Частни детски градини София 3

  • 67 404
  • 760
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 4 555
Тук има малко информация, но не е много изчерпателна и не обяснява добре евентуалните проблеми - http://www.btv.bg/shows/predi-obed/videos/video/1694336513-Valdo … o_uchilishte.html

# 751
  • София
  • Мнения: 333
Здравейте,

Аз също бях на форум "Родителство" и ми беше интересно да чуя двете презентации на тема Монтесори и Валдорф. Не разбрах само майката с Монтесори презентацията къде си води детенцето.

Смея да твърдя, че това лято направих обиколка на всички градини, дори и коствено свързани с тези два метода на обучение и покрай дискусията за "Златно зрънце" набързо ще споделя впечатления.
Ние ходихме края на юли и за съжаление на мен не ми допадна  - за разлика от това, което казаха на форум "Родителство" - че говорят на немски на децата, юли месец ми казаха, че си карат на български. Дворът им беше без никаква трева, дечицата тичаха боси буквално по пръста и на местал кал; беше ми обяснено, че директорката иска да има трева ама не ставало. Освен това беше доста малък, но пък качват децата и в планината веднъж седмично и компенсират нуждата от повече място за движение. Дъщеря ми стана на 2 и половина в началото на октомври и затова се интересувахме за условията в малката група - децата спят, играят и се хранят в едно помещение, което лятото може би не е толкова фатално, но зимните месеци, когато се стой вътре по-дълго, е малко прекалено. Децата спят на сравнително високи и тесни легълца, които не са обезопасени - моята девойка е доста подвижна по време на сън и, признавам си, се е случвало да падне от спалнята, та мога да си представя колко често може да й се случи при такова легло. На въпроса ми как подхождат при тези проблеми - казаха, че възрастен стой при децата докато спят, но за мен това не е решение - някой да ходи и да ги побутва от едната или от другата страна, за да не се изтърколят (тук Монтесори подхода с матрачетата на пода определено е по-добрия вариант за нас).
За мен притеснителен беше и начинът, по който влязохме в градината - заедно с човека, който носи обяда, вратата беше отключена и ние имахме възможност да се помотаем, включително на двора при децата, докато открием учителката - надявам се това да е само по обедно време...
Друг негатив (вече съвсем субективен, тъй като явно съм добре облъчена от Монтесори градината ни) е липсата на материали за игра - за малките имаше дървени кубчета и платове - предполагам е възможно децата да намерят как да се забавляват с тях цяла  година и настина ще са принудени да вкарат много въображение, но се притеснявам, че е възможно и да им доскучее или да са им нужни и други материали за стимул (знаете, че в Монтесори има много такива).
Иначе директорката ми изглеждаше като човек, който обича това, което прави и вярва, че то е най-доброто, което смятам е изключително важно. Децата също изглеждаха доволни и щастливи Simple Smile

# 752
  • София
  • Мнения: 67
Здравейте попаднах на тази статия за различните градини и мотодики, представят Монтесори, Волфдорската и държавна градина  - доста е подробно описанието и предполагам ще е интересно четиво за тези който се лутат като мен.
http://www.capital.bg/light/tema/2011/05/26/1095685_tainata_grad … /?sp=2#storystart

# 753
  • Мнения: 10 547
А някой с впечатления от полудневната занималня на Оксиния? Имат всеки ден по час английски, децата са на възраст от 2 и половина до предучилищна възраст....Хм. Имам особено добри впечатления от летните им занимални, харесва ми и новата им база, но ми се иска и друго мнение да чуя. Simple Smile

 little.angel, благодаря за споделената статия.

