За правата на децата ни!-тема 5

  • 102 590
  • 737
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 201
Както писах, идеята я "откраднах" от чужбина. А ето че въпреки заядливите забележки на една съфорумка "Задоволявай си егото, като предлагаш надежди на хората. Информационна рамка, ха ха ха - ще се видим в 23 век" ето че 23-ти век бил дошъл в Токуда за някои пациенти. Брошурата е много добра според мен. Остава да я обобщим и дали да не се добави място за адреси и телефони на конкретните социални служби по места?
MaLe хиляди благодарности за тази информация.


Да и не само в Токуда.
Много приятно се изненадах и аз, дори за съществуващата асоциация изобщо.
Френд, в наръчника има и адреси и телефони за по-големите градове.

Мисля, че може някакво сътрудничество с въпросната асоциация, и да се разпространяват на повече места или да се направят някак по-общи, знам ли и аз.
Дори педиатрите и семейни лекари трябва да имат такива наръчници и дипляни, в крайна сметка те са тези, които ти подготвят докуменитте, за да се явиш пред комисия.

Последна редакция: вт, 15 мар 2011, 10:12 от MaLe

# 46
  • София
  • Мнения: 965
Наистина брошурата е изключително полезна. MaLe, страхотна "находка"! Аз от нея разбрах, че за детски трябва да се подава молба всяка година. Сигурно и от всички вас щях да разбера, но така на едно място е далеч по-лесно. Ами тя директно може да се ползва за осъществяване на идеята на Friend. 

# 47
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Здравейте. Извинявам се ,че нахълтвам така с въпрос,но не знам къде другаде да попитам.
Може ли да ми кажете какви са били като стойност интеграционните добавки от 2007г на сам. Сега са 168лв,ако не се лъжа.Имало ли е някакви промяна последните 4-5год.?
Благодаря ви предварително.  bouquet

# 48
  • София
  • Мнения: 201
Мисля, че 157лв, са били малко преди това, но незнам колко време.
Те са в размер на 70% от минимална работна заплата, така че когато са променяли нея, се променя и добавката

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 1 646
Здравейте. Извинявам се ,че нахълтвам така с въпрос,но не знам къде другаде да попитам.
Може ли да ми кажете какви са били като стойност интеграционните добавки от 2007г на сам. Сега са 168лв,ако не се лъжа.Имало ли е някакви промяна последните 4-5год.?
Благодаря ви предварително.  bouquet

По мои сметки:
2007 -127 лв.
2008 - 154 лв.
2009 - 168 лв.
2010 - 168 лв.
 -  http://www.account-bg.info/e107/page.php?521

# 50
  • Мнения: 2 242
Интеграционните добавки НЕ СА 168 лв, а са или 15 или 20% от ГМД (гарантирания минимален )доход. В момента по 9,75 лв или 13 лв на месец за всяка.

168 лв сега е месечна добавка за деца с трайни увреждания. Тя е 70% от МРЗ (минималната работна /месечна/ заплата). Ето я и нея по години:
2006 - 160 - ПМС № 8/20.01.2006 г.
2007 - 180 - ПМС № 324/06.12.2006 г.
2008 - 220 - ПМС № 1/11.01.2008 г.
2009 до момента - 240 - ПМС № 1/10.01.2009 г.


Т.е. добавката е била 2006 - 112 лв, 2007 - 126 лв, 2008 - 154 лв и от 2009 - 168 лв.
(според мен)

# 51
  • Мнения: 70
Интеграционните добавки НЕ СА 168 лв, а са или 15 или 20% от ГМД (гарантирания минимален )доход. В момента по 9,75 лв или 13 лв на месец за всяка.

168 лв сега е месечна добавка за деца с трайни увреждания. Тя е 70% от МРЗ (минималната работна /месечна/ заплата). Ето я и нея по години:
2006 - 160 - ПМС № 8/20.01.2006 г.
2007 - 180 - ПМС № 324/06.12.2006 г.
2008 - 220 - ПМС № 1/11.01.2008 г.
2009 до момента - 240 - ПМС № 1/10.01.2009 г.


Т.е. добавката е била 2006 - 112 лв, 2007 - 126 лв, 2008 - 154 лв и от 2009 - 168 лв.
(според мен)
точно!!!

