болест на Хашимото и бременност

  • 335 833
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 1 140
  • Мнения: 37
Най-вероятно ще направя един консулт в Русе,не заради мен,но заради бебето...благодаря ти Praynig
Само ме е страх да не е късно и нещо да се е объркало  Cry

Последна редакция: вт, 23 юни 2015, 23:23 от ladysun88

# 1 141
  • Мнения: X
Най-вероятно ще направя един консулт в Русе,не заради мен,но заради бебето...благодаря ти Praynig
Само ме е страх да не е късно и нещо да се е объркало  Cry

Не се притеснявай толкова, щом ФТ4 е било в норма все пак едва ли е станало нещо опасно. И аз се бях ошашкала отначалото на бременността с високо ТСХ, но се успокоявах колко много жени изобщо не знаят, че имат такъв проблем, не се лекуват, тъй като тези изследвания не са задължителни и никой не ти ги пуска ей така и пак имат здрави деца. Не че това е някаква гаранция, но все пак...желая ти успех!

# 1 142
  • Мнения: 2 103
ladysun88 аз и много други момичета бяхме така / FT4 на долна граница , при ниско TSH /при мен цялата брем. беше 0,2- 0,3 /. Според д-р Начев стойността на FT4 е нереална, заради ниския общ белтък , албумин в края на брем. При теб как са?
Не съм привърженик на самолечение, още повече по време на брем., но и съм на мнение, че малко специалисти са на ниво  Wink

Сърчице*** успех и лека бременност  Praynig Драсни някой път в отчетната, аз не съм те забравила  Hug



# 1 143
  • Мнения: 40
Здравейте. С Хашимото съм и бебе на 6 месеца, което кърмя. През цялата бременност следих ТСХ и Т4, пих л-тироксин и всичко беше наред. Когато родих по прецека на д-р Начев спях л-тироксина, тъй като преди бременноста ТСХ-то ми беше в норма. В края на март ТСХ - 2.120 /0.27 - 4.20/, а днес ТСХ - 43.050 /0.27 - 4.20/  #Crazy . Според вас това възможно ли е и дали не е някаква грешка. Кърма имам и бебето наддава повече от добре. Какво следва оттук нататък?

# 1 144
  • София
  • Мнения: 10 704
Следва да се видиш пак с Начев, спешно.
На твое място още утре бих започнала за най- безобидно доза 25.
А дали е възможно- възможно е.

# 1 145
  • София
  • Мнения: 550
Странно, защо ти е казал да го спреш, при кърмене също се объркват стойностите. Поне на мен така ми беше казал .Ще ти увеличи дозата и ще се нормализира, но пак ще трябва да се следиш докато не спреш изцяло кърменето. Дано да работи днес в Панацеята , успех!

# 1 146
  • Мнения: 361
Здравейте,
С Хашимото съм, но до момента не съм приемала L-тироксин. Бременна съм в 27 г.с и всеки месец след TSH и ФТ4. Резултатите от днес са:
TSH 1.11     реф.ст-ст: 0.34- 5.6
FT4  7.39     реф.ст-ст: 7.86-14.41

Дали е голям проблем тази стойност на FT4?
Утре ще звъня на д-р Начев, много ми е притеснено...

# 1 147
  • Мнения: X
avonita, по - назад в темата се коментираше, че и при други бременни се случва ФТ4 да е на долната граница или под нея при нормално ТСХ. Щом ги следиш всеки месец и досега са били ок, едва ли може да е проблем това, но може да се наложи да приемаш тироксин, доктора ще прецени. Не се притеснявай, често срещано е  Peace

# 1 148
  • Мнения: 179
Здравейте,

Пиша ви, за да споделя моята история, понеже имам нужда от малко подкрепа. Цял живот съм с поликистоза без нито една менструация без хормони. След над 8 години на хормонална терапия спрях, съответно спря и цикълът ми, докато не се озовах при ендокринолог, който ми пусна ОГТТ и се оказа, че имам доста по-висок инсулин на 120-та минута. Тогава ми пусна и ТСХ и антитела. ТСХ-то ми беше 2.07, а антителата бяха доста ниски. Въпреки че според формулите не съм с класическа инсулинова резистентност, ми назначиха терапия с метформин и от 5-я месец започнах да имам цикли, макар и през 45-50 дни. След само два-три цикъла видях двете чертички и не мога да ви опиша изненадата си след всичките приказки колко ще е трудно при мен забременяването и т.н.!!!

