кръщене на бебе

  • 26 340
  • 171
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 15 376
В Гърция кръщенето е повече от сватба Crazy. Явно затова са всичките тези мурафети.

# 91
  • Мнения: X
Ние сме ходили на кръщене,на което кръстниците бяха гърци.
Кръстницата беше купила сребърно кръстче,дървена джунджурия и пакет с различни сладка и бонбони за всеки гост.
Отделно носеше специална украса за църквата и какво ли още не.
Убедих се,че за гърците кръщенето е повече от сватба.

# 92
  • Мнения: 1 107
Така е, повярвайте ми smile3521
Елена Ди хубаво ме подсети - и това, което си описала се изисква ooooh!
Гърците са доста по-набожни и затова се обръща такова внимание на църковните събития. И нещо супер абсурдно (поне за мен). С мъжа ми засега имаме само граждански брак. И първият поп, към който се обърнахме, отказа да кръсти малката, само защото родителите не са се венчали в църква.

# 93
  • Мнения: 3 063
И аз мисля,4е ако ние като родиели ако не сме кръстени и не сме склю4вали църковен брак не е задължително детето дА  е кръстено,защото това се прави заради вярата ,а не заради купона и масата след това.
И е резонно попът да откаже като о4евадно когато родителите не са вярващи и не са се постарали да се кръстят сами и да имат брак пред Бог ,то детето също не би могло да бъде кръстено.

# 94
  • Мнения: 212
Ние сме ходили на кръщене,на което кръстниците бяха гърци.
Кръстницата беше купила сребърно кръстче,дървена джунджурия и пакет с различни сладка и бонбони за всеки гост.
Отделно носеше специална украса за църквата и какво ли още не.
Убедих се,че за гърците кръщенето е повече от сватба.

Само че гърците са доста по-религиозни от нас и ако тържеството за едно кръщене при тях е грандиозно, то в никакъв случай не забравят какъв е смисълът на самото тайнство. У нас като че ли 90 % от хората не знаят какво символизира кръщението. Нямат представа, че с този ритуал се въвежда детето в християнската вяра, а не му се прави заклинание против уруки напр. Нямат представа, че кръстникът трябва да бъде дълбоко религиозен човек, чиято функция оттук насетне ще бъде да научи и напътства детето в духа на християнски добродетели, а не човек, който вобще не познава религията, но за сметка на това е много добър приятел на родителите или е заможен. 

# 95
  • Мнения: X
На теория,мисля,че всеки средно интелигентен човек,знае какво е кръщене и кръстник.
Но на практика,не мисля,че някой ,бил той българин или грък,възлага кой знае какви надежди на кръстника на детето си,относно напътствия и съвети за възпитанието и живота му.

# 96
  • Мнения: 1 107
И аз мисля,4е ако ние като родиели ако не сме кръстени и не сме склю4вали църковен брак не е задължително детето дА  е кръстено,защото това се прави заради вярата ,а не заради купона и масата след това.
И е резонно попът да откаже като о4евадно когато родителите не са вярващи и не са се постарали да се кръстят сами и да имат брак пред Бог ,то детето също не би могло да бъде кръстено.

Мацка, не си ме разбрала нещо. И аз, и мъжът ми сме православни християни, кръщавани сме още като бебета. На всичкото отгоре, сме вярващи и зачитаме доста от "поостарелите традиции" (нещо, заради което бях злобно нападната в една друга тема).
Отчето ни отказа, защото имаме само граждански брак, не сме се венчали, тъй като тук това е скъпичко мероприятие. Запланували сме го за догодина, живот и здраве Wink

# 97
  • Мнения: 3 063
И аз мисля,4е ако ние като родиели ако не сме кръстени и не сме склю4вали църковен брак не е задължително детето дА  е кръстено,защото това се прави заради вярата ,а не заради купона и масата след това.
И е резонно попът да откаже като о4евадно когато родителите не са вярващи и не са се постарали да се кръстят сами и да имат брак пред Бог ,то детето също не би могло да бъде кръстено.
Мацка, не си ме разбрала нещо. И аз, и мъжът ми сме православни християни, кръщавани сме още като бебета. На всичкото отгоре, сме вярващи и зачитаме доста от "поостарелите традиции" (нещо, заради което бях злобно нападната в една друга тема).
Отчето ни отказа, защото имаме само граждански брак, не сме се венчали, тъй като тук това е скъпичко мероприятие. Запланували сме го за догодина, живот и здраве Wink
Успех!  Hug

# 98
  • Мнения: 1 107
Благодаря! Малката ще ми е шаферка Laughing

# 99
  • Мнения: 3 063
Благодаря! Малката ще ми е шаферка Laughing
Страхотно!
Знаете ,4е не се прави баш така,но е съвременен вариант на непоро4ната булка в бяло:)
Аз съм от старата генерация малко с морала и брака,та затова коментирах църковният брак и какво символизира и защо децата ако са за4енати без такъв брак няма защо да са кръщавани.
Но това е едно остаряло и религиозно обвързано клише,което младите сега въобще не спазват и правят кръщенията -купон.
Нищо ли4но,но аз имам друга представа за брака и кръщенето !
Както казах - успех и приятно изкарване!

# 100
  • Мнения: 1 107
Ами...  Blush какво да се прави, обичаме се, искахме детенце, а пари все не стигат...
Съвременна му работа hahaha

# 101
  • Мнения: X
Църковният брак по никакъв начин не е пречка за кръщенето на детето.
Преди 20 години,по време на комунизма,кой е имал църковен брак ?!
Никой.
Но 90% от децата ,родени от тези бракове ,са кръстени още като бебета.

# 102
  • Мнения: 3 063
Ами...  Blush какво да се прави, обичаме се, искахме детенце, а пари все не стигат...
Съвременна му работа hahaha
Важно е любов да има ,пари се изкарват ,а проблемите се забравят!
 Hug

# 103
  • Мнения: 164
Каката кръстих на 40 дни въпреки че времето беше студено.Така,че мисля и малкия сега на 40-ия ден да си го кръстя,още повече ,че имахме премеждие с раждането и после го лекувахме 10 дни.За мен това е нещо,което ще направя от сърце и с голямо желание и вяра,а не просто защото и "другите така правят".

# 104
  • Мнения: 3
Попаднах на тази тема,.......  въпреки, че въпросите ми не са за нея, ще ги задам, а ако някой ме насочи към точната тема, щ съм благодарна. Първо не съм се замисляла над факта, че нямам църковен брак с бащата на дъщеря ми, то и граждански нямам, но и двамата сме кръстени, та трябва ли да питам предварително дали ще е проблем липсата на църковен брак..., много дълго стана, втори въпрос-има ли тема за местата където кръщавате децата си? Ние сина ни сме го кръстили в църква  в град, сега бих искала щерката да я кръщаваме в малко в по-друга обстановка, ако въобще е уместно, след като чета за тази подробност-църковен брак...

Общи условия

Активация на акаунт