# 754
  • Мнения: 4 555
Аз съм с впечатления от Оксиния  Laughing Отлични. Но от тази в Младост 3, за другата не са ми толкова отлични. Там не ме пуснаха да вляза вътре и ме оставиха един час да вися на дъжда отпред, защото не било в правилата им родителите да могат да влизат вътре, дори да са в коридора и да чакат прави  Rolling Eyes Още съм бясна. Водих си там детето за пръв път, то беше на 2г. Нямаше други деца за занималнята в този момент и го заведоха да седи на чин, докато им трае някакъв урок, очаквайки да пази тишина и да си оцветява  Rolling Eyes
Не ми казаха дали им е оправдала очакванията, но не съм ги и питала, както бях подгизнала  Close
В Младост 3 беше коренно различно, влизах не само в апартамента, но и в самата стая при децата, първата седмица всеки ден, после по за малко и т.н., докато детето свикне да го оставям. Изкарахме там една учебна година почти от начало до край. Дъщеря ми не се разболя нито веднъж през целия есенно-зимно-пролетен сезон, а се бях настроила, че ще има сериозни боледувания, защото така бях чувала, че става по ясли и градини.
Много съм доволна от всички учителки, нищо повече не би могло да се иска. Сега гледам, че има нови, за тях нямам впечатления. В момента поне три пъти повече родители виждам да се тълпят на влизане и излизане, така че явно се разрастват.
Играчките им са много хубави и ранообразни. За дъщеря ми най-голям хит беше детския фитнес. Обмислям да й купя някакъв подобен фитнес уред като тамошните, но не съм виждала къде продават.

Преди да избера Оксиния, проучвах всички клубчета с възможност за полудневно водене в продължение на месеци. Сега обаче изборът е доста по-голям и не знам дали пак същото бих избрала. От опита си установих, че най-важното е какви са децата, с които ще се падне. А това е едно от нещата, за които човек има най-малък контрол.
Иди да разгледаш, даже може да си пуснеш детето там за един-два часа, за да придобиеш лични впечатления.

# 755
  • София
  • Мнения: 1 335
Благодаря на Gaja за погледа "от другата страна" и на Елора за видеото, беше ми интересно и полезно да прочета / видя Hug

# 756
  • Мнения: 10 547
Елора, явно нещата са се променили, защото сега ми казаха, че адаптацията им е плавна и с присъствие на родителя през първата седмица в помещенията.
Когато водех голямото дете, все още на старото място, родителите имаха почти неограничен достъп и биваха насърчавани, въпреки по-голямата възраст на децата да влизат и участват в дейностите.
Така както и ме съветваш ще направя живот и здраве още в понеделник.
А децата, с които ще попадне моето, да, са един от най-важните елементи.

Не търся да намеря гледачница за детето, защото аз няма да правя нищо, докато то посещава полудневна градина. Искам да общува, искам да попадне в нова среда, като същевременно и усвоява нещо, не просто бива опазено да не падне, да не го ударят, да не удари и пр. За това и основно съм се насочила към Монтесори или валдорфска градина.
А Оксиния ме заинтригува заради малкото на брой деца /споменаха по телефона 4-5/ и заради часът английски дневно.

Последна редакция: сб, 15 окт 2011, 20:12 от Касита

# 757
  • Мнения: 4 555
Малкият брой деца за мен беше огромен минус. И в Камелини също през миналата година.
В Оксиния максимално са се събирали 5-6 деца, но не всеки ден са всички. През зимата редовно дъщеря ми беше сама с още едно момиче или с още две (момиче и момче от един клас).
Две-три деца да седят по цял ден заедно е ужасно малко.
В Камелини по списък бяха към 15, но аз така и не случих никога да видя повече от 7-8 деца едновременно ни зиме ни лете. Най-често виждах около 6 деца. За мен това е бройка малко под долната граница.
В Камелини се обади да питаш дали имат места, защото ако така и така нямат, може да ги изключиш от обмислянето. Ако имат, най-добре на място ще прецениш дали отговарят за целите ти.

# 758
  • Мнения: 10 547
Малкият брой деца за мен беше огромен минус.

Защото детето ти не е било поставено в другата крайност- 35 деца в 35 квадрата помещение. Simple Smile
В съседна тема говорят за 40 деца в група.

# 759
  • Мнения: 1 986
Позволих си да пусна нова тема, момичета! Добавих малко нови градини, но ще чакам в следващите няколко часа и вашите предложения!

# 760
  • Мнения: 2
   Прехвърлих питането в новата тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=617198.msg19991876#msg19991876

Последна редакция: нд, 16 окт 2011, 22:00 от tatko i bebe

Общи условия

Активация на акаунт