# 52
  • Мнения: 176


Що се касае за промяна на датата на инвалидизация, това става по същия начин както се обжалва решение на ТЕЛК, тъй като по наредба ТЕЛК се произнася за ДИ, срока на действия и степента (%). Т.е. както се обжалва %, така се обжалва и ДИ. Просто ако имате например епикриза с по-задна дата от тази посочена в ЕР на ТЕЛК е повече от ясно, че има грешка. maya78 би могла да каже какви аргументи излагат лекарите и какви препятствия поставят. Може би ако няма такава епикриза...
  Не точно,Friend,когато се обжалват % и срока на действие на ТЕЛК се прави пред НЕЛК и може да се проточи с месеци,а ДИ се обжалва в картотеката където се подават документи за ТЕЛК,като се подава молба и документите се пращат веднага в съответната болница,там се носят вече ако има нови епикризи и не се чака много,до 4-5 дни е готова промяната.Не се издава ново ТЕЛК решение,а към старото се прикрепя нов лист,където пише,че се променя ДИ в ЕР №... поради...наличие на тези епикризи.Също от значение е,че ДИ могат да я променят,но само в срок до 3 месеца от решението

# 53
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Благодаря ви   bouquet

# 54
  • Мнения: 2 242
Благодаря за уточнението, silvana.m. Би ли дала документа (наредба, заповед или каквото е там) където е указан този 3 месечен срок, листа и т.н. Искам да си я запазая тъй като в наредбата за медицинска експертиза не виждам такова нещо.

Решенията на ТЕЛК се обжалват също в картотека на инвалида, а от там документите се придвижват по служебен път.

# 55
  • Мнения: 7 407
            Запис!  bouquet
            Аз добре се записах,но пък и имам въпрос  Embarassed От кога е нареждането всяка година да се подават документи за двойните детски добавки? На нас не ни казаха и май .... дъщерята не ги получава!И детските не се изплащат със задна дата,нали така?

Последна редакция: чт, 17 мар 2011, 08:30 от Didia

# 56
  • Мнения: 2 242
Ако правилно си спомням - няколко години вече (не съм се ровил назад в измененията, за да кажа точно от кога). Детските (двойните) се изплащат за 3 месеца назад при определени условия (забавен ТЕЛК и т.н.)

# 57
  • Мнения: 3 835
Направо цитирам по-долу писмото, защото от него най-добре ще разберете за какво става дума. Искаме максимално да информираме родителите за тази възможност у нас, защото е именно нещото, за което настояваме и внасяхме конкретни предложения. Да се развие и стимулира спешно, по всички възможни начини производството на помощни технически средства за деца у нас, защото ще са в пъти по-евтини и връзката с клиент - производител пряка и лесна, а както е и в случая с този производител, пряката и лесна връзка дава възможност за поръчка според индивидуалните, конкретни размери и потребности на детето. Вече подготвихме ново писмо, в което да настояваме отново за стимулиране на родното производство, да направят среща с този производител, с бизнеса, с предприемачите, с други производители, да инвестират за целта средства от европейските програми.


                                                                      ДО Г-ЖА ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА
                                                                      ЗАМ.МИНИСТЪР
                                                                      НА МТСП
                                                                      ГР.СОФИЯ

                                                                      ДО  Г-ЖА НАДЯ ХАРИЗАНОВА
                                                                      ДЪРЖАВЕН ЕКСПЕРТ
                                                                      МТСП
                                                                      ГР.СОФИЯ

                                                                      ДО Г-Н МИНЧО КОРАЛСКИ
                                                                      ИЗП.ДИРЕКТОР НА
                                                                      АГЕНЦИЯ ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ
                                                                      ГР. СОФИЯ

КОПИЕ:

                                                                      ДО Г-ЖА ТЕОДОРА ПИРАЛКОВА
                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС
                                                                      НАЦ. АЛИАНС”УСМИХНИ СЕ С МЕН”
                                                                      ГР.СОФИЯ

                                                                      ДО Г-ЖА КРАСИМИРА ОБРЕТЕНОВА
                                                                      ПРЕДС. НА УС НА СДР. „СВ.МИНА”
                                                                      ДОБРИЧ

          УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

         Във връзка с телефонен разговор между г-жа Обретенова и г-жа Харизанова за възможностите за производство на детски помощни средства в България и на интереса и инициативите на родители на деца с двигателни увреждания по този въпрос,  ви уведомявам за следното:
        Представляваната от мен фирма „ЕCOTRIKE-BG” е създадена през 2007г и е специализирана в производството на триколесни велосипеди. Производствената гама включва различни по предназначение триколесни велосипеди- за спорт, за терапия на двигателни увреждания, за индустриални цели. Марката „ЕCOTRIKE-BG” е сертифицирана, фирмата ни използва компоненти на японския велосипеден гигант „SHIMANO”. Наши клиенти са   Сокотаб-България  ,Socomak Bitola A.D. ,Мадарагруп Промобайк ЕООД, Еко Маркетинг ЕООД  и др. Изработваме терапевтични велосипеди по поръчки на частни кленти от Германия , Австрия, Кипър и други страни.
 От обратната ми връзка с наши клиенти, претърпели инсулт, инфаркт и други заболявания, става ясно, че велосипедите ни са особено ефективни за успешното възстановяване  и съхраняване на  работоспособността  на такива пациенти.
Всички велосипеди са ръчно изработени и са съобразени с индивидуалните изисквания на клиента, а поръчките на родителите за други помощни средства изработваме според специфичните нужди на децата,  както се процедира в клиниките и  детските рехабилитационни центрове в Германия, Англия, Испания, Франция....
През последните две години изработваме по поръчка на родители от цялата страна адаптирани проходилки и вертикализатори, като приспособяваме според  конкретните нужди на детето моделите, внасяни в България, за които ползвам информация от интернет и сайтове на производители. Произвеждали сме / и дарявали/ триколесни велосипеди и други помощни средства на дневни центрове за рехабилитация в страната. ..
От контактите си с родители и собствени проучвания, установих, че цените на внасяните в България адаптирани помощни средства / предимно вертикализатори и проходилки/ са неимоверно скъпи, което ги прави недостъпни за семействата на деца с увреждания.
Според десетките родители, с които общувам, начинът на осигураване на детските помощни средства като цяло, е от полза единствено на чуждестранните производители, на българските вносители и дистрибутори, както и на националния бюджет с дължимия ДДС.  В тази връзка безуспешни се оказаха контактите ми за съдействие от страна на Изпълнителна агенция по лекарствата,  Президента на България г-н Георги Първанов като патрон на „Българска Коледа”, както и  на специализираната болница на доц. Чавдаров в София .
        С настоящото писмо се надявам на съдействие от страна на МТСП и други институции, да бъде регламентирано, разширено и подпомогнато българското производство на помощни средства за терапия на деца и възрастни хора с увреждания., включително със средства от Европейските социални фондове.  Евентуална подкрепа на инициативата ни / на фирмата и на родителите/, ще доведе на първо място до подобряване  здравословното състояние, живота и социализацията на децата с двигателни увреждания, ще се облекчи финансовото положение на семействата им, ще се  осигури трудова заетост, вкл на хора с увреждания.
   Сред намеренията ми е и привличане на  заинтересовани ученици от професионалните гимназии с технически профил, както и на младежи от социални институции в Пловдив, за придобиване на квалификация и осигуряване на  работа във фирмата ни.

          Като предприемач споделям принципа, че бизнеса освен комерсиални, има и социални и хуманни ангажименти, които биха били истински успешни само в партньорство с институциите. 

                 Оставам в очакване на решението ви,

                  Ваш
         Георги Пейков

Пловдив
Ул. Архимандрит Евлоги” №5
Тел. 032 670262, 0878 782 742, 0878 893 148
ecotrikebg@gmail.com


# 58
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Добре де, те що не ги произвеждат, като са по-ефтини  и достатъчно качествени ,е ясно че ще бъдат предпочетени пред вносните Thinking Аз след като се поинтересувах какво и за какви пари мога да купя от тука ,накрая разбрех че ми е по-изгодно да си го поръчам от чуждестранен сайт.
 Ако ,в тяхния сайт имаше проходилка на добра цена, щях да си я поръчам от тях, разгледах го сайта им, но нямаше.
 Може би искат пари за да инвестират в производството...

# 59
  • Мнения: 3 835
Добре де, те що не ги произвеждат, като са по-ефтини  и достатъчно качествени ,е ясно че ще бъдат предпочетени пред вносните Thinking Аз след като се поинтересувах какво и за какви пари мога да купя от тука ,накрая разбрех че ми е по-изгодно да си го поръчам от чуждестранен сайт.
 Ако ,в тяхния сайт имаше проходилка на добра цена, щях да си я поръчам от тях, разгледах го сайта им, но нямаше.
 Може би искат пари за да инвестират в производството...

Не успях да те разбера много добре, но разбира се, че можеш да си поръчаш от чуждестранния сайт, избора си е изцяло твой, но от български производител ще е в пъти по-евтино и българския родител ще има възможност да поръча пом. средство конкретно според размерите и потребностите на детето си.  Да не говорим, че ако производството на тези средства се развие у нас, те ща са все по-лесно достъпни и цената им ще пада все повече. Естествено, че е необходимо да бъдат подпомогнати и стимулирани в началото, за да стартира производство. Трябва да се разсъждава и мисли реалистично, децата с двигателни увреждания са твърде малък процент, за да очакваме, че пазара сам ще прояви голям интерес към тази потребност.

Общи условия

Активация на акаунт