Сметка за парно

  • 7 509
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 520
Може да не ви се вярва, но аз за 2-стаен апартамент 76 кв. м. за Декември трябва да платя 477 лв (заедно с топлата вода) Tired Живея в 15-етажно ЕПК, с над 50% отказали се от парно. Тръби за парно, минаващи в стените на всички стаи, вкл. и в общите коридори.
Идва ми да вия с глас, но нищо не мога да направя. Хората, които са си изключили парното плащат по 100 лв сметки....

интересно,
съгласно една наредба
http://www.mee.government.bg/doc_pub/naredba_16334.pdf

чл. 78 ал. 1 и последващите

ако потреблението падне под 50 %, трябва да ви уведомят / Ет.С / и Вие да решавате дали да сте им клиенти.
Досега знам само за един такъв случай когато Ет.С имаха възможност да се откачат, пропуснаха я и сега и те "вият"

# 16
  • Мнения: 78
Може да не ви се вярва, но аз за 2-стаен апартамент 76 кв. м. за Декември трябва да платя 477 лв (заедно с топлата вода) Tired Живея в 15-етажно ЕПК, с над 50% отказали се от парно. Тръби за парно, минаващи в стените на всички стаи, вкл. и в общите коридори.
Идва ми да вия с глас, но нищо не мога да направя. Хората, които са си изключили парното плащат по 100 лв сметки....

интересно,
съгласно една наредба
http://www.mee.government.bg/doc_pub/naredba_16334.pdf

чл. 78 ал. 1 и последващите

ако потреблението падне под 50 %, трябва да ви уведомят / Ет.С / и Вие да решавате дали да сте им клиенти.
Досега знам само за един такъв случай когато Ет.С имаха възможност да се откачат, пропуснаха я и сега и те "вият"


първото е така, но второто не е... съгласно един закон
http://www.dker.bg/laws/ze.pdf           
чл. 153 ал. 2 и следващите.....
при писмено съгласие на две трети от собствениците в сграда-етажна собственост за прекратяване, ще го спрат от абонатната станция

# 17
  • Мнения: 13 822
...
Може да не ви се вярва, но аз за 2-стаен апартамент 76 кв. м. за Декември трябва да платя 477 лв (заедно с топлата вода) Tired Живея в 15-етажно ЕПК, с над 50% отказали се от парно.

При такива сметки наистина е по-добре да се помисли за отказ от Топлофикация. За целия блок.
И тогава ще видите как ще наскачат поне половината от "отказалите се" Tired
По друг начин не мога да си обясня подобни сметки, освен с кражба.

# 18
  • Мнения: 863
Но в нашия блок почти всички ползват парно.Оттам ми се струва идват големите сметки на някои,от факта,че има много отказали се.
Точно така е. Нашата сметка за декември е 108 лв., от които 36 лв. за топла вода, т.е. парното е 72 лв. Съвсем нормална ми се струва. За съжаление, когато голяма част от живеещите в един блок се откажат от ТЕЦ, услугата става много скъпа за останалите и наистина е по-добре да търсят алтернатива.

Не са ни големи сметките, доходите ни са малки.
Не съм съвсем съгласна, защото живяхме 2 години в чужбина, където сметките ни за битови нужди бяха колкото са и тук, а пък заплатите ни бяха 10 пъти по високи  Naughty

# 19
  • Мнения: 19 355
Нашата сметка също е около 200лв за маломерен тристаен. Най-интересното е, че апартамента е в ремонт и радиаторите са свалени почти целия месец. Откъде идват тези пари тогава?

А вярно ли е, че се плаща по 50-60 лв на месец за тръбите, които минават през апартамента (дори и да не ползваш парно)?

# 20
  • Мнения: 46 600
Нашата сметка също е около 200лв за маломерен тристаен. Най-интересното е, че апартамента е в ремонт и радиаторите са свалени почти целия месец. Откъде идват тези пари тогава?

А вярно ли е, че се плаща по 50-60 лв на месец за тръбите, които минават през апартамента (дори и да не ползваш парно)?

Това, което идва като сметка е прогнозна. Не ги засичат всеки месец, а на база потреблението от миналата година + отчитане на температурите и т.н. се прави прогнозна, предполагаема сметка. Като приключи отоплителния период, минават, засичат и правят изравняване, някои доплащат, на други им връщат. На нас всяка година ни е надписано и след това си го приспадат от сметките.

Не знам точно колко се плаща за тръбите, но ние реално само на тях се топлим. Не че правим икономии, просто е достатъчно топло, 20-21 градуса през деня и към 18 в спалните нощем, в дневната и нощем в 20. И тази топлина идва именно от тези тръби, така че би било нахално в края на периода да кажа - аз не съм ползвала нищо, да ги плащат съседите  Mr. Green свекърите ми са в нетоплофицирана сграда, без отопление не става, 12-13 градуса е вътре ...
Сметката ни се формира 50% общи части и 50% лично потребление, миналата година сметката ни беше 300 лв. (за всичките 6 месеца отоплителен сезон), 60 квадрата апартамент, но тогава пускахме по-често, тази не знам колко ще е, прогнозните са като миналата (60-90 лв./месец).

# 21
  • София
  • Мнения: 9 898
Никога не са имали да ни връщат пари от Топлофикация досега,никога.Фактически ние до миналата година бяхме с три радиатора,ползвахме само единия,в детската стая,просто защото там има една външна стена и без парно пада по 20 градуса.Другите две стаи са си топли от тръбите.При ремонта махнахме радиатора в  кухнята просто защото никога не сме го ползвали.Вече втора зима сме така,отново в края на сезона имаме да додаваме 30-40лв.По мои наблюдения от ползващите Топлофикация хора,ама наистина ползващи парно,а не само тръбите,та всичките ни такива познати накрая на сезона имат да дават,никой няма да взима.

# 22
  • Мнения: 863
По мои наблюдения от ползващите Топлофикация хора,ама наистина ползващи парно,а не само тръбите,та всичките ни такива познати накрая на сезона имат да дават,никой няма да взима.
Ние си го ползваме и не разчитаме на тръби. На последен етаж сме и няма как да се топлим на тръби. Досега винаги са имали да ни връщат в края на сезона.
Родителите ми също са на ТЕЦ, отопляват по-малко площ, също на последен етаж, но сметките им са по-високи от нашите и след изравняването винаги имат да доплащат!!! Там обаче доста хора са се отказали от ТЕЦ, имаше голяма вероятност да им го спрат. Явно от броя на абонатите страшно много зависят сметките.

# 23
  • Мнения: 13 822
Какво значение има дали ви връщат или додавате накрая? Винаги ми е било много странно, като се постави така въпросът. Не си ли гледате крайната сума за сезона? Тя е важната.

Пример - платил 400 лв. за целия сезон + додаване 50 или платил 600 + върнати 50, кой е в по-изгодна позиция? Все си мисля, че този, който има да додава Laughing

Гледайте си топлинните единици и крайната сума. Това е реалното положение, това е ориентирът! Защото може да си откачил или да не ползваш 2 от 4-те радиатора, но останалите 2 да надуваш до дупка, т.е. на практика да отопляваш с тях цялата кубатура и да похарчиш 5000 топлинни единици. Съседът отсреща си ползва и 4-те радиатора, но на 2 постоянно и топлинните му единици накрая са 3000. Кой ще плати повече?

Да, и от броя на реално ползващите абонати страшно много зависят сметките Peace

Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 12:23 от птица

# 24
  • Мнения: 863
Принципно единиците са важни и още като го отчетат в края на сезона, сравнявам с предходните. Долу-горе са едни и същи. Но имаше една година, когато трябваше да ни връщат доста пари и до следващия отоплитен сезон ни приспадаха сметките за топла вода, та никак не ми беше зле цяло лято да не плащаме. Въпрос на гледна точка е, защото аз пък изобщо не обичам да доплащам. Пък и това не трябва ли да стане наведнъж? Не ми се иска в края на сезона да ми кажат, хайде давай сега още 200-300 лв. накуп  Close, при положене, че само за най-студените месеци сметката ми е над 100 лв., а през останалото време  около 80 лв. (това с топлата вода).

Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 11:59 от Mur

# 25
  • Мнения: 19 355
Днес спряха парното. Бясна съм. Редно ли е да го спират при положение, че навън е 9градуса?
Що за идиотщина!

# 26
  • София
  • Мнения: 9 898
Най- неприятното според мен е, че вече е спряно парното в училищата, градините, болниците. Дъщеря ми преди малко се прибра от училище с посинели от студ устни. Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 241
Днес спряха парното. Бясна съм. Редно ли е да го спират при положение, че навън е 9градуса?
Що за идиотщина!
Не е идиотщина, това е — монопол.
Да очакваш загриженост от монополист е ..... "странно" примерно.

# 28
  • Мнения: 1 279
Ами тъпо е наистина да спират парното при този студ - можеше да си има до края на април, а не да гледат, че "трайно" се е затоплило навън.

# 29
  • София
  • Мнения: 247
Аз не се оплаквам от сметката на парно,но по повод монопола-Ако някой може да обясни логично как в 2 съседни входа на 1 блок,цената за кубик топла вода е с 2 пъти разлика?

Общи условия

Активация на акаунт