(Био) зеленчукова градина 7

  • 88 563
  • 753
  •   1
Отговори
# 705
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
На Севлиевския пазар се търсят едри,жълти и ароматни пъпеши,така че бяхме пълен провал Sick

Probvai sas sorta: Hibrid 1 ( ste imash dosta klienti  Grinning)

# 706
  • Мнения: 86
Titina,от години вече не се изхранваме със зеленчукопроизводство  Mr. Green
Тук се харесват българските хибриди-нямат равни на себе си и като размер,и като вкус ,а от аромата им може да ти се завие свят.Вярно,че не са издържливи на транспорт и на съхранение и големите вериги не ги предлагат.Но все още ги предлагат на пазара и то са предимно от района на Дъбниците Плевенско.

# 707
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
Това е български хибрид и наистина го препоръчвам като сорт. - плододава много, ароматен и сладък е. Гледали сме такива край Варна ( и там виреят)

# 708
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
...Купих си тесличка с дълга дръжка, отзад с две рогчета, досега нямах. ....
 Обувките ми са от 42 номер нагоре, в редовете на лука и чесъна на всеки 4 оставям един празен, където да стъпвам. ...

вълчо, тесличка или каластирка?  Mr. Green

 hahaha  Joy и с тия 42 и нагоре къде се пъчиш? мой ДанЮ с 47 (клонящ към 49) и 120 килца живо тегло мога да го ползвам само  за утъпкване на райграса  Crazy

купих си боб, катерещ се, зелен, без конци  Crazy с 1м дължина на шушулката  Wink ще следя кога вече може да се сее и после ще докладвам докарахме ли я до метър шушулката или не  Mr. Green

# 709
  • При розите и топлата вода ......!
  • Мнения: 138
Здравейте!
Днес не е градинарски ден. Надявах се, нас на югозапад вятъра да ни подмине , но не би. Започна от обяд. vili__66 , аз завия тунелите, вятъра ги открие. Така цял следобяд. Имам две оранжерии, надува ги като балони. Дано спре по- скоро. Гледам, че на север е по- силен.
анн , при нас вече посяхме боба. Аз посях бял шут/пешак/, два вида за зърна и имам едно семе бял с черна точица. Не знам име, но го ползвам за зелен, за консерви и от него нижа и изсушавам/ нас му казваме капички/.
Намерили сте много ценни съвети, записах си ги всичките. Hug
Тedy ,  идеята с кокошките  е супер. Simple Smile

...Купих си тесличка с дълга дръжка, отзад с две рогчета, досега нямах. ....
 
вълчо, тесличка или каластирка?  Mr. Green
При нас и казваме прашулка. Simple Smile
Goody  , с една шушулка ще нахраниш тайфата.  hahaha
Пожелавам ви  безветрени и слънчеви събота и неделя. Hug

# 710
  • София
  • Мнения: 1 223
Goody - тъкмо днес загубих един бас за пустата му мотика - щото спорих, че това дето е с два-три зъба отпред и като тесла отдзад е мотика. А онова заобленото - де да го знам какво е  hahaha

Вълчо, доколкото разбрах краставиците могат да се садят и в яма? Като тиквичките ли или пак им трябва нещо да се "катерят"?

И друго да попитам - всички семена ли се рътят и има ли ефект за по-бързо покълване/подправки, моркови и пр./? 

Къснично започвам, понеже при мен /Банкя/ е с няколко гр. по-студено от Сф. Гледам, че всички наоколо още покриват с найлони и не садят, а аз вчера смело боднах 50 корена марули /с идеята поне 20 да оцелеят/. Имам термометър с дълго шило, кога е най-подходящо да меря температурата /ставам към 6 ч. сутрин/ и в какви стойности трябва да е, за да не умрат кълновете?
Понеже най-много държа да отгледам поне  малко домати - добре ли е купя от местна жена /с оглед на климатизацията/, която гледа от години и продава разсад /х 1 лв. - не е готов още/? Нейната градина е мечта - има всичко: от палми, лозички, цветя, храсти и райграс до домати, краставици и всякакви зеленчуци, подправки. Засякох я веднъж и сподели, че ползва само оборски тор на есен и пролет, после слага  утайка от кафе /това съм го чувала за цветя, ама колко кафета трябва да пия на ден - не разбрах  Crazy/.

Последен въпрос за днес  Mr. Green Имам два пластмасови варела от 300 литра, но са от нафта. Как мога да ги почистя максимално добре, за да събирам в тях дъждовна вода от олуците?