В началото на бременността ходих при двама ендокринолози (единият от които доста прочут гинеколог-ендокринолог) и ми казаха веднага да спирам метформина, задето не е официално одобрен при бременност. Изчетох какви ли не статии и форуми и след доста съмнения реших да си го продължа, тъй като това лекарство промени напълно живота ми и имах силната интуиция, че именно то поддържа необходимия баланс... Чак около 14-15 седмица успях да се видя с д-р К. Тодорова, която съвсем подробно прегледа купа ми с изследвания и ме увери да съм напълно спокойна относно метформина. Тогава обаче тя видя съмнителен участък от щитовидната и ме помоли да изследвам и ТСХ и антитела, като ми изписа и Лимфомиозот.

След този преглед обаче дойде и неприятната изненада - ТСХ 3.55... Следващият ни преглед беше чак след месец и аз дотогава бях спокойна, че всички горепосочени изследвания са ми в нормата, указана от лабораторията... Д-р Тодорова обаче ми обясни за различните референтни стойности при бременност и ми каза да си продължавам Лимфомиозота. Жената беше невероятно мила и позитивна и не ми спомена и дума за рисковете от високото ТСХ, но се сещате после на каква информация попаднах. За всеки случай отидох при д-р Начев и можете да предположите каква беше реакцията му Sad. Няма да описвам думите му за нехайството на първите двама колеги, които не са счели за нужно да ме насочат за изследвания за щитовидната, за Лимфомиозота и за метформина. Междувременно точно преди прегледа при него си бях пуснала отново ТСХ и то се беше покачило още малко - 3.77. ФТ4 ми е 14 при реф. ст-ти 12-22. От тогава съм на Л-тироксин 50 и ми понася страхотно, но не спирам да се измъчвам, че може да съм увредила мозъчето на бебчето си, тъй като го започнах едва в 23 г.с.  Cry Знам също така, че няма как никоя от вас да ми каже, че със сигурност ще бъде наред, а и постът ми не е 100% по темата, тъй като не съм с Хашимото, но просто имах нужда да споделя...

Последна редакция: нд, 12 юли 2015, 19:53 от suppression

# 1 149
  • Мнения: X
suppression, права си че никой от нас не би могъл да ти каже, че всичко ще е наред, но ако това ще те успокои, дори при последната стойност на ТСХ, ФТ4 е в граница, което е добре, а и първата стойност от 3,55 (която не разбрах в коя седмица е правена  Rolling Eyes) не е кой знае колко висока. Има много случаи на жени, които още от началото на бременността са били с много по - високи стойности на ТСХ. Моето също се беше вдигнало и в 8 г.с. беше почти 4. Още не съм родила, за да знам че всичко е ок, но при двама ендокринолози ходих, никой не ми е казвал, че има някакъв голям проблем. Иначе от четене в интернет можеш да се побъркаш, да  Wink
С д-р Начев нямам личен опит, но от това, което съм чела, споделено от други момичета доста плаши пациентките си, което не му прави чест, особено когато са бременни жени и то в напреднала бременност.  Peace

# 1 150
  • Мнения: 179
suppression, права си че никой от нас не би могъл да ти каже, че всичко ще е наред, но ако това ще те успокои, дори при последната стойност на ТСХ, ФТ4 е в граница, което е добре, а и първата стойност от 3,55 (която не разбрах в коя седмица е правена  Rolling Eyes) не е кой знае колко висока. Има много случаи на жени, които още от началото на бременността са били с много по - високи стойности на ТСХ. Моето също се беше вдигнало и в 8 г.с. беше почти 4. Още не съм родила, за да знам че всичко е ок, но при двама ендокринолози ходих, никой не ми е казвал, че има някакъв голям проблем. Иначе от четене в интернет можеш да се побъркаш, да  Wink
С д-р Начев нямам личен опит, но от това, което съм чела, споделено от други момичета доста плаши пациентките си, което не му прави чест, особено когато са бременни жени и то в напреднала бременност.  Peace

