Помощ. Не мога да казвам Л

  • 23 717
  • 146
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 710
смея се със сълзи.

# 91
  • Мнения: 3 405
Току що забелязах , че като тръгна да казвам думата е Уъ, и допра за кратко език за зъбите, сякаш ми се получава добре. Това правилно ли е. Да не се науча сега пък да го казвам по друг грешен начин    Thinking. Това май ми е най-твърдото л което успях да изкарам

правилно е, продължавай
и не допирай устните Simple Smile

# 92
  • Мнения: 2 018
Голям майтап... Ник-а ти е - един път! Едно време имаше такова списние... А на темата - не вярвам.  Laughing Ама изобщо!  Laughing

# 93
  • Мнения: 6 382
За моят ник ли става въпрос. Пък това за темата не го разбрах, какво има толкова за вярване или не. newsm78

# 94
  • Мнения: 668
Прекрасна темичка.Някой може и да им е на бъзик,но колко верни неща има в тази темичка.Ако някой се опита и на бг да пусне клипчета с такива материали един ден ще имат голяма гледаемост  Wink

# 95
  • Мнения: 6 382
Явно нашите Уогопеди си пазят здраво бизнеса. Ако всички се научаваме от клипчета, те как ще си изкарват заплатите. Тъжното е че има много хора в чужбина , които нямат възможност да посетят логопед. Също и много бедни хора в България, които пък нямат финансовата възможност да го направят  Sad. Според мен логопедичните услуги би трябвало да са безплатни. Щом децата имат право на безплатно образование би трябвало да имат право да се учат и да говорят безплатно.  Можем да направим подписка за безплатни такива услуги в детските градини и в училищата  Simple Smile. newsm78

# 96
  • В събота
  • Мнения: 201
Едно време бяха безплатни, че и задължителни. Аз като дете също не можех да казвам Л и много добре си спомням как в детската градина с мен се занимаваше една логопедка. И то без дори да попитат майка ми иска ли или не иска. Само в края на деня я уведомяваха за прогреса ми. Годината е някъде 1977-78.

# 97
  • Мнения: 6 382
Аз съм родена 79г. Нямам спомен да ме е прослушвал логопед. На майка ми вчера и съобщих че се уча да казвам Л. Тя ме пита кой ми бил казал, че не мога да го казвам. Пък аз си Укам вече 30 г. Смях в залата  Joy

# 98
  • Мнения: 3 405
Аз още не мога да науча децата да го казват това Лъ.
Снощи тренирах върху татко им ( с Лъ, де), ама не, уук, та уук  Laughing

# 99
  • Мнения: 6 382
На мене ми прави впечатление , че нашите майки и бащи като цяло изговарят думите много по правилно, освен ако не говорят на някакъв диалект разбирасе. Докато ние при говор масово Шъкаме. Шъ ходя, вместо ще ходя . Кво или ко прайш вместо Какво правиш и др. Явно всичко е от мързел, но речта ни е доста заваляна.

# 100
  • Мнения: 3 760
Мдааа, а сега в градините (но не във всички) предлагат логопед срещу 5 лв на занимание  Crazy
Късата юздичка е едно на ръка, но у нас масово се уъ-ка от хора, които нямат никакъв физически проблем. Просто никой не им е обръщал внимание в по-ранна възраст. Колкото до мързела... според мен да произнесеш думи като възглавница и особено пламък с уъ е изключително трудно (пробвайте  Laughing).

# 101
  • Мнения: 6 382
Аз още не мога да науча децата да го казват това Лъ.
Снощи тренирах върху татко им ( с Лъ, де), ама не, уук, та уук  Laughing

Спокойно, и аз още съм на никъде. Само в някой думи успях да докарам някакво подобие на твърдо Л. При другите излиза много меко. Пък ако л-то е в края на думата направо не знам кво да си правя езика и пак Укам.

# 102
  • Мнения: 3 760
Когато е в края на думите, върхът на езика опира основата на зъбите, а следващата 1/3 (примерно) от езика силно опира небцето. Натвърдвам на силно.

# 103
  • Мнения: 668
чета темата и се замислям колко много логопеди пишат в този форум...а никой от тях не се е сетил до сега (освен телефон и към кой логопед да те пратят ) да се опита да направи клипчета с по срещаните проблеми в изговарянето на дадена буква Thinking



http://www.vbox7.com/play:ae5fae62  ето едно кличе за Р-то.

Последна редакция: пт, 14 яну 2011, 11:06 от sisa788

# 104
  • Мнения: 6 382
Мдааа, а сега в градините (но не във всички) предлагат логопед срещу 5 лв на занимание  Crazy
Късата юздичка е едно на ръка, но у нас масово се уъ-ка от хора, които нямат никакъв физически проблем. Просто никой не им е обръщал внимание в по-ранна възраст. Колкото до мързела... според мен да произнесеш думи като възглавница и особено пламък с уъ е изключително трудно (пробвайте  Laughing).

Пламъкът ми се получи, ама си слагам езика на зъбите още при п-то. При възглавницата ми е по-трудно , ама нея я тренирам от вчера така че успях на няколко пъти. А иначе аз произнасям нещо по-скоро като Улъ, ама без участието на езика. Те това чудо и аз не знам как го постигам  newsm78. Но понеже пограй у-то се чува и някакво глухо подобие на Л, дефектът почти не се забелязва когато не е в началото на думата. Но като стане въпрос за Лук обаче, все трябва да се повтарям докато разберат какво казвам  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт