болест на Хашимото и бременност

  • 335 016
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 283
по мое мнение слушай Тодорова, защото тя е с по-голям опит с бременните.Казвам го от личен опит и с двамата.Аз лично преди да забременея бях с доза 50 и след като забременях Тодорова ми увеличи дозата на 75 и през цялата бременност си поддържах ТСХ първи триместър около 1, втори 1.5 и трети 1.54(под 2.5 трябва да е), след което родих в последна седмица на 7 месец и в момента месец и половина след раждането ТСХ ми е 2.55, но аз след като родих спрях всички лекарства, за да не товаря излишно недоносеното си бебче, независимо, че тироксина може да се пие до 100 е безвреден при кърмене.И в момента при този резултат на ТСХ просто и няма нужда да пия тироксин.По-нататък ще мисля за себе си, сега бебка е важна.Ако имаш въпроси насреща съм.Имам опит с високо рискови бременности и по неволя станах експерт.

# 421
  • София
  • Мнения: 2 098
marushkag, пожелавам много здраве на теб и бебо! Аз едва ли някога ще спра Л-Тироксина. Когато ми откриха проблема (още не бях забременяла) - ТСХ ми беше 3.50 - уж в норма, но трудно за забременяване. Така, че ако някога го спра, сигурно пак ще си върна тази стойност, което не знам дали ще е добре. Сега ми е важно какво да направя с Л-Тироксина като вляза в болницата да раждам и след изписването.

# 422
  • Мнения: 11 844
Монако аз бях с доза 75мг, влязох си с нея в родилния и така си излязох. Там докторите изрично ми напомняха да си пия дозата каквато си приемам. След като излязох си я продължих така още месец, докато ми остана време да отида на лекар Crazy. Тогава хормона ми излезе 1,3, което било добре за след раждане(така ми каза лекарката Simple Smile), и ми намали дозата на 50мг за още две седмици и ми каза да го спра за лятото и на есен на контролен. Но първо вече беше топло - почти Май месец, второ аз не съм с Хашимото а само с хипофункция.

Мисля си, че би било редно да си пиеш лекарството поне докато излезеш от родилния и отидеш на лекар, не рискувай да го спираш на своя глава. Леко раждане  Hug.

# 423
  • София
  • Мнения: 283
спокойно моят хормон е бил от 5 нагоре и трябваше да го смъкна под 1.5, за да забременея.тироксина вероятно ще ни е до живот, но вярвай ми важни са малките.ако прочетеш моите теми ще разбереш през каво съм минала и продължавам да минавам, но не го прави сега, за да не се натъжаваш, докато си бременна. Hug

# 424
  • София
  • Мнения: 2 098
mibobo, благодаря за конкретиката. Точно това ме интересуваше - кой с каква доза е влязъл в родилното и кога и с колко са му я намалили. Разбира се, че е индивидуално и според ТСХ, но все пак... Аз живот и здраве, също ще раждам края на юни, когато ще е топло, а знам, че като се постопли, обикновено дозата се намаля.
marushkag, наистина засега нямам представа за това как ТСХ оказва влияние на кърменето и бебо.
 Hug

# 425
  • София
  • Мнения: 283
Монако, влияние оказва върху производството на кърмата т.е. ако не е в референтни граници е възможно да намали количеството на произвежданата кърма, а ина4е допустимата доза тироксин, докато кърмиш е до 100, защото по-високата доза може да повлияе по някакъв начин на бебето.Но до 100(ако майката има нужда) е напълно безопасно за човечето.

# 426
  • София
  • Мнения: 10 698
.... тогава защо при мен, с ТСХ 4.26-над горна граница,макар и малко/ все още кърмата не ми е спряла? аз отдавна не кърмя де,но пуста кърма ooooh!

По-опасно е да се пие ниска доза по време на кърмене,отколкото висока-особено когато има риск ТСХ да скочи,както често става при хашимото към третия месец след раждане, също така и доза 100 даже и 125 например не е противопоказна.
По-опасно е да си с високо ТСХ и да се кърми-тогава вреди на бебето.

При мен беше така- бях на доза 125, в деня СЛЕД раждането минах на 75, не съм имала проблеми нито с кърма нито с ТСХ,нито детето нещо. След като спрях да кърмя...ТСХ си скочи,но аз се отнесох несериозно,но това е друга тема.

marushkag на теб от сърце желая кураж,вярвам че всичко ще се нареди! Praynig Praynig Praynig Hug

# 427
  • София
  • Мнения: 283
Благодаря ти, magnet_for_happiness за подкрепата, мила и аз се моля с цялата си душа детето ми да оцелее и да оздравее!
Относно ТСХ:
Резултат 4.26 е граничен резултат(между другото според старите стандарти горната гранична норма беше 5 и малко даже) т.е. не ти е толкова висок хормона, а и аз съм писала, че е възможно, когато е извън граници да повлияе негативно на производството на кърмата(да намали количеството), а не че е задължително.Всеки организъм реагира по-различен начин.
Високото ТСХ не е противопоказно при кърмене освен, че както казах е възможно да намали количеството на произвежданата кърма(но не задължително).Противопоказно е при бременност и затова по време на бременност трябва да се пие такава доза достатъчна да покрие нуждите на организма, а в трети триместър е допустим до 2.5 идеален резултат на ТСХ(т.е. малко по-висок в сравнение с първи и втори триместър), защото щитовидната жлеза на бебето започва да функционира и да си набавя.
Тироксин по време на кърмене - максимална доза 100(над тази доза е противопоказно за детето)
На теб след раждането не случайно ти е предписана по-малка от 125 доза т.е. коригана ти е на 75.
Цялата информация, която споделям с Вас е достоверна(с цел да Ви помогна, защото съм се лутала по този път) и освен от личен опит и препрочитане на много медицинска литература, всичко съм съгласувала с националният консултант по неонатология и началник отделение "Неонатология" към детска педиатрична болница - доцент Ралица Георгиева(която се грижи за детето ми в момента), Доцент Катя Тодорова(Майчин дом и завеждащ ендокринология към инвитро център Плевен) и Д-р Анета Попиванова(неонатолог и консултант по кърмене към Майчин дом).
Ако имате питанки и относно механизма на действие насреща съм.

# 428
  • Мнения: 31
Незнам защо, лекарката при която ходих ми каза да спра да пия Л-тироксина през лятото? Аз съм с Хашимото и след като започнах да пия лекарства TSH ми спадна до 0,7. Следващата седмица ще до изследвам пак за да видя на къде е. притеснва ме това, че тук чета че Л-тироксин се пие постоянно при Хашимото, а тя ми казва през лятото да не го пия??? А така искам и аз да имам бебче един ден...

# 429
  • София
  • Мнения: 7 992
През лятото дозата се намалява, а при по-студено време се увеличава. Вероятно се е притеснявала да не падне много ТСХ.
Ако забременееш, след теста прави изследвания и тичай на консултация при ендокринолог.

# 430
  • София
  • Мнения: 283
Милинка много правилно го е казала!

# 431
  • София
  • Мнения: 10 698
Моят опит или запознанството ми с Хашимото е сравнително отскоро...2 години и малко,а написаното от мен ми е казвано от  д-р Начев. А 4.26 си е резултат над горна граница,не е в никакъв случай фатално,аз просто се замотах и прескочих момента с вдигане на дозата зимата и ей го на какво стана, изследванията са в Кандиларов, 5 е в цибалаб, а по стандарти извън бг горната на ТСХ е сравнително по-ниска отколкото в БГ.

# 432
  • Мнения: 1 798
И на мен д-р Начев ми каза,че евентуално следващата контрола ще ми го спре до есента.
Аз влязох да раждам на 135мг Л-тироксин,след раждане  минах на 50, след 45 дни -на 25 и тия дни трябва да пусна пак ТСХ,че минаха и следващите  45 дни.

# 433
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Аз забременях на доза 75. Преди раждането беше 150. начев каза след раждането да мина пак на 75 мг. Когато детето навърши 2 месеца си пуснах контролно ТСХ и при тази доза 75 мг, то беше паднало до 0,02. начев ми намали Л-тироксина на 50 мг и сега познайте след 45 дни, демек днес си пускам ново изследване и резултатът - 26,99!!!! направо съм в потрес. Обадих му се по телефона, каза да вдигам на 75 и да отивам при него. Па и кърмя, дано да не си навлека някоя беля...

# 434
  • Мнения: 11 844
*starlet* ужас  ooooh!, може ли да е грешен резултата. Чак не мога да повярвам за такъв кратък период да се вдигне толкова много  и все пак си на 50мг не е без нищо Rolling Eyes, има ли връзка с кърменето, че не съм много запозната.

Общи условия

Активация на акаунт