Майчинството счетоводно - 39

  • 31 719
  • 737
  •   1
Отговори
# 705
  • Русе
  • Мнения: 530
Печатна грешка е- отпускът е за разликата от 135 до 410 календарни дни.

# 706
  • Мнения: 539
Искам, тогава, да питам нещо - как се нарича точно обезщетението до 410-тия ден, и как последващото?
И кога се получава първото обезщетение след изтичане на 410 дни?

# 707
  • Мнения: 24
Дано да е така...Има ли как да докажа на счетоводителя и съответно на работодателя, че съм права?

# 708
  • Русе
  • Мнения: 530
Silviq1980,благодаря за отговора.А не е ли възможно да се преместя в друга фирма,преди изтичането на 410 дни?
Възможно е да се преместиш, но трябва да имаш поне един ден в осигуряване в новата фирма, за да ти разрешат отпуск и да започнеш да получаваш пак обезщетение до 410 календарни дни.
 Искам да ви попитам детските с месец назад ли се превеждат или месец за  месец?
  Имам заповеди от социалните, на които пише, че във ведомост за м. Март трябва да фигурира една сума, а все още нищо не ми е преведено. Някой знае ли кога горе- долу трябва да се преведът тези пари?
  Благодаря ви предварително!
Ако имаш предвид обезщетението до 410 дни - то се превежда всеки месец в началото, за предходния месец. В месец март си получила най-вероятно за месец февруари. В справките излиза сумата, която е получена в съответния месец, а не сумата, която се отнася за този месец.


Дано да е така...Има ли как да докажа на счетоводителя и съответно на работодателя, че съм права?

- ПРАВА СИ.
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст (Кодекс на труда)

Чл. 167а (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.


# 709
  • Майничка
  • Мнения: 12 624
Искам, тогава, да питам нещо - как се нарича точно обезщетението до 410-тия ден, и как последващото?
И кога се получава първото обезщетение след изтичане на 410 дни?

Първото се нарича обезщетение за отглеждане на дете за разликата от 135 до 410 дни. Второто е обезщетение за отглеждане на дете до 2г.
В месеца, в който се изпълнят 410 дни, подавате заявление за обезщетение по чл.53 (до 2г.), работодателят го внася в НОИ в следващия календарен месец, след начисляване на осигуровките за предходния месец, до 15 работни дни в НОИ го обработват и тогава плащат. Понякога забавянето за "първия транш" може да е месец и половина-два (ако 410 дни изтече в началото на март, примерно, а работодателят начислява осигуровки за март в края на април). След това се плаща ок. 2 седмици след като работодателят начисли осигуровките.

# 710
  • Мнения: 25
Здравейте, момичета ! Моето питане е следното - работя като касиер на постоянен трудов договор,но ръководителят ни излезе по майчинство и сега аз я замествам като е сключено доп.споразумение към трудовия ми договор до завръщане на титуляра, и заплатата ми съответно е по-голяма...скоро шефката ми се връща на работа,аз съответно трябва да се върна на моето място като касиер / и на по-ниска заплата,осиг../, но съм бременна - имам ли като такава някакви права - мога ли да си запазя по-високата заплата или не след като съм била по заместване...Благодаря предварително !

# 711
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте, момичета ! Моето питане е следното - работя като касиер на постоянен трудов договор,но ръководителят ни излезе по майчинство и сега аз я замествам като е сключено доп.споразумение към трудовия ми договор до завръщане на титуляра, и заплатата ми съответно е по-голяма...скоро шефката ми се връща на работа,аз съответно трябва да се върна на моето място като касиер / и на по-ниска заплата,осиг../, но съм бременна - имам ли като такава някакви права - мога ли да си запазя по-високата заплата или не след като съм била по заместване...Благодаря предварително !
Не можеш.

# 712
  • Мнения: 539
 Благодаря, gargamela bouquet
Интересува ме не точно кога се получават (лошо се изразих по-горе), а от кога приблизително се дължат - кога може да се издаде удостоверение за плащането на обезщетението за отглеждане на дете до 2г.

# 713
  • Мнения: 776
Silviq1980,благодаря за отговора.А не е ли възможно да се преместя в друга фирма,преди изтичането на 410 дни?
Възможно е да се преместиш, но трябва да имаш поне един ден в осигуряване в новата фирма, за да ти разрешат отпуск и да започнеш да получаваш пак обезщетение до 410 календарни дни.
  Искам да ви попитам детските с месец назад ли се превеждат или месец за  месец?
  Имам заповеди от социалните, на които пише, че във ведомост за м. Март трябва да фигурира една сума, а все още нищо не ми е преведено. Някой знае ли кога горе- долу трябва да се преведът тези пари?
  Благодаря ви предварително!
Ако имаш предвид обезщетението до 410 дни - то се превежда всеки месец в началото, за предходния месец. В месец март си получила най-вероятно за месец февруари. В справките излиза сумата, която е получена в съответния месец, а не сумата, която се отнася за този месец.

/color

  Детето има право на ТЕЛК, на още една еднократна помощ и на двойни детски- за тези пари става въпрос. Значи трябва да се преведът този месец, така ли?

# 714
  • Мнения: 539
Здравейте, момичета ! Моето питане е следното - работя като касиер на постоянен трудов договор,но ръководителят ни излезе по майчинство и сега аз я замествам като е сключено доп.споразумение към трудовия ми договор до завръщане на титуляра, и заплатата ми съответно е по-голяма...скоро шефката ми се връща на работа,аз съответно трябва да се върна на моето място като касиер / и на по-ниска заплата,осиг../, но съм бременна - имам ли като такава някакви права - мога ли да си запазя по-високата заплата или не след като съм била по заместване...Благодаря предварително !
Не можеш.
Ами ако си вземе болничен СЕГА и до термина не се връща на работа?
Смятам, че така ще запази, поне за останалите месеци от бременността размера на осигурителния доход, какъвто е бил последните 6 месеца (вероятно високият, щом шефката е била по майчинство).

# 715
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте, момичета ! Моето питане е следното - работя като касиер на постоянен трудов договор,но ръководителят ни излезе по майчинство и сега аз я замествам като е сключено доп.споразумение към трудовия ми договор до завръщане на титуляра, и заплатата ми съответно е по-голяма...скоро шефката ми се връща на работа,аз съответно трябва да се върна на моето място като касиер / и на по-ниска заплата,осиг../, но съм бременна - имам ли като такава някакви права - мога ли да си запазя по-високата заплата или не след като съм била по заместване...Благодаря предварително !
Не можеш.
Ами ако си вземе болничен СЕГА и до термина не се връща на работа?
Смятам, че така ще запази, поне за останалите месеци от бременността размера на осигурителния доход, какъвто е бил последните 6 месеца (вероятно високият, щом шефката е била по майчинство).
Стига да може...

# 716
  • Мнения: 25
благодаря отново. замествам вече почти 2 год,сега съм в болничен,защото бременността ми е рискова,на работа съм  чак след месец,но зависи от състоянието ми...

# 717
  • Мнения: 539
Здравейте, момичета ! Моето питане е следното - работя като касиер на постоянен трудов договор,но ръководителят ни излезе по майчинство и сега аз я замествам като е сключено доп.споразумение към трудовия ми договор до завръщане на титуляра, и заплатата ми съответно е по-голяма...скоро шефката ми се връща на работа,аз съответно трябва да се върна на моето място като касиер / и на по-ниска заплата,осиг../, но съм бременна - имам ли като такава някакви права - мога ли да си запазя по-високата заплата или не след като съм била по заместване...Благодаря предварително !
Не можеш.
Ами ако си вземе болничен СЕГА и до термина не се връща на работа?
Смятам, че така ще запази, поне за останалите месеци от бременността размера на осигурителния доход, какъвто е бил последните 6 месеца (вероятно високият, щом шефката е била по майчинство).
Стига да може...
Повечето АГ-та издават болнични без проблем, при бременност, за да я запазят.
Мисля, че може да се получи. Особено, щом бременността е рискова - непременно настоявайте да останете болнични до началото на 45 дневния. Така осигуровките ще останат на високия размер, а оттам и майчинсктвото. Успех, Presianna!

# 718
  • Мнения: 24
- ПРАВА СИ.
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст (Кодекс на труда)

Чл. 167а (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.


MNOGO 10X!

# 719
  • Русе
  • Мнения: 530


[/quote]
  Детето има право на ТЕЛК, на още една еднократна помощ и на двойни детски- за тези пари става въпрос. Значи трябва да се преведът този месец, така ли?


[/quote]

За март месец детските от Социално подпомагане се превеждат до края на април.

Общи условия

Активация на акаунт