Пети клас е труден знаем, но за КоледаТА веЧ мечтаем".

  • 26 837
  • 729
  •   1
Отговори
# 630
  • София
  • Мнения: 62 595
Я, ние минахме обикновените дроби ехеее, още в средата на първия срок, заедно със задачите от движение! Сега са на геометрията - 3 д фигури!

При грип антибиотик дават, ако има съмнения да усложнения - бронхит, не дай Боже пневмония, ангина или някакъв друг възпалителен процес. Подозирам, че често това е презастраховка, но ако детето ми е с много висока Т и има кофти кашлица или гърло, преглъщам хапа, защото ме е страх да не закъснеем.
Това Тамифлу излезе на мода миналата година, но имам смътни спомени, че съм го чувала още по птичия грип.
Радвам се, че ги пуснаха във ваканция, ще има да ми скачат на главата цяла седмиза, ама предпочитам да си начешат крастите с разните игри, занимавки, лигавене и прочие, че после пак им става натоварено.

Ами, освен да се връщаш и да натискаш пак да я вместят някъде, щом държиш на това училище, друго не се сещам. А където и да се съгласят, веднага поискай да ти напишат служебната бележка, че да няма отмятане после. Ако трябва поразкрасИ малко "продукта" - таланти и прочие.

# 631
  • Мнения: 1 296
Моите още спят Joy Joy, а и принципно те не излизат много-много навън, когато има подобни обявени грипни ситуации.

# 632
  • Мнения: 24 467
В началото на І срок и при нас имаше някакви урочета за обикновените дроби, но сега се започва с обобщение на това, което са "прецапали" І срок и преминаване към действия с дроби, смесени числа и проценти. Това е последния дял от нашия учебник. След Геометрията се минава Делимост и след нея- последния дял, той без делимостта не може.
Зависи какво са учили от обикновените /не говоря за десетични, те се минават още в началото/ дроби.

Настася, няма ли как да приемат едно дете, наистина? А друго училище?

При нас вчера беше голямо пързаляне. Те, децата, от кога чакат сняг! Тази година не е много милостива към тези техни щения.

# 633
  • София
  • Мнения: 62 595
нашите стояха доста време на дробите, по ЗИП-а също са имали много часове, та май за тази година приключиха с тях.

# 634
  • Мнения: 24 467
нашите стояха доста време на дробите, по ЗИП-а също са имали много часове, та май за тази година приключиха с тях.

По кой учебник са? Не знам да има някой по- различен. Сиреч, всичките приключват с действия с обикновените дроби, смесени числа и проценти.
Мисля, че програмата
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/top_men … thematics_5kl.pdf
е една за всички.
Действително учебната година започва със запознаване с обикновена дроб, но действията и т.н. с такива са в края, т.е. ІІ срок.

Последна редакция: пн, 24 яну 2011, 13:26 от Judy

# 635
  • Мнения: 620
Ако трябва поразкрасИ малко "продукта" - таланти и прочие.
Joy Тотално ми липсва търговския талант, не ми се удава да предлагам стока така, че да я купят Simple Smile А и "продуктът", не че е без таланти, но доста се поизложи този срок откъм успеха и е достатъчно само да му видят бележника за да се усъмнят в моите хвалебствия Simple Smile 
Имам още едно училище наум, но пък сега не знам дали ще им работят канцелариите на училищата тази седмица заради епидемията  newsm78 При мен е много важно разположението на училището, щото да може момата да кръстосва между извънкласните и училището без да губи много време.
Между прочим, тя днес има рожден и имен ден ведно! Черпя ви абсолютно виртуално, но от сърце, с една хубава ултра-шоколадова торта!

# 636
  • София
  • Мнения: 62 595
на Анубис, но учителите имат някакви възможности за преструктуриране на материала. Може нещо и да ми се губи между местенията в средата на срока, защото в старото бяха по друг учебник.

# 637
  • Мнения: 8 567
В класа на моето отроче първо минаха десетични дроби, загатнаха им обикновени, сега приключват геометрията и започват обикновени дроби, така си е по учебника на  Анубис. Госпожата им казала, че ще могат вече да смятат с калкулатор. Wink Трябва да я проверя тази работа Mr. Green

# 638
  • Мнения: 24 467
В класа на моето отроче първо минаха десетични дроби, загатнаха им обикновени, сега приключват геометрията и започват обикновени дроби, така си е по учебника на  Анубис. Госпожата им казала, че ще могат вече да смятат с калкулатор. Wink Трябва да я проверя тази работа Mr. Green

Точно, така е и по програмата за V клас въобще. Обикновените дроби, смесените числа и процентите са голям дял, за цял срок има уроци. Това "загатване" се преговаря в началото на дела.

Провери, провери за калкулатора.     Laughing На нас твърдо не ни позволяват.

# 639
  • София
  • Мнения: 62 595
На нашите никога не са им позволявали, едва сега в шести клас им дават калкулатор, и то за определени задачи, в които е по-важно да научат схемата, отколкото са сметнат резултата.
Обаче щерката се оплака, че в старото училище незнайно защо в начолото на годината обикновените дроби, също и степенуването са го правили с калкулатор, добре че го хванах този пропуск, та я научих на старомодния начин с разлагането на дроби, степенни показатели, дори квадратите на някои числа.

# 640
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
В класът на синът, не дават калкулатори, но моят и още едно дете имат разрешение за това.

Може така да гледат от други деца с разрешение и да мислят, че и на тях им е позволено.

Учителката специално се е наложило да обяснява на класът, защо моят и още едно дете са с калкулатори.

# 641
  • Мнения: 4 936
Преди време, когато аз още преподавах, се учеха първо обикновени дроби, после десетични и накрая геометричните задачи. За това сега, като не са взели още обикновените дроби, а всички формули за лица са дадени в учебника не (а+б):2.h, (а+б)/2.h  и за триъгълника така, беснея, защото не са учили съкращаване и първо умножават, получават едни големи числа, а после делят - изобщо безумия колкото щеш.
В училище не са разрешени калкулаторите - ако са няма да се начиат да смятат сами. Има специално няколко задачи - за да се запознаят с калкулатора (сякаш не знаят)
Смея да допусна, че именно заради горното ми твърдение е възможно някой учители да ги разрешават. В момента ако имат лице на пр.триъгълник с катети 7458,458 и 16 см първо трябва да умножат по 16 и после да делят на 2, вместо само да умножат по 8 след елементарно съкращаване. За да не се губи време в такива сметки предполагам са 'елките'

Последна редакция: пн, 24 яну 2011, 15:10 от gold__

# 642
  • Мнения: 24 467
Голд, виж програмката. Те и сега първо почват с основно познания за обикновените дроби и в началото на годината имат представа какво представлява 1/2, 3/4, 10/8 и т.н.- нали така се ибясняваше лицето на триъгълника, че и на трапеца, с половинка /1/2/. Наясно са с дробната черта и че това е деление преди Геометрията. Поне трябва да са. "Рязаха" торти още тогава, имаше задачки от типа колко торти трябва да има, ако едната се реже на 12 парчета, а децата са 28, примерно и го представяха с обикновена дроб. 
За големите числа- не знам, не съм виждала стряскащи задачи. Като се сетя миналата година с какви големи работеха...
А вече работата по дробите се базира на взетите след дял Геометрия НОД и НОК, така че съкращаването няма да е проблем. Ние вчера правихме тестче и детето си съкрати без проблем.
 
Ти по Математика ли си преподавала? В начална или средна степен? До кога си била учител? Можеш да споделяш опит, за мен е полезно да чета различен такъв, т.к. аз никога не съм преподавала на деца, само на големи магаренца. Сега- на едно подрастващо и едно- миниатюрно бутни- дръпни.

Моят, нали е шампион по мързел, продъжи да си смята на ум. У нас сама му тикам елката /правилно ли е, не съм убедена, вече не го правя/, а той ми казва, че докато го напише и ще го сметне. Г-жата им по Математикат ги карала без да разписват да правят сметките. Аз, миналата година, го карах да разписва и той не искаше. Сега, щом г-жата така им казва, не смея да си налагам виждането. Пък гледам- оправя се, сигурно и останалите се оправят. Щом дори делят и умножават без да го пишат, нормално е калкулатори да не ползват.

Последна редакция: пн, 24 яну 2011, 15:19 от Judy

# 643
  • София
  • Мнения: 62 595
Това със съкращаването ги научих още миналата година, че да ми е мирна главата. Те се притесняваха, че учителите може да им се карат, ама на мен ми е все едно - важното е детето да знае какво и как да прави. Като отиде на състезание няма да му следят дали съкращава или дели, а дали задачата е вярна. Та, малко заобикалям нещата.

# 644
  • Мнения: 4 936
 Laughing do 99 g няколко годии мат и информатика в горен курс -9,10 клас и 99 г ме свалиха в 5 клас и ми се стъжни живота с тези бебета, скед което реших, че нямам нерви за тази работа  Stop
В тогавашния курс целия първи срок беше об. дроби, а по това време започвахме десетичните и след великден - геометрия. Онзи ден пак си гледах учебника... ми много е хубав, добре поредено и обяснено. Чак по бебешки звучи! А като се сетя, че тогава не го харесвах, защото имаше и по-добри  от него!

Общи условия

Активация на акаунт