Отговори
# 720
  • до моите любими хора
  • Мнения: 15
За анкетата да отговоря и аз:
1.Смятате ли да ходите на 3 ФМ? - не, ако не каже доктор,че се налага
2.Кога направихте първата покупка за бебо и каква беше тя? - на феталната морфология в 21 седмица като им казаха, че ще е девойка. Купих от Карфур една рокличка и 2 блузки в розово от мерак.
3.Какъв прах мислите да използвате за бебо? - мисля да започна с ТЕО бебе, поне първият път перях всичко с него поне до година и половина и бях доволна пък после ще видим
4.Ще гладите ли и докога? - мисля да гладя, но ще видим до кога. Първият път гладих, до след годинката.
5.Какви пелени смятате да ползвате – еднократни (коя марка) или многократни? - еднократни , но на коя марка ще видим има време
6.Нормално или секцио?(знам, че го обсъждахме не веднъж, но да направим статистика) - първият път родих нормално и този път ще е така
Допълнителни въпроси
1. Майките на момченца - мислите ли да забелвате пишките? - да трябва да се заголва по малко всяка вечер като се къпе. Ние при баткото го правихме и въпреки това после се наложи да го направи и лекар, защото не успяхме да го отворим до край.
2. Как ще слагате новородените да спят - по гръб или настрани? - поне в началото се слага повече на страни, защото има риск бебето да повърне и да се задави като е по гръб.
3. Ще присъства ли таткото на раждането? - няма да присъства, въпреки че съм на мнение, че е хубаво за да ни уважават повече след това
4. Смятате ли да практикувате ЕБХ? - не ми е познато това нещо, но и не мисля че ще се справим
   

# 721
  • Мнения: 863
Commelina, много са ти сложни въпросите Sunglasses

1. Майките на момченца - мислите ли да забелвате пишките?
2. Как ще слагате новородените да спят - по гръб или настрани?
И по двата не знам какво ще правя, основно защото са спорни и доколкото съм запозната практиката у нас се различава от тази по света  Confused Явно ще решавам като настъпи момента.
3. Ще присъства ли таткото на раждането? - най-вроятно не, въпреки че като го попитах дали иска още в началото когато дискутирахме темата във форума, той без да се замисли каза "да"  Crazy
4. Смятате ли да практикувате ЕБХ? - по-скоро не

# 722
  • Мнения: 40
Уфффф, написах ви един пост и сега виждам, че го няма и май от няколкодни ми се губят разни постове, не знам защо така. Та поста беше:
Моето мнение е,че въпроса Дали щи забелвате? не е точен, тъй като опция да не се забелва няма, освен за религиите, които практикуват обрязването. Иначе ако не се забелват пишчиците се стига до операция, какъвто беше случая на моята приятелка. Така че имайте го в предвид  Peace
А за присъствието на таткото да уточиним, че татковците не виждат какво става "долу", а стоят до главата на майката и  държат ръката й. Така сигурността на бебето е много по-голяма, както и спокойствието на майката. Но това все още е скъпо удоволствие в България и много хора го избягват заради това. Иначе какво по- хубаво от това да споделиш и този миг...

# 723
  • гр.София
  • Мнения: 362
Здравейте мамчета,

да се включа и аз с отговорите

1.Смятате ли да ходите на 3 ФМ? - не
2.Кога направихте първата покупка за бебо и каква беше тя? - Декември поръчахме количка и шишета, но още не са пристигнали
3.Какъв прах мислите да използвате за бебо? - не съм мислила
4.Ще гладите ли и докога? - в началото - да
5.Какви пелени смятате да ползвате – еднократни (коя марка) или многократни? - еднократни, до към 6-7 месец (той ще си покаже), после само по време на сън
6.Нормално или секцио? (знам, че го обсъждахме не веднъж, но да направим статистика) - иска ми се да е нормално като първия път.

