Децата и цигарите

  • 20 914
  • 191
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 76
Където е обикновено - няма я. Родителите - не им пука. На тези, на които им пука, това не е тяхното дете най-често - те там са взели мерки, а за чуждото не им пука достаъчно да рискуват то или баща му да влезе в конфликт с тях...

Аз определено смятам, че не заслужавам да си развалям разходката с гледки на мили, красиви и явно платежоспособни  и минаващи за възпитани мами, седнали в кафене до прекрасната си количка, опушващи "скъпоценната си рожба". Но ако викна полиция ще ме опътят мен към  лудницата нали? Simple Smile
Tи хубаво ще викнеш полиция, и какво? Къде си чула, да отнемат нечии родителски права, или изобщо да се започва някаква кампания спрямо родител, който пуши около детето си?

Не съм, но все трябва да се почне отнякъде...

# 181
  • София
  • Мнения: 1 508
Все още не е незаконно да се пуши, колкото и да им се иска на някои.

Обаче би било хубаво да направят незаконно даването на цигари на деца, както са забранили продажбата им. Защото това е един от начините на децата да се снабдяват с цигари - или да просят по една-две от пушещи минувачи, или да дават пари на някой по-голям да им купи цяла кутия.

# 182
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Искаш да кажеш че пушенето на обществени места е законно, Jariita?
Затова ли на заведенията избрали да се пуши вътре им е вменено още на входа да предупреждават, че не се допускат непълнолетни? Simple Smile
Остана ии да ги глобяват и сме ОК.

Входът на училище и заведението, за което писах са такива случаи, майка пушеша до бебето си е такъв случай също. Подлежи на санкция заведението. Тя би следвало да бъде обучена най-малко за да осъзнае какво върши.

# 183
  • София
  • Мнения: 1 508
Зависи какво наричаш обществено място. Пушенето на открито, по спирките и пред заведенията не е забранено, даже доколкото знам, не е забранено на детските площадки. Вътре в заведението за пушачи на санкции подлежат както заведението, така и възрастният, който е завел детето вътре, обаче навън може да се пуши навсякъде.

# 184
  • Мнения: 76
Българина от забрани не разбира... То и сега ги има, но кой ли ги спазва... Разбира само когато му се бръкне в джоба... В Полша. например, глобата за пушене на обществени места е 120Е... Тук влизат и гари, стадиони, паркове... В Италия е същото - сериозно глоби! Става като с паркирането - има знаци, но никой не го спазва... Дойдоха паяците, пуснаха СМС таксуването и нещата доста се нормализираха... Няма ли строг контрол, каквито и хубави закони и забрани да има, нищо не правим... 

# 185
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Много вярно!
Вдопълнение нямаме обшествен морал.
Ако присъствате на сцена, в която един 10-12 годишен рита едно 7 годишно дете, майката на дънгалака чопли семки на 10 метра, а мъника е с приятели... Какво ще направите?
Докато всички присъствали възрастни не защитят мъника и не насметат и него и майката културно, кой колко му издржат нервите де, няма да се оправим.

Било разрешено на детски площадки! И къде го пише? А нормално ли е? По-важното всъщност!
 Или само точга и джоб ни оправя? Риторично е. Отговорът е "да".

# 186
  • София
  • Мнения: 1 508
Или само точга и джоб ни оправя? Риторично е. Отговорът е "да".

За съжаление, за прекалено много неща е така, не само за пушенето.

А относно пушенето на детските площадки, преди 2-3 години бях шокирана от две майчета, които пристигнаха да площадката с вече догарящи цигари, метнаха ги в пясъка, и веднага след това събуха децата босички и ги пуснаха да тичат пак там.

# 187
  • Мнения: 76
Нали забраниха да се пие бира по градинките и парковете... Официално излезе наредба на общината... Айде идете сега в някоя градинка и вижте каква е мила, родна картинка - младежите се наливат с бира, а  полицаите си минават спокойно покрай тях... Само дето не им казват наздраве... Само бой по джоба може да пооправи нещата...

# 188
  • София
  • Мнения: 1 508
Нали забраниха да се пие бира по градинките и парковете... Официално излезе наредба на общината... Айде идете сега в някоя градинка и вижте каква е мила, родна картинка - младежите се наливат с бира, а  полицаите си минават спокойно покрай тях... Само дето не им казват наздраве... Само бой по джоба може да пооправи нещата...

Няма такова нещо. Преди време се спрягаше такава вероятност, обаче не е било прието. Ето я въпросната Наредба No1 за обществения ред и опазването на общинските имоти  … чна голяма община, в нея няма такава забрана.

# 189
  • Мнения: 76
Може и да съм се заблудил, че е прието... Толкова шум се вдигна и аз толкова се зарадвах, че най-после нещо се прави, ама уви...

# 190
  • Мнения: 36
 31 май е световен ден срещу тютюнопушенето!
 Всички искаме да предпазим децата си от капаните на живота, но не винаги успяваме. Правителствата ако искаха да ограничат реално пушенето щяха да насочат кампаниите си основно върху подрастващите, за да не започват въобще да пушат, защото всички знаем, че един път започнеш ли е трудно отказването. Държавата точно на това разчита, за да може да пълни хазната си с такси, данъци и най-различни налози. Всички знаете, колко е реалната цена на цигарите и колко отива в държавата. Правителствата нямат сметка да "образоват" населението и по-специално подрастващите, а ние точно това се опитваме да правим. Заповядайте в нашата страница във Фейсбук: http://www.facebook.com/pages/%D0%9A%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0% … 878467583?sk=info
 
 P.S. Вярно е, че е реклама, но си позволявам да я пусна по случай 31-ви май. Парите от наръчника се събират, защото искаме да направим по-голяма кампания сред подрастващите. Ако модератора реши, може да я премахне!
 Успех на всички мами!

# 191
  • Мнения: 36
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ ДЕЦА!
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3853791

Общи условия

Активация на акаунт