Безработица, собствен избор или съдба ?

  • 7 082
  • 112
  •   1
Отговори
# 60
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Не знам дали е за родените търтеи?  newsm78

Но продължавам да не съм съгласна за сериозните, подчертавам- сериозните компании и високоплатените специалисти.

Както писах, в спорове, дебати и нищене на кой какво изащо искал да каже, нямам намерение да влизам.

Приятна вечер ви желая и дано на никой не му се налага да се среща с безработицата за по- дълго време.  Peace

# 61
  • Мнения: 95
.Никой няма да наеме ИТ инженер за охрана, а по-скоро баща ми-пенсионера ще е с едни гърди пред него.В сериозни фирми не наемат високо квалифицирани на по-ниска позиция.

Teмата се развива интересно, само искам да кажа, че когато съпругът ми отиде на интервю за охрана го гледаха  Shocked.... "Ама това е работа за пенсионери предимно", а той "Да. но аз имам да храня семейство". Молил им се е, а за него това сигурно е било убийствено....
Иначе за срамната работа - няма такава. Аз съм по майчинство, в момента не мога да се върна на работа, отделно съм студентка и ... станах чистачка на блока... Да си призная, първоначално ми беше кофти да обяснявам на всеки минаващ съсед (живеем в малка кооперация) защо аз чистя и т.н., но когато искам за Коледа да купя каквото ми се иска за детето и когато заплатата на милото и мойто майчинство (всички знаят втората година колко е голямо) стигат да си покрием само кредита, сметките и консумативите... Просто стигаш до там, че нямаш избор...

Но отново искам да кажа, че наистина не трябва да причисляваме всички, които по една или друга причина няколко месеца са стояли без работа към мързелите, мухльовците и т.н.  Peace

# 62
  • Мнения: 613
Аз съм от потърпевшите съкратени високоплатени служители. Да, след мен съкратиха всички с високи заплати и в момента търсят хора за 400 лв. заплата, а имат хиляди изисквания. Назначават, съкращават и така. Няма да спомена фирмата, че е доста известна.
Преди две -три години фирмите дигаха заплати, не по причина, че служителите им носиха огромни печалби, а защото просто трудно намираха персонал. Квалифициран или не, просто нямаше кандидати. Една част от "кандидатите" пък се щъкаха насам натам по оферти - коя е по-изгодна. Безработица изобщо нямаше, а с това умря и пазара на труда. Работодателите на практика бяха изнудвани да увеличават заплатите,а ако може и никакви изисквания към персонала да няма, че току виж напусне. А пък работата и поръчки тогава все пак имаше и всеки се надяваше дори на по-добро. Точно за това сега някои работодатели се освобождават най-високо платените кадри. Иначе трябва просто да им предложат да им намалят заплащането, което да е реално за икономическата ситуация.

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495

Преди две -три години фирмите дигаха заплати, не по причина, че служителите им носиха огромни печалби, а защото просто трудно намираха персонал. Квалифициран или не, просто нямаше кандидати.
Безработица изобщо нямаше, а с това умря и пазара на труда.
Работодателите на практика бяха изнудвани да увеличават заплатите,а ако може и никакви изисквания към персонала да няма, че току виж напусне.

Било ли е изобщо това, в България ли и в кой град, понеже наистина не познавам такъв период ?

# 64
  • Мнения: 613

Преди две -три години фирмите дигаха заплати, не по причина, че служителите им носиха огромни печалби, а защото просто трудно намираха персонал. Квалифициран или не, просто нямаше кандидати.
Безработица изобщо нямаше, а с това умря и пазара на труда.
Работодателите на практика бяха изнудвани да увеличават заплатите,а ако може и никакви изисквания към персонала да няма, че току виж напусне.

Било ли е изобщо това, в България ли и в кой град, понеже наистина не познавам такъв период ?

О, да било е. В София и  в други по-големи градове. Не го познаваш, защото не си се сблъсквала с това да търсиш персонал и да няма кандидати. Питай дори само собственик на магазин в София, да ти каже как на пусната обява, няма кой да се обади, фризьорски салон не може да намери фризьорка, маникюристка. В сферата на  производство да не говорим. Ресторант - няма готвачи. Офис на една ЗК, половин година не можа да си намери експерт, намери когато започна кризата.
И това са само случаи, за които знам със сигурност, че са свързани с мои близки.

В центъра на София, на всеки втори магазин имаше обява, че търсят персонал, с уточнението, че може и над 45 години да е кандидата.

# 65
  • Мнения: 3 382

Преди две -три години фирмите дигаха заплати, не по причина, че служителите им носиха огромни печалби, а защото просто трудно намираха персонал. Квалифициран или не, просто нямаше кандидати.
Безработица изобщо нямаше, а с това умря и пазара на труда.
Работодателите на практика бяха изнудвани да увеличават заплатите,а ако може и никакви изисквания към персонала да няма, че току виж напусне.

Било ли е изобщо това, в България ли и в кой град, понеже наистина не познавам такъв период ?
Имаше такъв период . Тогава и кандидатите бяха със супер претенции за работа, а насреща нищо. Набирала съм персонал и знам какво е.

# 66
  • София
  • Мнения: 62 595
Като чета, пак се започва с раздаваането на квалификачии и размахване на пръст от висотата на личното благополучие! Аз пък, да ви кажа, най-гадното нещо е да се хванеш на каквато и да е работа, заради едното ядене, да знаеш че те правят на маймуна, но да търпиш, защото иначе няма с какво да си платиш хляба и билетчето за трамвая! Това е толкова смазващо психиката, че и физиката, че няма накъде! кое било редно, кое не било редно! Грънци! Нищо не знаят повечето от вас!
По отношение на примера с обявите, детоо никой не се обаждал - ами, има тук една тенденция на работодателите в кофти професиите, да си мислят, че си вземат роб, дето е готов на всичко, а не наемат човек насреща си! Едва ли не работникът трябва да се самопринесе в жертва за благото на началника, и то за ниска заплата, никакви осигуровки и болнични.
Ако сметката не излезе, ако щеш и финансово - разходи по операцията "отиване на работа", то защо този някой да се съгласява? Накрая може да излезе, че работникът е на минус и вместо да има доход, той финансира работенето си.

# 67
  • Мнения: 613
По отношение на примера с обявите, детоо никой не се обаждал - ами, има тук една тенденция на работодателите в кофти професиите, да си мислят, че си вземат роб, дето е готов на всичко, а не наемат човек насреща си! Едва ли не работникът трябва да се самопринесе в жертва за благото на началника, и то за ниска заплата, никакви осигуровки и болнични.


Ти била ли си работодател? Защото аз говоря от собствен опит.
И винаги съм осигурявала персонала и са ползвали болнични, ама за времето за което говоря, точно там ми беше проблема, че не желаех да увелича заплащането за сметка на осигуряването, което конкуренцията правеше. И, да , половината се изнесоха. Сега хич не съжалявам за избора, които направих, да работя легално. Персонала ми стига, а някои "стари" питаха после дали търся персонал, но в тази криза - не, благодаря. Пък и те направиха тогава своя избор, да работят за повече пари, но без осигуровки, болнични, без регламентирано работно време и отпуска.

# 68
  • Мнения: 9 990
Като чета, пак се започва с раздаваането на квалификачии и размахване на пръст от висотата на личното благополучие! Аз пък, да ви кажа, най-гадното нещо е да се хванеш на каквато и да е работа, заради едното ядене, да знаеш че те правят на маймуна, но да търпиш, защото иначе няма с какво да си платиш хляба и билетчето за трамвая! Това е толкова смазващо психиката, че и физиката, че няма накъде! кое било редно, кое не било редно! Грънци! Нищо не знаят повечето от вас!
...

а, виж сега, кое е редно и кое не наистина е грънци не, ами и повече.Също и версията ти за смазващото психиката, а физиката двойно бих добавила.

# 69
  • Мнения: 9 990
Аз съм от потърпевшите съкратени високоплатени служители. Да, след мен съкратиха всички с високи заплати и в момента търсят хора за 400 лв. заплата, а имат хиляди изисквания. Назначават, съкращават и така. Няма да спомена фирмата, че е доста известна.

Не е и нужно, всеки в бранша си ги знае.Аз мога да назова поне няколко, има ги и в БГработодател изтипосани. Mr. Green

# 70
  • София
  • Мнения: 62 595
Не, не съм била работодател - достатъчно ми е, че съм била работник в такова положение! Зная какви са разходите за работодателите, не съм паднала от небето. Само допреди години беше масова практика младо и старо да работи без договор, което означава и никакво право на полагаемите обезщетения при съкращения или майчинство, а и сега също има достатъчно много такива случаи. Последният случай, който помня беше с едни шивачки, дето ги бяха скрили в товарния асансьор. Та, когато застана на мястото на работодателя, тогава ще му мисля, тогава и мотивите ми ще бъдат други. Кой знае, може и аз да се превърна в началник с манталитет на робовладелец. може психиката ми да се е увредила от неприятния опит, който имах навремето.

# 71
  • Мнения: 613
Зная какви са разходите за работодателите, не съм паднала от небето.

Съмнявам се, но няма значение.

Иначе спор няма, че има и много безобразни работодатели.

# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, откъде ще знам аз! Само малка подробност, че по професия съм счетоводител! колкото и от години да не я практикувам, все пак държа под око как де делят процентите между работниците и работодателите и прочие и какъв процент върху брутната заплата на работника са разходите на работдателя.

# 73
  • Мнения: 613
Е, откъде ще знам аз! Само малка подробност, че по професия съм счетоводител! колкото и от години да не я практикувам, все пак държа под око как де делят процентите между работниците и работодателите и прочие и какъв процент върху брутната заплата на работника са разходите на работдателя.

Всеки може да направи груба сметка какъв процент горе долу е работната заплата. Аз говорих за всички разходи по дейността. Но щом си счети, може и да си наясно. Коя съм аз да кажа...

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
чакай сега, тук за безработицата ли си говорим или за дертовете на собствениците и управителите на някакъв бизнес? И ти, и аз сме наясно, че колкото и един собственик да е положително настроен и загрижен за работниците си, колкото и да не иска да прави съкращения или да намалява заплати, все пак няма да се остави да фалира само и само да не уволнява работници. Бизнесът си е бизнес, а не социална служба. Наясно съм, че на този, който дава му е много, а на този, който взема му е малко. Аз като работник не очаквам началникът да ми е родител, а само да получа това, което ми се полага по закон. И понеже съм работила, така да се каже, нелегално, зная какви са недостатъците. Не мога да обвиня някого, че не се навива на каквато и да е работа на всяка цена, защото човек има и някакво достойнство. Още повече, някой  от улицата да му прави сметка колко време не е работил, как все не си бил намирал подходяща работа и прочие.
Проосто няма как работодател и работник да са в мир и любов, защото те изначално са с диаметрални интереси.

Общи условия

Активация на акаунт