Веганството - да споделим опит 3

  • 48 350
  • 750
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 1 849
Е211 – натриев бензонат (използва се като антисептик, за хранителен консервант и маскиращ вкуса; портокаловите сокове съдържат високо количество, до 25mg на 250ml; също в млечните и месни продукти, подправките, както и в някои лекарства; може да предизвика обриви и да усили астма.)
Също: Може временно да спре функцията на храносмилателните ензими и би могло да намали нивото на глицин в организма. Хора страдащи от алергични реакции като сенна хрема, астма и уртикария трябва да се въздържат от употребата му.
Използва се при правенето на безалкохолни напитки (Кока Кола).  Аскорбиновата киселина (също в безалкохолни) не е вредна – например, намира се в плодовете. Но в комбинация с натриев бензонат и по-специално при висока температура, може да възпроизведе канцерогена бензол.

Аз пък съм на 98% Капха  Simple Smile Да добиете представа

# 436
  • Мнения: 9 099
Ето ме! Крадвам малко минутки, докато малкият спи.
Липсвате ми много, за съжаление не можех да се включа адекватно в дискусиите, както винаги четях с интерес и гледах да попивам всичко, което е приложимо при нас.
Веганството върви чудесно при нас, пикрай празниците имахме малки прегрешения, но след тях толкова зле се чувствах физически, че ми се отврати всичко месно и млечно! Сега разбирам какво значи: "който пости веднъж, после рядко посяга към месото и млякото" . Зеленчуците и плодовете са ежедневно в менюто ни (макар че са ограничен асортимент - ядем марули, краставици, готвим всичко друго, просто в суров вид не можем да ядем повечето зеленчуци...), кълнове не съм правила о тпървия ми опит, но смятам да започна, разбрах че от Пикадили мога да си набавя тези, които ме интересуват. В менюто ни редовно присъства "лютеничката" о асурово кашу и червени чушки, има дни, в които изкарвам само с това, намазано върху филийка пълнозърнест домашно изпечен хляб..относно хляба - за малко спрях да ползвам квас и минах на купешка жива мая - мнения и впечатления имате ли? Марката е Yuva, турска е ако не се лъжа... доколко е безопасна? Хлябът става различен с нея (сравнено със сухата мая, която ползвам доскоро, преди да разбера какво представлява).
Сутрин всички дружно изпиваме по чаша портокалов сок, прясно изцеден (четох, че е добър източник на калций, а и детето не яде портокали, само може да ги пие). Следва закуска - за дъртите, нещо пълнозърнесто, или чай и плодове, а за детето -  био овесени ядки с нещо. на обед - манджа (много често варива, а и отскоро нахут често, защото се сдобих с истински, домашен) със салата, или филийка + пастет, със салата. Следобед - детето яде или по буркан кисело мляко, домашно ( Shocked  не знам къде го побира, но го изяжда без да се зачуди) , плодове с добавки (бадеми, орехи, малко мед - различно комбинирам, и слагам овесени ядки, или ако имам бисквитка, домашна особено) или домашна каша (напоследък обожава царевична, с фино царевично брашно я правя, слагам малко домашно сирене, става страхотно), а ние ръфаме какво сварим Blush Вечер - салата обикновено...На детето приготвям често елда, просо, киноа, в различни комбинации, но ние не можем да ги ядем - насилвах се, до гадене, не мога и това е Sick Confused Мъжът ми се прежалва някак...но не му е вкусно, насила го яде и той. В това отношение ми се иска да приличаме на детето Confused Сега като споменах детето - отказва ми плодове, всичко, освен банан и ябълкаThinking Оставила съм го да му мине...И на мен не са ми вкусни плодовете, пак насила ги ям, но не е като с кълновете и ядките де. Кафе съм пила 3-4 пъти, от 3 месеца насам - гадно ми е, с кеф го спирам завинаги. Запасих се с мурсалски чай от Смолян - страхотен е Flutter
Това е положението вкъщи, като цяло се радвам, че детето прояде пак, имаше период, в който ми отказваше почти всичко, различно от хляб и кисело мляко Crazy

Гледам че сте коментирали Техра - ще чета с интерес, защото купувам тяхното брашно...
За киселото зеле исках да ви питам - ставаше въпрос за пробиотиците всъщност - всичко, дето е под формата на туршийка или зимнинка ли има такава функция, или само киселото зеле?

Искам да споделя и едно ново нещо, което открих, че детето ми обича, а и е полезно: пълнозърнест кус кус и зелена елда. кафявата не я яде, а и на мен ми е гадна.

И последно: снощи скалъпих прост мой вариант на чийз кейка с боровинки, от сайта на Мер (земя на заем, де): смлени сурови бадеми + смокини за блат, отгоре пасиран банан, с малко мед смесено + настърган черен шоколад за разкош. Детето го хареса много, но другият път ще си набавя оригиналните продукти Simple Smile

# 437
  • София
  • Мнения: 1 402
cmilena, брашно купувам само био, от месеци си взимам на bio korn - немско е, има типово, пълнозърнесто и ръжено; преди купувах само на слънце и луна, но идва значително по-скъпо, независимо, че ние хляб ядем относително малко; та така - българските брашна от доста време съм ги игнорирала, а и те вече гонят цените на био-то

Meg!, за кафявия ориз бях споделила как го приготвям аз по рецепта на друга дама в друга тема на този форум (така го били правили японците); ето накратко, ако не ти се търси, а аз ще пробвам да открия линка към нейния постинг с гугълчо, че темата отдавна е архивирана

купувам от нашия квартален магазин български кафяв ориз (прозрачни пликове с етикет, не помня марка); кисна колкото искам - готвила съм го и след 5 часа киснене и след 5 дни киснене - резултатът е почти един и същ, просто с повече киснене отнема по-малко време термично обработване; та накиснатият ориз го отцеждам, слагам в тенджера и пускам котлона на макс (моят не е особено агресивен откъм температури), водата започва да се изпарява и разбърквам от време на време, докато не се изпари цялата и започне да ухае на ядки - това отнема не повече от 3-4 минути (предполагам зависи от диаметъра на съда и количеството ориз); веднага след това добавям вода 2:1 (две единици вода за единица ориз), слагам похлупака и намалям котлона на почти най-ниската температура, след 30-40 минути е готов, с такъв ориз правя ориз със зеленчуци, ориз със спанак, пълнени чушки и сърми с лозов лист/кисело зеле; когато ми трябва за последните две заедно с водата добавям червен пипер, сол, накълцан ситно лук, накрая махам от котлона добавям джоджен и зехтин и оставям да си поеме ароматите, това е

редактирам се, защото открих оригиналния постинг:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=33252

# 438
  • Мнения: 1 849
Дао, и аз гледах преди малко рецептата, като се разрових, но не мислех че става добре, странно ми се видя това да започне да съска, но вече (след споделения опит), ще го пробвам задължително!   bouquet
Иначе вкъщи ядем ориз басмати, става за 20-ина минути и е много ароматен.

Стеф, децата са така, на моменти, веднъж яде банани, после череши, а на третия път - не иска нито едното, нито другото  Simple Smile
За пробиотиците - всичко, което има ферментация - сурова туршия, царска туршия (но не стерилизирани), боза, плодов квас...

Реалист, сетих се за плодовия квас. Би ли дала рецепта? Май те бях питала  Blush
Баба правеше сок от бъз (с ферментация), от шипки (от един момент става на вино), от ябълки - подобен (сайдер) съм пила и у френско  Simple Smile

# 439
  • София
  • Мнения: 1 402
сега направих теста за дошите - първия: оказва се че съм главно Кафа (150), спорна Пита (113) и изобщо не съм Вата (53)

M_Nik, аз също готвя басмати, но от време на време - ароматът е приятен, но характерен и става доминиращият аромат в какъвто и да е вариант на готвене, а ние не го тачим това качество много Simple Smile обичаме да усещам вкуса и аромата на всяко отделно нещо; иначе кафевият ориз ми харесва много повече на вкус и от повече от година вече постоянно само такъв ям

# 440
  • Мнения: 146
Благодаря за милото посрещане   bouquet
Понеже обсъждате дошите ето линк към темата за аюрведа.. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=506940.0;all
Ето от мен една любима напоследък рецепта с нахут и спанак...
Голяма кутия нахут  или сварен половин пакет се прецежда от водата. Връзка спанак се харязва. Загрява се зехтин, и се прибавят подправките.. синап, кимион, джибджифил, куркума, червен пипер, малко чили... може да се използват и други по вкус или да се минимизират до червенпипер и кимион примерно... а и чесън на вкус... след това се добавя нарязания спанак и сол на вкус. Като поомекне се добавя ханута и се готви още 5-10 минути... Бързо, лесно, много вкусно а и полезно....
 Peace

# 441
  • Мнения: 1 732

Бланширания ориз с какво се различава от обикновения, лющен?
Бланшираният е с по -богато съдържание на витамини и минерали от обикновения. Peace
На суровия неолющен ориз се премахва  само най-външната обвивка с водна баня и пара под налягане . Благодарение на хидротермичната обработка, хранителните вещества, съдържащи се във външния слой на ориза преминават във вътрешността му и се запазват.
.:.Stef.:. ,
и моето дете побира колосални количества храна наведнъж. Като прочетох от Омега за двете шепи и се хванах за главата. Laughing

Този кейк не стана ли много сладък?
усмихна ме като те прочетох за елдата, просото и киноата. Hug

Soleil* ,
натриевият бенозат е толкова вреден, че последното нещо е дали убива дрождите.
убива ги , да. Sad
M_Nik ,
да, бях дала линк с колекция от доста квасни рецепти.
Правела съм от шипки, само веднъж. /но оставям семките и не добавям дрожди/
Много е вкусно, но не мога да го изчакам до квас и  изпивам винаги предварително.
Правя  класически  квас.
И редувам с боза.


 

# 442
  • София
  • Мнения: 455
  Щастливата, аз както винаги проявих завиден интелект Joy. Добре, че не ти предложих малко месце към елдата. Но аз също не прекалявам със сиренето и маслото. Когато слагам лютеница не добавям от тях.
 Ето отговора от "Техра":

" бих искала още малко да помислим за „опасността” от добавения подобрител.
И така, вероятно не ми вярвате, но попитайте и друг специалист – във Вашия хляб няма аскорбинова киселина (вит.С) и ензими.

Освен "гарантирано постоянно качество" има и други обстоятелства, които налагат влагането на подобрители.
                        Зърнена реколта 2010 год. – точно когато трябваше да започне жътвата, започнаха „безкрайни” дъждове. Комбайните стояха безпомощно и не можеха да влязат в нивите. Какво се получи – прорастване на зърното (ако оставите в съд зърна и има достатъчно влага и топлина, ще получите кълнове). Брашното, получено от прорасло зърно е с висока алфа амилазна активност. Хлябът – не се изпича, средината  лепне,а кората е интензивно оцветена. Без подобрител е невъзможно да получите хляб. Сигурно ще кажете – ще внесем зърно, да но в цяла Европа паднаха дъждове, пък ние консумираме около 1 милн.тона зърно, а произведохме около 3 - толкова ли сме богати, че да купуваме?

            Освен това съществува Наредба, която е взаимствана от Европа, че задължително трябва да обявяваме състава на всеки хранителен продукт. Ако инспекторите от РИОКОЗ направят анализ на брашното, ще установят наличието на подобрителя. Ако обаче анализират Вашия хляб – няма да намерят компонентите на подобрителя. Да си спестим истината или да бъдем коректни с нашите клиенти? Държа да ми кажете мнението си"
  

Последна редакция: пт, 21 яну 2011, 00:48 от cmilena

# 443
  • Мнения: 2 132
Явно за това на София мел бялото брашно от известно време ми правеше влажен хляба в средата..

Аз имам един буркан зелена, био елда, която си седи от няколко месеца и е крайно време да хвана да я направя по някоя от вашите рецепти.

Освен това имам един пакет кафяв, басмати ориз, който също чака да бъде сготвен Simple Smile Моето дете също не обича като детето на Мег ориз и аз готвя доста рядко манджи с него.

Кажете и нещо с рукола?

# 444
  • Мнения: 2 265
Запис за хубавата тема  Heart Eyes .

И за да не е спам. Една страхотна книжка с вегански рецепти chef : която може да си дръпнете от тук: http://uploading.com/files/7m6241ba/30MinuteVegan.rar/

# 445
  • Мнения: 9 099
Успях да дръпна книгата, благодаря за нея Hug

реалист - да, сладичко стана...детето не обича сладко и в началото доста се мусеше на вкуса, реших да не му давам, но като тръгнах да прибирам чинийката, все да цвили в знак на протест и аз го пробвах пак. Сладкото май дойде от смокините - макар че са без захар, доста са сладки...нищо, другият път ще го направя по-нормално, сега ми беше като за първи път, а и да видя дали бих могла да се справя Simple Smile Запазвам си квасения линк, благодаря за него  bouquet

М Ник - то моето дете все е на периоди, но все си казвам - щом си иска нещо, значи има нужда от него...и не го спирам. Гледам само да предлагам подходящ избор от поне 2-3 неща, пък нека той си избере какво да хапва.

Момичета, като чуя "боза" и ми текват лигите, обаче не е ли вредно за килцата...Помня, че мъжът ми ми приготвяше литри боза, когато кърмех (имаше страшен ефект, признавам) - но освен че се сдобих с изобилна кърма, се сдобих и с изобилни форми Crazy Предполагам не става въпрос за изпиване на големи количества дневно? За дечица става, нали?

връщам се да чета за брашното и всичко останало...

# 446
  • София
  • Мнения: 5 197
Стеф, и все пак кажи колко е голям този буркан, дето го изяжда детето ти Simple Smile

# 447
  • Мнения: 2 132
Тази боза не знам как я пиете:) Хич не ми харесва..

И аз мерси за книгата  bouquet

# 448
  • Мнения: 1 732
JeniB ,
Рукола много харесвам на салата, без други листа. С червена чушка, пшенични кълнове/понякога и с елдени поници/, резени авокадо и ивички морков.
Тук продават и готови смески с рукола + още две-три листни, но аз по- рядко ги купувам.
Бозата и на мен много ми помогна за връщането на кърмата. На килограмите не ми влияе.
Аз от малка много я обичам, резливата.
Обожавам я и в смески-шейкове.
Сладката ми е блудкава и не мога да я пия.
Много ми липсваше тази, която навремето продаваха от кранче в сладкарницата на Графа.....докато не разбрах, че мога да си я правя и сама Simple Smile

# 449
  • Мнения: 3 869
Рукула и аз много харесвам, освен в комбинациите на Реалист, и със салата Айсберг. Понже последно в Крфур имаше и от двете на добри цени - цяла седвца си ядем айсберг с рукола, чевена чушка и каквото друго има в хладилника - домат, авокадо, кълнове...

Благодарности на СлунцеЛуна за книжката!! Много обещаваща изглежда!!

Последна редакция: пт, 21 яну 2011, 15:45 от Meg!

Общи условия

Активация на акаунт