Моля за съвет!

  • 957
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Съжалявам, че пускам темата тук ако не е за това място, но за последно съм разглеждала форума преди години и сега е напълно променен от тогава и нещо не мога да се оправя все още с него, но ми се стори, че тук е най-подходящо да я пусна...  newsm78
Темата е за моя близка приятелка, която на 4 декември миналата година направи аборт, причините бяха, че човекът, от когото забременя беше просто връзка за по една вечер в месеца примерно и нямаха намерение да се обвързват. Може би месец преди да направи аборта, тя се хвана уж сериозно вече с друг мъж, с който нещата се развиха ужасно. Тя хлътна толкова много по него, че почти си забрави контактите, свързваше се с приятелите си само когато се скараше с въпросния господин, но иначе беше уж голяма и луда любов... Както и да е...
Някъде около 10 февруари се видяхме и ми сподели, че е била бременна отново за кратко от втория мъж, който не знае за аборта от декември месец, и че предишния ден направила спонтанен аборт.  ooooh! Очевидно и беше криво, защото явно искаше това дете. Само че мъжът до нея се държа по най-глупавия, селски начин, по който можа и всички се настроихме срещу него. Аз се бях отказала да и говоря, че само си съсипва живота с него и просто спрях и да я търся. Днес отново се видяхме и "голямата новина" е, че тя е бременна пак от него в някъде малко преди втория месец. Ударих и едно конско и тъй като бяхме в заведение нямаше как да и се накрещя... Въпросният господин я е разкарал след поредния си шизофреничен изблик и и е казал да се маха, не искал да я вижда повече и т.н., а според нейните думи миналата седмица и обяснявал как харесал кошара за бебето и дори име били измислили. Мацката е само на 24, не знам родителите и как ще реагират като научат "прекрасната" вест, а тя засега била решила да си го гледа сама. Яд ме е, че вместо да помисли за това какво му е на едно дете да живее с един родител и колко е трудно да се отгледа такова, тя предпочете чрез него да се опита да запази връзката си от провал...
Не знам тя как си представя живота си занапред, ядосвам се, че в момента толкова ме е грижа за нея, но ми е приятелка и искам да и помогна. Лошото е, че не намирам никакъв изход от цялата ситуация, а тя е толкова неадекватна, че не знае какви ги говори. Мислих за варианта аборт - на 6 май стават 6 месеца от първия (изкуствен) аборт, ако спонтанния не се "брои", тя пак може да махне детето (направо звучи ужасно), само че след това не съм наясно дали изобщо някога отново ще има деца... Самата мисъл за оставяне на детето в дом просто я пропускам, защото ако то се роди, едва ли някой ще направи тази крачка. Макар че не е моя работа и го осъзнавам - просто се притеснявам за приятелката си, моля, дайте някакъв съвет!  #Puppy dog doh

# 1
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Моят най-добронамерен съвет е, предвид титлата "професионален безделник", е да намериш по-продуктивен начин да си запълваш времето, от този да уреждаш живота на приятелите си (това с безделника е в рамките на шегата, разбира се Simple Smile). Първо, не е възможно  да подредиш чужд живот и второ, на 24 години човек отдавна е възрастен, и по европейските, и по американските стандарти - няма нужда от това някой друг да мисли вместо него. Също така не е твоя работа да решаваш какво е по-добре за едно дете - да живее с един родител (а какво ти гарантира, че ще е така?) или изобщо да не се роди. Честно казано, от поста ти се усеща някакъв вид ревност (не бих искала да използвам друга дума).

Та, най-добре изясни за себе си какво в тази ситуация предизвиква чак такива бурни чувства у теб, по какъв начин се свързва с личния ти опит и защо провокира такава бурна реакция. Може би ще ти даде важни отговори, които ще ти послужат за твоя собствен личен живот.

Успех и на двете  Hug
 

# 2
  • Мнения: 54 413
Моят най-добронамерен съвет е, предвид титлата "професионален безделник", е да намериш по-продуктивен начин да си запълваш времето, от този да уреждаш живота на приятелите си 

И на мен това ми се наби на очи  Naughty

Приятелката ти трябва да реши сама какво да прави с живота си и да носи отговорност за решенията си . Peace

# 3
  • Мнения: 2
Моят най-добронамерен съвет е, предвид титлата "професионален безделник", е да намериш по-продуктивен начин да си запълваш времето, от този да уреждаш живота на приятелите си (това с безделника е в рамките на шегата, разбира се Simple Smile). Първо, не е възможно  да подредиш чужд живот и второ, на 24 години човек отдавна е възрастен, и по европейските, и по американските стандарти - няма нужда от това някой друг да мисли вместо него. Също така не е твоя работа да решаваш какво е по-добре за едно дете - да живее с един родител (а какво ти гарантира, че ще е така?) или изобщо да не се роди. Честно казано, от поста ти се усеща някакъв вид ревност (не бих искала да използвам друга дума).

Та, най-добре изясни за себе си какво в тази ситуация предизвиква чак такива бурни чувства у теб, по какъв начин се свързва с личния ти опит и защо провокира такава бурна реакция. Може би ще ти даде важни отговори, които ще ти послужат за твоя собствен личен живот.

Успех и на двете  Hug
 
Не виждам смисъл да обяснявам, че въпросната "титла" преди време, когато се занимавах с писане по форуми, я използвах на шега и по време на регистрацията по навик я сложих и тук. Simple Smile Без да искам да се заяждам или нещо подобно, но както в началото на темата написах - да, това не е моя работа да мисля по този въпрос, който касае приятелката ми, само че това правят приятелите - притесняват се едни за други и се опитват да си помогнат. Какво ми гарантира, че детето ще е най-вероятно с един родител ли? Фактът например, че баща му е пияница, който в поредното си напиване посегна на бременната си приятелка, защото тя реши да се прибере до у тях...
И на това ако му викаш ревност, просто нямам думи!  Peace Толкова много завиждам, че не съм на нейното място - поставена в подобна ситуация, неадекватна и вземаща погрешни решения. Или поставена пред избора да взема решение - дали да направя аборт, който може или да ме осакати за цял живот, или пък повече след това никога да нямам възможността да родя. Та вероятно и на мен отчаяно ми се иска да забременея, нали да си МАМА е всичко на този свят. А и аз като съм на 24 - сигурно вече съм и дърта за такова нещо...
Важните отговори за живота съм си ги получила още преди сума ти време когато станах дете, за което се грижеше само един родител, още поучения ще има ли?  newsm78
Помолих за съвет... просто да споделите как бихте постъпили вие, мили хора, ако попаднете в подобна ситуация, а не да ме поучавате за кого трябва или не трябва да ме е грижа и как да си запълвам времето... Всичко добро, лек ден и усмивки!  Wink

# 4
  • Мнения: 54 413
Никой не иска да се заяжда с теб , но не е редно ти да задаваш тези въпроси .

Тя ако иска да чете , тук има доста теми на момичета , които са били на кръстопът . Peace

# 5
  • Мнения: 126
 Мисля, че колкото и да си загрижена, тя е човека който да реши кое е добро за нея! На 24год не е толкова малка  Peace

# 6
  • Мнения: 1 072
Присъединявам се към изказаните мнения Peace
Знам, че има добронамерени хора като теб, които с цел "предпазване от грешки" се опитват да дават наклон в живота на други, но мисля, че точно тук няма да срещнеш разбиране за твоята "приятелска добронамереност" Може би темата ти е за "семейни отношения" където и друг път съм срещала теми за даване на акъл на приятели и роднини. Струва ми се в този под-форум на хората им е писнало от "даващи акъл", "приятели" и "доброжелатели" - нищо лично към теб Peace
Никога не бих посъветвала никого дори да обмисли варианта "аборт". Много тежък съвет, не е от моята компетенция Naughty

# 7
  • Мнения: 7 325
Ясно е, че ти смяташ аборта за най- правилното решение, не те упреквам - аз мисля по същия начин.
Ясно е също че детето не заздравява връзка и ако целта на това момиче е тази - вероятността да я шамароса действителността е много голяма.
Да! Тя не разсъждава адекватно, но ти не можеш нищо да направиш в момента. Едва ли се вслушва в думите ти ( от личен опит говоря ).
Единствения начин да помогнеш е да си ѝ на разположение като/ако се роди бебето един ден без да ѝ натякваш - аз ти казах - ако наистина ти пука за нея.
И още нещо - тук има много хора, които отглеждат децата си сами или в период от живота си са били самотни родители и смея да твърдя, че между детето на съседката което е ин витро и никога не е имало баща, синът ми и съученика му, който има майка и баща живеещи заедно няма никаква разлика.

# 8
  • София
  • Мнения: 5
Тя хлътна толкова много по него, че почти си забрави контактите, свързваше се с приятелите си само когато се скараше с въпросния господин.

Да, тия неща се случват често. Немалко мои познати и приятели през годините (и жени, и мъже) като намериха или решиха, че са намерили Другия, останалите минахме на заден план. Понякога е свързано с подковаване от страна на Другия, който иска да узурпира цялото им внимание, но в повечето случаи е въпрос просто на сменящи се приоритети и режим на живот. Това да се опиташ да си градиш живота с някого (или просто да хлътнеш по него) е немалко сътресение. Няма как да не се отрази на това за кого най-много мислиш и с кого се стремиш да прекарваш най-много време. За жалост, някои хора просто не успяват да се справят така, че приятелите им да не се почувстват изолирани. В такива случаи аз си казвам, че докато аз съм приятел, Другият е евентуална половинка. На мен може да се разчита, да, обаче с Другия ще се живее с план "докато смъртта ни раздели", евентуално деца ще се отглеждат. Логично е той или тя да е по-важен от мен.

Цитат
но иначе беше уж голяма и луда любов...

Щом се е държала както описваш, не е уж.

Когато се влюбят хората, всичко в главата и живота им започва около това да се върти. Буквално. Не е въпрос на избор - просто в тялото настъпва една чисто физиологическа рокада, която ги променя. Веществата, които им циркулират из системата, не са същите, количествата - също, мозъкът се държи другояче. Затова внезапно тези хора стават "неадекватни", не можеш да ги познаеш, взимат решения, които не биха взели, ако бяха на себе си и т.н. Виждат ти се някак си други, защото са други.

Тази промяна обаче нито те са я избрали или предизвикали, нито са в състояние (когато любовта е нещастна или другояче им вреди) да я прекъснат, преди да й изтече времето, нито от тях зависи в кого ще се влюбят. На напълно случаен признак става, както и да го рационализираме постфактум и да правим списъци с качества, които уж са ни накарали да хлътнем.  

Съответно ако някой (в случая приятелката ти) няма късмет и хлътне по човек, който всъщност няма достойни за уважение качества и дори я тормози, докато не мине влюбването тя това или изобщо няма да го види, колкото и да й го обясняваш, или си го вижда и разбира, но й е прекалено болезнено да се отдели. Неромантично звучи, но говорим за вид наркомания.

В еволюционен контекст на влюбването функцията му е да създаде зависимост от другия, и емоционална, и физическа, която да трае достатъчно дълго, за да се получи дете. Понеже не всяка двойка зачева веднага, периодът на зависимост продължава средно от година и половина до три (естествено, че изключения има). Но тази зависимост е причината разделите при тия луди любови обикновено да настъпват или след страхотен тормоз, когато в тормозения нещо се скъсва просто, или когато зависимостта от другия се уталожи. С времето последното неизбежно се случва. Ако си случил на свестен човек и сте съвместими, връзката е дълголетна и щастлива и без тая зависимост. Ако не си случил, с прояснена глава продължаваш нататък из живота.

Цитат
Ударих и едно конско и тъй като бяхме в заведение нямаше как да и се накрещя...

Разбирам ти емоциите и мотивите. Ако обаче тя е приятелка, която предпочиташ да не изгубиш, ти препоръчвам да не четеш повече конски и в никакъв случай да не й крещиш.

На никого не му е приятно да му се карат, да му викат или да слуша лоши неща за възлюбения си - за комбинация от трите да не говорим. Да, мислещите хора си дават сметка, че намеренията са добри и няколко пъти приемат да ги насолиш и да им се накрещиш. Ако почне обаче да става редовно, се отчуждават, а ако са те считали за близък приятел, започват да възприемат поведението ти като предателство. Защото каквито и да са ти намеренията, ти ги нараняваш. Което се наслагва, а източниците на болка човекът е програмиран да ги избягва.

Цитат
Въпросният господин я е разкарал след поредния си шизофреничен изблик


Той получава ли такива, или ти просто използваш по-картинен начин да обясниш каква фурнаджийска лопата е? Защото ако е шизофреник, деца от него да се раждат е нечестно към самите тях, защото вероятността да наследят шизофренията не е никак малка.

Цитат
Яд ме е, че вместо да помисли за това какво му е на едно дете да живее с един родител

Ако помисли, най-много да стигне до правилния извод, че има както нещастни, така и щастливи деца на сами родители (аз съм пример за второто), като абсолютно същото важи за децата, отгледани в многочленни семейства. Тоест, изходът зависи от родителя. Ако е подходящ за тази роля, тя или той си свършва добре работата и на детето нищо не му е.

Като прочетох описанието ти на отношенията им обаче, сигурно е едно - ако това дете се роди и отрасне с двамата си родители, изгледите за това какво ще му е да расте с тях не са розови.

Цитат
Макар че не е моя работа и го осъзнавам - просто се притеснявам за приятелката си, моля, дайте някакъв съвет!  #Puppy dog doh

За съжаление нямаш друг вариант освен (спокойно и добронамерено) да й обясниш, ако е склонна да те изслуша, че преди да влезе в такива животопроменящи ситуации, за да е подготвен, човек винаги трябва да обмисли може ли да се справи с най-лошия възможен вариант. Ако не може, не се въвлича.

В нейния случай най-лошият възможен вариант е да остане без мъжа, заради когото го ражда това бебе, и да се наложи да го отглежда, докато страда и се възстановява от това, че онзи го няма. (Вариантът, според който той е там и се държи безобразно е еднакво лош, но не очаквам тя да е в състояние да си го представи.) Тук се включва обмислянето и на финансовия въпрос. Може ли да си позволи да отглежда сама дете в следващите минимум 18-20 години -  без да трябва да подлага него и себе си на големи лишения. Ако прецени, че ще се справи, като приятел ще оказваш подкрепа, след като роди. Ако се стресне, като си представи тоя най-лош възможен вариант, ще отиде на лекар, където би трябвало да са в състояние предвид предишните аборти да й дадат пълната картина и да й помогнат да реши как да постъпи.

Последна редакция: ср, 20 апр 2011, 14:01 от jijoya

# 9
  • Мнения: 2 510
Такива решения човек взема сам.
Могла си да насочваш в една или друга посока додето е забременяла.
Даваш ли си сметка, че ако направи аборт и утре няма деца, ти къде ще си в картинката.
Утре ти ще си устроиш живота - съпруг, деца, а тя?
Как ще се разминавате, като се срещнете?
Не можеш да решаваш чужда съдба.

# 10
  • Мнения: 3 659
Bellatrix  добре разбирам какво се опитваш да направиш. Била съм в горе-долу подобна на твоята ситуация. Но повече от това да й кажеш мнението си, няма какво да направиш. Аз споделих с моята приятелка какво мисля, тя обаче с рогите напред. Няма как да накараш един човек да бъде отговорен. Действията на моята приятелка бяха безотговорни, мисля, че и при твоята приятелка това надделява.
На мен ми беше единствено много гадно за детето. И в двата варианта, и да се роди и аборт, си е чиста подигравка.

# 11
  • Мнения: 513
Тя  въобще молила ли те е за помощ,за съвет? Thinking

Общи условия

Активация на акаунт