Прекратяване на трудово-правни отношения

  • 13 731
  • 67
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 351
Момичетата ти го казаха по-горе, че изпитателния срок се удължава с всеки неприсъствен ден - било то отпуск по болест, платен годишен отпуск или прочие.
Т.е. утре, когато мъжът ти отиде на работа и му връчат заповедта за уволнение - няма да има нарушение на КТ. Ако не я връчат - тогава може да утърве кожата, ама ми се струва, че щом вече са го решили - няма разминаване.

Жалко, че това се случва в навечерието на Коледа  Cry

Пожелавам ви бързо намиране на решение от тази ситуация  Hug

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лилянa , човекът е във срок на изпитание и ако му прекртят договора сега не му дължат обезщетения.
Аз имах предвид друго обезщетение, а то е за безработен.

А за прекратяването ми се струва, че няма значение, дали е или не е на работа на датата на прекратяване.

# 17
  • Мнения: 1 668
Лилянa, ако прескочи срока на изпитание и договорът стане безсрочен му се дължат обезщетения при прекратяването. За съжаление обаче май става ясно, че няма как да се прескочи срока на изпитание, защото неявяването на работа ще удължи въпросния срок...

весела коледа на авторката и дано намерят решение на въпроса.

# 18
  • Мнения: 4 965
Въпросът е, че, ако прескочи срока по някакъв начин, а те държат да го махнат - може да се хванат за причината, поради която е "надхитрил" работодателя и да го уволнят дисциплинарно /а това е неприятно петно в трудовата биография след това/.

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И аз мисля, че не е добра идеята да се опитват да надхитрят, защото може да стане по-зле.

Ger4o, договорът, доколкото съм разбрала, няма как да стане безсрочен, а би преминал в едногодишен срочен, ако изобщо е възможно такова съчетание със срок на изпитване.

# 20
  • Мнения: 127
Момичета,благодаря за отговорите,Ger4o ,  bouquet,ти най-точно ме разбра за какво питам Simple Smile.Вчера,като си пусна почивен ден,мъжът ми е не е надхитрял работодателя,той има право на два почивни дена в седмицата,и просто направи така,че единият беше вчера.Не излизал в болничен или платен отпуск.Нима като има всяка седмица за тези два месеца  дотук по два почивни дни,те му удължават изпитателния срок?
Авторката, не сте ли разбрали, че мъжа ти не го искат на тази работа.
....
Всяко зло - за добро, така знам аз.
Абсолютно съм съгласна с теб,съпругът ми не иска да остава на тази работа,след като са преценили,че не е подходящ и не го искат,но поне тогава те да си бяха оформили нещата като хората според българското законодателство!Не да чакат последния ден преди края на изпитателния срок,да пратят заповедта по мейл,пълна с грешки и неточности!Не са ли били наясно,че той има право да откаже да подпише такава заповед,изпратена едва ли не като смс,без дата,без изх.номер,без печат на фирмата...Откъде на къде ще подписва!А вчера никой не го потърси цял ден,за да му връчи нова заповед,въпреки,че бяха казали,че до обяд ще дойде шефа,за да  му донесе да подпише нов,юридически изряден вече документ.Като не са си свършили както трябва работата,от днес изпитателният срок и изтекъл. Дължат му предизвестие и обезщетение!Макар че предполагам,че ще се опитат да му пробутат да подпише заповед със стара дата.но не са познали.

# 21
  • Мнения: 4 916
Пишеш, че "по време на изпитателния срок,договорът е в полза на работодателя и той може да го прекрати без предизвестие(което и прави в момента),като не дължи обезщетение." Ако наистина пише това в договора, не му дължат нито предизвестие, нито обезщетение.

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Според мен са необходими не един, а 5 работни дни, за да се прмине от единия вид в другия вид договор.
Но дори и един да е, то той трябва да е работен/отработен/. В случая става дума за почивен ден и нищо не му пречи на работодателя да връчи заповедта в първия работен ден.

# 23
  • Мнения: 127
Пишеш, че "по време на изпитателния срок,договорът е в полза на работодателя и той може да го прекрати без предизвестие(което и прави в момента),като не дължи обезщетение." Ако наистина пише това в договора, не му дължат нито предизвестие, нито обезщетение.

Така е,но му дължат коректно оформена заповед,без грешки,с дата,печат и прочие,която да му бъде връчена,ако не от прекия началник,поне от някой упълномощен-секретарка,личен състав или нещо такова.Което не е на лице.И той има абсолютното право да не подпише.Сега забелязах още една грешка в заповедта-работното място на съпруга ми е в Пловдив,а на заповедта пише Варна....

Лиляна,това за 5те работни дни се отнася за преминаване от срочен договор към безсрочен.Тук става въпрос за преминаване от изпитателен срок към срочен договор.Все пак изпитателният срок за това е СРОК,защото има точно фиксирани граници,нали така?(Не знам аз ли толкова неразбрано пиша...Възможно е,все пак съм доста изнервена)

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Дани, разбирам те добре. Това преминаване става в работно време.
Има нещо друго неясно. Доколкото ми е ясно от КТ, срок на изпитване може да предшества само безсрочен договор, а при вас е много странно, че следва друг срочен, което не съм срещала досега. Как точно е посочено в договора му, по кой член е уговорено да следва срочен, а не безсрочен?

# 25
  • Мнения: 127
Лиляна,точно така е,срочен трудов договор на основание чл.70,ал.1,във връзка с чл.68,ал.1,т.1.Цитирам го както е написано в договора.
Срок на договора-1 година от 25.10.2010 до 24.10.2011
Изпитателен срок-два месеца в полза на работодателя.
Прекратяване-може да бъде прекратен от всяка една от страните с най-малко двумесечно предизвестие.В случай на неспазване на този срок,виновната страна дължи обезщетение по чл.220,ал.1.
Това е.
А това за преминаването от единия към другия вид договор в работно време,за което си писала,продължава да ми е неясно.Днес,като отиде на работа,все още в изпитателен срок ли е според теб?Защото вчера,последния ден от изпитателния срок ми се е паднал почивен,така ли?Ами предишният му почивен ден,и всички предишни почивни дни-те какво,не се броят към изпитателния срок,така ли?Наистина не разбирам.Защо вчерашния почивен ден да не се зачита към изпитателния срок?Разбирам болничен,платен/неплатен отпуск,но това...

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
А това за преминаването от единия към другия вид договор в работно време,за което си писала,продължава да ми е неясно....
Би трябвало тези отношения да се случват в работно време - назначаване, прекратяване, известяване. В почивни дни няма как, биха били недействителни. Така разсъждавам аз.

...
Днес,като отиде на работа,все още в изпитателен срок ли е според теб?Защото вчера,последния ден от изпитателния срок ми се е паднал почивен,така ли?Ами предишният му почивен ден,и всички предишни почивни дни-те какво,не се броят към изпитателния срок,така ли?Наистина не разбирам.Защо вчерашния почивен ден да не се зачита към изпитателния срок?Разбирам болничен,платен/неплатен отпуск,но това...
Днес не би трябвало да е в изпитателен срок, но ми се струва, че не е късно да му връчат заповед за прекратяване, без да е влязъл в сила все още окончателния договор.

# 27
  • Мнения: 1 668
Дани, какво става с договора? Вече трябва да има развръзка...

# 28
  • Мнения: 127
Да,има някаква яснота,днес не му е връчена никаква заповед да подписва,разбрали са се с шефа,че вече е изтекъл изпитателният срок,и ще го освободят според условията на договора с двумесечно предизвестие,което всъщност няма да се спази,а ще му изплатят две заплати.Лошото е,че този шеф тук има само някакви представителни функции,няма право да взима решения и да подписва нищо,сега той тепърва ще праща мейл на големия шеф в Турция,който да вземе окончателното решение и да подпише нова заповед за прекратяване.А дотогава тукашният шеф му е казал,че няма нужда да ходи на работа,взел му е ключовете от каси,трезори,не може да има достъп до пари и документи.Но аз си мисля,че без да е получил новата заповед,той се води  на работа и трябва да ходи,защото пък за неявяване да не вземат да го уволнят дисциплинарно!Уж шефът бил казал-Няма никакви проблеми,всичко ще се уреди.Ама то няма ли черно на бяло...Та ще ходи на работа,докато си получи заповедта.Засега е това,много благодаря на всички,включили се със съвети и мнения,пожелавам ви много шастлива Коледа!

# 29
  • Мнения: 59
Всички забравяте едно ДА МУ Я ВРЪЧИ,ако не се яви изобщо на работа какво се случва?
Аз цял месец не го направих и на края дори се наредих за заплата и с хиляди молби от тяхна страна си написах молбата за напускане.Но не бях на срочен договор,устно ме уволниха и аз спрях да ходя,но те не посмяха да ме уволнят дисциплинарно.

Общи условия

Активация на акаунт