Допълнителни въпроси
1. Майките на момченца - мислите ли да забелвате пишките? - знам че трябва да го правя, но незнам как се прави (ще се науча)
 2. Как ще слагате новородените да спят - по гръб или настрани? - редувах страните наляво и надясно при всяко спане, сега мисля пак така да правя.
3. Ще присъства ли таткото на раждането? - не
4. Смятате ли да практикувате ЕБХ? - не

# 724
  • Мнения: 2 214
Не знам дали ще помогнат на някого отговорите ми, защото каквото и да пишем тук всяка ще си гледа детето както прецени а не както го гледам аз или някой друга.
1.Смятате ли да ходите на 3 ФМ? - смятам да ходя на 4Д за да си направя диск
2.Кога направихте първата покупка за бебо и каква беше тя? - Много рано, нямам предразсъдъци
3.Какъв прах мислите да използвате за бебо?

http://www.bgway.info/index.php?page=shop.product_details&fl … art&Itemid=38

4.Ще гладите ли и докога? - Какво означава този въпрос не разбирам, дали ще галадя дрехите на детето? ако това питаш, естествено моите нали ги гладя.
5.Какви пелени смятате да ползвате – еднократни от опит знам че за всяко бебе има неговата марка, затова в началото ще купувам по малък пакет и ще експериментирам, детето ще си покаже кое му харесва най много.
6.Нормално или секцио? дърта съм- секцио.

Допълнителни въпроси
1. Майките на момченца - мислите ли да забелвате пишките? - Не съм забелвала нищо, мих го така както и до където позволяваше физиологията му, с времето сама се отвори.
2. Как ще слагате новородените да спят - Както иска той, слагала съм как ли не, най удобно му беше ей така.


3. Ще присъства ли таткото на раждането? - да
4. Смятате ли да практикувате ЕБХ? -хич даже не мисля, що няма да казвам щото ще го превърнем в спор.

# 725
  • Мнения: 2 214
marinels въобще ама грам не съм съгласна по въпроса за забелването с теб.
Чети статия на един от най уважаваните хирурзи в БГ.
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=966

Последна редакция: пн, 03 яну 2011, 23:54 от г-жа Стихийно бедствие

# 726
  • Мнения: 59
Привет момичета, За много години, здраве, щастие и късмет Ви пожелавам.
Ена4, на мен ми казаха, че бебето е около 1800 гр, това беше около коледа. Докторът ми каза, че ще се роди малко по-голямо от сина ми, който се роди 3275 гр. Терминът ми е 4ти март, така, че 2 седмици са си бая разлика в този етап относно теглото. Не се шашкай с глупости - едната ми комшийка тук има бебе близо 6 кг, родено по естествен начин.
За въпросите
1.Смятате ли да ходите на 3 ФМ? - тук не се прави, а и за какво - какво е имало да се вижда, се е видяло на ФМ във 20тата седмица. Сега е прекалено късно за каквото и да е. Разбира се, ако при 2рата ФМ се е видяло нещо нередно, то задължително се проследява. Така, че аз няма да ходя - всичко изглеждаше нормално при 2рата ФМ.
2.Кога направихте първата покупка за бебо и каква беше тя? Чак ме е срам да си кажа - бях в 6тата г.с. и купих люлка.
3.Какъв прах мислите да използвате за бебо? Омо сенситив. Тук не продават бебешки прахове, това има, това ползвам.
4.Ще гладите ли и докога? - Не, няма да гладя, време за безсмисленни дейности (поне за мен) нямам. Имам сушилник - мушкам ги, изваждам ги съвсем леко влажни и сгъвам, изглеждат по-добре от гладени.
5.Какви пелени смятате да ползвате – еднократни (коя марка) или многократни? За мое голямо съжаление, ще ползвам еднократни, просто нямам толкова пари в момента, да инвестирам в добри многократни пелени. А май и време нямам. Ще ползвам Хъгис, тук от скоро пуснаха Памперс, но нещо хич не ми харесват, отрязани са отзад до средата - т.е., ако имаш бебе, което експлоадира, по никакъв начин не виждам, как тези пелени ще задържат.
6.Нормално или секцио? (знам, че го обсъждахме не веднъж, но да направим статистика) - Нормално вагинално, ако се наложи секцио - да сме живи и здрави, няма да правя трагедия от това.
Bub555, относно въпроса ти за коланите, много се учудвам на такива въпроси. В края на краищата колана може да ни обхване все още и затова се носи. За да ни предпази нас и неродените ни деца при евентуална катастрофа. Гледайте в youtube какви са последиците при катастрофа, ако си без колан. Малко е неудобно в момента, но  по-късата част си я слагам под корема, а другата си я намествам удобно над корема и си карам. Не мога и да си помисля, че няма да си сложа колан. Също ми прави впечатление, много от мамите от другата ми отчетна тема си казват, че държат децата като пътуват, вместо да ги слагат в столчето. Не им харесвало. Хич и не ме интересува дали му харесва или не - слагам го там и само там му е мястото. И да реве, и да не реве - това е.
Другите въпроси
1. Майките на момченца - мислите ли да забелвате пишките? - Това дете живот и здраве ще е момиче, но със сина ми никога нищо не съм пипала. Тук никой не дърпа, не пипа и не забелва. Веднъж попитах лекаря ни, той така странно ме погледна, че ми идваше да потъна в земята. И ми каза - това са практики от 60те години, учудвам се, че дори си попаднала на такова четиво. Как да му обясня, че откъдето идвам, това все още се счита за нормална и ПРАВИЛНА практика.
2. Как ще слагате новородените да спят - по гръб или настрани? - По гръб и само по гръб, те сами си обръщат главата наляво или надясно. Това е един от начините, за намаляване на синдрома на внезапната смърт
3. Ще присъства ли таткото на раждането? - Да, дори и не го коментираме това, това е раждането на НАШЕТО дете, а и в такива моменти човек има нужда от подкрепа. marinels, тук бащата си седи, където поиска. Предният път ми предлагаха огледало, за да мога и аз да виждам какво става и моят беше първа писта да ми го държи.  Laughing Аз не виждам нищо срамно, страшно и неудобно при раждането. Това е най-специалният момент в живота на двама души, които се обичат - появяването на ТЯХНОТО дете. Нито е попречило по някакъв начин на сексуалния ни живот след това.
4. Смятате ли да практикувате ЕБХ? - нямам и време, и нерви.
Стана отвратително дълго, но така е, като има въпроси.
Лек ден от мен.