# 711
  • Мнения: 166

Последен въпрос за днес  Mr. Green Имам два пластмасови варела от 300 литра, но са от нафта. Как мога да ги почистя максимално добре, за да събирам в тях дъждовна вода от олуците?


Diniabc, Да ти кажа май с нищо не става, ние имахме едни туби и така и не се отмирисаха, може би единствено със сода каустик, но не съм сигура дали пластмасата понася такъв разтвор. По-скоро може да проучиш възможността за кладенец - имате ли подпочвени води.

Иначе и аз ползвам само оборска тор за доматите. Проблем ми бяха червеите в торта, но от това което ми отговориха градинарите тук реших, че най-добре е след пресяване на торта да я оставя да изсъхне на слънце. Използвам и калиев перманганат.

Всяка година садя само домати, но тази година съм решила да посея и краставички, знам че мина малко времето, ама ще ги посея и тях утре.

За цветята си купувам изкуствени торове - мастербленд и др., с кафе не съм пробвала, но пък не ми се занимава много.

# 712
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
Някакви идеи как мога да се преборя с земни пчели и оси.

Аз използвам много утайка от кафе. Сега съм се впуснала в "производството" на компост. Впуснала, т.к. това ми е първо зареждане, което ми напомни да мина да купя вила или др инструмент да мога да го разбърквам.

# 713
  • Мнения: 4 585
Краставиците могат да се сеят на редове, а може и на гнезда. Ако са на редове, могат да се вдигнат на стена от мрежа, опъната тел и всевъзможни конструкции. Могат да се качат на асма и от там да висят даже. А може и да пълзят по земята.
Кой питаше за сенчест двор? Когато бяхме малки дълги години зад къщата ни, по цялата дължина на северната страна имаше малинак, бъзак и коприва - проправяхме си път и едяхмел Мама не вареше една тенджера ошав от малини и зелени сливи Ние изсмуквахме сока хладен от мазата и останалото давахме на прасето. то изяждаше и костилките, съответно нямаше следи.
На сенчесто може да се засади здравец.

# 714
  • Мнения: 166
И аз съм замислила да кача краставиците на лозницата:) Иначе ще ги посея първо в саксиики, за да не ги изкопая в градината.

# 715
  • Мнения: 4 585
Не знам дали ще станат достатъчно дълги, да се качат на асмата, зависи колко е висока.
Баба ми успешно вече няколко години качва тикви цигулки, но под всяка тиква прави нещо като хамаче от каквото падне - чорапогашници, чували от картофи, и те си лежат в тях.

# 716
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Аз пробвах да кача на хасмалъка вейков фасул, ама не стана. Вертикалните стойки са ми тръбни, и фасула се пързаля надолу. Навие се веднъж-дваж - смъкне се. После пак. Опите растението няколко пъти, и се отказа, пусна се из цветята в ниското.

За сеитба на фасул се иска трайно затопляне. При мене е след около 20 дни.

Има семена, чиито престой в почвата не им се отразява никак, ако ще да е месец, два, или цяла зима. Такива са чубрица, копър, понякога домат. За други не е добре. Семената на фасула са генетично определени за друг климат, без цикъл пролет-лято-есен-зима, а за сух-дъждовен сезон. Затова след узряване се прибират (имитираме сух сезон, защото при нас (Европа) зимата е влажна, но студена за фасула), сеят се напролет - влажно е , но достатъчно топло.
Разправят, че фасулът е като парното: да има поне три дена с почвена(!) температура 12 градуса и положителна прогноза. Тогава сеем.

# 717
  • Мнения: 157
тази година съм решила да посея и краставички, знам че мина малко времето, ама ще ги посея и тях утре.


Защо да е минало? Аз ги садя в началото на май, директно в градината, юни вече бера първите краставички. Миналата година посях едно пакетче в началото на май, едно пакетче през юни. И имах краставици, че чак хвърлях, дори и раздаването на близки и познати не изчерпваше наличностите. С тиквичките - същата работа.

# 718
  • Мнения: 86
Вчера купих 20 корена ягоди-уж някакъв свръх едър сорт Алба.Скептична съм,но се изкуших Mr. Green.Та днес като приключим с чистенето ще ги сеем.Имаме и десетина лозички за вкореняване.
Очертава се интересен ден,да можеше и вятъра да е по-слаб.
Спорна работа на всички  Hug

# 719
  • Мнения: 1 296
Вчера и днес нищо не може да се прави при нас, вятъра е повече от ураганен ooooh! Добре че жената от която купуваме ранните домати ме посъветва да изчакам до другата седмица със саденето Peace

Общи условия

Активация на акаунт