Относно приключването на предучилищната група в детската градина

  • 41 261
  • 109
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 666

Истината е, че това извиване на ръце е валидно за почти всички градини в София.


И в провинцията е така!

Аз съм още в размишления как да повдигна тактично въпроса. Защото то хубаво едното ми дете ще завърши градината, ама другото има още три години да изкара там...

# 76
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563

Истината е, че това извиване на ръце е валидно за почти всички градини в София.


И в провинцията е така!

Аз съм още в размишления как да повдигна тактично въпроса. Защото то хубаво едното ми дете ще завърши градината, ама другото има още три години да изкара там...

Не се страхувайте! Изисквайте да се спазват правата на децата ви, защото затова плащаме данъци. Миналата година и в нашата детска градина се опитаха да постъпят така, но след като ги запознахме със законовото положение и отговорът от Столична община, нещата се промениха. Какво, като другото ти дете има още 3 години - да не вземат да го изхвърлят?

# 77
  • Мнения: 367
Има и друго нещо. Това са измишльотини на директорките, които в почти всички случаи нямат пряко отношение към децата и няма как да им повлияят.
Така че спокойно

# 78
  • Мнения: 1 666
Разбира се, че няма да го изхвърлят детето, но и не искам евентуално негативно отношение към мен да бъде пренасяно към него. Затова ще гледам да повдигна тактично въпроса.

# 79
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 998
Запис.

# 80
  • Мнения: 239
Днес ме уведомиха, че и нас ни изписват  на 24 май, но могло да се направи компромис детето да посещава градината до края на юни, но не и след това, т. к. госпожите имали да вземат много отпуски. Ние сме от ХАсково, но това няма значение. Неприятното в нашия случай е че детето ми ще отсъства от 15 май до 19 юни, т. к. ще пътуваме, но след като се върнем нали няма кой да го гледа и ще трябва да е в някоя градина. Обясни ми че сборни нямало да има, т.к. градините дефакто не са в измислените им ваканции.

# 81
  • хасково
  • Мнения: 290
Коя градина бе Sveti? Аз сега отивам на родителска среща и ще видя какви ще ги снесат госпожите.

# 82
  • Мнения: 817
В Бургас децата от предучилищна група могат да останат в ДГ до 14-ти септември срещу "скромната" такса от 190 лева на месец.

# 83
  • Мнения: 4 465
В Бургас децата от предучилищна група могат да останат в ДГ до 14-ти септември срещу "скромната" такса от 190 лева на месец.

За това има ли решение на общинския съвет със съответната обосновка, защото при тази сума се получава така че общината хем взима паричките от държавата (те се начисляват на годишна база), хем ги иска и от родителите. 190 лв. е горе-долу общата сума (държавна субсидия и общинска сума), които детската градина получава на месец за всяко записано дете.

# 84
  • Варна
  • Мнения: 478
Във Варна е 100 лв. таксата за летните месеци след четвърта група. Има решение на Общинския съвет, но в Бургас съвсем са прекалили.

# 85
  • Мнения: 9
Понеже и нас ни "обработват", че Общината нямали пари да отпуснат за предучилищните групи и трябвало да ги изпишат, започнах страхотен спам към Столична община - мейли до г-жа Минчева, запитване през техния онлайн тул. Знам, че ще получа адекватен отговор от Общината и тези в градината просто ще ги смеля - толкова много ме ядосват. Вместо да работя, с тях ще се занимавам... реших и тук да споделя, защото знам колко родители вече търсят частни занимални. Не е ли по-лесно да си потърсим първо правата и после да търсим други алтернативи?! Ще ви копирам отговора от всички инстанции, до които съм писала #2gunfire.

# 86
  • Мнения: 3 927
Във Варна е 100 лв. таксата за летните месеци след четвърта група. Има решение на Общинския съвет, но в Бургас съвсем са прекалили.

Решила съм да сезирам КЗДискр. на малко по-късен етап за това общинско решение.

# 87
  • Мнения: 9
Днес получих отговор от директор дирекция "Образование" към Столична Община - г-жа Минчева:

"Уважаема госпожо, Директорите на детските градини са уведомени, че нямат право да изписват децата от подготвителните групи на 31 май. Обяснение от рода, че нямат пари, защото общината не плаща, е некоректно, тъй като издръжката на тези деца е държавна, а парите от държавата са осигурени за всяка детска градина на база броя деца в подготвителните групи."

# 88
  • Мнения: 4 465
Днес получих отговор от директор дирекция "Образование" към Столична Община - г-жа Минчева:

"Уважаема госпожо, Директорите на детските градини са уведомени, че нямат право да изписват децата от подготвителните групи на 31 май. Обяснение от рода, че нямат пари, защото общината не плаща, е некоректно, тъй като издръжката на тези деца е държавна, а парите от държавата са осигурени за всяка детска градина на база броя деца в подготвителните групи."

В това отношение Столична община винаги е била на това мнение, но за съжаление на директорите са им давали толкова права през годините, че много от тях вече не знаят къде е границата. На моменти се чудя кой на кого е шеф. Дали Столична община на директорите или обратното.

# 89
  • Мнения: 3 715
Днес получих отговор от директор дирекция "Образование" към Столична Община - г-жа Минчева:

"Уважаема госпожо, Директорите на детските градини са уведомени, че нямат право да изписват децата от подготвителните групи на 31 май. Обяснение от рода, че нямат пари, защото общината не плаща, е некоректно, тъй като издръжката на тези деца е държавна, а парите от държавата са осигурени за всяка детска градина на база броя деца в подготвителните групи."

В това отношение Столична община винаги е била на това мнение, но за съжаление на директорите са им давали толкова права през годините, че много от тях вече не знаят къде е границата. На моменти се чудя кой на кого е шеф. Дали Столична община на директорите или обратното.

Това се случва от прекалено толериране. Аз не съм чула досега да има конкретни наказания за провинения. Само предписания. А провинения има и сигнали за тях има. Но пък директорите винаги могат да бъдат държани нащрек от родителите. Все някога наказан ще има, защото грандоманията не се лекува.

Общи условия

Активация на акаунт