Помощ в търсенето на работа - 10

  • 60 719
  • 748
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 960

Искам да попитам ЧР-тата какъв договор се подписва за неплатен стаж моля.

Здрасти Ред, дано се включи някой по-компетентен, но това си изрових от базата данни, което съм си била запаметила при подобен случай, ама преди доста време.

anival

17 Сеп 2009, 17:33
одобрение
  одобрение
0 от 0 гласаВъзможност за стаж на ученици и студенти
имам център за красота. Искам да дам във фирмата си възможност за неплатен и платен стаж на студенти и учащи, преминали или обучаващи в сферите на СПА, маникюр, стилист през събота и неделя. За неплатения е ясно, но за платения- знам само, че трябва да са пълнолетни.
и въпросите ми:
1. какви документи и по кой закон трявба да изисквам от кандидати за стаж/за платен стаж/?диполма, свидетелсвто, медицинксо
2. трябва и и какви документи да изваждам за платения стаж от инспекцията по труда?
2. кой закон /наредба регулират условията при стажуването
4. сключва ли се трудов договор със стажантите за платения стаж или може друг вид спорозумение с тях...
5 плащам ли осигуровки за стажантите по платения стаж? и колко?

благодаря

Генис Консулт

21 Сеп 2009, 18:43
 
Георги Иванов
 одобрение
  одобрение
0 от 0 гласаС договора за ученичество работодателят се задължава да обучи ученика в процеса на работата по определена професия или специалност, а ученикът - да я усвои. С договора се определят формите, мястото и времетраенето на обучението, което не може да бъде повече от 6 месеца; обезщетението, което страните си дължат при неизпълнение; както и други въпроси, свързани с осъществяването на обучението.

С договора страните определят и срока, през който ученикът се задължава да работи при работодателя след успешното завършване на обучението, а работодателят - да му осигури работа съобразно придобитата квалификация. Този срок не може да бъде по-дълъг от 3 години.

През време на обучението ученикът получава трудово възнаграждение според извършената работа, но не по-малко от 90 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.

Резултатът от обучението при договор за ученичество се установява чрез теоретико-практически изпит на ученика. При успешно полагане на изпита на ученика се признава определена степен на квалификация по съответната професия или специалност.

При завършване на обучението ученикът има право на платен отпуск за подготовка и явяване на изпит в размери, уговорени с работодателя, но не по-малко от 12 работни дни. При повторно явяване на изпит, той има право на неплатен отпуск в размер 12 работни дни, който се признава за трудов стаж. За отношенията между страните по договора за ученичество по време на обучението се прилага действуващото трудово законодателство. Осигурителни вноски се внасят. За лица под 18 години трябва да вземете разрешение от Инспекция по труда. Изискванията са уредени в кодекса на труда.

Може и да има някакви промени, не съм сигурна, така че най-добре се обърни към счетита или трз.

Успех

# 46
  • Мнения: 2
Каква подредба в обявите, каква грамотност.... те незнаят къде се намират...300 лв. заплата за София...пропуснали са при изискванията да пишат, че кандидата трябва да може да фотосинтезира....Вече не знам какво да мисля за бг работодателя.

http://www.jobs.bg/f1073613

ха ха.........изпреварила си ме  Laughing и аз много се смях.
Вероятно пари на заем трябва да взимам ,за да ходя на тази работа. Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: 27
Каква подредба в обявите, каква грамотност.... те незнаят къде се намират...300 лв. заплата за София...пропуснали са при изискванията да пишат, че кандидата трябва да може да фотосинтезира....Вече не знам какво да мисля за бг работодателя.

http://www.jobs.bg/f1073613

ха ха.........изпреварила си ме  Laughing и аз много се смях.
Вероятно пари на заем трябва да взимам ,за да ходя на тази работа. Rolling Eyes
Тези дават много, а какво ще кажете за това-210 лв? Това законно ли е изобщо?
http://www.jobs.bg/f1070773

# 48
  • Мнения: 960
Тези дават много, а какво ще кажете за това-210 лв? Това законно ли е изобщо?
http://www.jobs.bg/f1070773

ето част от обявата: Условия: заетостта е за 12 месеца на 4-часов работен ден, 3-месечен изпитателен период, трудов договор

кое ти се струва незаконно?

# 49
  • Мнения: 50
Мерси, Пупинка.
Успех на теб и на мъжа ти и дано нещата се наредят по най добрия начин и за двамата   bouquet.

# 50
  • Мнения: 3 038
Тези дават много, а какво ще кажете за това-210 лв? Това законно ли е изобщо?
http://www.jobs.bg/f1070773

ето част от обявата: Условия: заетостта е за 12 месеца на 4-часов работен ден, 3-месечен изпитателен период, трудов договор

кое ти се струва незаконно?
да, и на мен веднага ми направи впечатление; не, че и така заплащането е много, но не е добре и да се отдаваме на песимизма.

# 51
  • Мнения: 960
Valery m, не твърдя, че заплащането е страхотно, но работодателят е Териториална организация на Съюза на слепите в България, отделно - изискванията не са високи и тази работа, според мен, е идеална за майка с малко дете, ако и да е за плавно завръщане към трудовото ежедневие, социализацията и адаптацията на малкото в ясла например, както и възможност за създаване на нови контакти и бъдещо професионално развитие.