# 727
  • Мнения: 7
1.Смятате ли да ходите на 3 ФМ? - не след втората доки каза , че няма нужда.
2.Кога направихте първата покупка за бебо и каква беше тя? - Преди 2 месеца- едни розови кецове Simple Smile Като ги видях и  Heart Eyes се влюбих.
3.Какъв прах мислите да използвате за бебо? - Sano maxima течен
4.Ще гладите ли и докога?  Да, може би до годинка - всичко. После ще видим. Аз съм с много алергии и ако трябва и повече ще е.
5.Какви пелени смятате да ползвате – еднократни (коя марка) или многократни? - Насочила съм се към еднократни - Памперс, но беба ще покаже дали й харесват. Ще купя по-малко за начало.
6.Нормално или секцио? (знам, че го обсъждахме не веднъж, но да направим статистика) - Нормално  Praynig


Допълнителни въпроси :

1. Майките на момченца - мислите ли да забелвате пишките? - За сега 95% е момиченце  hahaha
2. Как ще слагате новородените да спят - по гръб или настрани? - Преди малко четох, че не било хубаво по гръб, защото имало опасност от задавяне/задушаване. Смятам да говоря с педиатърката и тогава да реша.
3. Ще присъства ли таткото на раждането? - Плана е да присъства, но още не сме се запознали с лекарката, която ще ме изражда и не е 100% сигурно, че е възможно. Иначе и двамата много искаме. Единодушно решихме, че така ще ни е по-спокойно.
4. Смятате ли да практикувате ЕБХ? - Почувствах се невежа  hahaha . След като по прочетох за това - не не смятам.

За шофирането с колан, аз го  закопчавам на седалката, след това сядам и премятам само тази част, която минава през гърдите. Тази през корема много ми пречи. Без него се чувствам някак не сигурна. Когато се возя (колата е една и е обща на мен и мъжа ми) си го слагам и леко придържам долната част да не е плътно. Но без не мога. Иначе за глобата знам, че никъде в закона не е изрично споменато, че може да НЕ слагаме колан. Ако им дойде вдъхновението на катаджийте може да се заядат. Не съм чула обаче да са го правили.
ПОПРАВКА: Не съм права - МОЖЕЛО  Blush

И отново : Хайде софийски коремчета - да направим една среща !!!
За сега сме :
1. lilyrose
2. Magica_de_Spell
3. marinels
4. mama_vessy
5. maiski3
6. Mur ?

Последна редакция: вт, 04 яну 2011, 04:09 от Magica_de_Spell

# 728
  • Мнения: 40
marinels въобще ама грам не съм съгласна по въпроса за забелването с теб.
Чети статия на един от най уважаваните хирурзи в БГ.
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=966
Не прочетох статия, за6тото каквото и да пише имам не един пример за операции от такова не6то. Както казах вече, последния е доста пресен, от преди година беше операцията.Така че дори и момче да имах 6тях да го забелвам, не знам дали си виждала възпалена пишчица и ужаса на детето след операцията, така че колкото и да ме убеждават че няма нужда не съм съгласна.
Относно коланите, ето цитат от закона Чл. 137а. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) Могат да не използват обезопасителни колани:
1. бременните жени;
2. лицата, чието физическо състояние не позволява използването на обезопасителен колан;
3. водачите на таксиметрови автомобили, когато превозват пътници в рамките на населеното място;
4. инструкторите - при управление на автомобила с учебна цел.

За мамите, които се притесняват от заядливи катаджии. А и да ви кажа разрешението е оправдано, тъй като при леко натискане на спирачката,вие се люшвате напред, колана не може да се опъне достатъчно и ако е поставен целия притиска корема. Така че в повечето ситуации може да навреди на бременна, отколкото да помогне. Аз като се блъснах на Коледа, лекаря ме пита с колан ли съм била и каза, че по-добрия вариант е да не съм в това състояние, тъй като камшичния удар е страшно опасен.
katilias не съм много съгласна, тъй като ние бяхме в 17г.с. и проблемът с бъбреците не се видя, това стана в 26г.с., а съ6то така трябва да се провери след 25г.с. дали кистите на главата, които трябва до този период да изчезнат дали са там.Съгласна съм обаче,че след 27г.с. някъде няма нужда от друга ФМ.
И аз се поулях в писането, ама то е за6тото до сега оправяхме документи в склада ни, че приключваме годината и съм набрала инерция. Извинете ме.  Hug

# 729
  • Мнения: 359
1.Смятате ли да ходите на 3 ФМ?- аз ходих само в 21 седмица, така че сега ще ходя на втора
2.Кога направихте първата покупка за бебо и каква беше тя?- нямах намерение да купувам нищо, имам всичко от баткото. Скоро купих бебефон, одеало и термометър.
3.Какъв прах мислите да използвате за бебо?- Fairy non bio
4.Ще гладите ли и докога?- гладя на баткото и досега. Бебешките дрешки се гладят изключително лесно, първо, че са мънички, второ че се гладят повече за дезинфекция, не се старая да нямат нито една гънка  Peace
5.Какви пелени смятате да ползвате – еднократни (коя марка) или многократни?- още умувам, иска ми се да пробвам с многократни, но не съм много запозната. Ако ще са еднократни - от Памперс съм много доволна
6.Нормално или секцио? (знам, че го обсъждахме не веднъж, но да направим статистика)- секцио

1. Майките на момченца - мислите ли да забелвате пишките? Този път чакаме момиченце  Simple Smile На баткото забелвах колкото мога по време на къпане, т.е. ненасилствено и до никъде не сме стигнали. Вече много шава и не ми позволява и чакам да се получат нещата по естествен път. Говорих дори и със свекърва ми - никога не е забелвала на мъжа ми, а той няма проблеми  Mr. Green Г-жа стихийно бедствие, твоята статия по въпроса много ме зарадва  Hug
2. Как ще слагате новородените да спят - по гръб или настрани? Редувам на двете страни
3. Ще присъства ли таткото на раждането? - отказва категорично, въпреки че аз бих искала. Евала на мъжете "с топки", на моя му се подкосяват краката само като си представи  Wink
4. Смятате ли да практикувате ЕБХ? - мисля да се пробвам. Баткото до 5-ти месец всеки път като му свалях памперса пишкаше. Тогава не се сещах, че е ЕБХ, мислих, че е е реакция от студа. Така че сега ще пробвам, ако се получи - ок, ако не няма да се вманиачавам  Peace
Иначе за глобата знам, че никъде в закона не е изрично споменато, че може да НЕ слагаме колан.
Напротив, погледни чл. 137а. ЗДвП
Bub555, аз не слагам колан от доста време. Не мога да го сложа така, че да не ми притиска корема, а и не ми се мисли при един евентуален удар как може да ми притисне корема и вместо да ми помогне, да се случи нещо друго  Peace

# 730
  • Мнения: 7
Коремчета, да ви попитам нещо. Избрах си ето тази помпа за кърма :


http://direct.asda.com/Tommee-Tippee-Breast-Pump/002665574,default,pd.html . Към нея си има "стерилизаторна кутия". Мога ли да мина с въпросната кутия и за шишетата, не само за помпата или трябва да купувам стерилизатор ? Много ми се иска да ги спестя, ако е възможно тези 60 лв.

# 731
  • Мнения: 59
Мarinels, тук втората ФМ се прави задължително след 20тата седмица - между 20 и 22 г.с. и тогава се наблюдават за проблеми в бъбреците. На моя колежка също и казаха, че бебето и има някаква несъразмерност - единия бил по-голям от другия (това се наблюдавало по-често при момчетата) и трябваше да има още един скен, за да се види, как се развиват нещата. Това, което искам да кажа е, че ако двете ФМ - в 12 и 20 г.с. са направени както трябва, във времето, в което трябва и от добър специалист, по-голяма част от проблемите може да се засекат. А другите неща би трябвало да се засекат след като бебето се е родило.
Също така за забелването - аз доколкото знам, сраствания и такива драми се получават, когато родителите са почнали да забелват, но са спрели/отказали/ страхуват се. Как тук въпреки, че никой не забелва, до сега не съм чула някоя майка да се оплаче от подобна драма.
За коланите - аз си знам моето. Вие замисляте ли се, че ако този удар е толкова силен, че да ви "смаже" корема, то без колан вие ще сте просто с главата през стъклото на колата. И дори корема ви да не е наранен, то със сигурност главата ви ще е. Не се заяждам, просто изказвам становище. Моят си го нося непрекъснато, коремът ми е огромен, едната ни кола е стара, другата нова, но проблем с колана нямам.
Magica_de_Spell, къде ги четете тези неща за спането? Не е ли време българските педиатри да се образоват, в цял свят, всички болници ти дават брошури, в които изрично е записано - спане само и единствено по гръб, ако детето има рефлукс (не знам дали е така и на български-  повръщане на фонтан), тогава трябва задължително да се консултира с педиатър. Бебето спи по гръб, но главата му е на една страна, така, че дори и да повърне, не би трябвало да има някакъв проблем.
За помпата - аз съветвам, да се купи, ако наистина е необходимо. Преди да се роди синът ми купих и помпа, и стерилизатор и за какво - напразно дадох 200 долара. Нито един път не ми потрябва, въпреки, че все още се кърмим (синът ми е на 1 година и 8 месеца). Ако все пак си решила да я купиш - според мен проблем за стерилизирането в кутията няма да имаш. Дали помпа или шише - все едно и също. Жалко, че не съм в Бг, иначе с удоволствие бих ти подарила моя стерилизатор - чисто нов, в кутия, неупотребяван.
Момичета, знам, че всяка от нас ще се опита да бъде най-добрата майка на своето дете. Както и знам, че е много трудно да се отсее правилната от грешната информация. Но все пак има някакви насоки на световната здравна организация, които са препоръка и добра практика. Желателно е всички доктори да са запознати с тях, и тогава няма да има толкова много недоразумения. Сигурна съм, че като дойде време за захранване, ще настъпи още по-голяма драма. Кое е правилно и кое не. За мен, правилното за моето дете е това, което аз съм решила, след като съм направила информиран избор. Аз не съм лекар, но съм се постарала да съм информирана, а хора, на които това им е професията, дават препоръки от 60те години.
Хайде, май много се разфилософствах.
 

# 732
  • Плевен
  • Мнения: 138
1.Смятате ли да ходите на 3 ФМ?- на втората всичко беше наред така ,че не мисля,пък и тък няма къде да отида,налага се да пътувам ,а не ми се ходи никъде
2.Кога направихте първата покупка за бебо и каква беше тя?-един много сладък гащеризон,но не мисля да се оливам с покупки имам доста неща от каката ,пък и на сестрами една приятелка скоро роди момченце та ще прехвърли дрешки
3.Какъв прах мислите да използвате за бебо?-Тео бебе
4.Ще гладите ли и докога?-не гладя
5.Какви пелени смятате да ползвате – еднократни (коя марка) или многократни?-еднократни на Памперс,а може да пробвам и Пуфис
6.Нормално или секцио?-секцио

# 733
  • Мнения: 8
 katilias  202uu 
Magica_de_Spell-мисля,че Skrech беше също писала по въпроса с помпите,че може въобще да не влезне в употреба.Така,че ако има кой да ти я набави( ако) ти потрябва май това е по-добрия вариант.АЗ лично ще си взема тази на Медела(май така беше марката),но само защото застраховката ми я покрива 100%.
1.Смятате ли да ходите на 3 ФМ? -За мен това ще е 2ра.Мисля,че се пада към 32ра седмица да бъде направена.
2.Кога направихте първата покупка за бебо и каква беше тя?-нищичко не съм купила освен количката и то защото беше мн.изгодна сделка,иначе и това нямаше да взема.Хайде да се похваля-  http://www.amazon.co.uk/142RE-BUGABOO-FROG-STROLLER-RAINCOVER/dp … f=pd_sim_sbs_by_1   .По принцип не я харесвам като дизайн,фен съм на триколките,но я намерих тук в местния продавалник втора ръка и много запазена,та реших да се прижаля Laughing
3.Какъв прах мислите да използвате за бебо?-ще избера нещо еко като му дойде времето.
4.Ще гладите ли и докога? -Не, не мисля.Сушилнята ми върши страхотна работа-ако искам с пара,без пара,влажни,сухи,горещи или не-както си я направя.
5.Какви пелени смятате да ползвате – еднократни (коя марка) или многократни?-и аз бих искала да ползвам многократни,но сега не мога да си позволя тази инвестиция.За еднократните-мисля да взема от всички марки и да пробвам.
6.Нормално или секцио?-Много ме е страх от секцио no ,дано не се наложи,но ако трябва... ще стискам зъби и няма да правя трагедии.
Другите въпроси
1. Майките на момченца - мислите ли да забелвате пишките?-не мога да кажа нищо,но подозирам,че май не е нужно това забелване.Благодаря за инфото на г-жа Стихийно бедствие  bouquet
2. Как ще слагате новородените да спят - по гръб или настрани? -от български майки съм чувала,че страните се редуват,за да не остане плоска главичката или пък да не се задуши от повърнатото.От друга страна като сключвах застраховката си,трябваше да попълня един милион документи и един от тях беше,че съм информирана за синдрома на внезапната детска смърт.Един от способите за превенция беше точно това-детето спи изключително и само по гръб.
3. Ще присъства ли таткото на раждането? -много се надявам.По принцип не му стиска,но май ще му е неудобно да не го направи,понеже тук всички мъже го правят. Laughing Ще си помисля дали да не му го спестя,може да ми дожалее за него Laughing ,но по принцип мисля,че мястото му е там-до мен.Май ще решавам в последния момент,че като го знам как е на всяко гърне меродия и ще вземе и там да ме поучава-ето това ще е момента да му фрасна един Laughing
4. Смятате ли да практикувате ЕБХ? -бих искала,но някакси не си представям как ще стане номера с колата.Имам предвид,че разтоянията тук са огромни,навсякъде сме с кола и ако детето трябва да ходи до тоалетна,няма как да спра по средата на магистралата да речем или пък да има куку в колата #Crazy
Мнооого дълго стана,ама няма как Simple Smile

# 734
  • Мнения: 30
Magica_de_Spell I и аз съм се спряла на същата помпа,ако ще те улесня,виж тук цената е
значително по-ниска
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0026OO2BQ/ref=ord_cart_shr?i … ;m=A1CSC47MBH3GJV

Общи условия

Активация на акаунт