това е един не лош линк за строителството на къща - цък.

Успех в търсенето на парцел! Wink

# 692
  • Мнения: 505
Акси , благодаря bouquet

# 693
  • Пловдив
  • Мнения: 122
Буболечо, вие ли взимахте Тондах? Защо избрахте тях?

Мъжа ми твърди, че Брамак били по-добри, понеже били по-здрави и спокойно можело да се ходи по тях... Човек ще каже, че на покрива ще живеем и по цял ден керемидите ще газим  ooooh!
Ние сме с Тондах - първоначално се бяхме спрели на Брамак /защото си нямахме идея, че са бетонни  Embarassed/, но сондирахме мнения сред строителните фирми, от които взех оферти за груб строеж и още от първата ни препоръчаха Тондах. Нашите са Тондах Винеам - с малката вълна, от тях действително няма разнообразие на цветове, но има други модели на Тондах, които се предлагат и в цвят. Относно здравината - от 8-те палета, които купихме, имаше само три връзки /една връзка е 6 бр., един палет - 300 бр./ с проблем и трите връзки бяха в един палет - явно нещо при транспорта. Съвсем спокойно се ходи върху тях - мъжът ми  се разхожда редовно върху покрива   Laughing Не знам в другите градове как са доставките, но в Пловдив има няколко склада, ние купувахме от Нушев - никакъв проблем няма за единични бройки /първоначално купихме една връзка, за да мога да ги подредя, да си определя застъпването на редовете и да мога да си сметна по-лесно необходимото количество/. За цената - не мога да кажа как е спрямо Брамак - не съм ги съпоставяла, Тондах Винеам взехме на 1,01 лв./бр. с ДДС, билни - 3,83 лв./бр., тройници - 59 лв./бр, крайни /леви и десни/ - 7,20 лв./бр. Не бяхме купили началните капаци, защото ни се видяха много скъпи, но по-късно взехме на промоция от "Рила" по 11,99 лв./бр. Надявам се тази година цените да не са се повиши съществено  Grinning

Хапя, можеш да питаш за всичко, което ти е необходимо да знаеш, на мен ще ми е приятно да отговарям, ако имам информация  Hug

# 694
  • Мнения: 1 020
Темир горещо препоръчвам сл. колектори. Нашите лятото бълват яко топла вода, не можем да й смогнем понякога... 200 л. ни е бойлера, 3-ма възрастни и 2 деца  Peace Това е инвестиция, която се възвръща многократно.

Нашите мъжа ми ги е правил, не са вакумни или затворена система, а на отворена (която по принцип сгрява водата малко по-малко  Rolling Eyes) В слънчеви дни и зимата работи, макар че единия колектор е с пукнато стъкло или от калпазаните в двора, или някоя птица е пуснала камъче  newsm78 Та това е първия опит на мъжа ми с колекторите и сега въпреки, че ги прави по-добри не сменяме, понеже трябва някой да следи и при нужда да завива колекторите, за да не изври водата  Peace

Благодаря за мненията за Тондах  Hug

Добре дошли на новите строителки/ли

Последна редакция: чт, 31 мар 2011, 14:03 от Elichka_mama

# 695
  • Мнения: 296
Темир горещо препоръчвам сл. колектори.
Подкрепям абсолютно! Ако си спомняте - нанесохме се в началото на август. Бойлера го включихме на ток  чак в началото на ноември, или края на октомври да е било. Също сме с 200 литра. Харчим топла вода на поразия.

# 696
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Гретел, а налага ли се  да коригираш дебита на водата по време на едно къпане например, за да е постоянна температурата? /абе много дълъг този нов ник, аз докато разбера, че си с него, защото се ориентирам по аватара, все се чудех какви ги пише galana Blush/

# 697
  • Русе
  • Мнения: 3 711
И аз да питам в тази връзка. Ние ще сме с камина засега, а слънчевите колектори малко по-късно ще ги сложим. Ще е достатъчен ли е 200 л бойлер, не мога да преценя, сега сме със 100 и едва ми стига, а като има и вана  newsm78?

# 698
  • Мнения: 1 020
Защо да се коригира дебита? Взима се бойлер с 2 серпентини (гледайте внимателно серпентините, защото има бойлери, на който серпентините са къси, тоест топлят водата отгоре, което както се сещате е супер тъпо  Rolling Eyes ) В единия случай ток ти грее водата, а в другия водата от колектора... дефакто ти не ползваш водата, която циркулира в системата на колекторите, тази вода само топли водата в бойлера.

