Декубитални рани

  • 119 236
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Ако това наистина е така то радвам се, че има измислено нещо, което да спаси и лежащо болния и този, който се грижи за него.

Дано да има успех... Rolling Eyes

# 46
  • Мнения: 11
Майка ми прекара инсулт и се парализира дясната половина на тялото.Въпреки че и взехме веднага  декубитален дюшек получи рани на дясната ръка която можеше да движи.От начало я мажехме със крем изписан от лекарката и почиствахме със лавандулов спирт.Резултат нямаше.Съпругата ми беше чула за крем който се прави само в Габрово и поръча от него. Крема е "бял крем -РАЧЕВ -Габрово"/това пише на кутийката/ и доколкото си спомням е около 6-7 лв. с доставката.Майка ми беше на 88 год.Идваше жена през деня за да я обслужва и превръзва раните.Ефекта от крема беше впечатляващ.http://www.puls.bg/forum/viewtopic.php?f=16&t=15338         bouquet   

Последна редакция: чт, 19 дек 2013, 16:23 от sachosan

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 234
Баща ми е на 63 години и има диабет. Не е на инсулин, а пие Metfogama за кръвната захар. Преди около месец и половина два разви гангрена на левия крайник и нещата бяха доста напреднали, и имаше голяма вероятност да се ампутира крайника. След едномесечен престой в Пирогов и няколко операции в гнойно-септична хирургия нещата се овладяха и се размина само с ампутация на големия пръст на крака. Изписан е някъде от преди 6 дена и сега се борим със следоперативната рана. Трябваше да ходи в пластична хирургия, но просто много му се събра и го изписахме естествено по негово настояване. Молбата ми е, ако може да помогнете в лекуването на въпросната рана. Тя е дълбока (вижда се месото) и си е като разрез над глезена повече от 20 см., не е и тясна, както и продължава и по самото ходило. Разбрах, че тези рани зарастват много трудно (особено при диабетици и хора на възраст). От там ми казаха да пие каквото си е пил до сега да си продължи и превръзки с йодасепт, а той е пил само Metfogammata. Там са му давали за разреждане на кръвта мисля Клексан (инжекционен разтвор), антибиотик Аугментин 3x1.2, обаче да  продължи ли с антибиотика и да му взема ли нещо друго за кръвта като Агапурин? Човека е спортна натура и е здрав физически, няма други съпътстващи заболявания, няма алергии. Въпроса ми е, ако може да ми предложите адекватен начин за лечение на тази рана за да не се лутаме и губим излишно време и средства.
Изобщо не съм сигурен, че с промивки с кислородна вода и след това течен йодасепт ще се оправи, както и от време на време NEPROLISIN, като при използването му оливахме раната с физиологичен разтвор, както пишеше в неговата си листовка, но след това като създадохме такава алкална среда, като че ли се появиха като гнойни налепи тук там, ако е изобщо такова.
От там са му казали за промивки и с ХИБИТАН, но доколкото видях трудно се намира и е скъп.
Знам, че ще кажете, че без лекар няма да станат нещата, но просто човека си е на село и няма как постоянно да идва хирург или там какъвто специалист трябва, но за 1-2 пъти може да се измисли нещо.
Той иначе си следи кръвната захар, спазва диета, температура мери.
Моля някой да помогне с нещо като програма за лечение на това нещо за да не се лутаме и да изпуснем раната, и да се влошат нещата. Аз съм достатъчно грамотен за да се справя от там нататък. Четох много по тези въпроси, но има много начини за лечение на тези рани и човек се обърква и не знае към кое да се насочи, а времето си тече и не се знае накъде ще отидат нещата.
Просто ми трябва някаква правилна стратегия за действие: с какво да бъде (NEPROLISIN ли, Вишневски, разни други мехлеми, гелове, готови превръзки сребърни или други, за промивки какво да избера, имам и вариант цяла билкова програма за това нещо, да пие ли задължително нещо за разреждане на кръвта, от антибиотик има ли нужда, как да разпозная инфекция, ако има освен по температурата и още много други въпросителни)???




Здравейте, хубаво е че за сега няма проблеми с гангрената. Относно това дали да пие нещо за "разреждане на кръвта" по-добре се съветвайте с лекар. Аз не мога да се ангажирам с точен отговор, а и не и съветвам на своя глава да правите каквото и да било. Раната, която е отворена има ли равни ръбове, изтича ли секрет от нея, има ли сега някакви налепи, лекар виждал ли я е? Обикновено декубиталните рани преди да станат рани са като черни петна, после хирурга ги изрязва и почват да се лекуват. Нашият случай беше диабетик на 75 години на инсулин, и куп други заболявания получава рана м/у кутрето и безименния пръст на крака. Води се декубитална рана и рана от недостатъчно оросяване. Раната за 5 години зарастна, естествено че имаше и доста други проблеми- костта на кутрето беше проядена но важното е че ограничихме разрастването на раната. Хирурга  каза "ако знаех, че ще зарастне раната, щях да снимам раната и да напиша труд!"
Съвета ми е всекидневни превръзки на раната като отстрани се почиства със спирт, после се оглежда хубаво раната и се слага Йодасепт маз. и се прави бинтова превръзка. Мястото да не се натиска с нищо- да виси във въздуха, по-нагоре от рана да се сложи малка възглавничка която да предотвратява натиска върху раната. И е хубаво да се викне хирург да види раната и да назначи и той терапия. Симптоми за инфекция- зачервяване, подуване, болка (по-силна от сегашната), общо неразположение, температура. Не ви съветвам да се стига до инфекция защото може да стане доста по-лошо. Дано всичко се оправи при вас. Ако имате други въпроси.... пишете.

# 48
  • Мнения: 126
Здравейте на всички. И на мен баба ми получи рана на стъпалото. Тя е диабетичка, много трудно зарастват раните й. Преди около 6 месеца получи рана, първо беше малка и кафява, после започна да гнои. Тя казваше, че не я боли, но не минаваше и какви ли не кремове ползвахме. При поредния преглед при специалист ни изписаха 2 крема- Непролизин и Пост-непрол. В кутията на непролизина пише, че е за трудно зарастващи рани, декубитуси, при диабетици и т.н. Мазахме както ни казаха всеки ден и след около 3-4 седмици раната почти зарастна. Наистина в началото имаше едни белезникави като налепи, ама ни обясни доктора, че това е нормално- кожата се чисти от мъртвата тъкан и гнойта. После, на 3-тата седмица казаха да започваме с втория крем- пост-непрол. И тогава раната много бързо зарасна.
И 2-та крема общо бяха около 35 лв. Даже не използвахме целите кутии и още имаме и от двата.
Надявам се да съм била полезна, ако някой има въпроси- да пита.

# 49
  • Мнения: 194
http://dermax.bg/bg/2014-02-04-09-09-20
Страхотен крем. Използвах го при жестоко изгаряне с вряла вода, довело до отлепване на кожата и множество грамадни мехури. Не остана дори белег! Пише, че става и за декубитални рани.

# 50
  • Мнения: 1 091
netta71, кремовете от аптека ли купихте? Откъде, ако е удобно да кажеш.

# 51
  • Мнения: 126
Кия, купихме ги от една аптека на площад Журналист в София, поръчаха ни ги и на другия ден ги взехме.

# 52
  • Мнения: 1 091
netta71, благодаря!

# 53
  • Мнения: 126
Бързо оправяне, Кия Simple Smile

# 54
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
http://dermax.bg/bg/2014-02-04-09-09-20
Страхотен крем. Използвах го при жестоко изгаряне с вряла вода, довело до отлепване на кожата и множество грамадни мехури. Не остана дори белег! Пише, че става и за декубитални рани.
Този крем е като панацея! Ще го потърся и по нашите аптеки.

Общи условия

Активация на акаунт