Колко ядат на 3 год.?

  • 11 764
  • 192
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не, не, мнението ми за солта беше напълно частно. Не професионално. Моята специалност е в съвсем друга област, нямам претенции, че разбирам от това в професионален план. Аз по принцип съм против продажбата на калиева сол в супермаркетите. Калият е много важен електролит и недостигът или излишъкът му може да причинят много сериозни проблеми, включително опасна сърдечна аритмия. Смятам че тази сол би трябвало да се прадава в аптеките. Включително не за всички хипертоници е подходяща. Ако например хипертоник пие калийсъхраняващ диуретик в никакъв случай не трябва да употребява такава сол. А не всички хора са наясно точно какво пият. Но това е съвсем друга тема.
Не съм съгласна, че децата трябва да бъдат оставяни да ядат каквото и колкото си искат. Моите ако ги оставя ще се хранят с шоколад, бонбони, зайо байо и кренвирши.  Sick Да предлагам избор между няколко полезни храни също не мога, защото не съм ресторант да готвя по 5 различни манджи. И без това имам чувсвото, че непрекъснато готвя.  Laughing Но съм съгласна, че не трябва да бъдат тъпкани на сила. И не ги насилвам никога. Единствено, когато са болни насилвам за течности. Но за храна не.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 437
Ееее...най-не обичам да се чете м/у редовете Simple Smile
Никой не говори за джънк фуудс.
И аз не съм ресторант  Laughing Работя по 12ч на ден и не винаги мога да готвя. Но пък супа, печено месо и салата ми отнемат не повече от 40мин.  Peace Пък те да ядат каквото си искат и колкото си искат. Кеф им само месо, кеф им само салата , кеф им супа. Ей го снощи ядоха само кисело мляко в промишлени количества.

Но всеки си има мнение Simple Smile Моето е това Simple Smile

# 47
  • Мнения: 46 650
...
Не съм съгласна, че децата трябва да бъдат оставяни да ядат каквото и колкото си искат. Моите ако ги оставя ще се хранят с шоколад, бонбони, зайо байо и кренвирши.  Sick Да предлагам избор между няколко полезни храни също не мога, защото не съм ресторант да готвя по 5 различни манджи. И без това имам чувсвото, че непрекъснато готвя.  Laughing ...

Достатъчно е да заредиш в хладилника млечни, плодове и зеленчуци. После си готви по 1 манджа на ден, който не иска, да не яде. Който иска - да заповяда на масата.

За количеството, всеки си преценява, писах по-напред, че до 3 г. наистина ядат много, не е причината в нещо др., а във възрастта.

# 48
  • Мнения: 556
Като чта колко ядат децата ти направо се чудя как сина ми не е умрял от глад  Laughing  105 см. и 17,5 кг.е. Аз също се притеснявам като други майки, че яде прекалено много сладк и вредни храни, но тъй като и бабите ми помагат в отглеждането не мога да се преборя с тях за соковете, вафлите  и пуканките.

# 49
  • София
  • Мнения: 23 135
Като чета колко ядат децата ти направо се чудя как сина ми не е умрял от глад  Laughing  105 см.
Peace
Дъщеричката ми е на две годинки и девет месеца. 100 см и има-няма 14 кг.

Ето примерно как се храни:
закуска - 250 гр прясно мляко
филия с нещо, а в повечето случаи не закусва
обяд - 200 гр основното ядене от детската кухня
следобяд - 250 гр мляко и евентуално още нещо, оскъдно плюс плод
вечеря - 200 гр супа и по-солидно си дояжда от нашата манджа

П.П. Виждам, че сте обсъждали количествата сол и вида й. Моята дъщеричка е свикнала да няма сол в храната.

Последна редакция: чт, 31 мар 2011, 15:28 от tonkabonka

# 50
  • Мнения: 8 283
Моите са на периоди. Вечер малкият яде повече от батко си, който доскоро не хапваше почти нищо на вечеря. Все пак в последно време и на големия взе да му се поотваря апетита. Иначе, в градината и в яслата, и двамата са първенци в яденето. Ако не им харесва яденето вкъщи, са свободни да си отворят хладилника. Обикновено си вадят по кофичка кисело мляко.

# 51
  • Мнения: 3 066
Според мен хапват добре . Дъщеря ни е на 2 г. и 10 месеца ,103см ,16.4 кг ,хапва също на вечеря 250 гр супа, филия хляб,плодово кисело мляко, банан  към 18 часа, и час след това салата ,маслинки или солетки с нас когато вечеряме и ляга в 20 часа. Понякога хапва повече понякога по малко,но и двамата сме високи 178см за мен и 190 см за баща й ,хапваме си доста добре и има наследен добър апетит Simple Smile Не се притеснявам ,че ще напълнее,даже е слаба на вид като е висока,но след година ,две като започне и спорт да тренира през ден всеки излишък ще си намери мястото:)

Последна редакция: чт, 31 мар 2011, 23:50 от tanyatais

# 52
  • София
  • Мнения: 1 335
Достатъчно е да заредиш в хладилника млечни, плодове и зеленчуци. После си готви по 1 манджа на ден, който не иска, да не яде. Който иска - да заповяда на масата.

И аз така правя - на ден по една манджа, като редувам супа и основно и се пада всяко да се яде по 2 дни, като едното винаги е ново Simple Smile

За калия - ако ползвате кана Брита, имайте предвид, че там при пречистването на водата също се повишава нивото на калий - пише си го в книжката към каната.

За информацията, за която ме питаха Галчето и Лурдес, пиша:

Препоръчителен дневен калориен прием (kcal/ден):
(Ако някой тръгне да изчислява калории да знае, че се изчисляват само сурови продукти, а не термично обработени)

Age                  United     United      European      WHO
                        Kingdom  States      Union

Boys
1–3 years         1230       1300       1215              1230
4–6 years         1715       1800       1690              1715

Girls
1–3 years         1165       1300       1140              1165
4–6 years         1545       1800       1595              1545

Обема на една порция за деца от 1 до 1,5 год. е 300 - 350мл, за деца от 1,5 до 3 год. е 350 - 400мл, за деца от 3 до 6 год. е приблизително между 500 и 600 мл.

Менюто на деца от 1 до 3 години представлява:

- Закуска: 250г зърнено-млечна храна (овесени ядки варени, кус-кус, юфка, грис и подобни) + 80г плод.
- Обяд: 50-60г супа + 30г салата + 130-150г основно + 30г хляб (аз пропускам) + 100-150г десерт.
- Следобедната закуска е подобна на сутрешната, но плода е в количество 60г.
- Вечеря: 150г постно ястие + 30г салата + 150г кисело мляко +1/2 филия хляб (аз пропускам). През ден се дава по едно сварено яйце. Или по половин всеки ден Simple Smile

Менюто на деца от 3 до 6 години представлява:

- Закуска: 300г зърнено-млечна храна (овесени ядки варени, кус-кус, юфка, грис и подобни) + 120-150г плод. Ако се дава баница, сандвич, кифла или нещо подобно - Ако в "нещото" има млечен продукт (кашкавал или сирене) за пиене се дава чай 200г, ако няма се дава за пиене мляко 200г, плода си остава 120-150г.
- Обяд: 100-150г супа + 60г салата + 180г основно + 1 филия хляб + 150г десерт.
- Следобедна закуска:
- Вечеря: 200г постно ястие + 60г салата + 200г кисело мляко +1 филия хляб. Седмично се дават по 2 яйца.

* В книгите има много удобни примерни менюта, по които човек може да се ориентира как да комбинира храните - примерно в постен ден да се предлагат храни, по-богати на белтъчини и мляко; ако се готви зеленчукова супа, то основното да е с повечко комплексни въглехидрати и т.н.; както и други полезни неща за взаимодействието на хранителните в-ва при термична обработка Simple Smile
Има също и подробни таблици за размера и съдържанието на порциите на деца от 6-10год., 10-14год., 14-18год.

Препоръчителни количества на необходимите хранителни продукти
(в грамове на ден)*:

Групи:                                     1-3г.         3-6г.

Мляко                                           400          400
Мл. продукти                                20           25
Месо, месни прод. (общо)           55            65
В т.ч. месо                                    55            60
В т.ч. месни продукти                   -              5
Риба                                             10            20
Яйца (бр.)                                     0,3          0,4
Мазнини (общо)                           18           23
В т.ч. млечно масло                      10          14
В т.ч. слънч. олио                         8             9
В т.ч. други    -    -
Хляб                                               80         130
Брашно**                                     10          20
Макаронени изделия                    8           10
Зърнени храни***                        15         20
Ориз                                               8          10
Картофи                                         60        90
Варива (боб, леща)                        7          9
Зеленчуци,
зеленч. консерви (общо)               280      350
В т.ч. пресни зеленчуци                200      240
В т.ч. зеленч. консерви                  80       110
Плодове, плод. конс. (общо)         250      300
В т.ч. пресни плодове                   200       220
В т.ч. натурални сокове, 
компоти, некрари и др.                 50        80
Ядки                                                5          7
Мед, конфитюр, мармалад            10        10
Захар                                              10        12
Сол                                                  2          2

* Разработени на базата на препоръките за прием на енергия и хранителни в-ва. Отчетени са загубите на хран. в-ва при термична обработка на хранителните продукти.
** Тестени закуски се преизчисляват на база брашно.
*** Включват се жито, овесени ядки, специални зърнени продукти за закуска

Enjoy!  Grinning

# 53
  • Мнения: 22 541
Stelfy, като прочетох нормите за хранене на деца....дъщеря ми не изяжда дори това, което се дава на деца при 1-3г.
Или поне и да се случи, то не е всеки ден.

