Въпрос за Бюрото по труда

  • 216 054
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 110
Здравейте, прочетох доста от темата, но не ми стана ясен моят казус. Свършва ми майчинството, поради навършване на две години на моята дъщеря и ще бъда съкратена по чл.328 от фирмата в която съм назначена. Имам ли право на обезщетение от БТ и ако е да, то какво ще бъде, след като съм била в отпуск по майчинство? Имам трудов стаж около 15 години. Благодаря предварително!  bouquet

По кой член и точка точно ще ви съкратят, не по всички точки от чл.328 имат право, щом сте майка на дете до 3 г.По принцип имате право да се запишете в БТ и да получавате обезщетение.Ако стажа ви е под 15 години - 9 месеца, над 15 години - 10месеца. Обезщетението е 60% от дохода от последните 24 месеца.Втората година на майчинството се взема на базата на МРЗ за периода
Благодаря за отговора, това ме интересуваше. Това е - чл.328 ал.1 т.3 от КТ. Колебая се дали да ги помоля да ме пуснат в неплатен отпуск. Какво бихте ме посъветвали?

# 361
  • Мнения: 1
Искам да попитам имам ли право да получавам детски ако през тази една година съм получила еднократна субсидия от 3000лв като земеделски производител

# 362
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Благодаря за отговора, това ме интересуваше. Това е - чл.328 ал.1 т.3 от КТ. Колебая се дали да ги помоля да ме пуснат в неплатен отпуск. Какво бихте ме посъветвали?

Съгласно чл. 333 КТ нямат право да ви съкратят по този член, щом сте майка на дете до 3 години, без разрешение от Инспекцията по труда (дори и Вие да сте съгласна). Вие си преценете дали да излезете в неплатен, ако шефовете ви са съгласни, поне ще Ви се трупа стаж.
Могат да ви съкратят по удебелените точки:

Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., бр. 100 от 1992 г.; изм., бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.; доп., бр. 46 от 2010 г., в сила от 18.06.2010 г.; изм., бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.; изм., бр. 101 от 2010 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
9. (отм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.);
10. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., доп., бр. 28 от 1996 г., изм., бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.; изм., бр. 101 от 2010 г.) при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, а за професори, доценти и доктори на науките - при навършване на 65-годишна възраст;
10а. (нова - ДВ, бр. 46 от 2010 г., в сила от 18.06.2010 г.; изм., бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) когато трудовото правоотношение е възникнало, след като работникът или служителят е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст;

11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.

# 363
  • Мнения: 110
Благодаря за прецизния отговор  bouquet

# 364
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Искам да попитам имам ли право да получавам детски ако през тази една година съм получила еднократна субсидия от 3000лв като земеделски производител

Субсидиите са облагаем доход и според мен влизат в дохода за изчисление.Ако все пак дохода Ви е под 350лв на човек бруто ще получавате детски.

# 365
  • Мнения: 12
Здравейте! Имам следния въпрос - как стоят нещата с ползване на болничен заради направена операция при човек, който вече е регистриран в бюрото по труда? Човекът е на борсата поради това, че фирмата, в която работеше, закри дейността си, т.е. бил е съкратен, а не е напуснал по свое желание (ако това е от значение).

Предварително благодаря за отговора!

# 366
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
За да ползва болничен трябва да е на трудов д-р.Щом е записан в БТ няма смисъл да взема болничен.Няма значение как е прекратен в случая.

# 367
  • Мнения: 12
Pantera666, благодаря Ви много за отговора! Успешен ден!

# 368
  • 1st floor
  • Мнения: 9 114
За да ползва болничен трябва да е на трудов д-р.Щом е записан в БТ няма смисъл да взема болничен.Няма значение как е прекратен в случая.
Едно време нямаше ли някакъв срок след прекратяване на тр. договор, май 45 дена, в който може да се пусне да тече и да се изплати такъв болничен ? Само съм го чувала, че се коментира това, преди години. Не съм сигурна дали е било така...

# 369
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
За да ползва болничен трябва да е на трудов д-р.Щом е записан в БТ няма смисъл да взема болничен.Няма значение как е прекратен в случая.
Едно време нямаше ли някакъв срок след прекратяване на тр. договор, май 45 дена, в който може да се пусне да тече и да се изплати такъв болничен ? Само съм го чувала, че се коментира това, преди години. Не съм сигурна дали е било така...

30 дни от датата на прекратяване е, но така като гледам по написаното тоя срок е минал.

# 370
  • 1st floor
  • Мнения: 9 114
Аз май пак ще бъда съкратена  Sad, та имам един въпрос. Очаква се някъде към средата на май да фалират фирмата, в която съм сега. Ще ни пратят на борсата. Обаче аз вече бях там миналата година, започнах работа на 14,09. Оставаха ми още два месеца на неминимално обезщетение. Сега след коя дата се брои , че са минали вече девет месеца? След 13 май, след 14 май? newsm78 И на какво имах право след тези девет месеца - на четири месеца минимално обезщетение, нали?  newsm78

# 371
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Аз май пак ще бъда съкратена  Sad, та имам един въпрос. Очаква се някъде към средата на май да фалират фирмата, в която съм сега. Ще ни пратят на борсата. Обаче аз вече бях там миналата година, започнах работа на 14,09. Оставаха ми още два месеца на неминимално обезщетение. Сега след коя дата се брои , че са минали вече девет месеца? След 13 май, след 14 май? newsm78 И на какво имах право след тези девет месеца - на четири месеца минимално обезщетение, нали?  newsm78

Аз ги изкарвам, че изтичат 9-то месеца чак 13 юни...След тях имаш право на 4м на минимално обезщетение пак.

# 372
  • 1st floor
  • Мнения: 9 114
Ами, да!  Mr. Green Щото пиша глупости!  Embarassed Договорът ми е от 14,08. Значи след 13-ти май?

# 373
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Ами, да!  Mr. Green Щото пиша глупости!  Embarassed Договорът ми е от 14,08. Значи след 13-ти май?

След кратка проверка с един калкулатор крайната дата е 14,05,13 ...за по-сигурно  Mr. Green

# 374
  • 1st floor
  • Мнения: 9 114
Ами, да!  Mr. Green Щото пиша глупости!  Embarassed Договорът ми е от 14,08. Значи след 13-ти май?

След кратка проверка с един калкулатор крайната дата е 14,05,13 ...за по-сигурно  Mr. Green
Mr. Green Hug

Общи условия

Активация на акаунт