болест на Хашимото и бременност

  • 334 738
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 2 325
  • Мнения: 32
Здравейте, забременях с високо тсх 5,8.. На терапия с еутирокс, вдигнаха ми дозата на 100мг/ден.. След 1месец изследвам тсх - стойност 0,882,намалих го на 100/50.. Днес пак 1 месец след последното изследване стойността му се е вдигнала на 4,3..според вас възможно ли е такова рязко покачване и спадане или стойността 0,88 е грешна?.
Доста съм притеснена, в 13 седмица съм и не знам кое е по-опасно, въобще да не съм сваляла високата стойност или толкова сериозните разлики?

# 2 326
  • Мнения: 84
Здравейте, забременях с високо тсх 5,8.. На терапия с еутирокс, вдигнаха ми дозата на 100мг/ден.. След 1месец изследвам тсх - стойност 0,882,намалих го на 100/50.. Днес пак 1 месец след последното изследване стойността му се е вдигнала на 4,3..според вас възможно ли е такова рязко покачване и спадане или стойността 0,88 е грешна?.
Доста съм притеснена, в 13 седмица съм и не знам кое е по-опасно, въобще да не съм сваляла високата стойност или толкова сериозните разлики?

Здравей, според мен е възможно такова рязко спадане и покачване на стойността.
Аз забременях с ТСХ 2.1, доктора ми увеличи дозата от 50 на 75 веднага след като разбрах, че съм бременна. След един месец стойността беше паднала до 0.39, което доста ме притесни. Докторът ми каза да не намалявам дозата. Две седмици по-късно, на своя глава си пуснах ново изследване и резултата беше 1.5, след още две, когато ми беше контролната проверка вече беше 2.9. Увличихме съвсем леко дозата и сега четири седмици по-късно стойността беше 1.5.
Тук при нас (не съм в БГ) ми казаха, че първите два триместъра искат ТСХ-то да е под 2.5, а третия под 3, така че по-добре стойност от 0.8 отколкото 4.

# 2 327
  • Мнения: 535
Знаете ли дали мога да продължа приема на добавката NAC при бременност? Като търся в гугъл на бг ми излизат , че не е препоръчително, а в английските публикации се препоръчва като безопасно.

# 2 328
  • Мнения: 755
Консултирай се с Денис - за добавките, но до колкото съм запозната, добавки се приемат докато се забременее и след това се спират, не е желателно да продължаваш да пиеш NAC по време на бременност. Особено през първия триместър, основно изписват фолиева киселина.

# 2 329
  • Мнения: 156
Здравейте.И аз да се включа... Първата ми бременност беше неуспешна. Сега се подготвям за следваща. TSH- 5,2 при норма 0,3 до 4,2 и вит.Д-49,18 при норма 50 до 120.
Не знам дали е Хашимото, още не съм ходила на ендокринолог. Има ли мами с подобен проблем, които са износили живо и здраво дете? Прочетох много страшни неща,че можело да е умствено изостанало или с неврологични проблеми 😟

# 2 330
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 351
С високо ТСХ първо е висок риска от аборт, второ - от увреждания. Вие сте с хипофункция на жлезата, но това не е равно на Хашимото. Хашимото се установява с изследване на антитела ТАТ и МАТ, то може да е сред причините за хипофункция но не единствената. Направете си пъкен панел изследвания и отидете на ендокринолог да ви изпише хапчета и бързо ще го вкарате в норма и ще можете да износите здрава бременност.

ТСХ идеално е между 1-2 за бременност, а фТ4 около 18-19.

# 2 331
  • Мнения: 104

Здравейте в понеделник съм на доктор .Много ме притесниха тези резултати .
Явно от тук идва проблема с абортите Sad Sad ..Обаче това е много .

# 2 332
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 351
ФТ4 е що-годе нисък, ТСХ в норма - това сочи субклиничен хипотиреоидизъм, но все пак не е показател за аборт с тези стойности, а антителата нямат отношение към абортите.

# 2 333
  • Мнения: 33
Здравейте,
Бременна съм в 34 седмица и от началото на бременността пия Л-тироксин. Сега съм на доза 5x50 и 2x70 и ТСХ ми е 1,95. Миналата седмица бях при ендокриноложката да уточним дозата. Каза ми шест седмици след раждането да си пусна отново за да заледяване щитовидния хормон, ама не чух трябва ли да продължа да пия хапчето след раждането и ако кърмя, евентуално, пак ли се налага да го пия. С тези маски на устата вече почти не чувам какво ми казват Simple Smile

# 2 334
  • Мнения: 596
Според питайте пак доктора, за да не ви объркваме, но хормонът не се сприра обичайно.
За мен например от доза с редуване на 75 и 100 след раждането ще намаля на 25 и ще изследвам на 6тата седмица.
Имам и указания, ако кърмя, да накърмя бебето и тогава да пия хапчето.