# 54
  • Мнения: 3 743
И ние малко поизоставаме от менюто:

Менюто на деца от 1 до 3 години представлява:

- Закуска: 250г зърнено-млечна храна (овесени ядки варени, кус-кус, юфка, грис и подобни) + 80г плод. (закуската ни е точно такава, като ходи на градина, не винаги с плод Tired)
- Обяд: 50-60г супа + 30г салата + 130-150г основно + 30г хляб (аз пропускам) + 100-150г десерт. (почти никога не яде супа, десерт и хляб също много рядко; а на детската градина какво точно яде нямаме никаква информация Blush)
- Следобедната закуска е подобна на сутрешната, но плода е в количество 60г. (обикновено само плод, може би + кис. мляко или прясно мляко понякога)
- Вечеря: 150г постно ястие + 30г салата + 150г кисело мляко +1/2 филия хляб (аз пропускам). (вечерята като обяда, кажи речи)
През ден се дава по едно сварено яйце (май и яйцата са ни по-малко от нормата)

# 55
  • Мнения: 2 028
може ли някой да ми каже коя е тази калиева сол?

ние ползваме една LoSalt с понижено съдържание на натрий, йодирана, това ли е?

савина, пу-пу, да са ти живи и здрави близнаците  Hug

# 56
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Не мога да кажа грамажи, защото не се занимавам с това от бебешкия период Wink.
Яде това, което готвя за нас. Не правя специално меню от сорта супа, ядене, десерт, салата. Не се храним по този начин ние, не налагам това и на детето. Храним се балансирано, всеки ден има плод, задължително постен ден, поне два пъти седмично риба, поне два пъти седмично супа, не повече от два пъти пържено; боб, зелен фасул, грах и леща винаги са постни; на масата с основното ядене се слага сирене само в постен ден и никога не слагам добавки като кашкавали, шунки и т.н., два пъти в месеца правя спагети и пица . Десерт обикновено не предлагам след ядене, сладкото у нас се яде след обяд или сутрин към 10ч. Това е режима на хранене на цялото семейство и е такъв и преди на имаме дете.

Примерно меню за деня

сутрин- купичка зърнена закуска с прясно мляко; тост със чаша сок; палачинка със сладко; филия с мед, сладко, халва и.т.н.
обяд- каквото съм сготвила + салата
след обяд- плодове
вечеря- супа, риба, тост с айран, въобще по-леки неща.

При всички случаи количествата, които ядат децата на авторката на темата са твърде големи според моето виждане и аз не ям толкова. Не разрешавам "тъпченето", разбира се давам допълнително, но аз преценявам колко и не винаги.

Последна редакция: нд, 03 апр 2011, 10:15 от Тeopr

# 57
  • София
  • Мнения: 23 135
И ние малко поизоставаме от менюто:
Менюто на деца от 1 до 3 години представлява:
..........
Тия грамажи - 60 гр, 30 гр ме хвърлят в джаза. Кой нормален човек ще тръгне да мери?! Да, ориентировъчни са, но на децата на тази възраст вече трудно можеш да им наложиш да се хранят повече, ако не искат. А и при всяко дете храненето и количествата са индивидуални.
Как например сутрин да дам зърнена закуска на детето ми, след като то изобщо не отразява подобна храна. Да не говорим, че и десертите дори не помирисва. Сладки неща изобщо не обича, не че страдам от това. Изяжда само по 1-2 блокчета натурален шоколад дневно.
Аз по-скоро се притеснявам от голямото количество погълната храна, а не от малкото  Wink
Мастните клетки, които се образуват в момента, в пубертета си раздуват и се стига до наднормено тегло.

# 58
  • Мнения: 22 541
И аз няма да седна да меря, и никога и не съм го правила.

tonkabonka, то на дете на тази възраст не можеш да наложиш и да се храни по-малко, отколкото вече е привикнало.
Едно време се слагаше порция и докато не се изяде, детето не ставаше от масата.
И сега съм сигурна че има родители, които постъпват по същият начин.

# 59
  • София
  • Мнения: 23 135
Едно време се слагаше порция и докато не се изяде, детето не ставаше от масата.
Дам, аз съм едно от тези нещастничета  Mr. Green
Ревеш и ядеш  Confused

За мен много по-важно от количеството изядена храна е видът на самата храна. Супи и манджички с минимално количество сол пред намазани филии с три пласта маргарин и мед отгоре (това е прост пример разбира се). В седмицата веднъж разрешавам пица или сандвич.

Общи условия

Активация на акаунт