болест на Хашимото и бременност

  • 335 003
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 1 665
  • София
  • Мнения: 661
Тя вече ми е написала какво да пусна и не е включила изследвания за щитовидна жлеза, така че след няколко дни като ходя до лабораторията ще си ги добавя сама. 13-та седмица съм. Малко преди да забременея TSH беше 2.8, надявам се от тогава да не се е качило.

# 1 666
  • Sofia
  • Мнения: 857
И да се качило с тироксин по висока доза трябва да  влезе  в норма ! Но ако е на тази стойност, трябва да  ти изпишат  хормон! А и да не е , защото през бременността се качва!  Успех 😃

# 1 667
  • Мнения: 1 131
Здравейте Simple Smile Аз съм с автоимунен тиреоидит, открит наскоро, МАТ са ми високи, но засега  TSH ми е в норма. Пролетта беше 2,34, сега е 1,5 при рефертни 0,55 - 4,78. Не съм приемала Л-Тироксин, пия зелени водорасли с идеята, че нещата ще се задържат нормални. Подготвяме се за бебче и въпросът ми е как да процедирам. Предвид факта, че в момента ми е нормално - доколкото съм информирана TSH трябва да е между 1  2 при планиране на бременност, но при евентуално настъпване на бременност какви трябва да бъдат стойностите ? Посещавам редовно ендокринолог, който не ми е назначил терапия до момента.
Все пак ще се радвам на мнения Simple Smile

# 1 668
  • София
  • Мнения: 521
Aiak, следи си TSH до бременност и го поддържай в граници до 2.
При настъпване на бременност веднага го изследваш и отиваш при ендокринолога - поне моят така ми каза. Преди това го пускам на всеки 45 дни - 2 месеца.

# 1 669
  • Варна
  • Мнения: 917
Бихте ли споделили как приемате хормона след раждане? През бремеността бях на 75 гами. Ендокринол8жката ми каза като родя да пия по схема 50/75. В родилното ми казаха че 75 е много по време на кърмене.... и вепе 12ти ден от раждането и аз не съм пила еутирокс защото съм объркана...

# 1 670
  • София
  • Мнения: 661
Аз изследвах TSH (14 седмица) и е 2. Това май е ок?

# 1 671
  • у нас
  • Мнения: 1 870
Идеално!

# 1 672
  • Пловдив
  • Мнения: 89
Момичета, при бременност (освен TSH и FT4) следите ли TAT и  MAT? Моят лекар все ми обяснява че не трябва да се следят, а имам леки съмнения... Ще съм много благодарна за мнения по въпроса

# 1 673
  • Мнения: 1 131
ТАТ и МАТ са антитела, чиито стойности могат да варират при всяко изследване. Моята ендокриноложка също ми каза - няма смисъл да се изследват постоянно, следи се ТСХ . Предполагам, че щом си съобщила на твоя лекар, че си бременна и той ти е казал, че няма смисъл да ги следиш - действително е така. Истината е, че няма доказан начин за повлияване и намаляване на антителата, освен антиоксиданти - например Селен, който е добре познат на всички с Хашимото.
Не се притеснявай, поддържай ТСХ в норма и консултации с лекар Simple Smile

# 1 674
  • Пловдив
  • Мнения: 89
На мен ми диагностицираха Хашимото точно заради повишено TAT и MAT, с TSH и Ft4 не съм имала проблеми, затова се чудя как така изведнъж друго следим. Благодаря за мнението !

# 1 675
  • Мнения: 1 131
ТАТ и МАТ атакуват щитовидната жлеза и разрушават структурата й, което води до намаляване на хормоните, който тя произвежда - Т3 и Т4. Когато те са намалени, ТСХ (тиреоид-стимулиращ хормон) се увеличава, защото попринцип той стимулира жлезата и съответно производството на Т3 и Т4.
Схематично: Т3 и Т4 намаляват- това е сигнал за хипофизата да секретира повече ТСХ, за да може един вид ТСХ да усили производството- обаче жлезата е разрушена от антителата и няма кой да произведе Т3 и Т4, съответно ТСХ си остава трайно високо. Затова служи като маркер за функцията на жлезата.
Дано не е било прекалено сложно и сте ме разбрали Simple Smile
Аз също съм така - високи МАТ и нормално ТСХ, затова в момента не приемам хормон, жлезата си функционира.

# 1 676
  • Мнения: 16 871
Аз изследвам само ТСХ.

# 1 677
  • Мнения: 312
Здравейте момичета,
аз съм с Хашимото от 2010 година(тогава бях на 24г.).От момента на поставяне на диагнозата на всеки 6 месеца съм ходила на контролни прегледи и  не съм спирала да пия Еутирокс-50/75 гами (дозата през годините варираше).Тази година започнахме да правим опити за бебче,като ТСХ през октомври ми беше 2,68.След появата на двете чертички в 5 г.с.,едно от първите неща,който направих и е да изследвам хормона си,като беше скочил на 4,99.Знам че в началото ТСХ дост скача,но нямаше как да не се притесня.....Аз съм от Варна и последно бях посещавала д-р Сарджева(който е ходил при нея знае ,че за часове се чака повече от месец).Имам час при нея в сряда на 06.12.тогава ще съм в 8 г.с+3дни .......междувременно,не ми се чакаше и посетих д-р Ключкова отново във Варна.Тя ми качи дозата на 75 гами като ми каза да си взема направление за "диспансеризация" и до края на бременноста,ако всичко е наред ще мога да я посещавам с него.Някоя от вас може ли да ми каже каква е същността на това направление?За какъв период важи?
Сега съм в дилема с кой специалист да продължа да се консултирам.Д-р Сарджева в доказал се специалист,но ми прави впечатлвние,че не гледа с "добро око " на пациенти по ЗК.
Сряда ще я посетя за втори мнение и надяваме се отношението й,ще наклони везните.
Знам че най-вероятно в темата в коментирано,но ще се радвам ако някоя от вас има мнение/съвет за двете специалистки .

# 1 678
  • София
  • Мнения: 521
Момичета, здравейте! Как ви се струва ТСХ 0,607 преди инвитро опит?
Следя го всеки месец от години насам и все е над 1. Сега явно е паднало доста след предния опит инвитро (след като беше стигнало 6+ по време на стимулацията).
Благодаря!

# 1 679
  • Мнения: 3 033
Много е ниско това ТСХ. Трабва да се намали дозата на еутирокса. Пре мен също ту е ниско, ту е високо, но над 4.3 не е било.

Общи условия

Активация на акаунт