Някой да знае как се прави "КИМЧИ"?

  • 14 845
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 909
Някой да е правил "кимчи"....корейската туршия?

Прочетох доста рецепти ,но искам да споделите ,ако вие сте го правили. Simple Smile

Последна редакция: вт, 15 фев 2011, 10:35 от merydit

# 1
  • София
  • Мнения: 10 332
Не знам, но още помня как ядяхме в Студентски гад кимбап с кимчи  Heart Eyes Вкусно и сравнително не скъпо беше...еееех, беше...
Ще следа темата.

# 2
  • Мнения: 25 634
В книгата Околосветско пътешествие с нож и вилица" при корейската кухня е дадена следната рецепта:

Кимзи

Продукти:
1 кг зеле
3 с. л. сол
1 средно голяма глава кромид лук
1-2 скилидки чесън
черен пипер
оцет


Зелето се нарязва на ивици, посолява се и се оставя няколко часа да престои. Лукът и чесънът се нарязват ситно и заедно с черния пипер се смесват със зелето. То се натъпква добре в глинен съд и се похлупва с нещо тежко. Престоява 2-3 дни. По желание, за да се ускори втасването, към зелето може да се добави и малко оцет.

# 3
  • Мнения: 1
преди време гледах в Youtube как се прави и имах намерение да го забъркам , но си остана само като идея.
http://www.youtube.com/watch?v=0sX_wDCbeuU  една от рецептите а ще видиш и поне още 10 начина как се прави

# 4
  • Мнения: 945
Аз съм си правила ким-чи по тази рецепта http://drbenkim.com/how-make-kim-chi.htm
Прави се с китайското зеле+лют червен пипер, морска сол, корени джинджифил, чесън, лук, ябълка или круша за омекотяване на вкуса.
Моето стана(не съвсем като купешкото), но ми миришеше на лук - друг път ако правя няма да слагам Naughty
След като го сложиш в буркана, дръж го 2-3 дни на стайна темпетатура да втаса. После може да стои доста в хладилкина Peace
Опитай и сподели после резултата Grinning

# 5
  • Мнения: 909
Направих така..сложих китайското зеле в сол и престоя така 24 ч.
След това сложих,джинджифил,лют червене пипер,чесън,лук,захар,соев сос и китайски оцет.
Сега стои в хладилника,но да ви кажа не можах да дочакам два дена да престоява още..нападнахме още от сега.... Peace

# 6
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
зимата правя чето, много го харесваме.

дала съм рецепта в Любими Wink

от азиатските магазини си купувам готова подправка и става като купешкото.
вътре има сушени и стрити скариди и това придава особения аромат на кимчито.
иначе може да се направи и без тази подправка, просто става люто кисело зеле  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 1 746
Ще пробвам и с обикновено зеле, само тази подправка със стрити скариди да издиря.  WinkБлагодаря ви за рецептите.

# 8
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ще пробвам и с обикновено зеле, само тази подправка със стрити скариди да издиря.  WinkБлагодаря ви за рецептите.

незнам дали ще стане с обикновено зеле newsm78
китайското е по-меко и кимчито става за 2-3 дена...
нашенското няма да може да омекне толкова бързо и няма да може да го притиснеш плътно да няма въздух между листата.

Последна редакция: нд, 20 фев 2011, 15:07 от asyalein

# 9
  • Мнения: 1 746
asyalein, благодаря ти тогава, ще го имам предвид.   bouquet

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
asyalein, благодаря ти тогава, ще го имам предвид.   bouquet

няма защо, аз често зимата правя кимчи  Simple Smile
при сервиране даже го поръсвам със зехтин и добавям малко сусам - става също много вкусно Peace
успех!

# 11
  • Мнения: 1 289
Това е рецептата, която аз правя:

Количество за около 3-4 големи буркана.

3 китайски зелки (важно е да са китайски)
3 връзки зелен лук
6 големи скилидки чесън
2 люти зелени чушки
2 люти зелени чушки
пресен джинджифил около 6-7 см. на око.
15 с. л. соев сос
15 с. л. оризов оцет
4-6 с. л. захар
6-7 с. л. червен пипер
5 с. л. сол

1. Отстранявам горните листа на китайското зеле. Долната по-твърда част откъм кочаните изрязвам (примерно около 3 см от края). Нарязвам листата един път по дължина и после на по 2-3 см. После слагам в голям съд (или няколко такива) и посипвам разбърквайки със сол. Покривам с домакинско фолио и така отлежава поне 5-6 часа.
2. След това изцеждам зелето добре - докато се изтече отделената вода.
3. Нарязвам зеления лук на парченца дълги около 3-4 см. (В повечето рецепти пише да е нарязан на ситно, но аз предпочитам да остане цялостен, а не да изчезне, така и така ще си пусне миризмата). Смесвам го със зелето.
4. Всичко останало смесвам в купа, като чесъна пресовам, джинджифила настъргвам на ситното ренде, а лютите чушки нарязвам на ситно без семките. Забъркам с останалите подправки и оставям настрана да отлежи около 10 мин. Така захарта и солта ще се разтворят напълно.
5. Слагам ръкавици, защото сместа е доста силна и изсипвам при зелето и зеления лук. Бъркам добре като загребвам отдолу и изсипвам отгоре. Не мачкам силно да не нараня листата.
6. Щом се разнесе добре всичко, разпределям по бурканите и изсипвам на равни части течността, която остава по дъното на купата.
7. Най-често течността не стига да покрие до край зелето в бурканите, затова смесвам пак в отделна купа соев сос, оризов оцет, червен пипер и вода. Като количество действам на око. Изсипвам пак наравно в бурканите и ако пак случайно не стига да покрие зелето - доливам с вода. (Не добавям повече сол, защото соевия сос е достатъчно солен.)
8. Затварям плътно бурканите и ги слагам в хладилника. Става за консумация след 3 до 5 дена до седмица. И така горе долу в хладилник може престои до месец, ако не и повече. Хубаво е да се обръщат периодично бурканите, за да се разнесе всичко равномерно.

Тази година го направих за трета поредна година. Не правя повече от 3-4 буркана, защото кимчито е доста пикантно и деликатесно и няма смисъл да се правят големи количества. Правила съм го и с добавена японска ряпа (дългата бяла), но установих, че зелето е най-вкусното в туршията и затова тази година направих без ряпа. Миналата година пробвах и с краставица, но не беше толкова добре, колкото със зеле. Друго, което мога да добавя е, че вместо люти чушки може да сложите лют червен пипер, а може и въобще да не слагате люто. Но имайте предвид, че джинджифилът също има лют привкус. В някои рецепти има натриев глутаминат, но аз не съм го ползвала засега. При сервиране добавям малко олио отгоре. Върви чудесно с ракия зимата Simple Smile Успех и поздрави!

Снимки:

Последна редакция: сб, 20 сеп 2014, 12:28 от Кукумицина

# 12
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
кимчи не е зимнина  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 1 274
Чудесна тема, ферментиралите храни са много полезни заради пробиотиците в тях.

# 14
  • Мнения: 1 308
Интересна тема! За първи път чувам за "кимчи", но ще следя - звучи вкусно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт