Кой си е сменял името (личното)?

  • 7 862
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
От друга тема ми дойде идеята и понеже ми е любопитно - познавате ли хора, които са си сменили името? За личното (първото) име става въпрос. Колко на брой, от какъв пол са, от какво име на какво го промениха?

# 1
  • Мнения: 1 092
Аз не познавам и не мисля, че е толкова лесно.
Лесно е когато родителите го сменят няколко дни след раждането, но сам човек да си смени името не е толкова лесно. Има дело, съд и т.н. Спомням си, че във вестниците преди няколко години пишеше за една певица която искала да си смени името, но съдът не и позволил.. (не знам дали е вярно).

# 2
  • Мнения: 4 569
Ако си намеря име,което да ми допада на 100% и да се възприемам с него,бих си го сменила.Засега-не.
Не познавам такива хора.

# 3
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Една съученичка на баща ми - казваше се Цвете Жоржет, сега е Цветелина. Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 5 760
Да, познавам. Единият е баща ми, махнал си е умалителното -чо след името.  Simple Smile Не знам дали е било трудно, чак дела едва ли е водил. И на сестра ми са й сменили името, но е била на дни. Моя колежка също - беше Екатерина, стана Катерина. На една позната помня, че й отказаха - искаше да добави второ име към първото, с тире, но нещо не се получи.

# 5
  • Мнения: 11 747
Да, дело се завежда, пред съда, но не е толкова трудна задача. Аз познавам лично 3 момичета, които са си сменяли името и знам задочно (на майка ми, на колежка дърещя й) едно момиче. Все жени. А, сетих се за още една жена - на позната свекърва й - не съм я виждала, само знам за нея.

Да не се окаже, че аз знам най- много такива случаи?  Simple Smile Надявах се, че ще има по- запознати от мен, с такива случаи.

# 6
  • Мнения: 399
Аз не познавам някой ,който да си е сменял името.
Пина,я кажи как се казваха ,тези които познаваш и с какво име смениха рожденото си?Ако не е тайна,де... Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 11 747
Simple Smile Не знам дали е било трудно, чак дела едва ли е водил.

Без дело едва ли е възможно. И една буква е от значение. Освен ако не е направил като моя бивша колежка, която от Снежанка, беше станала Снежана, като позната служителка в паспортна служба я уредила. Ама какви проблеми ще й донесе това по- натам...

# 8
  • Мнения: 11 747
Ами, малко се притеснявам, ще напиша сега, и утре ще редактирам и ще ги изтрия.

Последна редакция: чт, 10 мар 2011, 18:35 от pina

# 9
  • Мнения: 4 569
Пина,смятам посочените че с право са си сменили името. Peace


Без дело едва ли е възможно. И една буква е от значение. Освен ако не е направил като моя бивша колежка, която от Снежанка, беше станала Снежана, като позната служителка в паспортна служба я уредила. Ама какви проблеми ще й донесе това по- натам...
Какви проблеми?
И аз се чудех заради -к дали да я махам буквата,но не посмях.Така или иначе с или без едно -к идеята на името остава същата.


Една съученичка на баща ми - казваше се Цвете Жоржет, сега е Цветелина. Simple Smile
Crazy На кой му е хрумнало да я кръсти така? Shocked

# 10
  • Мнения: 399
Пина,мерси,че задоволи любопитството ми!  Embarassed Може би трябва да редактираш сега,че да не вземе някой да те цитира...всъщност не съм на ясно дали и цитатът би се редактирал Rolling Eyes
Двете "неизвестни" сигурно са Недялка и Гергана. Laughing

# 11
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Моя приятелка промени една буква ,защото името все едно беше с правописна грешка.
Беше Нивяна, а сега е Невяна.

# 12
  • Мнения: 11 747
Ами, като си го сменил така, самоволно, нямаш документ, който да удостоверява промяната. В паспорта може да си с ново име, ама в Есграон си остава старото. Старото си остава и във всякакви документи - нотариални актове, примерно, и още куп, за които човек не се сеща, ако не са му належащи. В един момент ще трябва да докажеш, че си същото лице и свят ще ти се извие...  Simple Smile  Напрактика името си го сменяш, ама всичко си се отразява в личното досие, което не е в паспортна служба. Огромен проблем ще е унаследяването, в един момент, от родители или съпрузи.
Всичко това няма да е проблем, разбира се, ако е извършено по законоустановения ред.

П.П. И аз предполагам, че едното е Недялка, но момичето ми е близко и въпреки това не смея да я питам.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 14 069
Аз имам позната, която се казваше Сия и се прекръсти на Анастасия.

# 14
  • Мнения: X
Познавам една Станка, която се прекръсти на Таня, и две Радки, които станаха съответно- Рада и Рамона...А, сега се сетих за една Цветанка, която вече е Фани по паспорт.

# 15
  • Мнения: 432
Познавам един мъж, който си смени името. Ама дали е по паспорт идея нямам. Rolling Eyes

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 372
Познавам,да.В момента се сещам за две жени.Едната от Костадинка стана Константина,а другата премахна наставката "ка" от името си.Като цяло наистина се получава малко сложно с документацията,но пък ако човек се чувства по-добре..Ето затова родителите трябва добре да помислят преди да дадат име на детето си,да не се налага после смяна..Знам,че дори и да дадеш хубаво име на детето си,то пак може да не си го харесва,но досега не съм чула например някоя Виктория,Мария или Силвия например да си е сменила името..В повечето случаи са все остарели или недобре звучащи имена.

# 17
  • София
  • Мнения: 5 760
Сестра ми на много места още се води със старото си име, хем е била още в родилния дом, като са решили да й го сменят.  ooooh! Аз се сетих за още два случая - съпругът на една приятелка и една съученичка. Друга моя колежка искаше да си го сменя, защото беше решила, че с това име не й върви и даже беше избрала близко до своето, но й казали, че ще има проблем с кръщелното - там няма как да се смени името, и тя се отказа.  Crazy
Simple Smile Не знам дали е било трудно, чак дела едва ли е водил.
Без дело едва ли е възможно. И една буква е от значение.
Може, не съм го питала, а ми стана интересно, ще го направя  Simple Smile

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 069
Сега се сетих за моята съквартирантка от студентските години. Разправяше как като дошло време да си вади паспорт си изтрила последната буква от името в акта за раждане, за да и станело по-хубаво - тя се казва Анета, искала да я запишат Анет. Тогава актовете за раждане бяха ръчно написани, нямаше компютри и те бяха единственият документ, който  се гледаше. Става дума за началото на 80-те години. Само че служителката като се вгледала видяла, че е изтрито, взела да и се кара и и казала да си избие всички глупости от главата и ако и била майка щяла да и хвърли един бой и си я писали отново Анета  Laughing

# 19
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Аз знам за няколко, макар че за буквалната промяна на първо име чрез съда в момента се сещам само за съученичката ми Райна, която стана Рени, за която бях споменала в друга тема.

Друг случай - сестра на моя съученичка е родена на 29 юни. Майка й сънувала, преди да я роди, сън, че ще се роди на деня на светец и трябва да я кръсти на него. Те обаче си кръстили бебето Весела и всяка година на рождения й ден й се случвало нещо - я ще се удари, ръката си счупила веднъж и разни такива. Накрая прекръстили детето на Весела-Патриша и нещастията спрели. Колко е достоверно за съня и нещастията не знам, но момичето наистина се казва Весела-Патриша.  Grinning

Баща ми е кръстен на дядо си Мичо. На баба обаче Мичо й било много остаряло, та го записала Мирко. Като донесла обаче вкъщи акта за раждане дядо пощурял и с един химикал задраскал к-то и отгоре написал ч, та станало Мирчо. И чрез тоя надраксан акт за раждане си изкаравал документи без проблем като Мирчо, но през 2000г. като се изкарваха новите лични карти, се оказа, че той в ЕСГРАОН си се води още Мирко. Поправиха го на Мирчо, но не помня точно как, не е минавал през съда.

Майка ми - родителите я кръстили Теменуга по документи, но е трябвала да бъде кръстена Тана, на една от бабите й, а на нея много са й имали страха. Та пред нея я наричали Тана, а в селото лъжели, че е съкратено от Наташа (рода на дядо ми са едни от първите комунисти-идеалисти в България и руските имена са били на почит, дядо ми е кръстен Владимир на Ленин  Laughing ). Та понеже никой не знаел, че по документи майка ми е Теменуга, като станала на 14, решили да си я запишат и по документи Наташа, но, доколкото знам, също е станало без съд, това е било през 60-те години и може да е имало някакъв по-улеснен вариант или да е станало чрез връзки.

Иначе аз по едно врем в тинейджърските си години имах идеи да се преправям от Събина на Сабина (имах проблем със зъбите, носех скоби и беше много удобно подигравателно да  ме наричат Зъбина  Joy  ), но впоследствие ми минаха тези желания.

# 20
  • Мнения: 11 747
Убедена съм, че без решение от съда не стават тия работи. То е процедура за 5мин, не се водят дела с години.

Като прочетох за Цветанка се сетих, че и аз познавам Цветанка, която стана Цветелина - фолкпевицата. Но не зная дали това и е артистичен псевдоним или и по документи се е прекръстила на Цветелина. Така или иначе все е Цеци накрая, което е ужасно  Confused

# 21
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 386
И аз имам приятелка,която като навърши 18г и си смени името.Доколкото се сещам беше през съда и и искаха доказателства че всички я знаят не с рожденото име а с това с което искаше да го смени.

# 22
  • Мнения: 1 897
Леля ми. От Марийка на Мария.

# 23
  • Мнения: 1 615
Познавам двама, но не знам как са го направили. И двамата са го споменавали в контекста на някакъв разговор, не сме дълбали в подробности. Забавното е, че единият е кръстен Кольо, а се е прекръстил на Николай, а другият е роден Никола(й), но се е прекръстил на Кольо Simple Smile
Имах състудентка Тодорка, позната като Дора. Имаше голям мерак да стане Теодора. Нямам представа защо го сподели точно с мен - ние почти не се познавахме тогава. Казах й, че според мен ще си скъса нервите, а накрая дори Теодора по паспорт, пак всички ще си я знаят Дора. Питах я като не го е направила по-рано, какъв й вече зорът- не сме деца да си лепим тъпи рими. Ако е имало проблем, в детството й си е останал. Тя помисли и се съгласи, че май си е точно така. Не направи нищо по въпроса, поне не тогава. За после не знам.

# 24
  • Мнения: 15 379
Имам приятелка, която от Величка се прекръсти на Велина.

# 25
  • Мнения: 11 747
Величка е ужасно, повече от Велика дори. Макар че е с прекрасно значение името, дори ми допада - Велика, но няма начин да се възприема добре от съвременното българско общество.

# 26
  • Мнения: 4 555
Колко интересни истории Simple Smile Прекрасна тема!
Аз познавам само леля ми, която си е махнала умалителното -ка накрая на името, но ми беше много интересно да прочета останалите истории.
И аз имах мерак по едно време да си сменям името, но не можах да измисля с какво да го сменя  Laughing Пък и реших, че няма с какви аргументи да го представя в съда. Исках и фамилията да си сменям - да не съм с тази на семейството, а съставена от малкото име на дядо ми. Но докато се наканя и взех, че се задомих  Laughing

# 27
  • Мнения: 432
Аз знам за няколко, макар че за буквалната промяна на първо име чрез съда в момента се сещам само за съученичката ми Райна, която стана Рени, за която бях споменала в друга тема.


Не помня да сме учили заедно. hahaha Шегувам се, не съм си сменяла името, но много хора изобщо не знаят, че цялото ми име не е Рени.

# 28
  • Мнения: 8 901
Две близки имам, които като малки много искаха да си променят името. Първата ми братовчедка - да махне едно "к" и една голяма приятелка на сестра ми - да стане Ваня от Иванка. Като пораснаха обаче и двете решиха, че все пак се "разбират" с имената си и не ги промениха.

# 29
  • Мнения: 4 569
Ами, като си го сменил така, самоволно, нямаш документ, който да удостоверява промяната. В паспорта може да си с ново име, ама в Есграон си остава старото.
Трябва да ходя при тях. Confused На една от местоработите ми направиха проблем при напускането за сгрешена буква.

# 30
  • Мнения: 6 993
Моето е сменяно, но действително дни след раждането ми. Друг не познавам.

# 31
  • някъде по морето
  • Мнения: 810
Аз познавам лично няколко жени( май наистина по-често жените си сменят имената)
Едната сестра на съученичка от Къна - Красимира.
Другата съседка - всички я знаеха Катя и накрая тя си смени името официално.
От Калудка – Катя
И дъщерята на моя приятелка от Латинка - Лили.

# 32
  • Мнения: X
Е, комбинацията  Весела-Патриша е просто трепач... Laughing

# 33
  • Мнения: 4 555
Сега се сетих за една Пауна или Паунка, която се прекръсти на Павлина.

# 34
  • някъде по морето
  • Мнения: 810
Сега се сетих за една Пауна или Паунка, която се прекръсти на Павлина.
Simple Smile Поне значи едно и също...

# 35
  • Мнения: 11 747
На мен Пауна ми харесва. Не, че бих кръстила детето си така, но ми звучи красиво - някоя жена да е Пауна. Леко екзотично и ефирно ми е.

От Къна бих се направила на Кина, аз. За много хора и Кина е ужасно, предполагам,  Thinking  но на мен ми харесва. Забелязвам, че хората се чувстват по- комфортно с типични имена  Tired

# 36
  • Мнения: 8 901
Забелязвам, че хората се чувстват по- комфортно с типични имена  Tired

Не е ли нормално да е така? Peace  Едно много по-различно име като че ли изисква и човека, който го носи да е по-различен (в добрия смисъл) и по-интересен. Ако обаче той се окаже съвсем, съвсем обикновен, по-различното име тежи много. А пък, ако се окаже изключително интересен, специфичен човек, едва ли едно тривиално име би го дърпало много назад Laughing
По едно време мислех да пусна тема защо и какво очакват родителите, които кръщават децата си с много странни имена и нетипични имена, като тук включвам не само съвсем чужди по звучене, но и български,но много рядко срещани и архаични имена. Очаквах обаче малко повече дразги и се отказах. Но всъщност ми е интересно Thinking

# 37
  • Мнения: 11 747
Ако искаш пусни темата, не знам дали ще има дрязги, но няма да пишат много родители, които са дали на децата си нетипични имена, тъй като няма много такива родители.  Simple Smile

# 38
  • Мнения: X
Забелязвам, че хората се чувстват по- комфортно с типични имена  Tired

Не е ли нормално да е така? Peace  Едно много по-различно име като че ли изисква и човека, който го носи да е по-различен (в добрия смисъл) и по-интересен. Ако обаче той се окаже съвсем, съвсем обикновен, по-различното име тежи много. А пък, ако се окаже изключително интересен, специфичен човек, едва ли едно тривиално име би го дърпало много назад Laughing
По едно време мислех да пусна тема защо и какво очакват родителите, които кръщават децата си с много странни имена и нетипични имена, като тук включвам не само съвсем чужди по звучене, но и български,но много рядко срещани и архаични имена. Очаквах обаче малко повече дразги и се отказах. Но всъщност ми е интересно Thinking

Идеята е добра. Не мисля, че трябва да се притесняваш, да пуснеш подобна тема. Освен това, много настоящи или бъдещи родители, могат да дадат интересни идеи за имена, които някой не е чувал, или не е обръщал внимание и така да му помогнат в избора. Не виждам причина за дрязги, в крайна сметка никой никого не задължава да харесва дадено име или да го счита за интересно.
Аз например мога да кажа, че изобщо не смятам за оригинални имена разни нелепици, които се появявта в резултат на опита да се угоди на всички дядовци и баби едновременно. Нещо като Димизара, Денолюба, Калислава, Емилинела.


# 39
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 491
Свекърва ми си сменя името преди 4 години със съдебна процедура, но не защото не си го харесва, а защото се оказа поредният абсурд на българската администрация. Тя по лична карта се води Добрина, обаче отива да си вади задграничен паспорт и й казват, че се казва  Добра  Shocked В последствие се оказа, че в ЕСГРАОН също я водят с името Добра, а в старите докумнети на селото в което е родена е с името Добрина, както е записана от родителите й. Най-абсурдното е че повече от 65години жената по документи си е била Добрина и в един момент - "ама вие не сте Добрина, ами сте Добра" - та така в съда с двама свидетели и оставиха само едното име!

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 069
Аз пък имам един чичо - братовчед на баща ми с две имена. Не двойно, а две различни. Искали да го нарекат Стоян, но той се родил на Еньовден. Отишъл бащата да го записва в кметството и му казали - детето си идва с името, не му вземай късмета - и човекът го записал Енчо. Само че като се върнал в къщи всички почнали да му се карат и в църквата го кръстили Стоян и си му викали Стоян. По-късно като си извадил паспорт - бил Енчо в него. И до ден днешен - той е около 55-ти набор - съученици, състуденти, колеги си му казват Енчо, а роднините Стоян.

# 41
  • Мнения: X
Има едно село близо до Бургас, в което доста възрастни жени са с по две имена. Една от тях Мария Дона, ми беше разказала историята на името си. Кръстили я Дона, на едната баба, но като се прибрали другите роднини като чули името и възкликнали" ох, ами баба  Мария като чуе, че не е на нея какво ще стане..." Тази баба Мария била изключително властна и всички й имали страха. Вече нямало какво да се направи и решили да излъжат бабата, че бебето се казва Мария. И така всички започнали да я наричат Мария, а само като ходели при другата баба-Дона Simple Smile Много абсурдно звучи в днешно време, но тогава по селата, кой от старите ще седне да търси документи, да види как точно е записано бебето... И досега едни я наричат Дона, други Мария, а тя е възприела и двете имена, въпреки, че по паспорт носи само едното. Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 615
Истории като последните 2 и аз познавам, но все пак хората са си с едно име по документи Simple Smile Даже единият беше точно Енчо, ама не помня другото му име, нито кое му е "официалното" Simple Smile

А номерът с Добра-Добрина при вадене на СЛЕДВАЩ документ, се случи на мъжа ми, само че с фамилното му име. Не ми се спомня... ама минахме без съд Wink

# 43
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Eдна позната, така след 30 и кусур години установи, че в дълбокия държавен архив е Станчова, а не Станчева.
Познавам няколко жени, които са махнали "к"-то от личното име.
Една Красимира от Кунка.
И една Елеонора от Дешка.

# 44
  • Мнения: 4 569
Една Красимира от Кунка.
И една Елеонора от Дешка.
Тия жени с право са си сменили името. Peace

# 45
  • някъде по морето
  • Мнения: 810
Моя състудентка си смени името от Дойка на Доника.
Но дълго преди да го направи официално се представяше Доника навсякъде.

# 46
  • Мнения: 11 747
Много разумно - съвсем близо като звучене и изписване, а колко по- цивилизовано.

# 47
  • някъде по морето
  • Мнения: 810
Съчувствахме и като трябваше да се представя - много и беше неудобно.
така се беше получило, че в курса бяха тя и една Седиха с такива имена и все им измисляхме галени.
А иначе имаше  2 Стели и една Силвия  Simple Smile

# 48
  • София
  • Мнения: 5 657
Леля ми е била записана Стефана. Не си го е харесвала, звучало й грубо, на всичкото отгоре са я наричали Фанче, което никак не й харесвало. След като се омъжила, го променила на Стефка.

А баба ми (нейната сестра) носеше име, завършващо на -ка, също не й харесваше и навсякъде се представяше без -к-то, то фигурираше само на официални документи, където трябва да е с имена по паспорт. Аз съм кръстена на нея, слава богу, без -к-то  Praynig

Последна редакция: пт, 18 мар 2011, 09:45 от Атти

# 49
  • Мнения: 11 747
Ох, няколко пъти бих предпочела Стефана, пред Стефка. Стефана даже е готино  Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 5 657
Съгласна съм с теб, pina, но говорим за времената, когато за "разкрасяване" и "умаляване" на имената масово се слагало -ка - Цветанка, Радка, Марийка и т.н. Сега тенденцията е в обратна посока Simple Smile

# 51
  • Мнения: 11 747
Абе, родените през 50-те вече си го ненавиждат -ка-то  Thinking Ако е родена 30-те - да, модичката е била тогава и по- рано дори, май  Thinking  Хора всякакви, и сега ще има да го харесват, 100%.

# 52
  • Мнения: 304
Един случай имам в родата със смяна на името. Няма да го цитирам, но тези от вас, които имат роднини или приятели от стар'загорския регион, сигурно  ще се съгласят, че характерните за там стари имена са доста груби - Теню, Диню, Грудьо и пр.  Rolling Eyes   Вече са отмиращи тези имена и внуците се кръщават с по-модерно звучащи, но старите хора си ги носят, къде ще ходят  Grinning

# 53
  • Мнения: 11 747
Имам познат от Ст. Загора Диньо. Той висок, строен, модерен, хубаво, младо момче, пък Диньо  Confused Как може да го кръстят така..., по- млад е от мен дори.

# 54
  • Мнения: 4 555
Да, тук Динко и Гочо са сред най-популярните имена при мъжете над 50, но понякога и сред техните внуци.
Популярно е също Господин, имала съм съученици с това име и никога не ми се е струвало странно, но в други градове явно не е никак популярно.

# 55
  • Мнения: 6 993
Ама Гочо не е ли от Георги кратко, като Гошо? Реално се казват Гочо? Ужас.
Единият ми род е от Стара Загора, късмет съм извадила, че имат хубави имена, можеше да съм Гочка, кръстена на дядо си  Joy Laughing

# 56
  • Мнения: 11 747
То и Диньо/Динко е съкратено от Господин. Дина от Господина. Дина ми харесва как звучи, даже много, имах в рода си една баба Дина. И един Господин знам, но той е възрастен и пак не ми харесва.

# 57
  • Мнения: 1 615
То и Диньо/Динко е съкратено от Господин. Дина от Господина. Дина ми харесва как звучи, даже много, имах в рода си една баба Дина. И един Господин знам, но той е възрастен и пак не ми харесва.

Мисля, че е по-скоро от Костадин/а Simple Smile Повечето подобни имена са възникнали като умалителни.

# 58
  • Мнения: 11 747
Четох го в един сайт за имена, че Дина е от Господина, както и мъжкото Диньо от Господин. Ако в сайта не е вярно, и аз не го казвам вярно  Simple Smile

# 59
  • Мнения: 15 379
Както Теньо/Теню в някои краища е съкратеното на Стоян.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 14 069
Дядо ми беше Диню ( така беше записан и се сърдеше ако някъде го пишеха Диньо), брат му беше Теню и това си им бяха имената. Казваха си им така. Познавам един Тенчо, млад човек на около 35 години. Имам предвид, че си ги има като самостоятелни имена. Иначе познавам мъже с име и Костадин, и Господин, на които им казват Динко.

# 61
  • Мнения: 399
Бащата на съпруга ми се казва Господин и го наричат Госьо или Госю  Crazy ,та Динко,което споменавате направо си е супер! Whistling

# 62
  • Мнения: 15 379
Бащата на съпруга ми се казва Господин и го наричат Госьо или Госю  Crazy ,та Динко,което споменавате направо си е супер! Whistling

Добре, че не е имало тръшкане от страна на свекъра за името на Диман Wink.

# 63
  • Мнения: 399
Бащата на съпруга ми се казва Господин и го наричат Госьо или Госю  Crazy ,та Динко,което споменавате направо си е супер! Whistling

Добре, че не е имало тръшкане от страна на свекъра за името на Диман Wink.
О,биологичния "свекър" е глас в пустиня...посял семето (даже 2) и толкоз. Naughty Laughing

# 64
  • Мнения: 4 569
И аз съм от тия с -ка.  Close Представям си се с него,макар че звученето без -ка ми харесва много повече.

# 65
  • Pb
  • Мнения: 1 183

.
Четох го в един сайт за имена, че Дина е от Господина, както и мъжкото Диньо от Господин. Ако в сайта не е вярно, и аз не го казвам вярно  Simple Smile
Ооо, в старозагорско Динки  и Динковци под път и над път, и то това са им имената в оригинал. Дори и млади хора познавам с това име...

# 66
  • Мнения: 0
Аз съм от Старозагорския край и баща ми се казваше Костадин - викаха му Диньо, но никога не ми е звучало странно. Имах и няколко съученика с подобни имена като Динко, Тенчо. По темата леля ми си е променила името преди години - по паспорт била Матка и е махнала "к"-то, защото правела асоциация на името си с матка (органа). Сега е само Мата. И една позната имам която беше Василка, а сега е Василена, но нямам представа дали е станало чрез съд и дело.

# 67
  • Мнения: 852
Здравейте!  bouquet
Понастоящем и аз вече живея в Старозагорско и категорично мога да потвърдя,че тук бъка от Диньовци,Динковци и Динки(!),както при възрастните,така и при по-младите #Crazy Познавам една ,която е на 30 години и е много готина мадама и се казва Динка doh.На всичкото отгоре и съвсем малки деца познавам с тези имена newsm78.Пълно е и с Еньовци.
Разбрах и че имало някакви бабки-едната Джена,а другата Дода  Mr. Green

# 68
  • Мнения: 131
Да, един приятел от Юлиян се прекръсти на Юлиан Мирослав. Искаше само Мирослав но в съда му отказаха изцяло да му го сменят защото бил на 30, познат вече в обществото (да бе, все едно си вип персона). Навсякъде се представя като Миро и нумерологично му е едно от най-подходящите имена.

# 69
  • Мнения: 2 558
Познавам Сияна, която беше Спаска.

# 70
  • Мнения: X
Познавах едно момиче Дияна-Петя. Родена е Дияна, но, май единият родител искал едното име, другия другото ли, не помня точно, но е имало идея да се казва Петя. След като станала пълнолетна решила все пак да добави Петя . Знам, че със съд е станало, но не ми е ясно с какъв аргумент са уважили желанието, понеже не може ей така да си добавяш имена, щото ти харесват. Доколкото помня, или трябва да си известен в обществото с другото име или собственото ти да е осмиващо. В този случай нито едното правило не важеше, но не знам подробности. Друг е въпроса, че комбинацията изобщо не ми звучи удачна, но това си е нейно право, разбира се.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Познавам Сияна, която беше Спаска.

Да не познаваме един и същи човек? Моя съученичка го направи през лятото преди 10 клас - стана Сияна от Спаска.

Моя колежка пък до 16 годишна е била Дона Елена. При ваденето на зеления паспорт обаче е трябвало да остане само с едното име и сега е само Донка.

# 72
  • Мнения: 2 558
Познавам Сияна, която беше Спаска.

Да не познаваме един и същи човек? Моя съученичка го направи през лятото преди 10 клас - стана Сияна от Спаска.
Ако е от Пловдивско - явно да 😁

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Да, за Пловдив става въпрос, макар че момичето като ученичка пътуваше от Хисаря

# 74
  • Мнения: 2 558
Да, за Пловдив става въпрос, макар че момичето като ученичка пътуваше от Хисаря
Точно! 😉

# 75
  • Мнения: 4 027
Моя приятелка стана Теодора от Тодорка.

Общи условия

Активация на акаунт