Последните 1-2 страници на темата отново се ориентираха в посока оплюване на работодателите, а това определено отблъсква донякъде пишещите тук с цел помощ. Относно обявите с правописни грешки: ами много е просто - не си подавайте документите, а неграмотността на кандидатите не може да бъде подмината за много от позициите. За други - не е от значение, но последните 3 седмици ми идее да вия с глас, т.к. вариациите на изписването на думите италЯнски, камЬон, трАба и т.н. да не изброявам са явно повече, отколкото съм можела да си представя, но длъжностите, за които извършвам настоящия подбор, не предполагат грамотност, а други умения  Sick и ей ме на, работя си и вия от мъка.

Не искам да засягам никого лично, но малко повече толерантност от двете страни, не би била излишна, а позитивната нагласа на кандидатите, не само няма да им попречи, а дори ще им помогне.

успех на всички  bouquet

# 52
  • Мнения: 3 038
petita , и аз това имах предвид - че не е идеално заплащането по тази обява, но "за всеки влак си има пътник" и да не бъдем черногледи.
За неграмотността - ясно, че е взаимна, не може само от страна на едните да е, монетата има две страни.
И за да "обърнем посоката" на темата /по-точно да се върнем към нея/, аз искам да питам HR-ите допитват ли се до предишен работодател на кандидат и доверяват ли се на мнението му, да речем ако е негативно, но общо формулирано (примерно казва ви "Не ви го препоръчвам", но без ясни аргументи и факти, а с недомлъвки и общи обвинения). Имам опасения, че предишната ми работодателка не би била ласкава относно мен, ако й се удаде случай, разбира се, неоснователно. Просто от яд не само че забременах на втората година (не го целях, поне не в този момент, но като ми каза гинеколожката, че при мен няма да е лесно забременяването, решихме с мъжа ми да действаме, пък когато стане; а "то" стана венага;-))), но и от други неща, доста раздразнителен и дребнав човек се оказа. Hug

# 53
  • Мнения: 1 446
petita, благодаря, но за жалост не видях нищо за неплатените.

Относно неграмотността-аз съм доста толерантн за определени позиции. Съветвам и кандидатите да не бъдат песимистично настроени. Когато се ходи с киселяшката физиономия на интервю и се поставя всяко нещо под съмнение, до никъде не се стига.

Видове резюмета и автобиографии:

http://jobsearch.about.com/od/resumes/p/resumetypes.htm

# 54
  • Мнения: 960
ред, "неплатен" стаж - "е, нема такова животно" - беше отговорът поне преди близо вече 2 години, когато на мен ми трябваше, т.к. стажът е по презумпция извършване на определени трудови дейности с обучителна цел, и следва да се заплати.

Можеш да пишеш и на сайта на МТСП и от там да ти отговорят експерти, ама тяхната компетентност за съжаление е под въпрос, така че остават само счетита и трз. сори

валери м, не е широко разпространена практиката като кандидатства някой по обява, да се разпитват бившите работодатели, освен ако няма препоръки и посочено лице за контакт. По-иначе са нещата при "краденето" на кадри, хедхънтинга и ако случайно добре познавам някой бивш работодател. В последния случай е лесно и безболезнено, а и аз лично, познавайки лично лицето, допускам, че знам какво ще ми каже между редовете или дали въобще си струва да звъня и да питам. Естествено много зависи и от компанията и кого познавам в нея, дали това лице ще има преки наблюдения върху кандидата и т.н.

Аз бих обърнала внимание върху препоръките. Не знам доколко е известно, но не всяка добре звучаща препоръка е в действителност препоръка. Използването на определени изрази и похвали и фокусирането върхи някое "силно" качество на служителят в действителност са негативи и с препоръката бившият работодател неявно не препоръчва служителя. Така че и тук следва да се внимава да се изисква препоръка само тогава, когато сте сигурни, че ще получите истинска такава, а не сами да сипоставяте камъни на пътя.

Аз лично съм писала (с помощ естествено Embarassed) подобни препоръки само на една единствена личност и то 2 пъти (в две различни компании) и не съжалявам, т.к. въпросната личност си ги заслужава напълно и колкото повече работодатели се усетят навреме, толкова по-добре.

# 55
  • Мнения: 27
Днес разглежах стажантски програми в джобс и видях няколко обяви , в които беше упоменато, че стажът не се заплаща.

# 56
  • Мнения: 1 252
Здарвейте, момичета Hug
Колко много сте изписали , докато тичах по разни инстанции, но всичко - полезно!

Благодаря за подкрепата на Мишелин и Айша. Важното е , че се отърсих и света не е свършил.

# 57
  • Мнения: 97
записче..следя ви много е полезна темата   bouquet

# 58
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Успех на търсещите и от мен!   bouquet

# 59
  • София
  • Мнения: 689
Минавам само да споделя какво предлагат на един от сайтовете за намаления, които следя.
Първо, обаче, искам да подчертая, че нямам нищо общо нито със сайта, нито с рекламираната фирма. Просто ми се стори интересно.
http://www.dalavera.bg/39/karierno-konsultirane-za-13-lv-vmesto- … man-capital-store
Освен това искам да попитам някой ако е ползвал вече подобна услуга дали има смисъл от нея? Аз лично съм малко скептична, но пък бих искала да пробвам...

Общи условия

Активация на акаунт