# 2 335
  • Мнения: 33
Бях прочела някъде, че трябва да се приема, но е добре да има някакъв времеви интервал (около два часа) между приема и кърменето.

# 2 336
  • Мнения: 1 189
Аз приемах по време на кърмене. Не е вредно но дозата е важна. И да, препоръчително е след кърмене да се пие.

# 2 337
  • София
  • Мнения: 591
Добър ден. С Хашимото съм открито преди три години. Никога не съм пила хормон. Все казваха, че нямам нужда. Първо бях с хипо функция, след време преминах в хипер. От година съм при доктор Катя Тодорова. След нейното лечение TSH-то стана нормално. Имам две деца нормално родени без проблем 2009 и 20011г. През 2017г. имам бременност продължила до 9г.с., спря пулса. След това разбрах за Хашимото. Най-вероятно или поне аз така си мисля то е изиграло влияние върху бременността. Имах проблеми и с цикъла след това.
От както ме пое доктор Тодорова началото на годината, цикъла стана редовен. На 18 юни беше последният ми цикъл. От тогава, обаче липсва. На 07.07.правих тест и показа бледа втора черта. Ходих на гинеколг, но той каза, че нищо не вижда и че най-вероятно е бил грешен, или биохимични 🙄 въпреки, че имах вс. симптоми.
Понеже сме се решили на трето детенце, реших да си пусна изследвания. Май ще се окаже, че съм и с ИР. Пускам ви последните ми изследвания, да чуя и вашите мнения. Вече се чудя дали въобще да се пробваме? при доктор Тодорова съм в неделя на преглед.

# 2 338
  • Мнения: 1 686
Добър ден. С Хашимото съм открито преди три години. Никога не съм пила хормон. Все казваха, че нямам нужда. Първо бях с хипо функция, след време преминах в хипер. От година съм при доктор Катя Тодорова. След нейното лечение TSH-то стана нормално. Имам две деца нормално родени без проблем 2009 и 20011г. През 2017г. имам бременност продължила до 9г.с., спря пулса. След това разбрах за Хашимото. Най-вероятно или поне аз така си мисля то е изиграло влияние върху бременността. Имах проблеми и с цикъла след това.
От както ме пое доктор Тодорова началото на годината, цикъла стана редовен. На 18 юни беше последният ми цикъл. От тогава, обаче липсва. На 07.07.правих тест и показа бледа втора черта. Ходих на гинеколг, но той каза, че нищо не вижда и че най-вероятно е бил грешен, или биохимични 🙄 въпреки, че имах вс. симптоми.
Понеже сме се решили на трето детенце, реших да си пусна изследвания. Май ще се окаже, че съм и с ИР. Пускам ви последните ми изследвания, да чуя и вашите мнения. Вече се чудя дали въобще да се пробваме? при доктор Тодорова съм в неделя на преглед.
Не рабрах бременна ли сте в момента? От 7-ми юли досега е минал месец и половина, бяхте ли отново на гинеколог? Липсата на цикъл без бременност е сигнал за проблем и трябва да се третира. На колко сте години?
Инсулинът е висок, но това също зависи от това дали сте бременна в момента, тъй като по време на бременност инсулинът физиологично се увеличава. АКо ли не - имате ИР, според мен с диета с малко въглехидрати ще решите този проблем. Високият инсулин много често влияе негативно на качеството на яйцеклетките. Кръвната захар и ТСХ са в норми, което е добре.
Значи най-напред гинеколог да се види какво се случва, има ли бременност, ако не - защо няма цикъл. После ендокринолог - Катя Тодорова е чудесен избор. Разбира се, че ще се пробвате, щом искате още едно дете, как така ще се отказвате.

# 2 339
  • София
  • Мнения: 591
[
Не рабрах бременна ли сте в момента? От 7-ми юли досега е минал месец и половина, бяхте ли отново на гинеколог? Липсата на цикъл без бременност е сигнал за проблем и трябва да се третира. На колко сте години?
Инсулинът е висок, но това също зависи от това дали сте бременна в момента, тъй като по време на бременност инсулинът физиологично се увеличава. АКо ли не - имате ИР, според мен с диета с малко въглехидрати ще решите този проблем. Високият инсулин много често влияе негативно на качеството на яйцеклетките. Кръвната захар и ТСХ са в норми, което е добре.
Значи най-напред гинеколог да се види какво се случва, има ли бременност, ако не - защо няма цикъл. После ендокринолог - Катя Тодорова е чудесен избор. Разбира се, че ще се пробвате, щом искате още едно дете, как така ще се отказвате.
[/quote]Не съм.  Когато бях при гинеколога си доктор Вецев каза, че почти на 95%е сигурен, че няма бременност. Посъветва ме да направя пак тест и ако има втора черта да ходя. На прегледа каза, че всичко е ОК. Не виждал одебелена лигавица. Каза, че е имало овулация от дясно. Направих тест и съответно нямаше втора черта и затова не съм ходила повече.
На 39г.съм.

Общи условия

Активация на акаунт