Идеи за бизнес - 12

  • 62 439
  • 738
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 403
ехе, Люлин, това с чистия дизел на всеки ще се хареса, но много "тяга" иска

# 31
  • Мнения: 175
  bouquet Uspeh na vsichki ni

# 32
  • Мнения: 0
Аз може би съм прочел около 50 % от всички постове по темата, имам собствен бизнес и искам да изкажа мнение по върпоса. За съжелание в България столицата е цялата държава. Относно бизнеса с  магазинчета и търговия на дребно - той е печаливш само ако помещението , в което работиш е твое и неплащаш наем. 90 % от магазините занимаващи се с търговия на дребно работят на загуба, а останалите 10 % , които са печаливши се намират именно в София. Също и екзотичните, за нашата страна, начинания като "сватбен агент" имат поле за изява само в София. Да имаш магазин в малко градче и да плащаш наем над 200 лв. си е престъплание, та дори да е в центъра на града (освен,ако не "переш" пари де  Simple Smile ). Аз няма да кажа нищо, което да не сте чували, но истината е в производството и ако може работилницата ти да е в "задния двор" - ако може буквално, ако не метафорични (колкото се може по-малко средства за експлоатация на площа да даваш). И ако негорите от желание да започнете бизнес, да изчаката по-добри времена. Естествено във времена на криза се изкарват най-много пари, но това важи за големите играчи и хора, които са от векове в една ниша.
      Сигурен съм,че има хора, които ще ме критикуват за това мнение, но аз го казвам от собствен опит. И аз се залъгвах, че ще дойдат по-добри времена и правех нещо много глупаво, което го правят именно тези 90 % от хората чийте бизнес е губещ - искарвах пари от друга дейност за да поддържам "мечтания бизнес". Но идва момент, в който трябва да теглиш чертата и да осъзнаеш, че бизнеса ти е в "клинична смърт" и се поддържа изкуствено.
      Естествено моето мнение не е експертно и не държа всички да вникнат в съдържанието му. Смешни са ми онези от форума, които се правят на учители. Някой мнения искренно са ме забавлявали - "ти грешиш, ама няма да ти кажа къде, понеже трябва да се научиш сам"  Grinning Ако можеш кажи, ако не въобще неотбелязвай няква грешка. Пък и забелязвам, че тук непишат хора, които имат бизнес, от който да печелят добре - наистина да забогатяват от него (в чието число съм и аз). Ако мнението е много дълго го изтрийте!

# 33
  • Мнения: 157
danail88, кой ще ти трие мнението?! Толкова е искрено и изстрадано, че чак ми става мъчно.

Не искам да те опровергавам, защото вече наистина се убедих, че живея в особен град, в който нещата са може би малко по-различни. Макар, че  имам наблюдения, че и тук има магазини, които едва се държат на повърхността или се дотират от друга дейност.
Само ще ти кажа, че плащам пъти над 200 лв наем, имам нает персонал, не се занимавам с нищо незаконно, не наливам пари от друга дейност и имам щастието магазинът ми да ме удовлетворява като доходност. Да речем, че може да издържа 3 членно семейство, което включва поддръжка на дом, автомобил и вила. И понеже ще кажеш, че се крия зад анонимността на форума - не е съвсем така, много от хората, че дори и в тази тема ме познават с истинските ми имена и знаят, че това, което пиша е истина.


Нери, на срещата те искам с тефтер и химикал  hahaha
4-часов работен ден е напълно достатъчен, явно обаче само на мен ми се струва нормално.

# 34
  • Мнения: X
danail88, мнението ти изобщо не е за изтриване. Няма да получиш критики, защото това си е твоят опит, а всеки върви по някакъв път, опитва, става, пада, отказва се, започва нещо ново...

Чест ти прави, че отбелязваш най-голямата грешка на начинаещия предприемач - да поддържа губещ бизнес с готови пари. И си прав, това е самозалъгване, че нещата могат да потръгнат по този начин. Е, има момент в началото, когато трябва да вложиш и ако парите не са накуп, ги даваш на части именно от други доходи. Но, ако това продължи твърде дълго, очевидно е, че нещата са на загуба.

Интересен момент е това с наемите и задния двор. Най-добре е да имаш собствено помещение, но това далеч не е мерило за успеха. Винаги съм смятала, че ако една дейност не може да си плаща наема или това е проблем, няма смисъл да съществува. И го казвам като човек, който е започнал в началото с офис вкъщи, знам какво е да плащаш наем, а сега търся да си купя офис.

Интересно ми е какъв е критерият ти за печеливш дребен/малък бизнес?
Колко трябва да изкарва един бизнес, за да сметнеш, че е добър?

# 35
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510
Да се "запиша" и аз, макар че съм от клуба на четящите Wink засега.
Определено ми липсва "крилатата идея", но пък звучите толкова реалистично.
Всъщност върти ми се една идейка, но не съм сигурна дали не е продиктувана от собствената ми липса на подобна услуга? Макар че реално незнам как би се реализирала....

# 36
  • Мнения: 0
lady_blu знам, че има по-малки градове, които са облагодетелствани от географското си положение (в които се развива туризма) и такива, в които има големи предприятия и икономиката им процъфтява, но тамушните магазина мисля, че спадат към 10 % печаливши, които съм описал по-горе. Пък и от всяка тенденция си има изключения все пак. Глупавото при мен беше, че искарвам прилични пари от  друг бизнес и вместо да се съсредоточа в него, аз спонсорирах губещия
malko_mishlence под малък бизнес нямах в предвид продаването на мартеници на сергия (макар, че в повечето случай има повече печалба при тях),а вливането на пари в магазин, който е зареден с "уж" бързоликвидни стоки, които ги продаваш с 10% надценка, доставенити от други търговци. А печаливш бизнес спорен мен е такъв, който изкарваш достатъчно средства за поддържането на поне среден стандарт на живот и освен това (което е много важно) заделянето  на някакви спестявания с цел евентуално разрастване на бизнеса - иначе се губи смисъла на такъв вид предриемачество. В противен случай - ако нецелиш развитие, то спокойно човек може да се задоволи с нормална работа, която му спестява всички главоблъсканици.
     Относно наема и аз съм на твоето мнение - той не проблем за развитието на печаливш бизнес, но тук ключовата дума е "печаливш". Иначе трябва да разполагаш с голям паричен ресурс, да си плащаш наема, осигуровки, заплати, режийни и да чакаш по-добри времена. Точно това е разликата между търговци плащащи наем и такива, които са собтвеници на помощението - вторите спокойно могат да си бият ключа и да чакт по-добри времена или да го отдадат под наем на "пишман" бизнесмени.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 113
Код:
Нери, на срещата те искам с тефтер и химикал  
Лейди ще нося,ще нося даже 2 химикала,ако свърши единия да съм подготвена Hug
Данаил мисля, че мнението ти е много поучително и дава доста храна за размисъл. Аз поне имам нужда да чуя това а не "ти почни пък една заплата все ще си докараш"

# 38
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
забелязали ли сте, че всички майки с деца искат да откриват или детски магазин или детски център. А всеки организирал сватбата си ( къде успешно, къде не) мисли да става сватбен агент?
Тези които си мислят това, нека прочетат поста на Каспър (може да звучи остро, но си е самата истина) и да се замислят.

# 39
  • Мнения: 1 541
напълно споделям мнението на danail88

# 40
  • Мнения: X
danail88, прав си за всичко дотук. Виждам, че си научил една от истините по болезнения начин. Всеки от нас си има по един такъв урок, който или ще го откаже от предприемачеството, или ще го насочи в правилната посока.  Peace

Titina и на мен ми прави впечатление. Обикновено резултатите са налице - затварящи един след друг центрове, хора с лош опит и заеми, които изплащат с години. Тъжно е, но е факт. В момента забелязвам безумия около себе си, на улицата, на която живея. Пример: магазинче за алкохол и цигари, което беше добре заредено и работи 6 месеца на загуба. Новата идея на собственика е да удвои обема на помещението и да обогати асортимента, т.е. двойни разходи за помещение и стока, както и скъп ремонт. На същото място, на улица по която минава автобус, но няма кой да те напсува след 21 часа, малките магазинчета фалират едно след друго, а през две улици има Т маркет и Промаркет и те продават алкохол. Е, в такива случаи е ясно, че човек има нужда да си научи уроците. Няма кой друг да го научи.   

# 41
  • Мнения: 2 222
Точно днес чух почти същото мнение като на данаил88, но от човек със собствен магазин в София. Тоест който хем не плаща наем, хем е в столицата, хев пак не вървят добре нещата. Има си криза и това е.

А че всеки от нас намира пътя и си научава уроците, спор няма  Peace

# 42
  • Мнения: 1 541
А печаливш бизнес спорен мен е такъв, който изкарваш достатъчно средства за поддържането на поне среден стандарт на живот и освен това (което е много важно) заделянето  на някакви спестявания с цел евентуално разрастване на бизнеса - иначе се губи смисъла на такъв вид предриемачество. В противен случай - ако нецелиш развитие, то спокойно човек може да се задоволи с нормална работа, която му спестява всички главоблъсканици.
  
Това е определението и за мен, но бих добавила още едно перо, а именно да заделяш средства и за пенсиониране , т.е. фонд ли, сметка ли, някаква инвестиция ли, просто да се подсигуриш по някакъв начин... Равносметката е, че не успявам с трите цели засега...

# 43
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Този феномен с заделяне на готови пари го има само при нас. Навсякъде по света парите се вкарват в оборот

# 44
  • София
  • Мнения: 2 840
Без налични капитали, от "заделени" пари, никакъв оборот няма да се получи. В началото почти всичко е на загуба, после за покриване на разходите и чак след година, в добрия случай, нещата могат да излязат на печалба.
Виждала съм такива бизнесмени, на които всичките им пари се въртят - е, няма такова падение като тяхното, ако един клиент не плати. Теглят от друг, там кърпят, туш запълват дупка, отвсякъде почва да тече и...не е за разправяне какво настава.

Общи условия

Активация на акаунт