А как помагате на децата при неуспехите?

  • 3 248
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 607
Децата трябва да бъдат научени да губят, това е част от израстването....Ние големите също губим, животът не е само победа.......Как да помогнем - като им покажем нашия пример за преодоляване на загубите и продължаването напред!

# 31
  • Мнения: 2 641
еее Кривошапкова вие сякаш не казахте нищо  Wink така де, ние говорим за бг все пак. и дъщеря ми посещаваше смесена френска група, с учителка французойка и разликата не се усещаше с другите деца били по малки или по големи. но за бг мероприятия винаги ама винаги се усеща, поне където сме били аз или децата.

# 32
  • Мнения: 1 590
Децата трябва да бъдат научени да губят, това е част от израстването....Ние големите също губим, животът не е само победа.......Как да помогнем - като им покажем нашия пример за преодоляване на загубите и продължаването напред!

Много точно казано!

# 33
  • Мнения: 85
На моя син също не му е хубаво да губи, но аз се опитвам да го оставям да си изживее неуспехите, както намери за добре.
Трудно ми е да не му оказвам подкрепа, но мисля, че като порастне няма да съм все до него, а и животът не се знае какво ще му поднесе, затова се опитвам да го оставя да се оправя сам.
Ако проблемът сериозно се задълбочи, се опитвам да го омаловажа и да му покажа, че не е първия нито последния път, в който ще губи.
За съжаление на млада възраст хората приемат нещата по-трагично и както се казва "от мухата слон правят". Опитвам се да му покажа, че го дразни муха, а не го гази слон.

# 34
  • Мнения: 47
Децата трябва да се научат да приемат загуби, Не да свикнат с тях, а просто да ги приемат когато ги има и да не се отчайват. Важно е да разберат, че ще имат и 2-ри шанс. Поне при мен се получава с малкия - 8г.

# 35
  • Мнения: 3
Според мен е важна консултацията със специалист (било то педагог, психолог и т.н.) по всички тези теми, свързани с децата ни...При разговор именно с професионалист осъзнах, че неуспехът е в резултат на преодоляване на трудност в дадена ситуация и ако запазим активността на детето и променим ситуацията, съобразно неговите възможности, резултатът ще го удовлетвори...(май звуча точно като психоложката от центъра за работа с деца "Пано", при която ходя :Д :Д :Д)...С две думи, резултатът се прогнозира от възрастните, за да не стига до моменти на разочарования,стрес и неудовлетворение на детето...Успех на всички родители Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 20 200
С две думи, резултатът се прогнозира от възрастните, за да не стига до моменти на разочарования,стрес и неудовлетворение на детето...Успех на всички родители Simple Smile


Аз не мисля, че е здравословно да предпазваме децата си от неуспехите и разочарованията. Освен всичко друго, това е практически невъзможно, особено в една по-късна възраст.
Най-лесно е навреме да ги научим да приемат неуспехите като нещо нормално, а не като края на света. Защото това оказва влияние върху изграждането на самочувствието им.
За мен най-лесно беше да обясня на дъщеря си, че живота е като игра - всеки ден ставаме и играта започва. И както в една игра - има победители и победени. Не е възможно всеки път да си победител. Което не означава, че си по-слаб играч от другия, просто има много обективни и субективни фактори, които влияят - умора, липса на кондиция и концентрация в дадения момент, недостатъчна подготовка, допусната грешка, субективна оценка на оценяващия и т.н., и т.н., причини много. Важното е да не се отказваш.

# 37
  • Мнения: 1 252
Най-общо казано, лично аз следвам следната философия - както в чисто физически, така и в най-общ житейски план:
Няма как да предпазя детето си от падане, мога само да го науча да се изправя и да продължава напред Simple Smile
/евнтуално да си извлича поука от случките/

И в немалка степен работи, честно да ви кажа, но... що е време, все е пред нас, дето се вика - животът ще покаже дали съм успяла в дългосрочен план Simple Smile
Подкрепям!  Peace А за по - чувствителните , чак специалист, не мисля... Ние , родителите сме тези , които трябва да им покажем, че и макар и загубили сме с тях. И при мен единия е много чувтвителен и дори когато е загубил го усещам как търси подкрепа , утеха... Това е нормално не само за децата , мисля.
Не можем да ги предпазим, но можем да ги поощрим и да направим всичко по силите ни да не се отказват.

# 38
  • Мнения: 13 417
Против съм деленето на децата на по-чуствителни и по-нечуствителни, не при всички си личи и не всички деца изваждат на бял свят емоциите си и чуствата, но това не означава че ги нямат.
А психолог за такива неща не мисля че е добра идея, но е прекалено общо за да се каже категорично да или не.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 349
Не може все да печелим, децата ни също, но трябва да им показваме, че ние стоиме зад тях и ги подкрепяме както в моменти на победа, още повече в моменти на загуба. Много пъти децата са по-стресирани от нашата реакция, мислят, че са ни разочаровали когато не са успели да се справят. Така че подкрепата от наша страна е важна!

Общи условия

Активация на акаунт