Благодаря, Калина! И аз на това се надявам, но е успокоително, когато го чуеш и от други хора... Първият ми резултат е от 16 г.с., т.е. през цялото време от преди бременността до 16 г.с. съм била най-вероятно някъде между 2 (стойността 8 м. преди забременяването) и 3.5, но няма как да се знае кога е започнало покачването. Просто ме ядосва фактът, че от самото начало, когато се установи бременността (6 г.с), посетих двама уж добри ендокринолози (с направените досега изследвания, които още тогава са били гранична стойност за жена, която иска да забременява), ходя редовно на женските консултации, както и на феталните морфологии и нито един от тези специалисти не се сети да предложи изследване на щитовидната  #Cussing out Живи и здрави да сме и се надявам силно, че подобни пропуски няма да ни се отразят на друго, освен на нервите!

# 1 151
  • Мнения: X
С това за лекарите съм абсолютно съгласна, абсурдно е, че тези изследвания не са сред задължителните в начална бременност, като се има предвид колко много жени не знаят, че имат такъв проблем, а и симптомите са доста общи и могат да се объркат с нормалните по време на бременност.
Аз съм с Хашимото от 6 години и бях наясно, че трябва да следя хормоните ако забременея, но когато си видях резултата от 3.97 в 8 г.с също доста се бях шашнала, но и двамата лекари, при които ходих, не изглеждаха особено притеснени от този резултат, казаха, че трябва да се смъкне, ще коригираме дозата и всичко ще е ок. После се видя, че ФТ4 е добре и аз се успокоих, защото както предполагам си прочела той е важен за развитието на мозъка на бебето, а при теб най - вероятно си е бил в граници в първите седмици, когато е от най - голямо значение.  Peace

# 1 152
  • Мнения: 263
suppression, права си че никой от нас не би могъл да ти каже, че всичко ще е наред

Момичета, пиша само, защото и аз до скоро бях бременна, в началото доста уплашена, а сега гушкаща едно здраво пухкаво бебе на два месеца.

И аз не мога да гарантирам, че при вас всичко ще е наред, но има 99 процента шанс и повече да е така. Не случайно в повечето държави ТСХ дори не се контролира. Не се отразява чак толкова на бебето. То от доста рано има собствена щитовидна жлеза, която му произвежда нужните хормони. Не случайно няма връзка между хипотироидид при майката и такъв при детето. Също така високо ТСХ по време на бременност казват, че води до по-ниски резултати в училище и леки трудности в ученето, а не до увреждания да пази Господ. Това е причината все пак някои държави да правят тест за ТСХ. Високо е ТСХ 100. Моята ендокриноложка постоянно ми дава за пример своя пациентка, родила здраво дете с ТСХ 100, така че на нея стойности от рода на 3.5 или 6 в моят случай и се виждат смешни.

Не искам никой да обидя, а само да успокоя бъдещи майки, че ЩЕ ГУШКАТ ЗДРАВИ ДЕЦА, че тези ТСХ стойности са следени поради един фактор, който е хубаво да не се пренебрегва, но човек не бива да се вглежда в него.

Пийте си хапчетата и всичко ще е по ноти!

И да добавя тук с ендокриноложка се чувам само по телефона да ми каже кръвни резултати и дали променяме дозата. Ако беше толкова жизнено важно мисля, че щеше поне да иска да ми види очите.

Даже ми каза, че при ТСХ 6 може да не пия лекарства, ако не съм бременна, но ще е жалко, защото ще ми пречи да свалям килограми, ще съм уморена и т.н.

# 1 153
  • София
  • Мнения: 10 704
На бебето щитовидната започва да функционира след 16 гс

# 1 154
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
suppression , разбира се, че не си увредила бебето си! Начев понякога притеснява излишно бременните жени. Би трябвало да знае, че стресът, който им причинява с думите си вреди със сигурност и на жената, и на бебето. А ТСХ, стига да не е в небесата, не е чак толкова страшно.

Аз самата имах такива притеснения по време на втората ми бременност, посетих много лекари, вкл. и д-р Начев /от който никак не съм възхитена, но това си е мое мнение/. Започнах Л-тироксин чак в 27г.с. /преди това просто не знаех, че имам проблем/. Слава Богу, всичко е наред, но аз си знам само през какво минах и какви притеснения /напълно излишни!!!/ преживях. Пиеш хормон, ТСХ не ти е толкова високо, спри да се тревожиш, правиш каквото трябва.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт