Жилище кредит от Пощенска банка???

  • 8 527
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Бронте, може да погледнеш и тук /ако си я пропуснала/ http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=294331.120

БЛагодаря ти. Погледнах темата, обаче  нещата сега май са различни. Поне така изглеждат  на пръв поглед. Много съм  загубена във финансово отношение ooooh!

# 16
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Бронте, поискай и погасителен план за 17г. например. Ще си спестиш не малка лихва, а вноската едва ли ще се промени значително.
Не ми  достигат доходи  за по- висока вноска от вече избраната, за съжаление Tired.
Гледах оферти за 20,25 и 30 години.Накрая се спряхме на 20. Вноската  мъ-ъ-ъничко ще ни натежава, но пък разликата  за трите периода е смешна. Само дето  годините   и съответно лихвата  са  умопомрачаващо повече Twisted Evil

# 17
  • Мнения: 886
Темата е стара и цифрите със сигурност са различни. Лошото е че в България цифрите са твърде променлива величина и всяка банка може да си прави каквото и хрумне. Но пък отношението си е отношение, а може да научиш подробност какви уловки да търсиш.  
Лично аз имам лоши спомени при развода си с тези двете, /с едната кошмарни  Mr. Green/, но пък не съм имала  ипотечен кредит, така че реален съвет не мога да дам. Освен разбира се да си занесеш договорите на адвокат преди да подписваш, но то това си го знаеш. И разбира се честит ти нов дом.

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 1 641
Бронте, това как ще ти се промени погасителната вноска след някакъв теореричен скок на лихвите зависи от това как се формира лихвения процент по кредита ти.
Имай в предвид и това, че по повечето ипотечни кредити има и еднократна първоначална комисионна за управление, която се удържа  при отпускането. Т.е. ако по предварителен договор с продавача и в банковия договор пише, че ще се преведе сумата от 18 000 евро, то тази комисионна си остава за твоя сметка.
По отношение на застраховката "Живот" - при евентуално събитие, изплащането на кредита се поема от лицето, разписало с теб /в твоя случай това е майка ти/ и от законните ти наследници - т.е. децата ти /евентуално съпруг/; а ако децата са непълнолетни или малолетни от техен законен представител или настойник. Погледни и какви рискове се поемат - смърт, нетрудоспособност при какви случаи...
А и още нещо, застраховката на имота обикновено се сключва за определен срок - година, пет, десет. Питай колко ти е застрахователната премия по нея и те съветвам да си проучиш  и ти къде би могла да ти излезе по-евтино. Но ще трябва да си я подновяваш сама всяка година. Банките изискват да има клауза "Земетресение" по тази застраховка и да е в тяхна полза.

# 19
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001

По отношение на застраховката "Живот" - при евентуално събитие, изплащането на кредита се поема от лицето, разписало с теб /в твоя случай това е майка ти/ и от законните ти наследници - т.е. децата ти /евентуално съпруг/; а ако децата са непълнолетни или малолетни от техен законен представител или настойник. Погледни и какви рискове се поемат - смърт, нетрудоспособност при какви случаи...


Е, тогава от какъв зор да сключвам застраховка живот, след като и с нея и без нея все наследниците или съкредитоискателя  ми ще плащат, ако нещо се случи с мен???
Къде е логиката в такъв случай?

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 1 641

По отношение на застраховката "Живот" - при евентуално събитие, изплащането на кредита се поема от лицето, разписало с теб /в твоя случай това е майка ти/ и от законните ти наследници - т.е. децата ти /евентуално съпруг/; а ако децата са непълнолетни или малолетни от техен законен представител или настойник. Погледни и какви рискове се поемат - смърт, нетрудоспособност при какви случаи...


Е, тогава от какъв зор да сключвам застраховка живот, след като и с нея и без нея все наследниците или съкредитоискателя  ми ще плащат, ако нещо се случи с мен???
Къде е логиката в такъв случай?
Ами, има рискове, които засрахователят поема и за които изплаща обезщетение - в този случай сумата се превежда по сметка в банката и кредитът се погасява. Има и рисккове, които не се поемат и тогава не се изплаща обезщетение. Тогава се встъпва в дълг от наследниците и съкредитоискателя.За да съм още по-ясна два примера:
- катастрофа, смърт... Застрахователят изплаща обезщетение. Кредитът се покрива.
- имаш сърдечни проблеми, СПИН, левкемия...смърт - и десет застраховки да има, застрахователят надали ще изплати нещо. Затова е хубаво да се види какви рискове поема застраховката.

# 21
  • Мнения: 3 330
Относно застраховката - Живот или Злополука  е? И какви клаузи НЕ включва. Застрахователят си прави собствено разследване на смъртия случай и , ако прецени, че е настъпило застрахователно събитие, плаща редовно погасяван кредит. Това собствено разследване може да трае и месеци, време през което трябва да се плащат вноските. Ако кредита не го покрива застраховката, плаща съдлъжника или поръчителя. Непълнолетно дете няма как да плаща кредит. В моята практика имам случай на опростен поради смърт на кредитополучателя кредит, както и на платен от застрахователя такъв. Но имам и отказ на застраховател да плати.

# 22
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Днес взех   общите условия  за застраховката. Да, ще покрият кредита, ако  взема да се гътна, стига   да не  съм отишла в по- добрия свят  по причини, изброени  изчерпателно  по- надолу в текста.
По- спокойна съм сега.
Отделно от това попрочетох  доста  за ипотечното  кредитиране, станах  направо  спец   и стигнах до извода, че към момента  Пощенска банка  ми предлага реално  добри условия. Ще си прехвърля  превода на работна заплата там, ще си прехвърля плащането  на комунални услуги там, ще сключа застраховка  "Живот" и в резултат  през първите две години ще плащам 7,15% лихва, а през останалите 18-7,65.
Изразено в пари:
ПРез първите две години: 24 вноски.141 евро+ 6 евро- такса обслужване на кредит +6 евро застраховка живот= 24.153 евро
ПРез следващите 18 години вноската ми нараства с 5 евро, тоест 146+ 6 такса обсулжване на кредит+ 6 евро застраховка живот.
В края на кредита ще съм върнала  38 781 евро.
Ако някой има въпроси  за Пощенска или ДСК, моля заповядайте Laughing

# 23
  • Мнения: 10 604
Бронте,
моля кажи как ти се формира лихвата за следващите години - каква е формулата - пазарен индекс + надбавка или базов лихвен процент на банката?

# 24
  • Мнения: 1 669
Лихвата на Пощенска Банка се формира от БЛП плюс надбавка. Банката може да променя БЛП /при определени условия описани в договора/ надбавката е фиксирана за целия срок на кредита.
През последните две години се оскъпиха най - вече кредитите, които банката е отпускала в левове и в швейцарски франкове Преди две години щвейцареца струваще 1,20 лв. към днешна дата е 1,53лв. Главно от това идва оскъпяването. Иначе лихвите в CHF са сред сравнително ниските на пазара в момента.

# 25
  • Мнения: 10 604
Лихвата на Пощенска Банка се формира от БЛП плюс надбавка. Банката може да променя БЛП /при определени условия описани в договора/ надбавката е фиксирана за целия срок на кредита.

Мдааа, така си и мислех. А определените условия накратко казано са; "звездите миго говорят''.

# 26
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Лихвата на Пощенска Банка се формира от БЛП плюс надбавка. Банката може да променя БЛП /при определени условия описани в договора/ надбавката е фиксирана за целия срок на кредита.

Мдааа, така си и мислех. А определените условия накратко казано са; "звездите миго говорят''.

В тази връзка- обясниха ми, че тенденцията била  надолу- тоест, ако базовият лихвен процент тръгне надолу, вноската ми щяла да намалее newsm78
Явно съм пълен идиот.

# 27
  • Мнения: 10 604
Не, Бронте, не си. Просто банките ни правят на идиоти. В Европа лихввата освен, че е по-ниска, се определя от пазарен индекс - той е нещо, което е независимо от страните по кредита. Ако се учеличи - качва се и лихвата, ако падне - пада вноската.
Моята любима Булбанк работи на този принцип във всички държави с изключение на Бг. Мисля, че словенския им сайт бях отваряла - всичко си се публикува.
Те и тук вече са длъжни да публикуват и казват формулата, но какво от това? Ти знаеш формулата, но Базовият лихвен процент се определя еднолично от банката.
Все едно ти да дадеш пари на заем, но да кажеш днес ти ги давам без лихва, но си запазвам правото да размисля и ти нямаш право да се противопоставиш, дори да ти направя лихвата 50%.

# 28
  • София
  • Мнения: 7 990
Бронте, някакви други кредитни продукти ще ползваш ли към тоя ипотечен кредит?
Трудно ми е да повярвам, че Пощенска са по-евтини от ДСК...
Огледай за разни скрити такси, за такива, които се удържат от самия кредит и т.н. Провери какви са таксите за комуналните плащания, таксите по кредитна карта, ако има такава.
Застраховката живот трябва да ти е последния фактор, по който преценяваш цената на кредита. Ако толкова те притеснява, отиди и си направи една застраховка живот някъде.

# 29
  • Банкя
  • Мнения: 823
...  през първите две години ще плащам 7,15% лихва, а през останалите 18-7,65.
...

Ние имаме ипотечен кредит в Пощенска от вече повече от 4 години. Тогава лихвеният процент беше:
- 3 год. гратисен период - 5,05%;
- останал период (при нас 12год) - БЛП (тогава = 7,4%) + 0,5% = 7,9%.

В момента лихвата ми е 10,9%, тоест БЛП се е вдигнал с 3%.

При теб тогава трябва или лихвата да се образува с "-", или нас да не са ни информирали за намаляването на БЛП. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт