Идеи за бизнес - 12

  • 62 441
  • 738
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 157
nelly_dor, виж например този сайт http://kupuvam-prodavam.info/
Като ще е по снимки, защо не е в интернет? Вече всеки ползва, показателен е броя на преброилите се онлайн.

Минзухар, може ли по-подробно, не разбрах това с новобранците.
Имам фирма, назначавам нов човек, напр. скоро завършил инж, започвам да го пращам на курсове, семинари, обучения, тепърва научава апаратура, поддръжка, технологии.
Как да крада идеи като той още не може да ги генерира? И как да му взема парите, като обучението му е свързано с един куфар средства за командировки и сертификати? И не го приемай като нападка, интересно ми е различното мнение.

# 61
  • Мнения: 6 206
Това със "стажуването" хич не ми е любимо... Да отидеш някъде с явното съзнание да крадеш партньори, клиенти - това те прави точно толкова крадец точно толкова колкото този, който разбива къщата и краде телевизора и лаптопа. Ни повече, ни по-малко.
От моя център са излезнали една агенция за аниматори, два детски центъра и една занималня 1-4 клас. Отстрани всичко им изглежда толкова лесно.
Нито едно не просъществува, две кретат още.
Моля, нека не се приема като излишно самочувствие. Не стават така нещата.

# 62
  • Мнения: 1 569
Каспър, май освен да те попитам ТИ как стигна докъдето си в момента, друго не остава??  Thinking Ти как се научи? Или вярваш, че така си се родила? Така или иначе ми се струва, че не разбираш съвсем правилно това, което казвам. Изобщо нямам намерение да крада клиенти и партньори и ако ме познаваше вероятно нямаше да напише подобно нещо. Но да - стажуването, или работата (платена или не) в някаква сфера в началото на кариерата на ВСЕКИ човек е за учене. Ти ако искаш го наричай 'крадене на занаят', 'престъпление' и всякакви подобни подсилени епитети. Наистина ли мислиш, че ти с твоите бизнес идеи си открила топлата вода? Питам съвсем сериозно, а не с цел заяждане, защото ми е интересно как разсъждаваш. Никой не оспорва успехите ти, но не мисли, че само ти имаш качества и потенциал и друг в твоята (или друга) сфера по никакъв начин не би успял. И пак подчертавам, че оценявам всяка дума и мнение.

Последна редакция: пт, 18 фев 2011, 22:38 от Бърборанка

# 63
  • Мнения: 6 206
говорим си съвсем приципно и условно- не те познавам и никога не съм те виждала
става въпрос, че има "стажуване" и стажуване
примерно - аниматор, дошъл от 2 месеца на работа и започва да убеждава целия екип, който е от години да се отделят да бъдат съдружници и защо да ми пълнят гушата на мен  Shocked
или учителка, на която са й изпълнявани всички абсурдни надменни капризи, имено защото е добра, да си отвори занималня на 100 метра от теб и да ти вземе 50% от децата. освен голямото самочувствие и моите деца от минали години, сега идващата няма да й донесе нищо ново...
и много други примери има
това имах предвид, че е кофти
и разбира се, че не съм се родила научена, учила съм се от много добри професионалисти, но съм дала и страшно много за техния бизнес. така че сме си квит и до ден днешен в перфектни отношения.

# 64
  • Мнения: 1 569
говорим си съвсем приципно и условно- не те познавам и никога не съм те виждала
става въпрос, че има "стажуване" и стажуване
примерно - аниматор, дошъл от 2 месеца на работа и започва да убеждава целия екип, който е от години да се отделят да бъдат съдружници и защо да ми пълнят гушата на мен  Shocked
или учителка, на която са й изпълнявани всички абсурдни надменни капризи, имено защото е добра, да си отвори занималня на 100 метра от теб и да ти вземе 50% от децата. освен голямото самочувствие и моите деца от минали години, сега идващата няма да й донесе нищо ново...
и много други примери има
това имах предвид, че е кофти
и разбира се, че не съм се родила научена, учила съм се от много добри професионалисти, но съм дала и страшно много за техния бизнес. така че сме си квит и до ден днешен в перфектни отношения.

Напълно разбирам! newsm10 Усетих, че говориш от името на препатил. Фор дъ рекърд - аз винаги съм била и винаги ще бъда учещият се, който се раздава максимално за бизнеса, където се учи и ще му остане  максимално лоялен и след като (дай боже) се отдели соло.  Wink Иначе не бих се понасяла и спяла спокойно през нощта.

# 65
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Аз пък не мога да разбера това само български феномен ли е или го има и по света? Струва ми се нормално израстването в професията при някои хора да се случва с отделяне. Ако и бившият служител, и бившият работодател са умни и наистина са били професионалисти, би трябвало да е по-изгодно и за двете страни да си сътрудничат в развитието на пазара... Дали пък не е прекалено идеалистично виждането ми?!?  newsm78

# 66
  • Мнения: 2 037
По-скоро идеалистично, струва ми се.
Питай примерно цветарите в София. Повечето хора, които започват работа в такъв магазин е точно за "стаж", в лошия смисъл на думата, както се оформи по-горе.
О, и аз имах силни пориви за сътрудничество със служителката ни, която се беше договорила с хазяйката да наеме магазина от свое име.  Joy

# 67
  • Мнения: 60
nelly_dor, виж например този сайт http://kupuvam-prodavam.info/
Като ще е по снимки, защо не е в интернет? Вече всеки ползва, показателен е броя на преброилите се онлайн.
Доста хора не ползват интернет за покупко-прадажби, откоито съм и аз...Освен това ако трябва да създавам онлайн магазин ще ми излезе мн по-скъпо отколкото да ползвам собстено помещение...
Аз говоря принципно как би стоял въпроса с подобен тип магазин...

# 68
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
По-скоро идеалистично, струва ми се.
Питай примерно цветарите в София. Повечето хора, които започват работа в такъв магазин е точно за "стаж", в лошия смисъл на думата, както се оформи по-горе.
О, и аз имах силни пориви за сътрудничество със служителката ни, която се беше договорила с хазяйката да наеме магазина от свое име.  Joy

Ох... ще умра от смях! Това е типичен пример, в който човек си "купува" работа, а не създава бизнес! И какво развитие има в това - още една цветарница на следващия ъгъл? Говоря за нещо различно - да подобриш бизнес модела, да го развиеш... всеки може да има добра идея!

# 69
  • Мнения: 1 569
Тигър Мигър, явно в днешния свят излиза идеалистично, но и аз съм абсолютно на мнение, че нещата ТРЯБВА да се случват точно така. Да не се гледаме като конкуренция, или по-скоро като врагове, а като приятели (колкото и идеалистично да звучи), с които ако истински си сътрудничим, можем само да спечелим.

# 70
  • Мнения: 2 401
Каспър, не мога да повярвам, че се надяваш служителите ти да са ти верни до гроб. В природата на всяко средноинтелигентно човешко същество е да има стремеж към развитие.  Не можеш да очакваш от младоците почнали при теб за жълти стотинки да подскачат от радост до пенсия, за това, че имат работа. Ако си умна, няма да им се цупиш и протестираш, а ще помислиш върху това как можеш да ги използваш за в бъдеще, запазвайки добрите отношения.
Лейди, ти си знаеш какво вземаш от новобранеца, който току-що е завършил и за нищо не става  Wink. Със сигурност си си направила и сметката, когато си инвестирала в него. Не може да не си предвидила евентуалното  литване на птичката.

Не приемайте постовете ми за заяждане, тук съм сериозна и добронамерена.  Peace

# 71
  • Мнения: 157
Сътрудничество в бизнеса? Такъв филм аз не съм гледала.
Има конкуренция и както си се разговорихме с Бърборанка, лично аз съм нащрек да не се появи някоя по-добра от мен. И това ми е моторчето, иначе ще си плувам в самодоволство, докато ослепея и започна да си въобразявам колко съм по-по-най, а не да гледам реално.

Минзухар, това с преценките на човекът, когото наемам е слабото ми място и ако в Козлодуй имаше агенция за подбор на персонал, с удоволствие бих я ползвала, ама това е друга тема. Иначе те разбирам за какво говориш и колкото и да ни се иска, никого не можем да спрем да дублира бизнеса ни. Единственото, което можем да направим е недопускане на служителя до информация, която е свързана с бизнеса, но не и с неговите задължения.

Нели, няма законова уредба, която да пречи за реализирането на замисъла ти, но поне едно ЕТ ще трябва да регистрираш

Последна редакция: пт, 18 фев 2011, 23:33 от lady_Blu

# 72
  • Мнения: 2 037
Тигър, ако можеш да го подобриш, да го развиеш - смело напред.
Но според мен преобладават точно този тип крадци на дребно, за които пише Каспър. Които си мислят, че света е в краката им след 2-3 месеца работа и че трябва да се изкорипа точно чуждото.
Доста хора се полакомиха да направят това, което правим ние, и точно нищо не направиха. Дори напротив, когато застанаха до нас, уж като нова конкуренция, на нас най-силно ни вървеше работата. Не наши бивши служители, просто бивши завистници.

Всъщност в единия ни магазин, който ни е собствен, работата просто спря, нали ви казвах, няма хора по улицата, потънаха вдън земя.  Sad Това за рекърда, "собствен магазин в София", работещ вече ужасно много години...

Каспър, ти не можеш ли да включиш наказателни клаузи в договорите на служителите си, в случай на развитие на дейност, сходна с тази при теб?

# 73
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Може разбира се, но после трябва и да се съдят вероятно.
Краденето на занаят не е мръсна работа. Човек се учи и от доброто и от лошото и ако е кадърен прави подобрения вече воден от собствените си знания и усет. Лошо става когато наемника задобрява, а бизнеса, за който работи не му дава развитие. В този момент ако има разбирателство, могат да се разделят и кооперират в бизнеса. А може и да почнат да си въртят мръсни номера.


# 74
  • Мнения: 53
 И аз се включвам за запис. Изтървах 1-2 дни и хоп нова тема и съвсем нови и интересни аспекти!   bouquet Аз не съм от хората, които постоянно лобират Каспър, но много ми хареса поста и за детските центрове и сватбените агенции от тази тема!
Цитат
Детските клубове няма да ги коментирам въобще, защото отдавна мина времето когато в тази ниша можеше да се учиш в движение. Когато си отворих моя първи клуб, в града имаше още 3, които бяха просто отчайващо зле. Така че каквото и да направех, щеше да е в пъти по-добре. Затова не се и притеснявах. Започнах, правила съм много грешки, но пък и много съм се старала и си спечелих име и лоялни клиенти. Да но от тогава вече се нароиха мнооого други. Отварят, затварят, отварят, затварят, някаква бясна въртележка. Не им водя статистика вече дори, което не значи не ги познавам в детайли.
Но това момиче, което се чуди дали да си направи детски клуб пита в темата за детските клубове какво е това аниматори и откъде да си ги намери?
Та аниматорите са най-важното нещо, те правят уникалността на едно място. Това е все едно да правиш болница, но да нямаш докторите.
За сватбена агенция - аз съм работила в чужбина в такава и съм в детайли наясно как точно и какво точно трябва да бъде. Доскоро в Пловдив нямаше нито една каквато трябва да бъде, въпреки че бяха над 20 бр. От няколко години има една единствена, която се справя много добре, но пак нямам време да ги следя в детайли.
Но да тръгне някой да ми говори ще си правя сватбена агенция, без да е виртуоз в украсите, без да има перфектния декоратор на добра цена, фотографи, ди джеи, дизайнери и още 100 човека, които трябва да са безумно добри и да са уговорени да работят на добра цена, аз където ги познавам всички в града и им знам силните и слабите места, не се наемам, пък камо ли тепърва да тръгна да ги пробвам. Като започваш трябва ти самият да си много добър в едно от нещата докато си събереш екип на същото ниво за всичко друго. Примерно момичетата, които дадох за пример са много добри декоратори, много стилни и с добър вкус. Но да изходиш от презуммцията - абе каква хубава сватба си направих, дай да си спретна една агенция... Може, ама другия път.


И аз мисля, че сватбена агенция е нещо доста сложно дори има филми за това (The Wedding Planner). Това не е само да сложиш цветя и панделки тук таме. Трябва да организираш 100 неща и постоянно да се допитваш до младоженците дали аджеба са съгласни с идеите, вижданията и цените ти. Simple Smile  А детски център в момента може само да се започне с ясното съзнание за загуба поне известно време, въоръжен с оптимизъм и търпение.

Аз смених доста фирми (като служител). Сега св-то ми е такова, че едва ли някой би ме взел на работа, за това трябва да правя нещо друго, нещо собствено. Между другото на работа съм се чувствала точно така както lady_blue споменава - като по-добрата подгонена от някоя/някой, който се чувства застрашен. Явно са се напатили хората или съдят по себе си. Откъде да знаят, че с всеотдайността си и добрата работа не съм тръгнала да покорявам върхове, а им се отблагодарявам за позицията... Струва ми се, че ако ти си си шеф имаш много повече право на самоинициатива за това ме блазни идеята, а и по принуда както вече споменах. И аз като една друга съфорумка чувствам, че ми се отдава и ми върви с каквото се захвана (без да звучи нескромно). Трябва повече да се поощрява малкия бизнес в България. Тези, които имат големите пари ми се струва, че не са много в състояние и не умеят много правилно да ги инвестират и завъртят. 

Последна редакция: пт, 18 фев 2011, 23:56 от Smilie

Общи условия

Активация на акаунт