За жълтъка....

  • 6 150
  • 45
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 118
Здравейте,предстои ни захранване с жълтък.Педиатърката ми каза да го варя 15-20 мин,след което да дам 1/4 в зеленчуковото пюре.До тук ОК....Само,че моето дете понякога хапва 2-3 лъжички от пюрето и неиска повече.Иска си мляко,а понякога изяжда цялото бурканче....Всеки път е различно.
 Може ли пюрето с жълтъка да се съхранява известно време и как и да се дохрани детето след това с него или ако неиска да яде изхвърлям всичко?
  Как се слага жълтъка,когато пюрето е затоплено и тогава или първо се  слага жълтъка и след това топля пюрето????

# 1
  • Мнения: 15 379
Не бих съхранявала пюре с натрошен жълтък вътре.
Трошичките при захранването можеш спокойно да сложиш и в първата лъжичка пюре.
Слагай жълтъка точно преди да поднесеш пюрето на бебето.

# 2
  • Мнения: 27 524
Захранването със жълтък се започва с няколко трошички, а не с четвърт. Общо взето няма значение дали ще стоплиш пюрето с или без жътлъка, аз бих добавила трошичките след затоплянето.
Sourcherry ти е дала добра идея да ги сложиш в първите една-две лъжички.
Давай жълтък през ден, а като достигнеш половинка - два-три пъти седмично.

# 3
  • Мнения: 8 922
Дадох натрошен жълтък в чист вид, само с капка водичка. Бях решила ако не й хареса вкуса, тогава да го слагам в пюре. Хареса й.

# 4
  • Мнения: 27 524
Ти направо като лекарство го даваш  Laughing

# 5
  • Мнения: 8 922
Ха, не ми е минавало през ум, че може така да изглежда. Просто искам детето да пробва истинския вкус на нещата или поне на тези, които се ядат и самостоятелно.

# 6
  • София
  • Мнения: 272
Ако яде попара или друга зърнено-млечна храна, може и там да добавиш. Не е задължително да е зеленчуковото пюре. Peace

# 7
  • Мнения: 240
Аз го слагам в попарата сутрин или в кашата.

# 8
  • Мнения: 27 524
Жълтъкът не се дава с млечна храна.

# 9
  • София
  • Мнения: 272
Жълтъкът не се дава с млечна храна.

ЗАЩООО? Къде го пише и кой каза?

След като има много такива ястия, а в детската кухня си ги смесват преспокойно? Месото не се комбинира със сирене и жълтък, но не виждам причина да не се смесват жълтък и сирене.

# 10
  • Мнения: 27 524
От различни източници съм си записала следното:

"Жълтъкът има важен хранителен състав - хемово и нехемово желязо, мазнини, ценни витамини, калоричност и др..Проблемът е, че хранителният му състав е спорен (някои от мазнините като холестеролът са ‘лоши’, но пък той не е толкова много; желязото не е така добре усвоимо, защото не е само хемово), а има и вероятност за алергия (дължаща се най-вече на остатъчни белтъчни следи, не толкова на самия жълтък, ако се дава след възраст 6 м.).
След като е въведен един вид месо (поне 2-3 седмици след въвеждане) и основните каши, няма проблем да се включи жълтък.
Начин на въвеждане: Няма универсално правило.
- първо трохички или ¼ (в продължение на седмица или две седмици)
- постепенно се стига до ¼ или ½
- предлага се през ден или по-рядко
- когато се стигне до ½, предлага се не повече от 2-3 пъти седмично
- след 1 год. цяло яйце, до 2-3 пъти седмично
Храни, към които е удачно да се добавя жълтък:
- в зеленчуково пюре
- в зеленчукова супа
- в зеленчукова каша
- към пресни пасирани зеленчуци като домати, краставица и др.
- в плодово пюре (има такива съвети за злояди деца)
Храни, към които не е удачно да се добавя жълтък:
- не се комбинира с месо в едно хранене (след 10 м. може да се дава в един ден с месото, но в различни хранения)
- не се комбинира с бобови храни
- избягва се комбинирането със сирене при възможност (най-вече под 1 год.)
"

От полза може да са ТАЗИ и ТАЗИ статии. 

Педиатрите неслучайно препоръчват въвеждането и предлагането му в бебешка възраст да става със зеленчуковото пюре. Иначе кой както си реши  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 272
В първата цитирана статия не пише нищо за комбинацията жълтък и сирене. Във втората пише избягва се по възможност, което не означава, че е забранено. След като никъде изрично не пише, че е противопоказно, не виждам проблем! Всичко, което не е забранено, е разрешено. Още повече, че на възраст от 10 м. нагоре може в един ден да се дават месо и жълтък!

Не е хубаво така да се слагат забрани!  Peace
 Crazy

Последна редакция: пт, 08 апр 2011, 19:30 от enna

# 12
  • Мнения: 27 524
Не слагам забрани, защо така го приемаш  Simple Smile Пиша си мнението. То не е забранено и веднага след раждането да даде някой на бебето си ако иска супичка, манджа, че дори алкохол. Има такива случаи. Нали въпросът е какво е най-доброто за бебетата, а не кое изрично е забранено или не. Всеки сам си преценява.
Аз не намирам за удачно смесването на месо с мляко и на жълтък с месо и/или мляко и това е моето мнение (а и не само).  Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 272
е, аре, не с тоя менторски и презрителен тон!

"То не е забранено и веднага след раждането да даде някой на бебето си ако иска супичка, манджа, че дори алкохол. Има такива случаи."

Мисля, че не ти отива и няма общо с темата!

# 14
  • Мнения: 27 524
Спокойно, изобщо не ми е такъв тонът, така си го интерпретираш само ти. Като се чете, а не се говори, понякога така се получава, но те уверявам, че тонът ми не е такъв. Не разбирам за какво се ядосваш лично ти. Казах си мнението и толкова. Това, че две мнения не съвпадат е съвсем нормално и не виждам с какво съм те засегнала. Спирам, да не те дразня и да не се нервираш толкова  Wink

Общи условия

Активация на акаунт