При нас системата е следната... зимата бойлера се топли от котлето и може да се догрява от ток ако не е работило парното, а лятото на колекторите и ток Simple Smile

На нас ни стига, защото водата става наистина мнооого гореща и лятото така или иначе не се взимат горещи душове и така вода бол Simple Smile

# 699
  • Мнения: 296
Гретел, а налага ли се  да коригираш дебита на водата по време на едно къпане например, за да е постоянна температурата? /абе много дълъг този нов ник, аз докато разбера, че си с него, защото се ориентирам по аватара, все се чудех какви ги пише galana Blush/
Абе, никът е от едно моментно нощно  Embarassed настроение, когото си слушах една от вечните балади в моята класация - the tale that wasn't right  и реших, че приказките трябва да са вярни /Траминера от оная вечер няма нищо общо с това ми становище/ Laughing Ама и мен ме дразни, тъй че връщам Гретел-а, най-много да стана Хензел.
По същество - не, не се налага изобщо. Ние се къпем доста. Имаме и вана, която аз използвам през ден, през лятото много често я пълнех и на малката, за да се плицика вътре и да лови балончета. Бойлерът ни е вързан и към камината. През зимата е на водната риза и ток комбинирано. Макар че през януари го оставих само на ток, тъй като малко, или много се отразява на КПД-то на камината. Слънчевите батерии са вложение, което определено се "избива" много бързо. И ако са по-качествени, може да се ползват от ранна пролет до късна есен. Като се има предвид, че и лятото почти не готвя /само барбекю правим/, и не стоим в къщата, а само на двора, в общи линии консумацията на ток е минимална.

# 700
  • Мнения: 296
На нас ни стига, защото водата става наистина мнооого гореща и лятото така или иначе не се взимат горещи душове и така вода бол Simple Smile
Точно. Преди да се нанесем, ходихме да източваме всеки ден гореща вода, за да не избият защитите.

# 701
  • Мнения: 2 575
На нас ни стига, защото водата става наистина мнооого гореща и лятото така или иначе не се взимат горещи душове и така вода бол Simple Smile
Точно. Преди да се нанесем, ходихме да източваме всеки ден гореща вода, за да не избият защитите.

Точно това за нас пък е проблем  - като не е за постоянно живеене къщата и има опасност от прегряване Confused А като нямаме и басейн, в който да отива загрятата вода, става опасно Sunglasses
Утре имам среща с жената за ОВ проекта и май ще се откажем от слънчевите колектори Thinking

# 702
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Asinka, правете басейн тогава Wink

Аз да питам за бойлерите със две серпентини. С какви сте, до 2-3 месеца ще купуваме, а не съм се интересувала още.

# 703
  • Мнения: 296
Точно това за нас пък е проблем  - като не е за постоянно живеене къщата и има опасност от прегряване Confused А като нямаме и басейн, в който да отива загрятата вода, става опасно Sunglasses
Утре имам среща с жената за ОВ проекта и май ще се откажем от слънчевите колектори Thinking
Струва ми се малко вероятно да няма разрешение този проблем. Сигурно има варианти, дори и оскъпяващи проекта. На нас тогава ни обясниха, че има 3-4 защити и дори и да преври водата, не е проблем. Естествено технически подробности не помня.
Аз да питам за бойлерите със две серпентини. С какви сте, до 2-3 месеца ще купуваме, а не съм се интересувала още.
Нашият е такъв.

# 704
  • Мнения: 1 020
Най-простото решение е завиване на колекторите  Peace Колкото и топло да е, ако не се нагряват директно, няма как да избие отнякъде... При нас както казах са най-обикновени колектори на отворена система... тоест защитата е разширителен съд, от където при проблем ще изври водата   Peace

Брата на мъжа ми лятото понякога завива единия колектор, понеже му е по-малък бойлера, а когато са на море и 2-та колектора са завити. При нас има постоянен консуматор, та на нас не ни се налагат такива манипулации  Peace

Нашия го правил свекър ми  Rolling Eyes Още от време оно, а втората серпентина, я сложиха, когато направиха колекторите... (дано не лъжа много, ще питам мъжа ми за повече подробности  Embarassed ) Неръждавейка... такъв ще си вземем и сега, мъжа ми 100 пъти ми е казвал фирмата, ама щом той я знае, за какво ми е да помня и това  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт