Не мога да си организирам домакинството

  • 18 855
  • 160
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 749
Прахосмукачка - всеки ден.
Миене на пода - почти всеки ден. Понякога по два пъти. Нещото, което най-много ме нервира и вбесява, е мръсен под. А сме и с балатум #Puppy dog . Докато кучето и детето не пораснат, няма да можем да направим ремонт. Да кажем, поне още година.
Като заспи детето - всичко, което е разхвърлила по земята се вдига, струпва се някъде ( да кажем на фотьойла и минавам с мопа, доколкото ми стигат силите.
Трудно ми е да се оправя с подреждането - детето непрекъснато разхвърля. Когато си ляга (по това време) - събираме играчките заедно. Като стане и се развилнее - къщата отново е на вили и могили.
Готви мъжа ми. Аз - много рядко.
Мразя, наистина много мразя, да мия чинии. Нямаме съдомиялна още. Мие ги мъжа ми.
Пералня се пуска от един до три пъти седмично. Зависи. Обикновено се пуска вечер, на следващия ден се простират.
Любимата ми работа е да мия прозорци. Не знам защо... Не ги мия много често - един път в месеца, но ми е по-приятно, отколкото да бърша прах и да мия пода.
Горе долу всекидневието е такова:
ставам, подреждам, оправям дреболиите, които са останали от миналия ден. Чакам детето да се събуди. Като стане - закусва. През това време минавам с прахосмукачката навсякъде. После - мия пода.
Преди да легне следобяда, подреждаме играчките й. Като си легне - обикновено чистя и оправям отново. От няколко дни насам ме е налегнал безобразен мързел - докато тя спи си почивам.
Вечерта, след като бъде сложена малката да спи, ако имам сили - минавам с мопа. Ако е необходимо, пускам пералня. На следващия ден простирам.
Прах - рядко. Да кажем 3 пъти седмично. Обикновено когато малката спи. Отнема ми около 40 мин заради всички дреболии, които трябва да преместя...
А беше толкоз убаво докато бях на раУта...
Опитах се да организирам всичко по дни, но мъжа ми рядко спазва разсписанията и се отказах. Сега отново смятам да въведа "списъка" Simple Smile . Можеш и ти да си направиш такъв.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 735
Хи хи,най-накрая да видя в тоя форум и някой друг мъж да чисти Laughing.И на мен ми беше много трудно да свърша всичко като се роди детето,даже и за форума нямах време. Mr. GreenПостепенно си изработих някакъв механизъм-аз чистя пода през седмицата само ако видя,че е драстично мръсно.Иначе мъжа ми в неделя.На две седмици той в неделята почиства основно вкъщи-прах,прахосмукачка,подовете,шкафове.През седмицата аз мия мивки,вана,огледалата,ама само ако са видимо изцапани.Не,че съм най-подходящия съветник и мен хич ме няма в чистенето,ама не си го слагай много на сърце.Иначе у нас просто не се цапа много,като в музей е.Даже една приятелка идва у нас и ме пита-как успяваме да изчистим така като сме с малко дете Shocked
И друго-съдомиялната пести много време,а и детето само като спи чистя вкъщи.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 957
Хе-хе, Бърди, сега се косиш, а като прояде бисквити тая малка пущина? Тогаз ще те чета! Mr. Green
По същество:
Като беше малко бебе, само лежеше, не разхвърляше играчки и всичко де що докопа, не ядеше каши-маши, не чистих повече от преди. Само прах бършех по-често.
Но след първата година е невъзможно: всичко разпилява, яде навсякъде и т.н. Хващам каката да събира играчките докато им приготвя да ядат, докато обядват пускам прахосмукачката (ако ще ядат хляб, я пускам след това). Като вляза да си взема душ мия тоалетна, мивка, плочки. Преди вечеря пак се прибират играчки, пак е за прахосмукачка, но се правя, че не виждам. Прозорци не бях мила от месеци! Изпратих всички на дъъълга разходка, за да ги измия, да изчистя "предколедно".
Не е чистене, война е!
Ако имаш възможност, не му мисли, а наеми жена - ти на разходка с бебето, докато тя чисти. Не си казвай: "Сега съм у дома, колко му е И да чистя?" Вземи си чистачка, веднага!

# 18
  • София
  • Мнения: 17 399
Ех, Китана, 3 перални на седмица ми звучи като блян, аз по толкова извъртам през ден напоследък  Laughing Цветна, бяла и бебешка. Слава богу, имаме сушилня и не простирам, а само сгъвам и прибирам; както и миялна. Трите ми най-добри приятелки, препоръчвам ги на всеки  Laughing Ама прахосмукачка и моп всеки ден, че и по два пъти .. леле! Как се справяш не знам.

Ментова, благодаря ти за окуражаващите думи  hahaha Истината е, че с 90% заплата чистачката ми идва малко лукс. А и мъжа ми не се дърпа от седмичното чистене, прави си го, мое е желанието да го поема, за да ни остане време. Като почне да яде бисквити ... какво да ти кажа, тогава би трябвало да съм на работа вече и бавачката да му мисли  Joy Иначе мога да си представя, в на баткото стаята сега като вляза и цялото бюро е в чаши и кори от мандарини  ooooh!

# 19
  • Мнения: 1 749
Абсолютно и точно - като на война! #Puppy dog
Докато малкото беше бебе, живот си живеехме. Ся и бисквити яде, и мляко пие, и... яде. #Puppy dog

Ами, Бърди, нервирам се като е мръсен пода. А с този балатум имам чувството, че постоянно е мръсно. Само да си направим ремонта и да си сложим плочките... Ма пусто, кучето още се случва понякога да се изпусне (бърши, търкай с четка, мий с мопа...), а детето рисува по него и стените с химикали, пастели, флумастри...

За мен решението с дом. помощница е леко невъзможно, защото няма да мога да допусна чужд човек вкъщи...

Охххх, отиам да чистя... Tired

# 20
  • Варна
  • Мнения: 957
Това е единствения начин - всички се включват в домакинстването! Но и при най-добро желание, и при мобилизация на всички (самостоятелни) семейни човешки ресурси, при две деца, идеалната чистота и подреденост ("както преди, ах, както преди") е химера. И аз се чудих същото - как като ходих на работа и имах 1 дете, имах и чиста и подредена къща?! А нямах чистачка. newsm78
Какво говориш? И аз съм на третата пералня за деня!

# 21
  • Мнения: 76
Само аз си мислех,че имам подобен "проблем"  Laughing .Преди година се нанесохме в нова къща и съответно желанието ми беше да чистя всеки ден (което ми се струва лудост сега)  Laughing,но пък и малката пълзеше и сякаш беше необходимост всеки ден да забърсвам поне пода.Тя като проходи и разредих чистенето на през ден,през два и сега чистя веднъж на 5 дена  Whistling Mr. Green,но сега чистя така -прахосмучка,моп,забърсвам первазите-горни,долни,праха и подреждам туй онуй.Банята по един препарат и огледалата като това ми отнема около час и половина,два най-много за целия апартамент.Пералня пускам,когато се натрупат дрехи(някъде около 5 пъти на седмица),не готвя  Crazy.И наистина най ме дразни цапането на малката,ръси боклуци навсякъде,пръснати играчки (тях прибирам по 3 пъти на ден) и вече не си играя да чистя преди да имаме гости,че много се набира-един път преди гостито,после след тях..сега само след тях  Laughing И да,да живее съдомиялната  bowuu

# 22
  • Мнения: 5 577
по-голяма кочина от моята къща няма, и не мога да разбера как да се организирам. мъка ми е.  Close
искам да се справя, но не мога. ще следя темата

# 23
  • Мнения: 364
Хе-хе, Бърди, сега се косиш, а като прояде бисквити тая малка пущина? Тогаз ще те чета! Mr. Green
Веднага си го помислих и аз! Но ето моето решение- забавно му е и полезно.  Laughing

Бърди, ето ти моето "А и Б":

Тоалетната и банята се чистят вечер преди лягане- за няма и десет минути общо.
Кухнята- когато остане време, прибирам съдовете в миялната и събирам трохи итн.
Във всекидневната и детската винаги има нещо за правене. Само спалнята си остава в ред.

Най-големият проблем е прахът- две чувствителни душици сме се събрали.  Laughing
След проветряването вечер забърсвам набързо плотовете на прозорците, другото "в движение" през деня.
Прахосмукачката е малка и се прибира само, ако имаме гости. Иначе постоянно ни трябва и си стои в предверието- под ръка ни е.

Големите неща ги върши помощницата в събота. Докато тя чисти, аз гладя или ме няма- според зависи.
Пералнята и сушилнята ги пускам задължително в петък и един произволен някакъв ден през седмицата.


П.П. Нормално е, когато си си вкъщи, да имаш и повече за правене.
Когато сме ходили на работа, е нямало и кой да ни цапа.

Последна редакция: пт, 10 дек 2010, 19:15 от Лили - Лу

# 24
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 865

П.П. Нормално е, когато си си вкъщи, да имаш и повече за правене.
Когато сме ходили на работа, е нямало и кой да ни цапа.

eто това е истината  Simple Smile

# 25
  • Варна
  • Мнения: 957
Хе-хе, Бърди, сега се косиш, а като прояде бисквити тая малка пущина? Тогаз ще те чета! Mr. Green
Веднага си го помислих и аз! Но ето моето решение- забавно му е и полезно.  Laughing

Да, но моята "инжинерка" вади торбичката на прахосмукачката - всеки път ще я сменя! Но кака й вече овладя "въртенето" на прахосмукачката, мда, но вече не й било забавно, моля ви! Mr. Green

# 26
  • Мнения: 364
Да, но моята "инжинерка" вади торбичката на прахосмукачката - всеки път ще я сменя!
Joy
Моят е на година и половина. Има време! Сега само отваря капака и тя спира да "дърпа", веднага го затваря.
Помага и за пералнята и миялната. Не всеки път успешно, но важно е желанието!

Сега се сетих и нещо, което много улеснява домакинството.
В предното жилище и в моето студентско имах отворена библиотека т.е. всички книги бяха на рафтове, а не в шкаф.
Никога повече няма да направя тази грешка. Толкова прах събират книгите и така трудно се чисти там... Вече всичко в шкафове с вратички или големи чекмеджета.  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 3 066
И аз съм от т.нар.супер организирани хора и чистенето ми отнема по 30-40 мин на ден,не повече,защото всекидневно се поддържа .Всичко се прибира след употреба,играчки се изкарват като едната кутии е прибрана ,сортирани са в кутии по тематика и няма разбъркване. Прах по 2 пъти на ден, огледала,стъклени повърхности и маси поне по 4 пъти на ден за минутки,плотове по много пъти на ден след всяка употреба на вода от мивката ,съдовете се мият веднага или в съдомиялната,и преди да сме свършили с храненето има само по една чиния и това е. Моп през ден ,прахосмукачка също,метлата с лопатката през другото време,на теракота и ламинатс ме лесно се поддържат. Нямам завеси ,килими и още прахосъбирачи и пода на 2 спални,хол с трапезария и кухня ,2 бани и коридор де почистват за 10 мин максимума.гардероби и шкафове поне по веднъж на седмицата основно се пренареждат за да вижда всичко и е организирано в кутии с надписи и е лесно. Обувките се почистват на влизането и в шкафа за обувки директно,като се готви(всеки ден) яденето в стъклен съд след сготвянето и в хладилника,тенджери и тави подсушени по местата. Няма-ма кухн.робот,сокоизстисквачки и други уреди по плотовете(в големи чекмеджета са на бар плота),забърсват се празните повърхности за минути. Печка и фурна се почистват с вода и веро след употреба и се слага гланц на инокса след това-минута. Пералня като се напълни,гладенето веднъж на седмицата(събирам в кош за гладене),кофата за боклук и в тоалетните се дезифенкицарат по 2 пъти на седмица за 30 мин .Банята и 2те тоалетни с пералното помещение по 2 или 3 пъти с препарат на седмицата,а мивките след всяко използване за минута блясък и подсушаване. Обичам минималистичният ,изчистен стил в интериора и лесно се поддържа,та = 40 мин на ден разхвърляно през деня. И когато работех по 12 часа на ден го правех и сега ,не ми отнема толкова време като се организираш и детето вижда и прибира нещата си ако иска други ,без много наставления от мен,просто ме е виждала с месеци да го правя така .Simple Smile

# 28
  • Мнения: 2 149
Всеки ден чистя по-малко,не лягам без да съм събрала всичко,което не е на мястото си Laughing Сутрин дооправям,прах бърша лесно с Шуифер,веднъж седмично с парцала,на 2,3 дни прахосмукачка.Важното е да не се оставя всичко наведнъж Laughing Банята веднъж седмично с препарат и избърсване след всяко къпане Wink
Аз намирам време за всичко,вярно стоя си в къщи,но успявам и да готвя и да чистя и време за разходки и филмче намирам,и преди бебето и сега,това не се е променило Laughing
Но пък си лягам в 2,в 12 посред нощ обикновенно си полирам измитите от вечерята чинии Laughing

Последна редакция: сб, 11 дек 2010, 01:46 от mery_79

# 29
  • Мнения: 3 479
В темата има много хубави съвети. Ето и няколко полезни неща от мен:
За бързо забърсване на праха използвам пухчетата на Пронто. Обират чудесно дори на трудно достъпни места и по кабели. Става много бързо. Петна от пръсти чистя само веднъж седмично, прежалвам се втори път само ако е много фрапиращо омацано.
Синът ти е в подходяща възраст да поеме сам чистенето и подреждането на стаята си - първо под твой надзор, после самостоятелно.
Забрани яденето извън масата.
Почиствай по-често най-цапащите се места - пред входната врата, около масата за хранене.

Общи условия

Активация на акаунт