Сметка за парно

  • 7 506
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 13 822
Към една абонатна станция ли са? Да не са към различни и съответно при различни фирми за топл. счетоводство?

# 31
  • Мнения: 45
lluna, във вашия вход сте заявили по-малко количество вода, която ползвате. Всъщност ползвате доста повече и като дойдат изравнителните сметки ще се хванете за главите. Или някой много удобно му е намерил цаката  - и краде вода.
И при нас миналата година беше така и на мен ми се наложи да доплатя 350 лв за допълнително начислена обща топла вода - 9 м3.
В крайна сметка се разбра кои са рисковите апартаменти, защото е невъзможно 4 души и 2 кучета да ползват по 2м3 т.вода на месец.
А доста добре изглеждат и не са вмирисани Laughing

# 32
  • София
  • Мнения: 1 330
За 9 м3 - 350 лв.  Shocked Нали кубикът е средно 8-9 лв. newsm78

# 33
  • Мнения: 19 355
Ами тъпо е наистина да спират парното при този студ - можеше да си има до края на април, а не да гледат, че "трайно" се е затоплило навън.
Как ли го преценяват това уж трайно затопляне Rolling Eyes Добре че днес изнамерих една духалка да не измрем от студ.
БориславМ, не очаквам загриженост. Все пак си го плащам това парно, не ме топлят без пари.

# 34
  • Мнения: 87
А как ви звучи средно 140 лв на месец за боксониера 33 кв.м? Водата е 5 кубика. Апартаментът е изолиран, югоизточен и температурата не е над 23-4 градуса. За мен обяснението е или че има много спрени радиатори или се краде. Входът ни е голям, но пък още преди години махнахме радиаторите по стълбите и етажите са отделени с плътни врати от стълбищната клетка. Същата сметка получава моя приятелка за тристайния си апартамент с един спрян радиатор, НО без индивидуални топломери, защото системата не го позволявала.

# 35
  • София
  • Мнения: 16 179
Мая, сметката ми се струва висока. Плащам по около толкова пари за двустаен, 60 кв. м. без изолации и със стари дограми. Радиаторите във всички помещения работят от октомври до април на 3 та степен.
Предполагам, че при вас има много апартаменти със спряно парно. А дали наистина е спряно - няма как да се разбере.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 330
Аз не се оплаквам от сметката на парно,но по повод монопола-Ако някой може да обясни логично как в 2 съседни входа на 1 блок,цената за кубик топла вода е с 2 пъти разлика?

За топлата вода изразходваните кубици се изчисляват в кВтч - подгряване, за разлика от студената!

Погледни  т.ІІ на съобщението към фактурата - ПОДГРЯВАНЕ НА ВОДАТА!
В подточка 12 - енергия за подгряване на водата в абонатната станция.
В другия вход абонатната станция е отчела  изразходвано различно количество енергия за подгряване на водата. Затова и цената е различна!

Така е и при единиците на топломерите - цената на 100 ед. в един вход е различна от тази на 100 ед. в друг вход, заради различно изразходваната енергия.
Всичко е подадена и изразходвана енергия  Mr. Green
И ако има много спрени радиатори - хвръква нагоре сметката.


# 37
  • Мнения: 24
аз да си изплача мъката - двустаен,панелен ,изцяло вътрешен ,с вътрешна изолация и алуминиева дограма.септември-175лв,октомври - 280лв, ноември-280лв,декември-275лв,януари-295лв,февруари-280лв,март-195лв
миналата година също получавахме много високи сметки и освен това имахме 36 лв доплащане!!!
но почти половината вход се е отказал от Топлофикация,освен това има съседи,които имат по 2 комплекта радиатори-едни с топломери и други без такива и си ги сменят в началото и в края на отоплителният сезон

# 38
  • София
  • Мнения: 247
Цитат
lluna, във вашия вход сте заявили по-малко количество вода, която ползвате. Всъщност ползвате доста повече и като дойдат изравнителните сметки ще се хванете за главите. Или някой много удобно му е намерил цаката  - и краде вода
И "Мама меца"-или аз не разбирам нещо.или според вас излиза че колкото по-малко вода ползва общо входа,толкова по-голяма ще е сметката?
На практика това НЕ Е така.В предишната ми квартита имаше 11 апартамента ,от които 4 фирми и 5 пенсионера, 2 семейства с деца.Цената на кубик вода беше в пъти по-малка.
Какво значение има колко кубика е заявено(при нас ги пищат някакси на база минала година),с цената на подгряване?При нулево ползване на парно(с отчитащи у-ва) имам 32 лв сградна инсталация и 9 лв за отопление на имот.При 21 апартамента 9,80 за  1 кубик вода.Затоплянето на водата не е ли вторичен продукт?

# 39
  • София
  • Мнения: 1 330
Погледни си  и съобщението, и фактурата. Според тях всичко е в квтч по общия. Доста подробна е разбивката, но формулата за простосмъртните е мистерия  Mr. Green

Кубиците са на база от миналата година. Няма значение колко кубика е заявено! Харчила съм 2 куб.миналата година, тази - 4, но сега ми изчисляват върху миналогодишните 2. Т.е. моите 2 куб. повече като квтч се разхвърлят върху останалите. До изравняването в близките дни!

И вече във фактурите не пишат - брой кубика, а квтч

И моята сума за сградна инсталация е 2 пъти по- голяма от тази за имота. Колкото повече спестяваме в имота, толкова повече ни натоварват със сградна инсталация  Twisted Evil
При мен куб. топла вода е 8 лв.  Grinning
Различно ползване на квтч - различни сметки

# 40
  • Berlin
  • Мнения: 11 331
Нашата сметка за декември '10 дойде близо 200лв., после януари и феруари - ок. 150 лв. ...  За двустаен, нов, с включен един радиатор. Не знам миналите наематели какво са ползвали, но това ми се струва нереално. С нетърпение чакам изравнителната сметка, а иначе сега имам да  плащам тези сметки. Доколкото знам може да се напише жалба до Топлофикация да направят преизчисление или да се определи по-малка сума за плащане месечно, но не съм наясно с подробности. А не ми се мисли, ако не ни върнат нещо при изравнението ...

# 41
  • София
  • Мнения: 6 011
аз да си изплача мъката - двустаен,панелен ,изцяло вътрешен ,с вътрешна изолация и алуминиева дограма.септември-175лв,октомври - 280лв, ноември-280лв,декември-275лв,януари-295лв,февруари-280лв,март-195лв
миналата година също получавахме много високи сметки и освен това имахме 36 лв доплащане!!!
но почти половината вход се е отказал от Топлофикация,освен това има съседи,които имат по 2 комплекта радиатори-едни с топломери и други без такива и си ги сменят в началото и в края на отоплителният сезон
Ами честито - плащате сметката и на тези със двойните радиатори.  Mr. Green
В старите абонатни станции /старо строителство, панел/ в мазето има един-единствен топломер, за целия вход. Топлофикация я интересува, вярва и отчита само този единствен топломер. Всичко, каквото покаже той като енергия е влезнало във вашата сграда. Част от съседите ви уж са със свалени радиатори и реално нямат уреди за отчитане, те заплащат само сградна инсталация, но ползват мноого повече.
Разликата я доплащате вие.
Понеже моите родители и част от техните съседи бяха в подобна ситуация, след дългогодишни скандали успяха да постигнат съгласие целия вход да се откаже от парното, а да си оставят само топлата вода. Ми родиха се - топлят се на ток и сметките са им в пъти по-малко отколкото бяха, когато половината съседи крадяха топло. Топлата вода им се връзва по 8 лв. на кубик, както на повечето места.

Ние живеем в добре уреден вход, няма отказали се от парното, всички си имат уреди за отчитане на радиаторите. За 90м2 апартамент, 4 радиатора ни работят нон-стоп вкъщи, от началото до края на отоплителния сезон, най-голямата ни сметка беше 180 лв.  Peace

# 42
  • Мнения: X
Бих искала да попитам тези, които живеят в нови кооперации и топломерите им са извадени в коридорите. Налага ли се топлинните счетоводители, които минават този месец да влизат в жилищата? Ние сме в нова кооперация, тръбите минават под пода, топломерът е навън, но ни включиха към Топлофикация едва на 13 март, тоест имали сме парно само месец и не знам как стоят нещата. Никога досега не съм ималА парно и не съм наясно с нищо. Не сме в София и няма да бъдем до края на май, притесниха ме репортажите, че ако не се осигури достъп до апартамента, ще има глоби, сметка на максимално възможно потребление и т.н. Домоуправителят ме успокои по телефона, че по новата система не се налага влизане в жилищата, но аз си мисля, не трябва ли да се засече и топлия водомер в банята или всичко се засича отвън?

Общи условия

Активация на акаунт